Ухвала суду № 136911967, 28.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
380/22355/24
Номер документу
136911967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/22355/24

У Х В А Л А

про прийняття звіту про виконання рішення суду

28 травня 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позов до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні з 01.02.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20760-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20760-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у непроведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки від 07.08.2024 №11/20760-суд, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2023, виходячи з розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.08.2024 №11/20760-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 р у справі № 380/22355/24 без змін.

09.04.2026 представник позивача подав заяву про встановлення судового контрою за виконанням судового рішення, у якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24. Свою позицію мотивував тим, що ГУ ПФУ у Львівській області листом від 17.02.2026 № 1300-0902-8/24689 повідомило, що здійснило перерахунок пенсії позивача та надало відповідний протокол про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026, згідно з яким підсумок його пенсії склав 18557,42 грн. Водночас, наголосив, що у березні 2026 року позивачу надійшла пенсійна виплата у розмірі 10597,03 грн, що не відповідає інформації, відображеній у протоколі. Зважаючи на ці обставини, просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, так як воно не виконано в повному обсязі.

14.04.2026 представниця відповідача подала заперечення на заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №380/22355/24, у якому зазначила, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки від 07.08.2024 №11/20760-суд.

Ухвалою суду від 17.04.2026 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24.

18.05.2026 відповідач подав звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24, у якому зазначає, що на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії. Станом на 01.02.2023 (на дату перерахунку) підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.08.2024 №11/20760-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 (розмір грошового забезпечення 24454,50 грн) та становить 15725,04 грн, у тому числі: - основний розмір пенсії (62 %* 24454,50)- підвищення учасник АТО учасник бойових дій 15161,79 грн; 523,25 грн - доплата учасник бойових дій 340 грн.

Станом на 01.03.2026 підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.08.2024 №11/20760-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 (розмір грошового забезпечення 24454,50 грн) та становить 18557,42 грн, в тому числі: основний розмір пенсії (62%* 24454,50), з урахуванням індексації 2024 (15161,79*0,0796), 1206,88 грн; з урахуванням індексації 2025 (16368,67*0,1150) - 1500,00 грн, підвищення учасник АТО учасник бойових дій 648,75 грн, доплата учасник бойових дій 40,00 грн.

Сума доплати за період з 01.02.2023 по 28.02.2026 становить 312513,31 грн, у тому числі, 301735,73 відкладена (ретроспективна) виплата (з 01.02.2023 по 25.01.2026) та 10777,58 грн поточна виплата (з 26.01.2026 по 28.02.2026). Стосоно виплати нарахованих коштів, покликається на положення Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Вирішуючи питання щодо прийняття звіту, суд керується таким.

Приписами ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) унормовано, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом..

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За правилами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача - суб`єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.

Суд установив, що на виконання судового рішення ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії.

Водночас, під час здійснення виплати пенсії відповідачем застосовано Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі - порядок №821).

Порядком №821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Пунктами 5-6 Порядку №821 передбачено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Водночас п. 7 порядку № 821 визначає, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

З огляду на наведене виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог зазначеного вище порядку № 821.

Судом встановлено, що на виконання рішення суду у справі №380/22355/24 відповідно до порядку №821 виплачуються кошти у таких розмірах:

у березні 2026 року - в розмірі 982 грн;

у квітні 2026 року 877,00 грн.

Ці виплати становлять поточну заборгованість, що виникла у зв`язку з виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24.

Також відповідач щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень, зокрема від 06.01.2026 № 1300-0903-1795, від 06.02.2026 № 1300-0903-5/18167, 05.03.2026 № 1300-0903-5/36097, 07.04.2026 №1300-0303-5/53302, 05.05.2026 №1300 0903-5/72040.

Суд враховує, що відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п. 20, 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, зокрема, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Верховний Суд в постанові від 31.08.2023 у справі 560/16807/21 дійшов висновку, що оскільки відповідач (ГУ ПФУ у Хмельницькій обл.) є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов`язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов`язань з приписами бюджетного законодавства.

Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.

З наведеного слідує, що в межах наданої компетенції пенсійний орган щомісячно регулярно вживає комплекс заходів (зокрема щодо часткової виплати заборгованості та звернення до розпорядника бюджетних коштів з метою отримання відповідного фінансування) для виконання рішення суду у справі №380/22355/24, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться пенсійним органом відповідно до вимог порядку № 821 та за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.

Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення територіальним органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Поряд з цим, суд враховує, що Верховний Суд в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі № 360/4705/20 зазначав, що невиконання пенсійним органом судового рішення, в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, відповідач належно обґрунтував обставини, які ускладнюють виконання судового рішення у цій справі в частині виплати на користь позивача поточної виплати за на виконання рішення в повному обсязі, та, на переконання суду, вжив достатніх заходів для виконання такого рішення в цій частині, на підтвердження чого надав суду відповідні докази.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття поданого суб`єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.

Керуючись ст. 241, 243, 248, 256, 294, 370, 382-382-3 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №380/22355/24.

2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

СуддяАндрусів Уляна Богданівна