Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 510/483/26
Провадження №2/510/1810/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2026 року Ренійський районний суд Одеської області
у складі: - головуючого судді Дудник В.І.;
- за участю секретаря Лабановой С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рені цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не явився, відзиву на позов не надав.
Представник позивача просила про розгляд справи в порядку спрощеного провадження без її участі, на задоволенні позову наполягала.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: довідки про рух по РНОКПП відповідача; копія довідки з ЄІССС про взяття відповідача на облік як ВПО; копії заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про взяття на обліку, як ВПО; копія повідомлення про призначення соціальної допомоги; копія заяви ОСОБА_1 від 11.01.2024р. про зняття зі статусу ВПО; копія скріншоту з ЄІССС щодо ОСОБА_1 ; копія листа заст. начальника УСЗН в Хаджибейському районі м.Одеси від 20.10.2025р.; копія повідомлення ОСОБА_1 від 11.01.2024р. про припинення надання соціальної допомоги переміщеним особам на проживання та повернення коштів; копія скріншоту про відправлення повідомлення ОСОБА_1 ; копі довідки про отримання ОСОБА_1 допомоги на проживання ВПО у період з червня 2022р. по грудень 2023р.; копія виписки з рахунку від 30.05.2025р. (часткове погашення боргу).
Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що представник позивача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до відповідача ОСОБА_1 із вимогами про стягнення суми надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 49000,00 грн. У наведених у позові доводах представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із сином, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєструвалися в управлінні соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщені особи за допомогою порталу Дія 25.04.2022.
За результатами звернення ОСОБА_1 із дитиною з 01.03.2022р. була призначена допомога на проживання в розмірі 5000,00 грн. щомісячно автоматично, яка виплачувалася по 31.12.2023р. включно.
10.01.2024р. ОСОБА_1 , діючи самостійно, через портал Дія знявся з обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі.
У зв`язку з відпрацюванням рекомендацій Мінфіну по верифікації даних з метою запобігання переплати бюджетних коштів з кодом 442 було виявлено записи з персональними даними особи, якій призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, за різними особовими справами.
Відповідно до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб, син відповідача, ОСОБА_2 , перебуваючі на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі у складі сім`ї батька, одночасно зареєструвався як внутрішньо переміщена особа один за допомогою порталу Дія в управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі.
За даними управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі, ОСОБА_2 із письмовою заявою про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам безпосередньо до управління не звертався.
Допомога на проживання була призначена автоматично на центральному рівні у період з 01.06.2022р. по 30.11.2023р. у розмірі 3000,00 грн. та з 01.12.2023р. у розмірі 2000,00 грн. щомісячно та виплачувалася до 31.12.2023р.
Враховуючи вищевикладене, за результатами перевірки було виявлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку та отримував допомогу на проживання в Управлінні соціального захисту населення в Київському районі та самостійно в Управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі, у зв`язку з чим на нього відбулися подвійні виплати допомоги на проживання та утворилася заборгованість у сумі 54000,00 грн. за період з 01.06.2022р. по 31.12.2023р.
Таким чином, позивачем було встановлено суму переплати допомоги на проживання у розмірі 54000,00 грн. Відповідачу надсилалось повідомлення про добровільне погашення заборгованості, але він погасив її частково, сплативши тільки 5000,00 грн. на користь позивача, залишок заборгованості склав 49000,00 грн., які позивач просить стягнути з відповідача.
Таким чином, у зв`язку із неможливістю досудового вирішення даного спору, позивач був вимушений звернутися за його вирішенням в судовому порядку шляхом пред`явлення позову.
Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки його доводи знайшли своє належне підтвердження в судовому засіданні.
Відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.11.2025 року № 3783-УІІІ, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Департамент) - є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».
Основними завданнями Департаменту є призначення та виплата компенсацій та інших соціальних виплат, відповідно до законодавства.
До структури Департаменту входять структурні підрозділи Департаменту (відділи/управління).
Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - управління), управління є територіальним структурним підрозділом Департаменту без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору Департаменту. Координує діяльність управління директор Департаменту.
Як вже вказувалось вище, ОСОБА_1 разом із сином ОСОБА_2 зареєструвались в управлінні соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщені особи за допомогою порталу Дія 25.04.2022.
За результатами звернення ОСОБА_1 із дитиною з 01.03.2022р. була призначена допомога на проживання в розмірі 5000,00 грн. щомісячно автоматично, яка виплачувалася по 31.12.2023р. включно.
10.01.2024р. ОСОБА_1 , діючи самостійно, через портал Дія знявся з обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі.
Надалі,син відповідача, ОСОБА_2 , перебуваючі на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі у складі сім`ї батька, одночасно зареєструвався як внутрішньо переміщена особа один за допомогою порталу Дія в управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі та також отримував допомогу на проживання. Внаслідок проведеної перевірки було виявлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку та отримував допомогу на проживання в Управлінні соціального захисту населення в Київському районі та самостійно в Управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі, у зв`язку з чим на нього відбулися подвійні виплати допомоги на проживання та утворилася заборгованість у сумі 54000,00 грн. за період з 01.06.2022р. по 31.12.2023р.
Відповідно до пункту 5 Порядку №332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Повідомлень про зміну місця проживання сина ОСОБА_1 від відповідача до управління не надходило.
Пунктом 29 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) встановлено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
11.01.2024р. Управлінням соціального захисту населення в Київському районі було направлено відповідачу Повідомлення від 11.01.2024 №16.01-05/276 про припинення соціальної допомоги переміщеним особам на проживання та повернення коштів у розмірі 54000,00 грн. із зазначенням розрахункового рахунку Державної казначейської служби України.
ОСОБА_1 повернув частково заборгованість у розмірі 5000,00 грн.
На дату подання позовної заяви, вимоги управління у повному обсязі не виконані, залишок заборгованості у розмірі 49000,00 грн. відповідачем Департаменту не повернута.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Положення ч. 2 ст. 1212 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України (зокрема ст.ст. 179, 181, 190, 192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, кошти в розмірі 49000,00 грн. на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України підлягають безумовному поверненню відповідачем, як такі, що набуті без достатньої правової підстави в результаті його недобросовісних дій.
У добровільному порядку переплачені гроші позивачу відповідачем не повернені.
Таким чином, позовні вимоги, пред`явлені позивачем, були обґрунтовані, законні, у зв`язку із чим вони підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі 3328 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 141, 258, 259, 264 - 265, 268, 279, 354, 355 ЦПК України, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65022, м.Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ: 36290160) суму надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 49000,00 (сорок дев`ять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65022, м.Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ: 36290160) 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн. 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Дудник