Ухвала суду № 136909725, 28.05.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
240/4984/25
Номер документу
136909725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

(про прийняття звіту про виконання судового рішення)

28 травня 2026 року м. Житомир справа № 240/4984/25

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши звіт від 06.05.2026 та доповнення до звіту від 25.05.2026 подані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, у відповідності до положень п. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (двоскладової формули при її обчисленні) починаючи з 01.01.2025.

Ухвалою суду від 13.03.2026 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю відмовлено, яку постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2026 скасовано, прийнято нову, постанову, якою заяву задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 30 днів подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 (з урахуванням постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.11.2025) у справі № 240/4984/25. Підставою встановлення строку для подання до суду звіту про виконання слугував факт відсутності належних доказів в частині фінансування.

13.05.2026 зареєстрований Житомирським окружним адміністративним судом звіт про виконання судового рішення та 26.05.2026 доповнення до поданого звіту.

Розгляд звіту судом відкладався у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності судді О.Єфіменко у період з 18.05.2026 по 24.05.2026.

Поданий звіт, відповідно до ч.1 ст.382-1 КАС України розглядається судом у порядку письмового провадження,

Вивчивши матеріали справи та оцінивши звіт відповідача, суд при вирішенні питання про його прийняття керується такими мотивами.

Обґрунтовуючи виконання прийнятого у даній справі рішення, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пояснив, що у результаті перерахунку на виконання судового рішення прийнятого у даній справі розмір пенсії позивачки становить:

- з 01.01.2025 - 6 960,59 грн, в тому числі - 4 485,71 грн - пенсія, де 1 675,32 грн - збільшення на 23% заробітку за стаж понад 15 років на виконання рішення № 240/4984/25 (7 284,00 грн. х 23%);

- з 01.03.2025 - 7 476,44 грн, в тому числі - 5 001,56 грн - пенсія, де 1 867,98 грн - збільшення на 23% заробітку за стаж понад 15 років на виконання рішення № 240/4984/25 (8 121,66 грн х 23%);

- з 01.01.2026 - 8 334,86 грн, в тому числі - 5 625,98 грн - пенсія, де 1 867,98 грн - збільшення на 23% заробітку за стаж понад 15 років на виконання рішення № 240/4984/25 (8 121,66 грн х 23%);

- з 01.03.2026 - 9 015,89 грн, в тому числі - 6 307,01 грн - пенсія, де 2 094,01 грн - збільшення на 23% заробітку за стаж понад 15 років на виконання рішення № 240/4984/25 (9 104,38 грн х 23%).

Крім того, вказано, що Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок).

Серед іншого вказано, що перерахована пенсія на виконання рішення ухваленого у даній справі з 01.01.2025 становить 1 250,34 грн (6 960,59 грн - 5 710,25 грн), з 01.03.2025 становить 1 443,00 грн (7 476,44 грн - 6 033,44 грн), з 01.01.2026 становить 1 400,88 грн (8 334,86 грн - 6 933,98 грн), з 01.03.2026 становить 1 626,91 грн (9 015,89 грн - 7 388,98 грн).

Визначена відповідно до Порядку заборгованість за період з 01.01.2025 по 31.05.2026 становить 24 613,17 грн, в т.ч. за минулий час з 01.01.2025 до 25.11.2025 (дата набрання чинності за рішенням суду) - 15 199,08 грн, поточна заборгованість з 25.11.2025 по 31.05.2026 - 9 414,09 грн та включена Пенсійним фондом до переліку рішень суду, за якими здійснюється виплата згідно з Порядком.

Разом з тим вказує, що в лютому, березні та квітні 2026 року ОСОБА_1 виплачена заборгованість на виконання рішення суду ухваленого у даній справі, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, в сумі сформованій Пенсійним фондом України та доведеній до Управління в загальній сумі 17 304,85 грн, в тому числі за минулий час - 13 388,00 грн та поточна заборгованість за період з 11.08.2024 по 31.05.2026 - 3 916,85 грн. На підтвердження долучає до звіту довідку про виплату коштів за рішенням суду.

Залишок заборгованості за рішенням ухвалений у даній справі станом на день подання звіту становить 7 308,32 грн, в тому числі за минулий час - 1 811,08 грн (15 199,08 грн - 13 388,00 грн) та залишок поточної заборгованості становить - 5 497,24 грн (9 414,09 грн - 3 916,85 грн) та буде продовжуватись виплачуватись згідно з Порядком в межах встановлених бюджетних асигнувань, про що свідчить скрін з підсистеми "Реєстр судових рішень", який долучено до поданого звіту.

У той час, за позицією Сьомого апеляційного адміністративного суду боржником не надано докази щодо неналежного фінансування коштів на виконання даного рішення суду.

У свою чергу, представник Пенсійного фонду на виконання вказаного долучив до поданого до доповнення до звіту наступні документи: довідку про нараховану суму на виконання рішення суду датовану 25.05.2026 (за замістом вказаної довідки на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 по справі № 240/4984/25 щодо нарахування та виплати відповідно до статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 нараховано доплату за період з 01.01.2025 по 31.05.2026 в сумі 24 613,17 грн. При цьому, відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025, ОСОБА_1 проведено виплату коштів в сумі 21 359,35 грн. Станом на 25.05.2026 залишок заборгованості по судовому рішенню від 29.07.2025 ухваленому у справі № 240/4984/25 за період з 01.01.2025 по 31.05.2026 складає 3 253,82 грн). Крім того, відомості про передачу матеріалів до Пенсійного фонду щодо донарахування пенсії на виконання судового рішення № 240/4984/25, які містять детальну інформацію щодо рішення суду, стан виконання рішення період за який стягувачу нараховано пенсію на виконання рішення суду, виплати боргу та ін.

Разом з тим, представник боржника у доповненні до звіту пояснив, що будь-які інші докази відсутності фінансування надати немає можливості, оскільки фінансування безпосередньо здійснюється Пенсійним фондом України.

Отже, Управлінням проведений, в межах наданої компетенції комплекс заходів, для повного та неухильного виконання рішення суду прийнятого у даній справі, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням буде проведена Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування, відповідно до Порядку.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне наголосити, що Управлінням на виконання вищевказаних судових рішень здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача у належному розмірі, у межах зобов`язальної частини судового рішення, яке в частині нарахування виконано у повному обсязі, а частині виплати частково (станом на 25.05.2026 залишок заборгованості по судовому рішенню від 29.07.2025 ухваленому у справі № 240/4984/25 за період з 01.01.2025 по 31.05.2026 складає 3 253,82 грн).

Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

У контексті викладеного слідує висновок, що фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.05.2022 у справі № 360/940/20.

З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що в матеріалах справи містяться усі необхідні докази, які свідчать про відсутності належного фінансування для виконання рішення суду, що у свою чергу не може вважатися невиконанням рішення суду, в частині повної виплати, без поважних на то підстав.

Частиною 1-2 статті 382 КАС України передбачено, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ст.382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Тобто, з встановлених обставин справи відслідковується, що рішення суду не виконане лише в частині виплати донарахованих коштів, однак залишок доплати буде виплачений в межах наданих асигнувань.

Разом з тим, суд визнає, що невиконання рішення суду в частині виплати нарахованої заборгованості на виконання рішення суду, відбулося через відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, але керівником Головного управління ПФУ вжито всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, і ці заходи, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Враховуючи зазначену обставину, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення прийнятого у даній справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -

ухвалив:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/4984/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя О.В. Єфіменко