Рішення № 136910414, 28.05.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
280/2567/26
Номер документу
136910414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 травня 2026 року о/об 12 год. 30 хв.Справа № 280/2567/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ),

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) до Міністерства оборони України (надалі відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України із розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленого Витягом із протоколу від 12.02.2026 за №10/в, у частині не призначення частки одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - цивільній дружині загиблого ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 2) зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 частку одноразової грошової допомоги, передбачену п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 за №168, у зв`язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_3 її цивільного чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_3 , з яким вона проживала однією сім`єю, без реєстрації шлюбу.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м. Макіївка Донецької області, народилася заявниця ОСОБА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України, виданий Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькі області, 20 вересня 2000 року, серія та номер: НОМЕР_3 . ІНФОРМАЦІЯ_5 , у м. Запоріжжя Запорізької області, народився ОСОБА_3 , що підтверджується паспортом громадянина України, виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 11 травня 1999 року, серія та номер: НОМЕР_4 . ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , з 2006 року перебували у фактичних шлюбних відносинах та мешкали у АДРЕСА_4 . У ОСОБА_1 та ОСОБА_3 від фактичних шлюбних відносин народилося двоє дітей. А саме вони є спільними батьками малолітніх: - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , згідно Свідоцтва про народження від 29 березня 2011 року Серія НОМЕР_5 , актовий запис № 305 видане Комунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції. - сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , згідно свідоцтва про народження від 08 липня 2014 року Серія НОМЕР_6 , актовий запис № 612 видане Комунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції. За час спільного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_3 , жоден з них не перебував у зареєстрованому шлюбі з іншими особами, фактичні шлюбні стосунки з іншими особами не підтримували. Вели спільне господарство, постійно проживали в одному будинку та повністю об`єднували і разом витрачали спільні кошти. Вели спільний побут, об`єднували спільний бюджет. Мали тісні відносини подружжя та постійно тримали зв`язок між собою. ОСОБА_2 , був старшим солдатом, стрілець-помічник гранатометника 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 2 механізованої роти НОМЕР_7 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_8 . вказана інформація зазначена в Сповіщенні сім`ї № 50 від 08.05.2023 року. Відповідно до цього ж Сповіщення сім`ї № 50 від 08 травня 2023 року виданого ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 відданий військовій присязі на вірність Українському народу, у бою за нашу Батьківщину, виявивши стійкість та мужність поблизу населеного пункту Водяне Донецької області, під час артилерійського обстрілу зі сторони Збройних сил РФ, загинув ІНФОРМАЦІЯ_10 . Відповідно до Довідки про причину смерті 1596/НЕ причина смерті: інші уточнені травми з залученням декількох ділянок тіла. Вибухова травма. Ушкодження в наслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та осколків. Відповідно до витягу з протоколу № 1886 від 18 вересня 2023 року засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії встановлено, що травма старшого солдата ОСОБА_3 , яка призвела до смерті та причина смерті, так пов`язана із захистом Батьківщини. Відповідно до Свідоцтва про смерть від 12 травня 2023 року Серія НОМЕР_9 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , у віці 40 років, виданого Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південно міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Батьком загиблого ОСОБА_3 є ОСОБА_2 , місце проживання чи перебування: АДРЕСА_5 . Мати загиблого ОСОБА_6 поперла 03 грудня 2023 року. Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 30 травня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Міністерство оборони України про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу задоволено повністю. Встановлено факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , з 2006 року по день смерті ОСОБА_3 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Рішення набрало законної сили. Позивачка ОСОБА_1 через уповноважений орган - ІНФОРМАЦІЯ_11 , звернулася до Департаменту соціального забезпечення із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 16 Закону України від 20.12.91 № 2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". 12 березня 2026 року, на подану заяву з пакетом документів, заявницю було поінформовано та надано їй Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 12 лютого 2026 року №10/в, затверджене Заступником Міністра оборони України генерал лейтенантом Євгеном Мойсюк. Відповідно до вказаного протоколу, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні частки одноразової грошової допомоги у звязку із загибеллю ОСОБА_3 . Відмовляючи у призначення частки ОГД комісія посилалася на наступне: Згідно пункту 2 Постанови Кабінету міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та іх сім`ям під час дії воєнного стану» (у редакції, що діяла на момент загибелі) особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбачені цією статтею, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-12 цією постанови, в період діє воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У редакції статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Встановлення судом факту проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не створює підстав для набуття заявницею статусу одного з подружжя, та, відповідно, виникнення у неї права на отримання одноразової грошової допомоги. Враховуючи вищевикладене відмовлено ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю ОСОБА_3 . Однак, відповідачем не належно надана правова оцінку тому, що Законом України від 09.12.2023 за №3515-ІХ внесені зміни до статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", зокрема, до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону віднесено також жінку (чоловіка), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови, що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили. Отже, відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову у призначенні та виплати ОСОБА_1 частини одноразової грошової допомоги, у зв`язку із чим остання звернулась до суду із даним позовом. … Звертаємо увагу на те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю цивільного чоловіка, однак підставою для відмови є те, що встановлений факт проживання не створює стутусу одного з подружжя. Водночас, відмовляючи відповідач не врахував, що положення частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII передбачають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, осіб, які проживали однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу. Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя встановлено факт проживання як чоловіка та жинки однією сімєю без реєстрації шлюбу заявниці ОСОБА_1 та загиблого ОСОБА_7 . З огляду на вказане, зважаючи на встановлення факту проживання однією сім`єю як дружини та чоловіка без реєстрації шлюбу, позивач має право на виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 за №168. Таким чином, підхід Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 , які полягали у тому, що вона не є дружиною загиблого, є помилковим. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Міністерство оборони України позов не визнає, проти позову заперечує, оскільки не вчиняло проти Позивача неправомірних дій. Позовні вимоги є безпідставними виходячи з наступного. Так, виплату одноразової грошової допомоги було запроваджено з 01.01.2007 року після внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ст.ст. 16, 16-1 16-4 вищезазначеного Закону). … ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому саме на цю дату визначається коло осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги. … Таким чином, системне тлумачення положень статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на дату загибелі військовослужбовця) та положень статей 30, 31 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави для висновку, що право на виплату одноразової грошової допомоги як утриманці загиблого військовослужбовця мають його члени сім`ї за одночасного існування двох умов: вони є непрацездатними та вони перебували на його утриманні, при цьому повинні мати право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення). Тобто, законом встановлено, що інші члени сім`ї та особи, з якими військовослужбовець проживав без реєстрації шлюбу, до цієї категорії не відносяться. … Позивачка не надала документів на підтвердження того, що вона входить до кола осіб, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги. Відповідно до наданих документів заявниця не відноситься до одного з подружжя загиблого, який не одружився вдруге, або утриманця померлого військовослужбовця. Рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя по справі №333/10479/24 від 30.05.2025 року) про встановлення факту проживання однією сім`єю, не встановлює факт, що має юридичне значення, про перебування заявниці на утриманні ОСОБА_3 , відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Даним судовим рішенням задоволено заяву про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України, як члена сім`ї загиблого, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця. … Таким чином, судовою практикою сформовано підхід, за якого встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім`ї не легітимізує і не може узаконити правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, тому в задоволенні позову прошу відмовити. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (третя особа-1, ІНФОРМАЦІЯ_11 ) не подано до суду пояснень та документального обґрунтування пояснень щодо предмету спору. Про розгляд справи третя особа-1 повідомлялась належним чином.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 (третя особа-2, ОСОБА_2 ) не подано до суду пояснень та документального обґрунтування пояснень щодо предмету спору. Про розгляд справи третя особа-2 повідомлялась належним чином.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У Витязі з Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 12.02.2026 за №10/в зазначено: «… Розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги: Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка у заяві про призначення одноразової грошової допомоги зазначила себе цивільною дружиною загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_10 від 12.05.2023 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 11.10.2023 № 321/КЦ/8199. Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (у редакції, що діяла на момент загибелі), особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-12 цієї постанови, в період дії военного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У редакції статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", чинній на дату смерті військовослужбовця, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця. Відповідно до частини 1 етапі 21 Сімейного кодексу України (далі - СК України) подружжя утворюється на підставі шлюбу - сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрованого у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет 3 Міністрів України. Відповідно до наданих документів заявниця не від носиться до одного з подружжя. Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя Запорізької області від 30.05.2025 у справі № 333/10479/24 встановлено факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу в період з 2006 року 01.05.2023. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя (частина 2 статті 21 СК України). Згідно висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 19.03.2021 у справі № 1840/2940/18, від 06.07.2022 у справі № 309/1346/17, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них лише деяких прав та обов`язків, зокрема права спільної сумісної власності на майно. Проте, встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім`ї не легітимізує і не може легітимізувати (узаконити) правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Згідно з частиною 5 статті 13 закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Таким чином, встановлення судом факту проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та загиблого ОСОБА_9 не створює підстав для набуття заявницею статусу одного з подружжя, та, відповідно, виникнення у неї права на отримання одноразової грошової допомоги. Також на розгляд комісії не надходили документи, які підтверджували б право ОСОБА_1 на призначення та отримання одноразової грошової допомоги як утриманця відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Враховуючи вищезазначене, відмовити ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю ОСОБА_3 . …».

Рішенням Комунарського районного суду міста Запоріжжя від 30.05.2025 у справі №333/10479/24 (№2/333/1271/25), яке набрало законної сили 01.07.2025, задоволено повністю позовну заяву представника ОСОБА_1 , адвоката Яковенка Олександра Олександровича до ОСОБА_2 , третя особа: Міністерство оборони України встановити факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , з 2006 року по день смерті ОСОБА_3 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу.

При цьому, у рішенні Комунарського районного суду міста Запоріжжя від 30.05.2025 у справі №333/10479/24 (№2/333/1271/25) зазначено: «… Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м. Макіївка Донецької області, народилася заявниця ОСОБА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України, виданий Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькі області. 20 вересня 2000 року, серія та номер: НОМЕР_3 . ІНФОРМАЦІЯ_5 , у м. Запоріжжя Запорізької області, народився ОСОБА_3 , що підтверджується паспортом громадянина України, виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 11 травня 1999 року, серія та номер: НОМЕР_4 . ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , з 2006 року перебували у фактичних шлюбних відносинах та мешкали у АДРЕСА_4 , що підтверджується довідкою від 02 липня 2024 року виданої Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-93», в якій вказано, що ОСОБА_1 , проживала за адресою: АДРЕСА_4 з 2006 року по 01 травня 2023 року разом з ОСОБА_3 та їхніми синами ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_13 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_14 . У ОСОБА_1 та ОСОБА_3 від фактичних шлюбних відносин народилося двоє дітей: син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , свідоцтво про народження від 29 березня 2011 року серія НОМЕР_5 , актовий запис № 305 видане Комунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , свідоцтво про народження від 08 липня 2014 року серія НОМЕР_6 , актовий запис № 612 видане Комунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції. ОСОБА_2 , був старшим солдатом, стрілецьпомічник гранатометника 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 2 механізованої роти НОМЕР_7 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_8 . Відповідно до Сповіщення сім`ї № 50 від 08 травня 2023 року виданого ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 відданий військовій присязі на вірність Українському народу, у бою за нашу Батьківщину, виявивши стійкість та мужність поблизу населеного пункту Водяне Донецької області, під час артилерійського обстрілу зі сторони Збройних сил РФ, загинув ІНФОРМАЦІЯ_10 . Відповідно до Довідки про причину смерті 1596/НЕ причина смерті: інші уточнені травми з залученням декількох ділянок тіла. Вибухова травма. Ушкодження в наслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та осколків. Відповідно до витягу з протоколу № 1886 від 18 вересня 2023 року засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії встановлено, що травма старшого солдата ОСОБА_3 , яка призвела до смерті та причина смерті, так пов`язана із захистом Батьківщини. Відповідно до Свідоцтва про смерть від 12 травня 2023 року Серія НОМЕР_9 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , у віці 40 років, виданого Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південно міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). За час спільного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_3 , жоден з них не перебував у зареєстрованому шлюбі з іншими особами, фактичні шлюбні стосунки з іншими особами не підтримували. Вели спільне господарство, постійно проживали в одному будинку та повністю об`єднували і разом витрачали спільні кошти. Вели спільний побут, мали тісні відносини подружжя та постійно тримали зв`язок між собою. Окрім того, факт спільного проживання однією сім`єю також свідчить долучені фотокартки, на яких позивачка зображена з померлим, з родичами, у сімейному колі та друзями. … В судовому засіданні встановлено, що позивачка та померлий ОСОБА_3 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2006 року і до смерті останнього, разом систематично вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки, дбали про утримання спільного житла, утримання та забезпечення дітей. Зазначене свідчить про те, що між ними як жінкою та чоловіком склалися усталені відносини, які притаманні подружжю, та є підтвердженням факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Таким чином, факт, що має юридичне значення, а саме, що позивачка ОСОБА_1 , проживала постійно із загиблим ОСОБА_3 , однією сім`єю з 2006 року до моменту загибелі ІНФОРМАЦІЯ_3 , знайшов своє підтвердження. Встановлення факту проживання однією сім`єю породжує юридичні наслідки для заявниці, вона зможе скористатися правом на отримання передбачених законом пільг та виплат як член сім`ї загиблого військовослужбовця. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У Постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» зазначено: «На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022р. №64 Про введення воєнного стану в Україні та №69 Про загальну мобілізацію, статті 9-2 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 28 червня 2023р. №3161-IX Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов`язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України постановляє: … 2. Особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень. Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов`язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень. Розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується в інших випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2 статті 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, визначається відповідно до абзацу другого підпункту а пункту 1 статті 16-2 зазначеного Закону. У разі наявності особистого розпорядження осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови (крім осіб начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро), на випадок загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за вибором визначається розмір частки таких осіб у відсотках. Розмір допомоги осіб, які мають на неї право, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, визначається відповідно до розміру часток, зазначених в особистому розпорядженні, у відсотках. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у частині четвертій статті 118-1 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України Про Національну поліцію та пункті 4 статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, у рівних частках. Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження. Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється особам, зазначеним в особистому розпорядженні загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, або особам, зазначеним у частині четвертій статті 118-1 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України Про Національну поліцію та пункті 4 статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей з урахуванням положень абзаців четвертого і п`ятого цього пункту. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата складання актового запису про смерть, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану або смерть якої настала внаслідок причин, зазначених в абзаці першому цього пункту, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва). У разі коли особа з числа осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, яку не впізнано та відомості про яку, яких бракувало під час державної реєстрації смерті, у подальшому встановлено, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата внесення змін до актового запису про смерть стосовно встановлення особи. Розподіл часток одноразової грошової допомоги у разі відмови однієї з осіб, зазначених в особистому розпорядженні, або відмови однієї з осіб, зазначених у частині четвертій статті 118-1 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України Про Національну поліцію та пункті 4 статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, від отримання одноразової грошової допомоги, а також у разі, коли одна із таких осіб у трирічний строк з дня виникнення права на отримання допомоги не реалізувала своє право на отримання одноразової грошової допомоги, здійснюється відповідно до вимог статті 118-3 Кодексу цивільного захисту України, статті 100 Закону України Про Національну поліцію та статті 16-3 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей. Відмова від призначення та отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, не допускається. Особи, які мають право на одноразову грошову допомогу, можуть відмовитися від її призначення та отримання шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально. Якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи, питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою або в судовому порядку між такими особами. Державні органи, зазначені у пунктах 1-1-2 цієї постанови, мають право отримувати інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до положень частини п`ятої статті 118-3 Кодексу цивільного захисту України, частини шостої статті 100 Закону України Про Національну поліцію та пункту 7 статті 16-3 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей. Виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється у випадках, передбачених статтею 118-4 Кодексу цивільного захисту України, статтею 101 Закону України Про Національну поліцію та статтею 16-4 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві. Якщо особи, зазначені в особистому розпорядженні загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, або особи, зазначені у частині четвертій статті 118-1 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України Про Національну поліцію та пункті 4 статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за їх вибором. …».

У ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено: «1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті. 2. За наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено таке особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках. Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження. 3. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках. 4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; інші утриманці загиблої (померлої) особи, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".».

Згідно з п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…) оформлюють документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві; (…).

Відповідно до п.23 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.2024 за №714), затвердженого 25.12.2013 постановою Кабінету Міністрів України №975 (надалі «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»), Керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання. Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні. Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами. Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

За ч.2 ст.3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя (ч.2 ст.21 Сімейного кодексу України).

У ч.1 ст.30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Згідно з ч.1 ст.31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

У ст.74 Сімейного кодексу України зазначено: «1.Якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. 2.На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу».

Відповідно до пп.2 п.2 «Порядку надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України», затвердженого 23.09.2015 постановою Кабінету Міністрів України №740 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2024 за №416), заявник це член сім`ї загиблої (померлої) особи, зазначений в частині четвертій статті 10-1 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - Закон), його законний представник або уповноважена особа, яка звертається за наданням статусу члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України;

У ст.10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначено: «… До членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначених у цій статті, належать: батьки; один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім`ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти; утриманці загиблого (померлого), яким у зв`язку з цим виплачується пенсія. …».

Як зазначено у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі. Вони спільно проживали, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, мали двох спільних дітей. ОСОБА_1 перебувала на утриманні ОСОБА_3 .

Протилежного відповідачем не доведено.

Оскільки зазначена комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, функціонує у складі Міністерства оборони України, то належним відповідачем у справі, на думку суду, має бути Міністерство оборони України і розглядатись, відповідно, має рішення цього суб`єкта владних повноважень.

Відповідачем не надано до суду доказів того, що документи надані ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з загибеллю годувальника солдата ОСОБА_3 до Міністерства оборони України та до суду у даній справі не відповідають дійсності.

З наведених норм права вбачається, що відповідач згідно з приписами п.23 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» міг стосовно позивача прийняти «рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю)».

При цьому, відповідачем не надано до суду документи на підставі яких ним прийнято рішення від 12.02.2026 за №10/в у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у частині позивача, зокрема «подані документи», «лист Кадрового центру Збройних Сил України від 11.10.2023 №321/КЦ/8199».

З огляду на приписи ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що рішення від 12.02.2026 за №10/в у формі Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у частині позивача прийнято відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає за можливе: зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 частку одноразової грошової допомоги, передбачену п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 за №168, у зв`язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_3 її цивільного чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_3 , з яким вона проживала однією сім`єю, без реєстрації шлюбу.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

З урахуванням результату розгляду судом даного спору, за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України повинні бути присуджені позивачу судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України від 12.02.2026 за №10/в у формі Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у частині не призначення частки одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - цивільній дружині загиблого ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 частку одноразової грошової допомоги, передбачену п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 за №168, у зв`язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_3 її цивільного чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_3 , з яким вона проживала однією сім`єю, без реєстрації шлюбу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 28.05.2026.

Суддя О.О. Прасов