Рішення № 136905469, 25.05.2026, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
459/1381/26
Номер документу
136905469
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 459/1381/26

Провадження № 2/459/597/2026

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2026 року Шептицький міський суд Львівської області

в складі: головуючого-судді Отчак Н.Я.

з участю секретаря Савіцької Б.Б.

представника позивача Гринчишин Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Шептицькому за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

02.04.2026 представник позивача звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача на свою користь надміру виплачені кошти у розмірі 59825,37 грн.

В обґрунтування своїх вимог представник позивача зазначає, що 01 липня 2025 року на адресу Головного управління надійшло рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково - дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства здоров?я України" (далі - Рішення) про те, що ОСОБА_1 з 23 квітня 2024 року не визнано особою з інвалідністю. На підставі отриманого Рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 01 липня 2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 припинено. Визначено суму для повернення коштів, як надміру виплачених у зв?язку з безпідставним набуттям цих коштів в розмірі 59825,37 грн. за період з 23 квітня 2024 року по 30 червня 2025 року. Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства здоров?я України" відповідач не оскаржував. З метою досудового врегулювання спору, для вирішення питання щодо погашення заборгованості по переплаті пенсії ОСОБА_1 неодноразово надсилались листи щодо причин виникнення переплати, а саме: від 10.10.2025 №1300-5208-8/133615, від 11.12.2025 № 1300-0306-8/167784. Станом на 20.03.2026 ОСОБА_1 зайво виплачені суми пенсії не повернув. У зв`язку з наведеним просить позов задовольнити.

Ухвалою від 08.04.2026 у справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судовий розгляд на 25.05.2026 з повідомленням сторін.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 , у судове засідання не з`явився, подав заяву в якій просив розгляд справи проводити без його участі. Позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Заслухавши доводи представника позивача та дослідивши всі матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до виписки з акту огляду МСЕК серії 12ААГ №615320, строком з 23.04.2024 по 30.04.2025, визнаний особою з інвалідністю третьої групи.

Відповідно до п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів.

Статтею 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності (абз. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

З 01.05.2025 продовжено виплату пенсії по інвалідності у зв`язку з продовженням строку дії воєнного стану. У зв`язку з чим, останній перебував на обліку та в отримував пенсію по інвалідності.

Відповідно до пункту 14.6.1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв`язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи з причин, визначених Кабінетом Міністрів України, виплата пенсії продовжується до дати проведення повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи або протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період дії воєнного стану, - не менш як на весь строк їхньої військової служби). Якщо при повторному огляді, оцінюванні повсякденного функціонування особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, виплату якої продовжено відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження повідомлення про встановлення інвалідності до територіального органу Пенсійного фонду України.

Категорія осіб, яких неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, а також інші категорії осіб, яким виплата пенсії продовжується до проходження оцінювання повсякденного функціонування, визначені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності постановою КМУ №1338 і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 року №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» не проходила повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях, повторний огляд переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування.

Відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково - дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства здоров?я України", ОСОБА_1 з 23 квітня 2024 року не визнано особою з інвалідністю.

Згідно протоколу розрахунку пенсії за період з 23 квітня 2024 року по 30 червня 2025 по ОСОБА_1 проведено індивідуальний перерахунок з якого вбачається, що залишок переплати становить 59825,37 грн.

Таким чином, оскільки відповідач ОСОБА_1 взагалі не звертався до органів МСЕК з приводу встановлення статусу інвалідності, то відповідно, нарахування йому пенсії по інвалідності, має бути припинено.

Відповідно до вимог ст. 73 Закону №1058-IV, кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Згідно з положенням ч.1 ст.50 Закону №1058-IV, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Аналіз зазначених норм закону свідчить, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані позивачем за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Зміст ст. 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Аналогічні за своїм змістом висновки про застосування статті 1215 ЦК України викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 22 січня 2014 року у справі № 6-151цс13, від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, підстав відступити від яких Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц не встановила.

Тобто, механізм повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме через його зловживання.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презумуються, тому тягар доказування рахункової помилки та недобросовісності набувача покладено на платника відповідних грошових коштів.

Саме до таких правових висновків дійшов Верховний Суд у Постанові по справі № 711/1509/17 від 12 грудня 2018 року, Постанові Верховного Суду від 21 червня 2018 року у справі 554/1809/17, Постанові Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі 307/2100/16-ц та Постанові Верховного Суду від 13 квітня 2020 року у справі № 487/2596/17, провадження 61-123св18.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Зміст абзацу 1 статті 103 «Про пенсійне забезпечення» визначає, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, діючим законодавством встановлений вичерпний перелік підстав для стягнення надмірно сплачених грошових коштів у вигляді пенсії з одержувача.

Як вбачається із матеріалів справи, підставою для звернення до суду Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області є те, що ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок загального захворювання, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається із матеріалів справи, переплата пенсії за період з 23.04.2024 по 30.06.2025 виникла у зв`язку з неповідомленням відповідачем про те, що з 23.04.2024 він не визнаний особою з інвалідністю.

На адресу відповідачки було направлено вимоги про погашення переплаченої пенсії, однак в добровільному порядку розмір надміру виплаченої пенсії відповідачем повернутий не був.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4.

Відповідно до п. 4 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 № 25-3 «Про затвердження Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплати, що є безнадійними до стягнення» у разі припинення виплати пенсії відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

З врахуванням обставин, що підтверджені належними, допустимими та достовірними доказами, які у своїй сукупності є достатніми, визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку, що відповідач не повідомив своєчасно позивача проте що з 23.04.2024 року він не визнаний особою з інвалідністю та продовжував отримувати доплату до пенсії, тому позов є підставним та підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення переплати пенсії підлягають задоволенню, що також у свою чергу не заперечується і самим ОСОБА_1 .

З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачений судовий збір в сумі 3328 грн, який відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.142 ЦПК України, з огляду на визнання позову відповідачем, суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого ним при подачі позову до суду відповідно до платіжної інструкції №1425 від 24.03.2026, а інші 50 % судового збору, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст.12, 81, 206, 258-259, 263-265, 273, 354 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885), до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення переплати пенсії - задовольнити.

Стягнути ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Львівської області переплату пенсії у розмірі 59825,37 грн.

Повернути Головному управлінню Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову, а саме 1664 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, судовий збір по справі у розмірі 1664 грн.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 25 травня 2026 р.

Суддя: Н. Я. Отчак