Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2026 року Справа№200/469/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ЄДРПОУ 21366538, адреса: 18000, Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Смілянська, 23) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням індивідуального коефіцієнту для обчислення заробітку 7, 40541 з 18.08.2025 року.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачу була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої було обраховано на підставі довідки про заробітну плату.
Разом з цим з 18.08.2025 року пенсія позивача була зменшена через застосування відповідачем 1 зменшеного індивідуального коефіцієнту для обчислення заробітку.
Позивач вважає такі дії протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
20.02.2026 року від Головного управління ПФУ в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції вказує, що з 01.09.2025 електронна пенсійна справа позивача була приведена у відповідність до вимог чинного законодавства. Розмір пенсії обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, з урахуванням усіх належних надбавок і підвищень.
Також зазначає, що заява позивача від 10.09.2025 про здійснення перерахунку пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Ухвалою суду від 26.03.2026 року залучено Головне управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (ЄДРПОУ 21366538, адреса: 18000, Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Смілянська, 23) до участі у справі в якості співвідповідача. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області рішення №914580144015, прийняте за результатами розгляду заяви від 10.09.2025 №13185.
02.04.2026 року відповідачем 2 надано відзив, згідно змісту якого зазначено, що правильність розрахунку розміру заробітної плати, одержаної позивачем за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, неможливо перевірити. Відтак така довідка при прийнятті рішення за заявою від 10.09.2025 взята до уваги не була і в проведені перерахунку було відмовлено.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
За документами електронної пенсійної справи Позивачу призначено пенсію по інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії визначено з урахуванням довідки про заробітну плату.
Відповідно протокольного рішення відповідача 1 № 914580144015 від 20.05.2025 пенсія позивача перерахована. Підстава: кор-ра періодів ЧАЕС. Основний розмір пенсії 46207, 40грн, розмір пенсії з урахуванням максимального обмеження 23610, 00грн. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії застосовано суму коефіцієнтів заробітної плати 7, 40541.
Відповідно протокольного рішення відповідача 1 № 914580144015 від 18.08.2025 пенсія позивача перерахована. Підстава: відсутні документи; вид перерахунку: макетна обробка. Розмір пенсії з надбавками 18134, 77грн., При розрахунку заробітку для обчислення пенсії застосовано суму коефіцієнтів заробітної плати 2, 90126. Перерахунок здійснено з 01.09.2025 року.
10.09.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою № 13185 щодо проведення перерахунку зміна надбавки.
17.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності, винесено рішення №914580144015 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки до заяви не долучено довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, форма якої затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 № 01- 3/241-013-2 та первинні документи, що підтверджують її нарахування.
Рішення про відмову мотивовано тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у зв`язку з відсутністю можливості проведення перевірки правильності розрахунку розміру заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та визначення вірного розміру пенсії, який не обмежено десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність відповідно до Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(ІІ)2024 по справі № 3-123/2023(229/23) із 01.09.2025 пенсію ОСОБА_1 перераховано згідно із статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пунктом 9 Порядку із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Враховуючи вищенаведене, у зв`язку з відсутністю первинних документів, на підставі яких видана довідка, Відповідач 2 вважає, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії Позивачу ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон - № 796-XII).
За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Судом установлено, що розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до ст. 54 Закону № 796-XII.
З 01.09.2025 ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувало пенсію позивача, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Тобто відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII.
Водночас суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.
Як випливає з обставин справи, позивач не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
За таких обставин з урахуванням вимог законодавства відповідач 1 не мав права самостійно, без отримання бажання пенсіонера, змінювати порядок обчислення пенсії позивачу. Тим більше, що застосування обраного відповідачем способу обчислення пенсії призвело до суттєвого зменшення розміру пенсії позивача.
Щодо позиції відповідача 2, яка полягає в неможливості перевірити правильність інформації, визначеній в довідці про заробітну плату позивача.
Суд наголошує, що орган Пенсійного фонду України не наділений повноваженнями перевіряти чи змінювати зміст довідки, що видана підприємством, або оцінювати правильність проведених у ній розрахунків. І жодна норма законодавства не передбачає можливості Пенсійного фонду відмовити у врахуванні довідки на тій підставі, що, на його думку, зміст довідки «не підтверджено положенням про преміювання» чи «завищено кратність». Перевірка достовірності таких даних можлива лише за зверненням органу Пенсійного фонду України до підприємства, яке видало довідку, з проханням надати підтвердження або уточнення. Самовільне неврахування відомостей, зазначених у довідці, є перевищенням повноважень та порушенням вимог ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відутність підтверджуючої інформації не завадило органу Пенсійного фонду України призначити та протягом тривалого часу обчислювати на підставі такої довідки пенсію позивачу.
Отже, позиція відповідача 2 щодо довідки суперечить принципам правової визначеності та стабільності правовідносин, що закріплені у рішеннях Конституційного Суду України та Європейського суду з прав людини.
Враховуючи наведене та приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за належне:
визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914580144015 від 18.08.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), згідно з яким пенсію обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №914580144015 від 17.09.2025 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 01 вересня 2025 року з урахуванням довідки про середню заробітну плату, на підставі якої визначався розмір пенсії до проведення перерахунку з 01.09.2025 року.
Таким чином порушені права позивача підлягають захисту шляхом, який гарантував би їх повне відновлення та унеможливив би подальше звернення до суду (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ЄДРПОУ 21366538, адреса: 18000, Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Смілянська, 23) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914580144015 від 18.08.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), згідно з яким пенсію обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №914580144015 від 17.09.2025 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 01 вересня 2025 року з урахуванням довідки про середню заробітну плату, на підставі якої визначався розмір пенсії до проведення перерахунку з 01.09.2025 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка