Постанова № 13689503, 28.01.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2011
Номер справи
2а-10062/10/1070
Номер документу
13689503
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 січня 2011 року 10:42 № 2а-10062/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Журавля В.О.,

при секретарі Горбуновій К.С.,

за участю:

представника позивача - Шаповалової Р.В.,

представник відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

до

про Славутицького міського центру зайнятості

Комунального підприємства «Управління житлово - комунального

господарства»

стягнення заборгованості по страхових внесках на випадок безробіття,

ВСТАНОВИВ:

17.12.2010 Славутицький міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства «Управління житлово - комунального господарства» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 81 232 грн 32 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач є платником с трахових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. Проте, відповідач належним чином не виконує покладений на нього законом обовязок щодо сплати страхових внесків, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 81 232 грн 32 коп . Позивач просить стягнути з відповідача вказану суму боргу.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив факт наявності заборгованості та її розмір, просив позов задовольнити.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, явку своїх представників у судове засідання не забезпечив, в судові засідання неодноразово не прибував, надав клопотання про розгляд справи без участі його представника. З урахуванням цього суд вважає, що неприбуття відповідача в судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, у звязку з чим ухвалив здійснювати розгляд справи за відсутності відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши наявні докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Комунальне підприємство «Управління житлово - комунального господарства» є юридичною особою, зареєстрованою 04.04.2001 згідно з Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 462355, ідентифікаційний код 31476318.

Відповідача зареєстровано також як платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Славутицький міський центр зайнятості з 09.04.2001, де йому присвоєно персональний номер №501, отже є платником страхових внесків у розумінні положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 .

Всупереч вимогам чинного законодавства позивач не сплатив страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття за липень-вересень 2010 року.

Згідно з актом позивача від 27.10.2010 за №30 про результати позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття заборгованість відповідача по сплаті страхових внесків та пені перед позивачем за 9 місяців 2010 року становить 81232 грн 32 коп. , яку відповідач в добровільному порядку на час розгляду справи не сплатив.

Отже суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, фактично відповідачем не сплачені станом на 1 січня 2011 року; не сплачені також суми штрафних санкцій, нарахованих та не сплачених у період до 1 січня 2011 року, що підтвердив представник позивача у судовому засіданні.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту; засади регулювання праці і зайнятості.

Основні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття регулюються Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення" , Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 (далі - Закон України №1533-III), а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України №1533-III роботодавці - юридичні особи набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня взяття їх на облік.

Згідно з вимогами ч.1 ст.19 Закону України №1533-III розміри страхових внесків установлюються для роботодавця на календарний рік у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошове забезпечення військовослужбовців, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.

Обовязок щодо забезпечення збору страхових внесків, контролю щодо правильності їх нарахування та своєчасності сплати відповідно до статті 34 Закону України №1533-III покладено на Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до приписів частини другої статті 35 Закону України №1533-III відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття.

Згідно з вимогами ст.38 Закону України №1533-III роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність та не повну сплату страхових внесків. У разі несвоєчасності сплати страхових внесків страхувальники сплачують суми донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Не сплачені в строк страхові внески, пеня та штраф стягуються в дохід Фонду із страхувальника. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати,

нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Порядок нарахування внесків та їх сплати регулюється Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 (далі - Інструкція).

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг) (пункт 5.6 Інструкції).

Відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом. Приписами статті 67 Конституції України визначено обовязок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами. Право позивача на звернення до суду з вимогами про сплату недоїмки передбачено частиною другою статті 12 Закону України №1533-III, згідно з якою функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду, зокрема на представлення інтересів у судах, покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Отже, Славутицький міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та має право представляти інтереси Фонду у судових органах.

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень.

Субєкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідач на пропозицію суду надати заперечення проти позову та докази, що їх підтверджують, викладену в ухвалах про відкриття провадження в адміністративній справі та про закінчення підготовчого провадження, жодних заперечень проти позову або доказів, що спростовують твердження позивача, не надав. За таких обставин справа розглядалась судом за наявними в ній матеріалами і доказами.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що заборгованість по сплаті страхових внесків та пеню у сумі 81232 грн 32 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Ураховуючи, що спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Управління житлово комунального господарства» (07100, Київська область, м. Славутич, вул. Військових будівельників, 8, ідентифікаційний код 31476318) на користь Славутицького міського центру зайнятості заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 78 713 (сімдесят вісім тисяч сімсот тринадцять) грн 49 коп та пеню у сумі 2518 (дві тисячі пятсот вісімнадцять) грн 83 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Журавель В.О.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 1 лютого 2011 року