Постанова № 13689479, 26.11.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2010
Номер справи
2а-8522/10/1070
Номер документу
13689479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 листопада 2010 року 11:51 № 2а-8522/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Журавля В.О.,

при секретарі Горбуновій К.С.,

за участю:

прокурора - Біда С.П.,

представника позивача - Дроботун О.О.,

представник відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

до

про Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

Відкритого акціонерного товариства «УІФК-АГРО»

стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

20.10.2010 до суду надійшов позов Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” до Відкритого акціонерного товариства „УІФК-АГРО” про стягнення заборгованості.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в ході перевірки електрогосподарства відповідача, проведеної Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області (далі Держенергонагляд), встановлено факти порушення відповідачем Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок. За наслідками перевірки Держенергонаглядом відповідачу направлено припис з вимогою про усунення порушень чинного законодавства. Відповідач вимог припису в установлені строки не виконав, у звязку з чим Держенергонаглядом прийнято рішення про притягнення відповідача до відповідальності та застосування до нього штрафу в сумі 17000 грн., чим відповідач порушив вимоги п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання про сплату штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.

Право звертатись до суду із заявами про захист прав і законних інтересів держави Законом України «Про прокуратуру» надано прокурору. Підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Виявивши порушення інтересів держави, прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача штрафу.

Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином. У призначений день і час до суду прибув прокурор та представник Держенергонагляду (Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»).

Представник відповідача до суду не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. Судове повідомлення надсилалося відповідачу за адресою його місцезнаходження згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, зазначеною у довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

За таких обставин суд вважає відповідача повідомленим належним чином, а його неприбуття в судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, у звязку з чим ухвалив здійснювати розгляд справи за відсутності відповідача (частина друга статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України).

У судовому засіданні прокурор та представник Держенергонагляду (Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго») позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд позов задовольнити.

Відповідач відзиву на позовну заяву, заяв чи клопотань до суду не надсилав, у звязку з чим судом прийнято рішення про розгляд справи на підставі наявних в ній доказів.

Суд, заслухавши прокурора, представника Держенергонагляду, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. №929 (із змінами та доповненнями) в період з 22.02.2010 до 23.02.2010 проведено перевірку виконання вимог припису від 28.01.2009 № 08/23-1282, в ході якого встановлено його виконання не у повному обсязі, про що позивачем складено акт від 22.02.2010 року №08/23-0027.

Приписом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Київської області від 23.02.2010 № 08/23-0027 на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику» та акту від 22.02.2010 року №08/23-0027 відповідача зобовязано усунути 10 виявлених порушень: оформити акт державної технічної комісії та акт допуску на підключення до електромережі для вводу в експлуатацію трансформаторну підстанцію (ТП-300) після реконструкції та збільшення потужності у строк до 30.04.2010; розробити, узгодити та затвердити схеми електричних зєднань для нормальних режимів обладнання у строк до 26.03.2010; створити Систему технічного обслуговування та ремонту (ТОР) устаткування електрогосподарства, спрямовану на забезпечення надійної і безпечної його роботи; розробити графіки ремонтів та технічного обслуговування, що визначаються щорічними планами у строк до 26.03.2010; розробити графік та своєчасно проводити огляди та чистку розподільчих щитів та електроустановок від пилу та бруду у строк до 23.03.2010; відремонтувати розєднувач ТП-303, привід розєднувача пофарбувати від корозії та нанести написи про його положення у строк до 30.04.2010; закрити токопровідні частини шинних мостів в РУ-10 кВ всіх ТП у строк до 30.04.2010; у всіх трансформаторних підстанціях відремонтувати підлоги та виконати покриття, яке унеможливлює утворення цементного пилу у строк до 10.05.2010; провести ремонт будівельної частини всіх ЗТП: дверей, стін, відмостки, крівлі, підлоги у строк до 10.05.2010.

Про виконання кожного пункту припису відповідача зобовязано подати відомості до Держенергонагляду у визначені у приписі строки, а про виконання припису в цілому - повідомити до 12.05.2010.

Відповідача також попереджено про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису згідно з чинним законодавством.

Припис одержано відповідачем 23.02.2010, про що свідчить наявний на ньому власний підпис керівника відповідача.

У липні 2010 року Держенергонаглядом проведено перевірку відповідача (Акт перевірки від 15.07.2010 №08\23-0102), якою встановлено, що відповідач не виконав вимог припису від 23.02.20108 №08\23-0027. Держенергонаглядом копію цього Акта надано відповідачу, про що свідчить підпис керівника відповідача в Акті перевірки.

Згідно з постановою від 17.08.2010 №112 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області за невиконання припису від 23.02.20108 №08\23-0027 на відповідача накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Копію постанови направлено відповідачу і ним отримано 26.08.2010, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

До дня судового розгляду відповідач постанову не оскаржив, суми штрафу не сплатив, що підтвердили прокурор і представник Держенергонагляду (Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго») у судовому засіданні.

Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 9 Закону України від 16.10.1997 №575/97-ВР «Про електроенергетику» (далі Закон України від 16.10.1997 №575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України встановив цей порядок постановою від 17.05.2002 №665, якою затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Як зазначено у підпунктах 3 та 6 пункту 4 вказаного Положення, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є, зокрема, нагляд за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок споживачів, крім установок, які експлуатує населення, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, підключених до об'єктів електроенергетики.

Згідно із статтею 9 Закону України від 16.10.1997 №575/97-ВР до повноважень Державної інспекції з енергетичного нагляду віднесено здійснення нагляду за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, надання відповідних приписів щодо усунення порушень нормативно-правових актів та з інших питань державного нагляду в енергетиці та застосування санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства про електроенергетику.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 №422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 №665, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

В силу статті 7 Закону України від 16.10.1997 №575/97-ВР експлуатація об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до обєднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.

Технічна експлуатація електричних і теплових установок споживачів повинна здійснюватися згідно з вимогами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів. Вимоги вказаних Правил обов'язкові для виконання усіма міністерствами, відомствами, установами, організаціями, підприємствами, та споживачами теплової енергії незалежно від джерела теплопостачання і розповсюджуються на всі електроустановки та теплові установки за винятком тих, експлуатація яких здійснюється за спеціальними правилами. Організацію розроблення, запровадження та контроль за виконанням вимог згаданих Правил покладено на Держенергонагляд.

Правопорушення в електроенергетиці, а також загальні засади притягнення до відповідальності за їх вчинення, підстави застосування і розмір штрафних санкцій визначені статтею 27 Закону України від 16.10.1997 №575/97-ВР. Так, згідно з вказаною статтею суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону України від 16.10.1997 №575/97-ВР, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику встановлено відповідним Положенням, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312. Обов'язковою умовою накладення штрафу є видання уповноваженим органом відповідної постанови за встановленою формою (частина четверта названої статті) згідно з додатком N 2 до Положення.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Отже, ненадходження суми штрафів спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.

Згідно з пунктом 10 вказаного Положення у разі несплати штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення він стягується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладено представництво інтересів громадянина або держави у суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до статті 361 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII прокурор здійснює представництво інтересів держави у суді, тобто, вчиняє від імені держави процесуальні та інші дії, спрямовані на захист інтересів держави. Підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Ураховуючи, що предметом позову є стягнення штрафу до Державного бюджету України, безумовно, позов прокурором предявлено в інтересах держави, в межах наданих законом повноважень.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «УІФК-АГРО» (07544, Київська область, Баришівський район, с. Коржі, вул. Промислова, 40/1, ідентифікаційний код 34821667) до Державного бюджету України штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп .

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Журавель В.О.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 30 листопада 2010 р.