Ухвала суду № 136868451, 27.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2026
Номер справи
420/26203/25
Номер документу
136868451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/26203/25

УХВАЛА

27 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії вчиненні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, зі зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% при проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2023 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 по справі №420/12441/25, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки № ЮО97713 від 24.03.2025 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.02.2023 року ОСОБА_1 пенсію у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 по справі № 420/12441/25, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки № ЮО97713 від 24.03.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року, 01.03.2023 року, 01.03.2024 року, 01.01.2025 року, 01.03.2025 року та з 01.08.2025 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року, 01.03.2023 року, 01.03.2024 року, 01.01.2025 року, 01.03.2025 року та з 01.08.2025 року без обмеження максимальним розміром пенсії та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану, з урахуванням раніше виплачених сум.

26 травня 2026 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить встановити Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДР: 20987385) в особі керівника або особи, що виконує його обов`язки, строк для подання суду звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 у справі № 420/26203/25 - протягом 10 (десяти) днів після дати отримання копії даної ухвали.

В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що 28.04.2026 року з метою усунення порушень виплати пенсії позивач подав заяву ВЕБ-15001-Ф-С-26-263652 про перерахування основного розміру пенсії з 01.02.2023 року за рішенням суду № 420/26203/25 від 06.10.2025 року та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром та виплати суми боргу».

25.05.2026 року ГУПФУ в Одеській області відмовив листом вих № 28478-24615/ Н-02/8-1500/26 у задоволенні заяви позивача № ВЕБ-15001-Ф-C-26-263652 від 28.04.2026 року, мотивуючи тим, що «Щоденно до Головного управління надходить величезна кількість таких судових рішень. Враховуючи окремі обмеження в роботі Головного управління у зв`язку із введенням воєнного стану в Україні, а також дотримання спеціалістами правил безпеки під час оголошення повітряних тривог, швидке і якісне виконання судових рішень унеможливлюється.

Тому, враховуючи принцип рівності конституційних прав і свобод громадян України, закріплений ст. 24 Конституції України, судові рішення опрацьовуються спеціалістами в порядку черговості від дати набрання законної сили рішенням суду. Рішення суду по справі № 420/26203/25 буде опрацьовано та виконано. Головне управління робить все можливе задля підвищення оперативності опрацювання всіх судових рішень, що підлягають виконанню.» У даному випадку позивач констатує фактичну відмову відповідача від повного виконання рішення суду, відверте ігнорування рішення суду та його тривале невиконання всупереч вимогам статті 129-1 Конституції України щодо обов`язковості судових рішень, що, крім іншого, підриває авторитет судової влади в частині обов`язковості виконання судових рішень, що вже неодноразово ставало предметом розгляду Європейського суду з прав людини.

Враховуючи наведене вище, заявник змушений звернутись до суду із даною заявою та просити суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в порядку статті 382 КАС України, оскільки за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду може залишитись невиконаним взагалі.

Розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.

Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року по справі №806/2143/15 звернув увагу, що ст.ст.382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Враховуючи вищевикладене, а також обставини викладені позивачем в заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази надані на підтвердження вказаних обставин, керуючись ст.382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 420/26203/25.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду відомості про керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 420/26203/25, а саме:

- прізвище, ім`я, по-батькові;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника;

- зареєстроване місце його проживання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.О. Стефанов