Рішення № 136910257, 27.05.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2026
Номер справи
260/1445/26
Номер документу
136910257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 травня 2026 рокум. Ужгород№ 260/1445/26 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі уповноваженого представника Романюк Ольги Петрівни (90554, Закарпатська область, Тячівський р-н, смт Буштино, вул. Головна, буд. 216) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 березня 2026 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Романюк Ольгу Петрівну звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , скасувати рішення № 072350007652 від 14.11.2025 року «Про відмову у призначенні пенсії по віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу наступні періоди його роботи: з 21.01.1991 р. по 04.06.1992 р. в МП фірма «Карпат» та з 08.07.1992 р. по 30.12.2003 р. у фірмі «Карпати -Укр.» Українського фонду міжнародного молодіжного співробітництва; 3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням періоду його роботи: з 21.01.1991 р. по 04.06.1992 р. в МП фірма «Карпат» та з 08.07.1992 р. по 30.12.2003 р. у фірмі «Карпати -Укр.» Українського фонду міжнародного молодіжного співробітництва починаючи з часу набуття ним права на пенсію.

19 березня 2026 року ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі. Зобов`язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 15 квітня 2026 року відмовні матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

28 квітня 2026 року ухвалою суду витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовні матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

12 травня 2026 року на виконання вимог суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області надано належним чином завірені копії пенсійної справи ОСОБА_1 .

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що трудові книжки, які видані на ім`я « ОСОБА_1 » містять всі необхідні відомості, а саме записи про прийняття та звільнення з роботи є послідовними, вчинені за підписом відповідальних посадових осіб та скріплені печатками організацій, а тому не можуть викликати сумнів у їх достовірності. Для позивача є незрозумілим чому він не може отримати зароблену пенсію. Пенсійний фонд витребовує нові документи, ставить їх під сумнів, перевіряє їх, він тривалий час працювала у різних організаціях та виконував роботу, внесені записи про періоди роботи до його трудової книжки жодних сумнівів для нього не викликали, він вважав їх вірними та такими, що підтверджують його стаж роботи та будуть враховані Пенсійним фондом при призначенні йому пенсії. Вважає, що допущення помилок при подачі звітності бухгалтером до Пенсійного фонду, не сплата страхових внесків, не впорядкованість трудової документації, не передання документів на зберігання до архіву, ліквідація організації, відсутність інших відомостей не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу, що дає право позивачу на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення трудових книжок та бухгалтерських документів на підприємстві, їх зберігання, а тому це не може бути підставою для позбавлення конституційного права на соціальний захист. Вважає, що належним та допустимим доказом (а саме трудовою книжкою) підтверджується, що ОСОБА_1 має право на включення періоду роботи з 21.01.1991 р. по 04.06.1992 р. в МП фірма «Карпат» та з 08.07.1992 р. по 30.12.2003 р. у фірмі «Карпати -Укр.» Українського фонду міжнародного молодіжного співробітництва до страхового стажу.

06 квітня 2026 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що відповідач був уповноважений на розгляд конкретної заяви позивача від 07.10.2025, проте територіальний орган Пенсійного фонду України уповноважений по розгляду питання щодо призначення пенсії в даному випадку може бути визначено лише Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області. Страховий стаж позивача складає 14 років 2 місяці 27 днів. В результаті розгляду документів, доданих до заяви, не зараховано: період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.1980 року: з 21.01.1991 р. по 04.06.1992 р., оскільки назва організації при прийнятті МП фірма «Карпати» не відповідає назві організації на печаті при звільненні -період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.1980 року: з 08.07.1992 р. по 30.12.2003 р., оскільки на печатці організації при звільненні відсутній код ЄДРПОУ та відсутні дані з 01.07.2000 року в індивідуальних відомостях про застраховану особу. Таким чином, було прийнято рішення № 072350007652 від 14.11.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 07 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою № 4597 за призначенням/перерахунком пенсії за віком, (а.с. 83-84).

15 жовтня 2025 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до рішення № 072350007652, (а.с. 63).

14 листопада 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийняло рішення № 072350007652 про відмову у призначенні пенсії, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за відсутністю необхідного страхового стажу.

В результаті розгляду документів, доданих до заяви, не зараховано:

- період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.1980 року: з 21.01.1991 р. по 04.06.1992 р., оскільки назва організації при прийнятті МП фірма «Карпати» не відповідає назві організації на печаті при звільненні

- період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.1980 року з 08.07.1992 р. по 30.12.2003 р., оскільки на печатці організації при звільненні відсутній код ЄДРПОУ та відсутні дані з 01.07.2000 року в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Не погодившись із рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії від 14 листопада 2025 року, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно з статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( далі по тексту Закон № 1058-IV).

Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Отже, нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон № 1058-IV. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону № 1058-IV за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; (Положення пункту 2 частини 1 статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення КС 25-рп/2009 від 07.10.2009 року 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Згідно з частиною 3 цієї статті у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.

Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

У даній справі позивач оскаржує рішення від 14 листопада 2025 року № 072350007652 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у призначенні пенсії за віком згідно з статтею 26 Закону № 1058-IV, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи.

При цьому, як підтверджується матеріалами справи, позивачу 15 жовтня 2025 року вже було призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, відповідно до рішення № 072350007652 від 15 жовтня 2025 року, (а.с.63).

Отже, судом встановлено, що виплата пенсії позивачу припинена не з підстав, передбачених Законом №1058-ІV.

Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивачу рішенням від 14 листопада 2025 року № 072350007652 відмовлено у її призначенні.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що позивач в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебував та пенсію не отримує.

Згідно із статтею 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статей 6, 7 Закону № 1788 особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов`язку.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 вказаного Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Розділом 2 Порядку визначений перелік документів, необхідних для призначення пенсії по інвалідності.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Отже, відповідач повинен розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії за віком та прийняти відповідне рішення.

Судом встановлено, що 07 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою № 4597 за призначенням/перерахунком пенсії за віком, (а.с. 83-84).

15 жовтня 2025 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до рішення № 072350007652, (а.с. 63).

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 07 жовтня 2025 року та прийняття рішення від 14 листопада 2025 року № 072350007652.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14 листопада 2025 року № 072350007652 про відмову у призначенні пенсії.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу наступні періоди його роботи: з 21 січня 1991 року по 04 червня 1992 року в МП фірма «Карпат» та з 08 липня 1992 року по 30 грудня 2003 року у фірмі «Карпати - Укр.» Українського фонду міжнародного молодіжного співробітництва, судом встановлено наступне.

Відповідно до рішення про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 від 15 жовтня 2025 року страховий стаж ОСОБА_1 становить 27 роки 1 місяць 4 дні, (а.с. 63).

Крім того, з надано до рішення про призначення пенсії розрахунку трудового стажу, судом встановлено, що періоди роботи ОСОБА_1 з 21 січня 1991 року по 04 червня 1992 року та з 08 липня 1992 року по 30 грудня 2003 року зараховано до страхового стажу, (а.с. 64).

Враховуючи вищенаведене, відсутні підстави для задоволення позову в цій частині, оскільки пенсійним органом зараховано до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 21 січня 1991 року по 04 червня 1992 року та з 08 липня 1992 року по 30 грудня 2003 року.

Щодо позовної вимоги в частині призначення пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то така не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до рішення від 15 жовтня 2025 року № 072350007652 пенсія за віком ОСОБА_1 призначена з 05 листопада 2025 року.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1 331,20 грн, що підтверджується квитанцією від 09 березня 2026 року № 1639-8278-8384-9570, (а.с. 7).

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Позов ОСОБА_1 , в особі уповноваженого представника Романюк Ольги Петрівни до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14 листопада 2025 року № 072350007652 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у розмірі 1 331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна гривня, 20 коп.) сплаченого судового збору.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27 травня 2026 року.

СуддяТ.В.Скраль