Рішення № 136896695, 28.05.2026, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
439/2133/25
Номер документу
136896695
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №439/2133/25

Провадження № 2/439/189/26

28 травня 2026 року м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області у складі

головуючого судді Войтюк Т.Л.

за участю секретаря судового засідання Бойко О.І.,

за участі сторін, представників сторін:

представника позивача адвоката Басика А.М.,

представника відповідачки представник за довіреністю Мандзя Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу,

у с т а н о в и в :

Суть спору.

Позивач ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в сумі 44 480,26 грн.

Стислий виклад позиції учасників справи.

1) Позиція позивача.

02.06.2025 працівниками Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу «METRIX» G4, заводський № 136991, що встановлений у відповідача, а саме: пофарбований корпус лічильника газу.

Після складання акту про порушення була ініційована перевірка наявності факту несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника шляхом проведення експертизи газового лічильника споживача.У результаті експертизи виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме лічильного механізму. Після проведення експертизи ЗВТ проведено позачергову повірку газового лічильника, яка визнала прилад обліку газу непридатним для подальшої експлуатації, про що видано довідку. За результатами розгляду акту про порушення на засіданні 09.07.2025 комісія прийняла рішення про задоволення акту про порушення, що підтверджується протоколом засідання комісії. Відповідачці здійснено донарахування необлікованого об`єму природного газу в сумі 44 480, 26 грн. за період з 03.06.2024 по 02.06.2025 роки. Акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу направлений відповідачці.

Враховуючи те, що відповідачка не оплатила необлікований об`єм природного газу, ТОВ «Газорзподільні мережі України» звернулось до суду з позовом про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу із ОСОБА_1 .

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, з підстав заявлених у позові.

2) Позиція відповідача.

Представник відповідача подав відзив.

У відзиві на позовну заяву, представник відповідача зазначив, що лічильник газу був придбаний ним 30 років тому та під час ремонту який відбувався 12-15 років тому він його пофарбував, що не могло вплинути на роботу лічильника. Зазначає, що згідно акту №557 експертизи ЗВТ від 05.06.2025 підтверджено, що усі пломби збережені та наявні, і знаходяться у належному місці. Додає, що численні подряпини та потертості знаходяться між металевою основою та корпусом лічильника, тобто введення стороннього предмету у зазор між корпусом і механізмом лічильника вплинути на роботу лічильного механізму не повинно. Окрім цього, стверджує, що скачки використання газу за лютий 2025 року і січень 2024 року суттєво відрізняються тому, що в будинку був встановлений твердопаливний котел, відповідно тому зменшилось використання газу.

Окрім цього, від працівників газових служб не надходило жодних скарг, по оплаті газу проблем з боку відповідачки ніколи не було, зауважень працівників газової служби щодо правильності показів лічильника не було.

У додаткових поясненнях представник відповідачки зазначає, що подряпини у лічильнику були нанесені не відповідачкою, а працівниками компанії ТОВ «Газорзподільні мережі України».

У відповідача відсутній мотив нанесення пошкоджень. Відповідачка вчасно подає показники спожитого газу та сплачує за нього. Працівники ТОВ «Газорзподільні мережі України» раніше висловлювали зауваження щодо пофарбованого корпусу газового лічильника та незначного обсягу споживання газу у лютому 2025 року. У ІІ кварталі 2015 року лічильник уже демонтувався працівниками газової служби для повірки. На той момент корпус лічильника також був пофарбований, однак жодних зауважень чи претензій не було. Незначне споживання газу у лютому 2025 року пов`язано із використання твердопаливного котла.

Донарахування 5994,64 куб.м газу вважає необґрунтованим.

Наявність незапломбованого зазору між корпусом та лічильним механізмом це пряма провина та технічна недбалість працівників газової служби.

На початку квітня 2026 року у селі проводилися ремонті роботи по центральних газових магістралях у 5 місцях, що підтверджує факт значних аварійних втрат та витоків газу. Враховуючи зазначене вважає, що працівники ТОВ «Газорзподільні мережі України» скориставшись помальованим корпусом газового лічильника, низькою кількістю спаленого газу і незапломбованим зазором самостійно нанесли подряпини, щоб звинуватити відповідача у внутрішньому втручанні тим самим перекладаючи власні втрати або недостачі по газу на споживача. Просив відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з мотивів викладених у відзиві та додаткових поясненнях.

Заяви (клопотання) учасників справи.

25.05.2026 представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності за наявними у справі доказами, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

25.05.2026 представник відповідачки подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідачки. Позовні вимоги не визнає, просить у позові відмовити з підстав викладених у відзиві та письмових поясненнях.

Процесуальні дії у справі.

23.10.2025 ухвалою судді відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначене судове засідання.

Ухвалою суду від 25.11.2025 судове засідання відкладено у зв`язку з неявною відповідача.

Ухвалою суду від 12 .01.2026 задоволено клопотання представника позивача про виклик свідка, судове засідання відкладено на 04.02.2026.

У судовому засіданні 04.02.2026 ухвалою суду постановленою в судовому засіданні, суд поновив відповідачу строк на подачу відзиву, встановив позивачу строк для подачі відповіді на відзив.

У судовому засіданні 04.02.2026 допитаний свідок ОСОБА_2 , судове засідання відкладено на 09.03.2026.

Судове засідання 09.03.2026 не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Судове засідання 21.04.2026 не відбулося у зв`язку із виникненням технічних проблем системи ВКЗ, судове засідання відкладене на 25.05.2026.

У судове засідання 25.05.2026 учасники справи не з`явились.

На підставі ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

У судовому засіданні суд, відповідно до положень ст. 244 ЦПК України, перейшов до стадії ухвалення рішення.

Суд створив учасникам процесу належні умови для реалізації ними своїх процесуальних прав та обов`язків, а також надав сторонам строк для подачі відзиву, відповіді на відзив та заперечень для висловлення своїх доводів і заперечень, повідомлення усіх відомих їм обставин та подання усіх можливих доказів.

Суд визначивши юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов такого висновку.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є споживачем послуг розподілу природного газу з присвоєним ЕІС кодом 56ХМ22В36181560В, особовим рахунком № НОМЕР_1 , які надаються споживачеві оператором ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідачка здійснювала оплату за надані послуги з розподілу природного газу, що підтверджується довідкою про фінансовий стан абонента.

Відповідно до Акту прийомки внутрішнього (внутрішньо цехового) газопроводу в експлуатацію від 01.07.1996, та Акту № 320 технічного прийняття газової проводки від 01.07.1996, споживачу встановлено газовий лічильник METRIX G4 №136991.

22.05.2025 за адресою споживача АДРЕСА_1 представники Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» провели інвентаризацію об`єктів побутового споживання.

За результатами інвентаризації складено Акт № № ЛФІ 301724 відповідно до якого, споживач ОСОБА_1 використовує побутовий лічильник газу METRIX G4, заводський №136991, рік виготовлення 1996, дата повірки 2015 рік, № пломби С20668356. Відповідно до цього акту, під час інвентаризації встановлено, що лічильник реагує на витрати газу, а також встановлено, що корпус лічильника пофарбований.

З акту вбачається, що в будинку за АДРЕСА_1 встановлено джерело альтернативного опалення, а саме котел на тверде паливо.

Акт інвентаризації складений в присутності споживача ОСОБА_1 , про що свідчить її підпис в акті.

02.06.2025 представники Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» в присутності споживача ОСОБА_1 склали Акт про порушення № ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25. Відповідно до цього акта встановлено порушення, а саме пофарбовано корпус газового лічильника. Проведено фотофіксакція порушення.Лічильник METRIXG4 №136991, № пломби С20668356 демонтовано для проведення експертизи, встановлено газовий лічильник з обмінного фонду замінили.

Відповідно до копії Акта про порушення № ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25 від 02.06.2025, відповідачка підписала акт.

Відповідно до Протоколу № ЛФЕ 000200 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 02.06.2025, лічильник демонтовано, запаковано в пакет, опломбовано пломбою R 40279688. У протоколі зафіксовані показники лічильника, місце і час проведення експертизи та запрошення споживача на експертизу.

Протокол № ЛФЕ 000200 складений в присутності споживача ОСОБА_1 про що свідчить її підпис у протоколі.

На досліджених судом фотознімках, долучених до матеріалів справи, зафіксовано лічильник METRIX G4 №136991 до його демонтажу.

05.06.2025 комісія Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» склала Акт № 557 експертизи ЗВТ та/або пломби та встановила, що пломба відповідає місцю фактичного розташування пломб; цілісність та місцезнаходження пломб відповідає, цілісність заводського тавра на ЗВТ не порушено. Експертизою встановлено (п.4) цілісність лічильного механізму та корпусу: пофарбований корпус ЗВТ. Наявні численні подряпини та потертості під металевою основою лічильного механізму у верхній частині в напрямку до магнітної муфти. По контуру приямка магнітної муфти утворений зазор зі сторони вищезазначених пошкоджень. Значний бруд на магнітній муфті. Дані пошкодження свідчать про втручання та вплив на роботу лічильного механізму.

Відповідно до проведеної експертизи, з технічної точки зору, доступ до внутрішніх елементів лічильного механізму, отриманий внаслідок введення стороннього предмету у зазор між корпусом ПЛГ та металевою основою лічильного механізму, відкриває можливість безпосереднього впливу на внутрішні його елементи та зміни показів лічильника шляхом зупинки (призупинення, гальмування) магнітної муфти, тобто плив стороннім предметом на лічильний механізм.

Висновок комісії: виявлено втручання в роботу ЗВТ.

Акт № 557 від 05.06.2025 підписаний членами комісії та скріплений печаткою.

Під час проведення експертизи відбувалася відео та фотофіксація.

З досліджених в судовому засіданні відефайлів фіксації під час проведення експертизи, встановлено, що на експертизу надано лічильник газу METRIX G4 №136991, який запакований в поліетиленовий пакет опломбовано пломбою R 40279688, цілісність пломби на пакеті не порушена.

Також, з досліджених у судовому засіданні відеофайлів встановлено, що після проведення експертизи, лічильник газу запакований в поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою R 43414426.

На доданих до матеріалів справи фото, які досліджені в судовому засіданні, зафіксовані подряпини та пошкодження описані в акті експертизи.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 дав суду показання про те, що він працює інженером з метрології Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України». Для проведення експертизи ЗВТ надійшов газовий лічильник. В який точно день це було, не пам`ятає, але у акті зафіксована дата. Лічильник надійшов у пакеті, пакет був цілий, пломба не пошкоджена. Під час проведення експертизи встановлено, що лічильник був пофарбований не в заводський колір. Під час проведення експертизи виявлені на лічильнику подряпини під металевою основою лічильного механізму. Подряпини не можуть утворитися під час виготовлення лічильника. Сам корпус лічильника герметичний, з`єднаний точковою сваркою, в якому майже не має зазору. Якщо розширити зазор, щоб був доступ до магнітної муфти, на захисному покритті лишаються подряпини. Якщо в цей зазор вводити сторонній предмет лічильник зупиняється. Після того як відкрили лічильник виявили зазначені в акті подряпини.

Відповідно до Довідки №35-ЛГ-06903 від 05.06.2025 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, лічильний газу METRIX G4 №136991, встановлено що такий не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96.

Відповідачку ОСОБА_1 було повідомлено про засідання комісії з розгляду актів про порушення Львівською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» 09.07.2025, надіслано їй запрошення № 125 від 12.06.2025.

09.07.2025 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» . На засіданні комісія розглянула Акт про порушення № ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25 від 02.06.2025, прийняла рішення про задоволення цього акта та провести донарахування вартості спожитого природного газу.

Результати засідання оформлені Протоколом № ПР 1838/07-25 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ від 09.07.2025.

На засіданні комісії споживач ОСОБА_1 була присутня, що підтверджується Інформацією про споживача присутнього на комісії з розгляду Акта про порушення №ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25 від 02.06.2025, яка підписана споживачем.

Відповідно до Акта-розрахунку не облікованого (донараховано) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 09.07.2025, ОСОБА_1 донараховано вартість природного газу у розмірі 44 480,26 грн за період з 03.06.2024 по 02.06.2025.

Згідно з цим актом, розрахунок проведено зважаючи на кількість проживаючих осіб 2 особи, опалювальної площі - 67,1 м3, обсяг донарахованого газу становить 5994,64 куб.м.

На підставі цього акта-розрахунку ОСОБА_1 пред`явлено до сплати вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в рахунку від 10.07.2025№ 81552.

11.07.2025 відповідачці направлено цінним листом з описом вкладеного повідомлення про результати засідання комісії з розгляду Актів про порушення, до якого додано: рахунок на оплату від 10.07.2025№ 81552, копія Акту про порушення №ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25 від 02.06.2025, Акт розрахунок донараховано вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, повідомлення про припинення газопостачання, що підтверджується копією такого повідомлення та копією опису вкладеного у цінний лист.

З доданих відповідачкою копій платіжних інструкцій встановлено, що ОСОБА_3 оплатив філії «Карпатський лісовий офіс», ДП «Ліси України» 31.01.2025 - 4320,52 грн за деревину, 06.02.2025- 4320,52 за деревину, 13.02.2025 - 3906,83 грн за деревину.

Враховуючи те, що між позивачем та відповідачкою не досягнуто згоди щодо оплати вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`явлена до сплати споживачу, позивач звернувся до суду.

Спірні правовідносини виникли, щодо регулювання відносин між постачальником природного газу та споживачем.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін, висновки суду.

Правовідносини між споживачем і надавачем послуг (Оператором ГРМ) врегульовані Кодексом ГРС та Законом України «Про ринок природного газу», які у свою чергу визначають права й обов`язки для кожної із сторін договору.

Відповідно до статті 1 Закону України від 09 квітня 2015 року № 329-VIII «Про ринок природнього газу» (далі - Закону України «Про ринок природнього газу») суб`єктами ринку природнього газу є: оператор газосховища, оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор установки LNG, оптовий продавець, замовник, оптовий покупець, постачальник та споживач.

Згідно з Законом України «Про ринок природнього газу» розроблено Кодекс газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Пункт 3 глави 1 розділу I Кодексу ГРС поширює дію на операторів газорозподільних систем, споживачів (зокрема, побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем.

Статтею 12 Законом України «Про ринок природного газу» передбачено правила постачання природного газу які, у разі підписання типового договору, діють між споживачем і постачальником.

Пункт 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС передбачає доступ споживачів до ГРМ за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498.

Зокрема, частина п`ята статті 12 Законом України «Про ринок природного газу» визначає істотні умови договору постачання природного газу, зокрема забезпечення споживача всією необхідною інформацією про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов`язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з таким постачальником шляхом її розміщення на офіційному веб - сайті постачальника, а також порядок відшкодування та визначення розміру збитків, завданих внаслідок порушення договору постачання.

Відповідно до положення частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідачка ОСОБА_1 приєдналася до умов договору про розподіл природного газу на умовах типового договору та є побутовим споживачем.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач має право на отримання природнього газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладеного договору, крім випадків припинення (обмеження) постачання природнього газу відповідно до вимог законодавства та умов договору.

Водночас на споживача покладений обов`язок не допускати несанкціонований відбір природного газу; забезпечити безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до абзацу 1 пункту 9 розділу Х Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору;2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право, зокрема, оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ (абзац 4 пункту 9 розділу Х Кодексу ГРС).

Працівники Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою споживача ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , провели контрольований огляд засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) - газового лічильника METRIX G4 №136991, що підтверджується дослідженим в судовому засіданні Актом інвентаризації об`єктів побутового споживання. Огляд проведено у присутності споживача.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного ВОГ (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача / коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Абзац 36 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС визначає , що несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Кодекс ГРС містить процедуру, яка регулює як має складатися акт про порушення та порядок ухвалення рішення про нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості споживачу у разі несанкціонованого (прихованого) втручання останнім у ЗВТ / лічильник газу.

Главою 5 розділу ХI Кодексу ГРC врегульований порядок дій Оператора ГРМ у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу споживачем та порядок оформлення акта про порушення.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника / користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких лишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Глава 10 розділу X Кодексу ГРC врегульовує порядок дій якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони)

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

За пунктом 8 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості.

Під час проведення контрольованого огляду ЗВТ - газового лічильника METRIX G4 №136991, працівники Оператора ГРМ виявили порушення, про що складено Акт про порушення № ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25, який підписаний споживачем. Зауважень до Акта про порушення відповідачка не внесла.

Оператором ГРМ була ініційована експертиза щодо перевірки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Результати проведеної експертизи ЗВТ - газового лічильника METRIX G4 №136991, зафіксовані в Акті № 557 від 05.06.2025, комісією виявлено втручання в роботу ЗВТ.

Під час дослідження в судовому засіданні доказів суд встановив, що експертиза проведена з дотриманням вимог Кодексу ГРС.

Акт про порушення № ЛФ АП-ЛФ/100-1677-25 розглянутий комісією з розгляду актів про порушення в присутності споживача. За результатами розгляду акта прийнято рішення про його задоволення.

Відповідно до підпункту 3 пункту 1 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу).

Зі змісту наведених положень можна зробити висновок про те, що правові відносини між Оператором ГРМ та споживачем чітко регулюються цим Кодексом та будь-яке несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / газового лічильника із сторони споживача тягне наслідки, передбачені Кодексом ГРС

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, здійсненого шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Відповідачці ОСОБА_1 проведено донарахування об`єму та обсягу природного газу за період з 03.06.2024 по 02.06.2025, в сумі 44848,26 грн, що відповідає положення Кодексу ГРС.

Постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2026 у справі № 542/881/19, зроблено висновок, що Оператор ГРМ після виявлення втручання в ЗВТ / лічильник газу та після низки проведених ним процедурних питань, передбачених безпосередньо Кодексом ГРС, зокрема і тим, що у споживача відповідно до умов типового договору та Кодексу ГРС є обов`язок щодо належного користування ЗВТ / лічильником газу і його збереження, має право нарахувати останньому заборгованість відповідно до того втручання, яке відбулося ним чи іншою особою та за той період часу, що прямо передбачений Кодексом ГРС.Викривлення даних обліку газу, передумовою для якого є несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / ЗВТ, після проведення всіх процедурних питань доведення цього Оператором ГРМ є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за той період та відповідно до того втручання яке відбулося.

Положеннями ч. 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Частиною 6 ст. 81 ЦПК України визначено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд відхиляє доводи відповідачки щодо відсутності втручання в роботу ЗВТ з її сторони.

У разі встановлення відповідним рішенням комісії прихованого втручання у ЗВТ / газовий лічильник відповідальність за нього, несе споживач, який прийняв його на належне зберігання після його повірки та опломбування.

Суд встановив, що відповідачка ОСОБА_1 використовувала побутовий лічильник газу METRIX G4, заводський №136991, рік виготовлення 1996. У 2015 році здійснена повірка ЗВТ, лічильник опломбований пломбою № С20668356, зауважень до ЗВТ відповідачка не висувала, доказів протилежного суду не надала.

Надані відповідачкою копії платіжних інструкцій на оплату деревини за 2025 рік, а також наявність у споживача котла на тверде паливо не свідчать про відсутність втручання у роботу газового лічильника.

Згідно з вимогами ч.1 - 4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ч. 1-3 ст. 13 ЦПК України).

Наведені відповідачкою доводи, що подряпини на лічильнику були нанесені працівниками компанії ТОВ «Газорозподільні мережі України» є голослівними.

Відповідачка не спростувала висновки комісії щодо виявленого втручання в роботу ЗВТ, проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності не ініціювала, з відповідними клопотаннями про призначення судової експертизи до суду не зверталася.

Позивачем надано суд докази на підтвердження наявності обставин, які свідчать про втручання в роботу ЗВТ газового лічильника METRIXG4 №136991, який обліковував обсяги спожитого газу за адресоювул. Корсунська, буд. 22, с. Лешнів та належав відповідачці, що є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за період з 03.06.2024 по 02.06.2025 та відповідно до того втручання яке відбулося.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Серявін та інші проти України», заява № 4909/04, від 10 лютого 2010 року).

На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Отже, з відповідачки ОСОБА_1 належить стягнути на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» 44 480,26 грн вартості необлікованого об`єму природного газу.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, з відповідачки на користь позивача належить стягнути судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись статтями 10, 12, 13, 76-81,141, 263-265, 273ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» 44 480,26 грн вартості необлікованого об`єму природного газу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» 2422,40 грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Львівська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» зареєстроване місце знаходження:вул. Золота, 42 м. Львів, 79039, код ЄДРПОУ: 45204941.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Повне судове рішення складено 28 травня 2026 року.

Суддя Т.Л. Войтюк