Єдиний державний реєстр судових рішень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3390/26
Провадження № 3/279/956/26
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" травня 2026 р. м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з сектору протидії домашньому насильству ВП Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Коростенським МРВ УМВС України 27.09.2007 року, особи з інвалідністю 2 групи загального захворювання, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ :
22.05.2026 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП..
08.05.2026 року близько 13:35 год., ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив діяння, передбачене п.п.14 п.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, а саме умисні дії психологічного характеру відносно неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразились у висловлюванні образ на його адресу словами нецензурної лайки, що не спричинило тілесних ушкоджено, але своїми діями завдав шкоди психічному здоров`ю дитини. Адміністративна відповідальність за вчинене правопорушення, передбачена ч.2 ст.173-2 КУпАП, про що було складено адміністративний протокол серії ВАД №464297 від 08.05.2026 року.
З урахуванням вимог ч.2 ст.277 КУпАП розгляд справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 призначений на 08:05 год. 28.05.2026 року.
Про дату, час та місце розгляду справи учасники повідомлялися належним чином, що підтверджується довідками про доставку СМС-повідомлень на вказані у поясненнях та протоколі номери телефонів. Крім того, за адресою місця проживання учасників справи направлялись судові повістки про виклик до суду.
З пояснень ОСОБА_1 , які додані до протоколу слідує, в той день у нього із сином стався конфлікт з приводу того, що він поводить себе неохайно та порозкидав свої речі, в ході якого він висловлювався на адресу неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , нецензурною лайкою. ОСОБА_3 вважає своїм рідним сином, хоча він не є його біологічним батьком.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з`явилась, будь-яких заяв, клопотань, пояснень, заперечень по справі до суду не надала.
З огляду на положення ст. 268 КУпАП про розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов`язковою. Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення за наявними доказами.
Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП, під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Повно, всебічно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши обставини вчиненого правопорушення на підставі поданих до суду доказів, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП та наявність підстав для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення із застосуванням до нього адміністративного стягнення в межах санкції статті ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП (у ред. на час події, вказаної у протоколі) адміністративним правопорушенням є вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Частиною 2 ст.173-2 КУпАП визначено діяння, передбачене частиною першою цієї статі, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання та протидії домашньому насильству", домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
За таких обставин дії ОСОБА_1 щодо вчинення домашнього насильства у формі психологічного насильства, вчиненого відносно неповнолітньої дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які завдали шкоди психічному здоров`ю дитини та моральних страждань, правильно кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Вина особи, яка притягується до відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.173-2 КУпАП є доведеною та підтверджується наступними доказами:
- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення серії ВАД №464297 від 08.05.2026;
- рапортом про надходження 08.05.2026 року заяви ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в інтересах неповнолітнього онука ОСОБА_2 про домашнє насильство, яка зареєстрована ЄО за №8489 від 08.05.2026 року;
- протоколом прийняття заяви ОСОБА_4 про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію від 08.05.2026 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 08.05.2026 року, які вона давала інспектору СПДН ВП Коростенського РУП Косинському М.С., з приводу домашнього насильства вчиненого її сином ОСОБА_1 , 1972 року народження;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 08.05.2026 року, які він давав інспектору СПДН ВП Коростенського РУП Хлановській В.А. у присутності бабусі ОСОБА_4 , з приводу домашнього насильства вчиненого його батьком ОСОБА_1 , який в той день перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння виражався на його адресу нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, але ніяких тілесних ушкоджень не завдав;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.05.2026 року, які він давав інспектору СПДН ВП Коростенського РУП Косинському М.С., з приводу вчиненого домашнього насильства.
Протоколи про адміністративні правопорушення складені уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256 КУпАП.
Суд, керуючись ст.23 КУпАП, враховує, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом також враховуються характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом`якшували чи обтяжували б відповідальність за адміністративне правопорушення згідно зі ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлені.
Оцінивши обставини вчиненого правопорушення, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, а також є необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень. Підстав необхідності направлення порушника для проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, судом не встановлено.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Разом з тим, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи, має пільги встановлені законодавством України, а тому підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ч.2 ст.173-2 та ст.221, 283, 284 КУпАП, ст.10 Закону України "Про судовий збір",
ПОСТАНОВИВ :
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень 00 копійок.
Штраф підлягає стягненню на розрахунковий рахунок: Населений пункт Коростенський район/м. Коростень, Отримувач коштів ГУК у Житомирській обл./Коростенський район/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), ККД 21081100, Номер рахунку UA228999980313070106000006827, Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Роз`яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред`явлення постанови до примусового виконання три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ