Рішення № 136910447, 28.05.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
300/88/26
Номер документу
136910447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2026 р. справа №300/88/26

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі відповідач, ГУ НП в Івано-Франківській області, Головне управління) в якій просила:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для оздоровлення за 2025 рік;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за речове майно, яке належало їй до видачі за період несення служби з 02.08.2004 по 05.06.2025;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за речове майно, яке належало їй до видачі за період несення служби з 02.08.2004 по 05.06.2025, виходячи із розрахунку вартості такого майна на момент виникнення такого права на видачу майна.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 проходила службу в Верховинському районному відділенні поліції (далі Верховинський РВП) з 02.08.2004 по 05.06.2025 на посаді дізнавача сектору дізнання Верховинського РВП. Далі, згідно з наказом №272-0/с від 05.06.2025 капітана поліції ОСОБА_1 було звільнено зі служби на підставі частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580-VIII) за пунктом 2 (за станом здоров`я). ОСОБА_1 вказує, що 02.06.2025 подавала рапорти на виплату матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомог для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік в розмірі посадового окладу та виплату компенсації в грошовому еквіваленті за неотримання форменного одягу (однострою поліцейського) за весь період служби з 2008 по 2025 роки. Однак, як наголошує позивач при звільненні з останньою не було проведено повний розрахунок, зокрема не було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення та компенсацію за неотримання форменного одягу за весь період служби з 2008 по 2025 роки.

Беручи до уваги зазначене, з метою захисту порушеного права, ОСОБА_1 , звернулася до суду з цією позовною заявою.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.01.2026 судова справа №300/88/29 передана на розгляд головуючому судді Боршовському Т.І. (а.с.33).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. (а.с.34-35).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи 22.01.2026 (а.с.38-47). Головне управління вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, з огляду на наступне.

Мотивуючи свою позицію відповідач наголошує, що згідно з листом УФЗБО ГУ НП в Івано-Франківській області від 22.01.2026 №8112-2026 станом на дату звільнення позивач не зверталася із рапортом про виплату матеріальної допомоги для оздоровлення у 2025 році, УФЗБО ГУ НП в Івано-Франківській області отримало лист капітана поліції ОСОБА_1 щодо виплати матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік з резолюцією заступника начальника Романа Зіняка від 16.06.2025, тобто після припинення служби.

ГУ НП в Івано-Франківській області наголошує, що вимоги позивачки щодо виплати грошової компенсації вартості неотриманого речового майна за період з 2004 року по 2015 рік є безпідставними, так як постановою Кабінету Міністрів України №730 від 16 вересня 2015 року "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовано юридичну особу публічного права Управління МВС України в Івано-Франківській області, та утворено юридичну особу публічного права Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яке не є правонаступником Управління МВС України в Івано-Франківській області.

Також, як вказує відповідач, нормами Порядку забезпечення поліцейських одностроєм, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2017 №772 (далі Порядок №722) встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби з підстав, які зазначені у пункті 10 Розділу V Порядку №772, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився. При цьому, Головне управління наголошує, що норми спеціального законодавства не передбачають компенсаційні виплати вартості неотриманих предметів однострою поліцейському в разі його звільнення.

Представник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, 22.01.2026 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подав заяву про залишення позову без розгляду, з мотивів пропущення строку звернення до суду. Представник відповідача в заяві від 22.01.2026 зазначив, що ОСОБА_1 подала до відповідача заяву від 17.07.2025, в якій просила надати копії матеріалів, а також нарахувати та виплатити їй матеріальну допомогу для оздоровлення за 2014-2025 роки. Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області 06.08.2025 на адресу ОСОБА_1 направило відповідь за № 136840-2025, до якої долучено копії запитуваних матеріалів на 10 аркушах (а.с.48-55).

До заяви від 22.01.2026 про залишення позову без розгляду представник відповідача долучив копії вищевказаної заяви ОСОБА_1 від 17.07.2025 та листа-відповіді Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 06.08.2025 за №136840-2025, однак, суду не надано докази направлення та вручення ОСОБА_1 такого листа-відповіді Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 06.08.2025 за № 136840-2025.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 суд витребував в Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області докази направлення та вручення ОСОБА_1 листа Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 06.08.2025 за №136840-2025 у відповідь на її заяву від 17.07.2025 (а.с.58-59).

В подальшому, розпорядженням керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2026 №374, на виконання вимог підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 №39, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №300/88/26, у зв`язку із відрахуванням зі штату суду судді Боршовського Т.І. відповідно до наказу голови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2026 №55-ОС (а.с.62).

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.03.2026, судову справу №300/88/26 передано на розгляд головуючому судді Тимощуку О.Л. (а.с.63).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2026 адміністративну справу №300/88/26 прийнято до судового розгляду. Розпочато розгляд справи спочатку. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.64-65).

Також, Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою суду від 23.03.2026 відмовив у задоволенні клопотання представника ГУ НП в Івано-Франківській області від 22.01.2026 про залишення позову без розгляду (а.с.68-70).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

Згідно з відомостями трудової книжки ОСОБА_1 від 20.05.2008 серії НОМЕР_1 , позивач:

- у період з 02.08.2004 по 06.11.2015 проходила службу в органах Внутрішніх справ України;

- у період з 07.11.2015 по 06.06.2025 проходила службу ГУ НП в Івано-Франківській області (а.с.9-10).

У відповідності до наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 05.06.2025 №272о/с "По особовому складу" згідно з частиною 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" капітан поліції ОСОБА_1 звільнена зі служби в поліції за пунктом 2 (за станом здоров`я) (а.с.11).

В матеріалах справи наявні два рапорти ОСОБА_1 від 02.06.2025 адресовані Начальнику ГУ НП в Івано-Франківській області, в яких позивач просила виплатити їй матеріальну допомогу на оздоровлення за 2025 рік, на одному з яких проставлена резолюція "До виконання" 16.06.2025 (а.с.14; зворотній бік а.с.45).

Також, рапорт ОСОБА_1 від 02.06.2025, в якому остання просить виплатити їй компенсацію в грошовому еквіваленті за недоотримання форменного одягу (однострою поліцейського) за весь період служби з 2008 року по 2025 рік (зворотній бік а.с.14).

Окрім цього, позивач зверталася до ГУ НП в Івано-Франківській області із заявою 17.07.2025 та заявою (повторно) 15.10.2025 (ідентичного змісту), в яких, серед іншого, просила: видати їй копію речового атестату з 02.08.2004 по 05.06.2025 включно по період проходження служби на посаді дізнавача сектору дізнання Верховинського РВП та довідку із зазначенням суми вартості не отриманого речового майна; нарахувати та виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2024-2025 роки в розмірі посадового окладу (а.с.15-зворотній бік а.с.16).

ГУ НП в Івано-Франківській області листом від 06.08.2025 №136840-2025 "Про надання інформації" та листом від 13.11.2025 №211853-2025 "Про надання інформації" повідомило ОСОБА_1 , що за 2025 рік матеріальна допомога на оздоровлення не виплачувалась, оскільки рапорт про виплату було подано вже після дати звільнення, тобто 16.06.2025, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є обов`язковою та надається в межах виділених асигнувань (а.с.17-зворотній бік; а.с.17; а.с.54-зворотній бік а.с.54).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, що визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України є Закон України "Про Національну поліцію України" від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №580-VIII Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (частина 1 статті 3 Закону №580-VIII).

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

За змістом частин 1 та 2 статті 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.

Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина 4 статті 20 Закону № 580-VIII).

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (абзац 1 частини 1 статті 59 Закону № 580-VIII).

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина 3 статті 59 Закону №580-VIII).

Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №823 "Про однострій поліцейських".

Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 вересня 2017 року №772, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за № 1224/31092.

Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 Забезпечення одностроєм поліцейських здійснюється відповідними підрозділами з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (далі - підрозділ забезпечення) залежно від місця проходження служби в поліції, а саме:

поліцейських, які проходять службу в органах, закладах, установах поліції, Департаменті патрульної поліції, Департаменті поліції особливого призначення «Об`єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Департаменті поліції охорони та територіальних органах поліції охорони, у тому числі тих, які перебувають у розпорядженні органів, закладів, установ поліції без зайняття відповідних посад із залишенням на службі в поліції, відряджені (прикомандировані) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів державної влади (закладів, установ) або органів місцевого самоврядування на час виконання відповідних повноважень на постійній основі із залишенням їх на службі в поліції,- підрозділами забезпечення, утвореними в цих органах, закладах, установах поліції;

поліцейських, які проходять службу у структурних підрозділах центрального органу управління поліції, Державній установі «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України» (далі - ДУ «ЦОП»), у міжрегіональних територіальних органах Національної поліції України (крім Департаменту патрульної поліції, Департаменту поліції особливого призначення «Об`єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», Департаменту поліції охорони та територіальних органів поліції охорони), у тому числі тих, які перебувають у розпорядженні органів, закладів, установ поліції без зайняття відповідних посад із залишенням на службі в поліції, відряджені (прикомандировані) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів державної влади (закладів, установ) або органів місцевого самоврядування на час виконання відповідних повноважень на постійній основі із залишенням їх на службі в поліції,- ДУ «ЦОП»;

поліцейських, яких відповідно до статті 71 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) відряджено до апарату Міністерства внутрішніх справ України із залишенням на службі в поліції,- Державною установою «Центр обслуговування підрозділів Міністерства внутрішніх справ України»;

поліцейських, яких відповідно до статті 71 Закону відряджено до органів, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, із залишенням на службі в поліції, а також здобувачів вищої освіти в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО),- підрозділами забезпечення, утвореними в цих органах, закладах, установах і на підприємствах.

Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 5 Розділу І Порядку № 772).

Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу ІІ Порядку № 772).

Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу ІІ Порядку № 772).

Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IІІ Порядку № 772).

Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу ІV Порядку № 772).

Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов`язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац 1 пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).

Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку № 772).

Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою (абзац 1 пункту 11 Розділу VII Порядку № 772).

Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток (додаток 11). Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 12 Розділу VII Порядку № 772) .

Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку №772).

Відповідно до пункту 1 Розділу V Порядку №772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав:

1) через службову невідповідність;

2) у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;

3) у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, або кримінального правопорушення, а також рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами, або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;

4) за власним бажанням (крім поліцейських, які мають стаж служби в поліції 10 років і більше);

5) у зв`язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави.

Згідно з пунктами 5 та 6 Розділу V Порядку №772 наказ про звільнення поліцейського із служби в поліції, у якому міститься інформація щодо суми відшкодування, передається підрозділом кадрового забезпечення до служби діловодства з метою його своєчасного надсилання до підрозділу забезпечення і бухгалтерської служби ДУ «ЦОП», органу, закладу, установи поліції, Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Міністерства внутрішніх справ України», органу, закладу, установи, підприємства, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - бухгалтерська служба).

Відображення в бухгалтерському обліку суми відшкодування здійснюється на підставі наказу про звільнення поліцейського із служби в поліції, у якому міститься інформація про відповідну суму відшкодування, у складі умовних активів.

Приписами пункту 11 Розділу V Порядку №772 встановлено, що не підлягає відшкодуванню вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, у разі їх втрати (знищення) або пошкодження не з вини поліцейського під час виконання службових обов`язків, що підтверджується висновком службового розслідування. В такому разі відповідні предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, та їх вартість до Довідки-розрахунку не включаються.

Із системного аналізу вищенаведених норм Порядку №772 слідує, що в разі звільнення поліцейського зі служби з підстав, які зазначені у пункті 1 Розділу V Порядку № 772, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився. При цьому норми спеціального законодавства не передбачають компенсаційні виплати вартості неотриманих предметів однострою поліцейському в разі його звільнення.

Також суд наголошує, що позивач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про придбання останнім, під час проходження служби, предметів однострою за власні кошти.

За таких обставин позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачці грошової компенсації за неотримане речове майно та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату такої компенсації не належать до задоволення.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік, суд зазначає таке.

Підпунктом 3 пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (далі Постанова №988) керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право надавати поліцейським один раз на рік: матеріальну допомогу для оздоровлення, розмір якої повинен бути не менше їх посадового окладу та не більше місячного грошового забезпечення.

Пунктом 7 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (далі Порядок 260), передбачено, що грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 13 розділу II Порядку №260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік може надаватись матеріальна допомога для оздоровлення, розмір якої повинен бути не менше їх посадового окладу та не більше місячного грошового забезпечення, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, розмір якої не повинен перевищувати їх місячного грошового забезпечення.

Для визначення максимального розміру матеріальної допомоги для оздоровлення або матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань застосовується місячний розмір грошового забезпечення, нарахованого поліцейському за місяць, що передує місяцю, у якому приймається рішення про таку виплату, з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії.

Виплата поліцейським матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється на підставі їх рапортів у розмірі, визначеному керівником органу поліції.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів слідує, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано, зокрема, право надавати поліцейським один раз на рік: матеріальну допомогу для оздоровлення, розмір якої повинен бути не менше їх посадового окладу та не більше місячного грошового забезпечення.

Отже, для нарахування матеріальної допомоги для оздоровлення поліцейський повинен ініціювати своє бажання її отримати шляхом подання рапорту.

Суд зазначає, що у спірному випадку, позивач стверджує, що звернулася до начальника ГУ НП в Івано-Франківській області із рапортом про надання матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік 02.06.2025 (дата звільнення зі служби в поліції 06.06.2025).

На підтвердження вищезазначеної обставини ОСОБА_1 долучила до позовної заяви копію рапорту від 02.06.2025 (написаний від руки) (а.с.14).

При цьому, суд зазначає, що такий рапорт не містить резолюції, відмітки про одержання, реєстраційного номеру, чи будь яких інших відміток/написів, які б свідчили про звернення ОСОБА_1 до ГУ НП в Івано-Франківській області саме 02.06.2025.

В свою чергу, ГУ НП в Івано-Франківській області стверджує, що станом на дату звільнення (06.06.2025) позивач не зверталася із рапортом про виплату матеріальної допомоги для оздоровлення у 2025 році, а УФЗБО ГУ НП в Івано-Франківській області отримало лист капітана поліції ОСОБА_1 щодо виплати матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік з резолюцією заступника начальника Романа Зіняка від 16.06.2025.

На підтвердження вищезазначеної обставини ГУ НП в Івано-Франківській області долучило до відзиву на позовну заяву копію рапорту ОСОБА_1 (написаний від руки) від 02.06.2026, про надання матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік, із проставленою резолюцією "До виконання" 16.06.2025 (зворотній бік а.с.45).

При цьому, суд зазначає, що долучені позивачем та відповідачем копії рапортів, датовані 02.06.2026, візуально є різними.

Суд наголошує, що відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладені вище фактичні обставини справи, на переконання суду, ОСОБА_1 у спірному випадку не довела належними та допустимими доказами, що зверталася до начальника ГУ НП в Івано-Франківській області із рапортом про надання матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік до звільнення зі служби (до 06.06.2025), а відтак позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

Решта доводів сторін висновків суду по суті спірних правовідносин не змінюють.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позову, в силу вимог статті 139 КАС України витрати позивача, пов`язані з розглядом даної справи, розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;

відповідач: Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 40108798.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.