Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/24819/24
УХВАЛА
27 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року у справі № 420/24819/24 (вхід. 49825/26 від 08.05.2026),
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/24819/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року позов задоволено частково. Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 17.05.2024 року за № 6001.1-3455/6013. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 17.05.2024 року за № 6001.1-3455/6013, з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Вказане рішення суду набрало законної сили 25.10.2024 року.
31.03.2026 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/24819/24.
Ухвалою суду від 13.04.2026 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/24819/24. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року у справі №420/24819/24 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року у справі №420/24819/24.
08.05.2026 року до суду надійшов Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення у справі №420/24819/24, датований 07.05.2026.
У поданому Звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 по справі № 420/24819/24, яке набрало законної сили 25.10.2024, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 і сума доплати пенсії з урахуванням фактично виплачених сум склала 5185,18 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становив 23610,00 грн. Листом Головного управління №1500-0504-5/66922 від 04.05.2026 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду по справі № 420/24819/24 (копія листа додається). Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата перерахованої пенсії та нарахованої доплати до пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови КМУ від 14.07.2025 № 821.
Враховуючи викладене, Головне управління просить прийняти звіт про виконання рішення суду у справі № 420/24819/24.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Сторони не просили здійснювати розгляд звіту за їх участі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/24819/24, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З цих підстав судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення та зобов`язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
З урахуванням ухвали суду від 13.04.2026 року, відповідач звіт подав вчасно.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб`єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Дослідивши зміст звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.05.2026 року разом з поданими документами, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом при розгляді справи, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано ОСОБА_1 Довідку №6001.1-3455/6013 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року та скеровано вказану довідку Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
У подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 6001.1-3455/6013 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.
У відповідь на вказане звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 17.06.2024 року вих. №18105-15706/О-02/8-1500/24 повідомило позивачу, що згідно алгоритму, встановленому Порядком №45, відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не надходило, тому для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року підстав немає.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії на підставі довідки № 6001.1-3455/6013 від 17.05.2024 року, позивач звернувся до суду.
Як наслідок, рішенням від 24.09.2024 року суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 17.05.2024 року за № 6001.1-3455/6013, з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині здійснення вказаного перерахунку пенсії без будь-якого обмеження її розміру, суд відмовив у задоволенні, оскільки ці вимоги заявлено передчасно до здійснення самого перерахунку.
На підставі поданих разом зі Звітом перерахунків судом встановлено, що на виконання рішення суду від 24.09.2024 року у справі №420/24819/24 відповідач 24.11.2024 року здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року, згідно якого:
Підсумок пенсії з надбавками 51296, 50 грн.;
До виплати з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн.
Крім того, відповідач 24.11.2024 року здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2024 року, згідно якого:
Підсумок пенсії з надбавками 64480, 50 грн.;
До виплати з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Тобто, з перерахунків вбачається обмеження максимального розміру пенсії станом на 01.02.2023 року та 01.12.2024 року.
Проте, як зазначено судом вище, питання щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача під час здійснення перерахунку на підставі довідки № 6001.1-3455/6013 від 17.05.2024 року було визнано судом передчасним та у цій частині у задоволенні позову відмовлено.
Тому, на стадії судового контролю у зазначеній справі суд не надає оцінку правомірності обмеження максимального розміру пенсії позивача станом на 01.02.2023 року та станом 01.12.2024 року.
Вказане питання є окремим спором.
Водночас, судом встановлено, що 24.11.2024 року на виконання рішення суду від 24.09.2024 року у справі №420/24819/24 відповідач здійснив Розрахунок на доплату пенсії після проведеного перерахунку, згідно якого за період лютий-квітень 2023 року сума доплати становить 5 185, 18 грн.
Проте, у поданому Звіті відповідач не пояснив, чому Розрахунок на доплату проведений лише за період лютий-квітень 2023 року, враховуючи, що резолютивна частина рішення суду від 24.09.2024 року передбачає зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 року та не містить кінцевої дати.
Враховуючи викладене, суд вважає доцільним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №6001.1-3455/6013 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року до дати наступного перерахунку, у разі виникнення таких підстав.
Щодо виплати нарахованих сум.
У звіті зазначено, що сума доплати пенсії з урахуванням фактично виплачених сум склала 5185,18 грн. Листом Головного управління №1500-0504-5/66922 від 04.05.2026 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду по справі № 420/24819/24 (копія листа додається).
Наведене свідчить про вчинення відповідачем дій для виконання судового рішення в частині забезпечення фінансування, однак внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним в частині виплати заборгованості в сумі 5185,18 грн.
Суд зазначає, що обставини, на які посилається Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у звіті про виконання рішення у справі №420/24819/24, є загальновідомими та у своїй сукупності свідчать, що невиплата в повному обсязі перерахованої пенсії не зумовлена недбалістю управління чи неналежним виконанням своїх обов`язків, а пов`язана з відсутністю бюджетного асигнування.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
З налізу положень ч. 11 ст. 382-3 КАС України та вищевикладених обставин слідує, що на етапі перевірки звіту суб`єкта владних повноважень, який стосується, зокрема, виплати заборгованості з нарахованих, але невиплачених сум пенсій, суд має можливість врахувати добросовісну поведінку боржника, яка полягає у вчинені достатніх та вичерпних дій задля забезпечення органу у фінансуванні та не накладати стягнення у вигляді штрафу на керівника боржника. У такому випадку сум встановлює новий строк.
Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року по справі № 420/24819/24 в частині виплати суми заборгованості у розмірі 5185,18 грн. внаслідок перерахунку з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 17.05.2024 року за № 6001.1-3455/6013 залишається невиконаним, суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року по справі № 420/24819/24 також в частині виплати заборгованості.
При поставленні цієї ухвали суд вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання рішення відсутні, оскільки судове рішення виконано в частині, а звіт поданий вчасно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 370, 382-382-3 КАС України,
УХВАЛИВ:
Прийняти Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року у справі № 420/24819/24 (вхід. 49825/26 від 08.05.2026).
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року у справі № 420/24819/24 в частині здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №6001.1-3455/6013 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року до дати наступного перерахунку, у разі виникнення таких підстав, а також в частині виплати ОСОБА_1 суми заборгованості у розмірі 5185,18 грн. внаслідок перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом шістдесяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року у справі № 420/24819/24 та інформацію, відповідно до окреслених висновків суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук