Рішення № 13687113, 18.01.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
10/12
Номер документу
13687113
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"18" січня 2011 р. Справа № 10/12

За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській

області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління малої механізації"

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача:

1. КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації»

2. Рівненська міська рада

про визнання права державної власності

Суддя Войтюк В.Р.

Представники сторін:

від позивача- Боліщук І.Ю., представник (довіреність №12 від 20.07.2010р.);

від відповідача - не з’явився;

від третьої особи 1 - не з’явився;

від третьої особи 2 - не з’явився;

Відповідач та треті особи в судове засідання 08 січня 2011р. не з’явилися, хоч про час і місце слухання справи були повідомлені у встановленому порядку. Отримання відповідачем та третіми особами ухвали суду стверджується повідомленнями відділення підприємства зв’язку, наявними в матеріалах справи (а.с.15-18).

СУТЬ СПОРУ: Позивач –Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області звернувся в господарський суд з позовом до ТОВ "Управління малої механізації", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача: КП «РОБТІ», Рівненська міська рада про визнання права власності за державою Україна в особі РВ ФДМУ по Рівненській області на об’єкт - будівлю гаражу на 2-і автомашини, загальною площею 61,6 м.кв., що знаходяться за адресою: м.Рівне, вул.Курчатова, 32-Д, та перебувають на балансі ТзОВ "Управління малої механізації".

Відповідач - ТзОВ "Управління малої механізації" у відзиві на позов № 003 від 13.01.2011р. (а.с.20) позовні вимоги визнав в повному обсязі, просить розглянути справу без участі представника товариства.

Треті особи в судове засідання не з’явилися, пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надали.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши всі фактичні докази у справі, давши їм достатню і об’єктивну оцінку, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначається правовий режим права власності.

Відповідно до статті 326 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно п.16 ст.6 цього Закону уповноважені органи управління приймають рішення про подальше використання державного майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі корпоратизації.

Погоджують передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об'єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук (п.18 ст.6) та виконують інші передбачені законодавством функції з управління об'єктами державної власності (п.38 ст.6).

Фонд державного майна України в силу приписів ч.1 статті 7 цього Закону зокрема, забезпечує захист майнових прав держави на території України відповідно до законодавства, а за її межами - відповідно до чинних міжнародних договорів у межах своїх повноважень.

Відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. №412 відділення у межах своєї компетенції забезпечує виконання законів України, постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України, декретів, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України, наказів Фонду, рішень обласної ради народних депутатів, розпоряджень Представника Президента України в області. Регіональне відділення є державним органом, який створюється Фондом державного майна України і йому підпорядковується.

До основних завдань відділення, в числі інших, належить здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується, відповідно до прийнятих ним рішень. Відділення згідно покладених на нього завдань і в межах своїх повноважень, здійснює продаж об'єктів приватизації, здійснює управління та розпоряджається майном підприємств, установ і організацій, що перебуває у державній власності та інші функції згідно з чинним законодавством (п.3, п.п. 5, 9 п.4 Положення).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Управління малої механізації" створено в процесі приватизації ДП Дільниця малої механізації. Під час приватизації ТзОВ "Управління малої механізації" не ввійшла до статутного фонду товариства і перебуває на його балансі будівля гаражу на 2-і машини, площею 61, 6 м. кв., що знаходилась за адресою: м. Рівне вул. Курчатова, 32-В.

Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради наказом № 121 від 18.06.2008р. будівлям гаражів на 2 бокси, що знаходяться за адресою: м.Рівне, вул. Курчатова, 32-В присвоїло поштову адресу: м.Рівне, вул. Курчатова, 32-Д.

ТзОВ "Управління малої механізації"" не заперечує факт, що вказана будівлі відноситься до державної власності. Це підтверджується листами №26 від 01.03.2010р., № 32 від 26.02.2009р., в яких надано інформацію про майно, яке не ввійшло у цілісний майновий комплекс при приватизації в 1993 р. і є на балансі товариства (а.с.8-9).

У серпні 2007р. спеціалістом регіонального відділення була проведена перевірка використання та збереження майна, що не увійшло до статутного фонду ТзОВ "Управління малої механізації", за результатами якої було складено акт перевірки, де також зазначено, що гараж на 2 бокси, по вул. Курчатова, 32-В, є державною власністю і перебуває на балансі товариства.

На замовлення регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області Рівненським міським бюро технічної інвентаризації 22.10.2007р. було виготовлено технічний паспорт на будівлю гаражу по вул. Курчатова, 32-Д у м.Рівне.

У Положенні Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України, Міністерства економіки України від 19 травня 1999р. № 908/68 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 року за № 414/3707 вказано, що норми цього положення застосовуються при управлінні державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але залишилося у них на балансі.

Управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації згідно з пунктом 1.3 Положення здійснюють державні органи приватизації.

Відповідно до п. 1.4.1 цього Положення пріорітетним при обранні способу управління державним майном є спосіб його приватизації.

Відповідно до пункту 3 статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють повноваження власника державного майна у процесі приватизації. Крім того, згідно пункту 4 статті 12 цього Закону, з моменту прийняття рішення про приватизацію майна державного підприємства орган, що здійснює управління майном цього підприємства, передає у встановленому порядку функції з управління цим майном державним органам приватизації.

Відсутність документів, які підтверджують виникнення права власності на вказаний об'єкт, є причиною звернення регіонального відділення до суду, оскільки вони необхідні для проведення майбутньої приватизації.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Тобто, будь-які цивільні права та інтереси, які охороняються законом, можуть заслуговувати на судовий захист.

Окрім загального конституційного права на судовий захист цивільне законодавство також передбачає норми, які встановлюють можливість звернення до суду особи, котра вважає свої права порушеними, невизнаними чи оспореними. Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності на майно. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно. Це може випливати із представлених ним правовстановлюючих документів, показань свідків, а також будь-яких інших доказів, що підтверджують приналежність позивачу відповідного майна.

Пунктом 2 ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Зазначене свого підтвердження при розгляді справи не знайшло.

Враховуючи викладене та зважаючи, що на даний час в зв'язку з обставинами, що склались, позивач фактично позбавлений права вільно розпоряджатися належним йому майном, що в свою чергу є порушенням гарантованих Конституцією України, ст. 319 ЦК України прав, суд вбачає за необхідне усунути допущені порушення та захистити право.

Враховуючи вищевикладене, позов обгрунтований і підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 43, 46-49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Визнати право власності за державою Україна в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області (33028 м.Рівне, вул.16 Липня,77, код 13989432) на об’єкт - будівлю гаражу на 2-і автомашини, загальною площею 61,6 м.кв., що знаходяться за адресою: м.Рівне, вул.Курчатова, 32-Д.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління малої механізації" (33018, м.Рівне, вул.А.Курчатова, 32-в, код ЄДРПОУ 01274053) в доход державного бюджету України 102 грн. 00 коп. державного мита.

4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління малої механізації" (33018, м.Рівне, вул.А.Курчатова, 32-в, код ЄДРПОУ 01274053) в доход державного бюджету України 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.Р.Войтюк

Рішення підписане суддею "20" січня 2011 р..