Рішення № 136867504, 27.05.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2026
Номер справи
320/28078/24
Номер документу
136867504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2026 року Справа №320/28078/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби судової охорони, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Служби судової охорони, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Служби судової охорони, які виразились у відмові (лист від 17 листопада 2023 року № 30/01.30-01.1-2068) зарахувати до стажу служби в Службі судової охорони час попередньої роботи у державних органах до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту б) статті 12, пункту и) статті 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", а саме:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області - 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 5 років 11 місяців 13 днів;

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України - 3 роки 12 днів;

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 7 місяців 6 днів;

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України - 2 роки 7 місяців 21 день;

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у фіскальних органах, а саме Міністерстві доходів та зборів України, Державній фіскальній службі України, Державній податковій службі України - 7 років 8 місяців 12 днів;

та відповідно підготувати подання для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України;

2. Зобов`язати Службу судової охорони зарахувати відповідно до записів трудової книжки та даних Пенсійного фонду України до стажу служби в Службі судової охорони час попередньої роботи ОСОБА_1 у державних органах до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту б) статті 12, пункту и) статті 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", а саме:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області - 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 5 років 11 місяців 13 днів;

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України - 3 роки 12 днів;

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 7 місяців 6 днів;

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України - 2 роки 7 місяців 21 день;

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у фіскальних органах, а саме Міністерстві доходів та зборів України, Державній фіскальній службі України, Державній податковій службі України - 7 років 8 місяців 12 днів;

та відповідно підготувати подання для призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України;

3. Зобов`язати Службу судової охорони з урахуванням визначеної вислуги років встановити надбавку ОСОБА_1 у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та здійснити перерахунок грошового забезпечення за період фактичної служби в Службі судової охорони (з 21 серпня 2023 року по 13 жовтня 2023 року) з урахуванням стажу попередньої роботи у державних органах у кількості понад 22 років;

4. Зобов`язати Службу судової охорони з урахуванням визначеної вислуги років, здійсненого перерахунку грошового забезпечення нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби як особі, що має вислугу 10 років і більше;

5. Зобов`язати Службу судової охорони підготувати відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, подання для призначення пенсії ОСОБА_1 за віком з урахуванням визначеної вислуги років та здійсненого перерахунку грошового забезпечення та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України.

Обґрунтовуючи свою правову позицію, позивач зазначає, що 21 серпня 2023 року по 13 жовтня 2023 року вона проходила службу на посаді начальника служби аудиту центрального органу управління Служби судової охорони. 29 вересня 2023 року нею було подано на ім`я тимчасового виконувача обов`язків Голови Служби судової охорони Павла Трясуна рапорт про звільнення за власним бажанням з подальшим виходом на пенсію за вислугою років з урахуванням стажу набутого під час роботи у державних органах. Наказом Служби судової охорони від 12 жовтня 2023 року № 601 О/С "По особовому складу" її з 13 жовтня 2023 року звільнено зі служби за власним бажанням та визначено вислугу років станом на 13 жовтня 2023 року у календарному обчисленні 00 років 01 місяць 24 дні. Документів щодо призначення мені пенсії центральним органом управління Служби судової охорони не було підготовлено та не направлено до територіального органу Пенсійного фонду України. Відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, нею подано до Служби судової охорони 24 жовтня 2023 року рекомендованим листом через Укрпошту (отримано адресатом 31 жовтня 2023 року) заяву про призначення пенсії за вислугу років з відповідними документами. У відповідь позивач отримала відмову у підготовці подання для призначенні пенсії (лист Служби судової охорони від 17 листопада 2023 року №30/01.30-01.1-2068) із зазначенням, що вислуга років становить 00 років 01 місяць 24 дні і вона не набула права на призначення пенсії за вислугою років. Позивач вважає, що Службою судової охорони не дотримано вимоги нормативно-правових актів законодавства України, внаслідок чого порушено її право на призначення пенсії за вислугою років, тому звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 11 липня 2024 року відкрито провадження в справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову. Так відповідач зазначає, що, відповідно до пункту "и" частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до вислуги років яка дає право на призначення пенсії зараховується, час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони. Аналогічна норма міститься і в постанові Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року No 393. Тобто, аналізуючи в цілому статтю 17 даного Закону та пункт 1 Постанови 393, вбачається, що до видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, зокрема зараховується: час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування; служба в відповідних органах; час роботи в судових органах та органах прокуратури, тощо без встановлення жодних умов.

Проте, виходячи з аналізу конкретно пункту "и" статті 17 Закону та абзацу 12 пункту 1 Постанови, для здійснення зарахування цього виду служби законодавець визначив умови, а саме: 1) Перехід (Відповідна особа має перейти (бути переведена) на службу до Служби судової охорони). 2) Затверджений перелік посад (Відповідна особа має бути призначена в результаті такого переходу (переведення) на посаду середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони). Такий перелік був затверджений наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 No 454 "Про затвердження переліку посад співробітників Служби судової охорони середнього і вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах". Даний перелік включає умову переходу на службу та лише керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони. Відповідно до розділу IV Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 04 квітня 2019 року № 1052/0/15-19, призначення на посади співробітників Служби (крім призначення на рівнозначні або нижчі посади) здійснюється виключно за результатами конкурсу, що проводиться Державною судовою адміністрацією України в порядку, визначеному Вищою радою правосуддя. Будь-які інші правові норми щодо переведення чи переходу співробітників на службу до Служби судової охорони відсутні. Переведення працівника з одного місця роботи на інше регулюються Кодексом законів про працю України, де зокрема зазначено, що переведення працівника за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду. У Службі судової охорони виборних посад не має, не існує можливості перевести працівника з іншого державного органу, усі посади середнього та вищого складу комплектуються виключно кандидатами, які стали переможцями в конкурсі, а тому підстави, які б давали право зараховувати стаж державної служби до стажу служби у Службі судової охорони при призначенні на посади середнього та вищого складу співробітників, які до Служби працювали в інших державних органах - відсутні. Прийняття на службу до Служби судової охорони здійснюється виключно за результатами конкурсу, а переведення (перехід) з інших державних органів до Служби судової охорони не врегульовано жодним нормативним документом. А тому підстави які б давали право зараховувати стаж державної служби до стажу служби у Службі судової охорони при призначенні на посади середнього та вищого складу співробітників, які до Служби судової охорони працювали в інших державних органах відсутні

Позивачем надано суду відповідь на відзив, в якій вона зазначає про необґрунтованість відзиву відповідача та просить суд позов задовольнити.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 згідно записів трудової книжки працювала в таких державних органах, як:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області (контролер-ревізор, старший контролер - ревізор провідний контролер -ревізор, виконуюча обов`язки заступника начальника відділу контролю в сфері матеріального виробництва і послуг, начальник відділу контролю в сфері матеріального виробництва і послу);

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України (заступник начальника Управління контролю в аргопромисловому комплексі сфері використання природних ресурсів та екології, начальник управління організації та проведення аудиторських досліджень, директор Департаменту аудиту бюджетних програм та місцевих бюджетів, заступник директора Департаменту контролю у сфері соціального захисту населення)

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України (заступник директора Департаменту податкового контролю юридичних осіб., директор Департаменту податкового контролю юридичних осіб);

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України (директор Департаменту державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм місцевих бюджетів та діяльності бюджетних установ);

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України (завідувач відділ перевірок діяльності органів влади Головного контрольного управління );

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у Міністерстві доходів та зборів України (заступник директора Департаменту податкового та митного аудиту), Державній фіскальній службі України, (заступник Директора Департаменту податкового та митного аудиту, заступник директора Департаменту аудиту), Державній податковій службі України (заступник директора департаменту начальник управління планових перевірок Департаменту податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування, заступник директора Департаменту податкового аудиту, директор Департаменту податкового аудиту) - 7 років 8 місяців 12 днів;

21.08.2023 ОСОБА_1 , як переможця конкурсу було прийнято на службу до Служби судової охорони та відповідно до наказу Служби судової охорони від 18.08.2023 №460 о/с призначена на посаду начальника служби аудиту центрального органу управління Служби судової охорони.

29 вересня 2023 року ОСОБА_1 подала на ім`я тимчасового виконувача обов`язків Голови Служби судової охорони Павла Трясуна рапорт про звільнення за власним бажанням з подальшим виходом на пенсію за вислугою років з урахуванням стажу набутого під час роботи у державних органах.

Наказом Служби судової охорони від 12 жовтня 2023 року № 601 О/С "По особовому складу" ОСОБА_1 з 13 жовтня 2023 року звільнено зі служби в Службі судової охорони за підпунктом 7 (за власним бажанням) пункту 2 розділу ХІІ Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони та визначено вислугу років станом на 13 жовтня 2023 року у календарному обчисленні 00 років 01 місяць 24 дні.

Відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, позивачем подано до Служби судової охорони 24 жовтня 2023 року рекомендованим листом через Укрпошту (отримано адресатом 31 жовтня 2023 року) заяву про призначення мені пенсії за вислугу років з відповідними документами.

У відповідь отримала відмову у підготовці подання для призначенні пенсії (лист Служби судової охорони від 17 листопада 2023 року №30/01.30-01.1-2068) із зазначенням, що її вислуга років становить 00 років 01 місяць 24 дні і вона не набула права на призначення пенсії за вислугою років.

Позивач вважає, що Службою судової охорони не дотримано вимоги нормативно-правових актів законодавства України, внаслідок чого порушено моє право на призначення пенсії за вислугою років, тому звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 161 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.

Керівництво діяльністю Служби судової охорони здійснює Голова Служби судової охорони, який призначається на посаду за результатами відкритого конкурсу і звільняється з посади Вищою радою правосуддя.

Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з Державною судовою адміністрацією України.

Згідно зі ст. 162-1 Закону № 1402-VIII до працівників Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спеціальні звання співробітників Служби судової охорони, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони.

Порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.

На державних службовців Служби судової охорони поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Служби судової охорони відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.

Повноваження керівника державної служби у Службі судової охорони здійснюють Голова Служби судової охорони та керівники територіальних підрозділів Служби судової охорони.

Трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони, регулюються законодавством України про працю.

Для захисту своїх прав та законних інтересів працівники Служби судової охорони можуть утворювати професійні об`єднання та професійні спілки відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності". Професійним спілкам співробітників Служби судової охорони та їх членам заборонено організовувати страйки або брати в них участь".

Частиною 2 ст. 163 Закону №1402-VIII передбачено, що призначення на посади та звільнення з посад співробітників Служби судової охорони у центральному органі управління та керівників і заступників керівників територіальних підрозділів Служби здійснюється Головою Служби судової охорони, а інших співробітників Служби судової охорони у територіальних підрозділах - керівниками відповідних територіальних підрозділів. Призначення на посади співробітників Служби судової охорони (крім призначення на рівнозначні або нижчі посади) здійснюється виключно за результатами конкурсу, що проводиться Державною судовою адміністрацією України в порядку, визначеному Вищою радою правосуддя.

Частиною 5 статті 163 Закону № 1402-VIII передбачено, що час проходження служби у Службі судової охорони зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.

Рішенням Вищої ради правосуддя 04.04.2019 №1052/0/15-19 "Про затвердження Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони", затверджено Положення, яке визначення порядок проходження громадянами України служби в Службі судової охорони (далі - Положення).

Положенням (із змінами, внесеними згідно з Рішенням Вищої ради правосуддя №2236/0/15-21 від 18.11.2021) унормовано наступне.

Згідно з пунктом 5 розділу І Положення (зі змінами) час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах. Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей" (пункт 5 Положення).

При цьому пункт 5 Положення містить бланкетну норму до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1999 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей" (далі - Постанова № 393).

Пунктом "и" частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ визначено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, з статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Крім того, абзацом 12 пункту 1 Постанови № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

Механізм виплати грошового забезпечення працівникам Служби судової охорони визначено Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок № 384).

Приписам Порядку № 384 передбачено, що до щомісячних основних видів грошового забезпечення працівників Служби судової охорони, серед іншого, належить надбавка за вислугу років (підпункт 3 пункту 5 розділу І Порядку №384).

Грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади, серед іншого, в територіальних орган Служби судової охорони. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат (пункти 8, 9 розділу І Порядку №384).

Надбавка за стаж служби співробітникам виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 5 до Постанови № 289. Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби співробітникам проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи співробітника та оголошується відповідним наказом Служби або територіального управління Служби в разі призначення (переміщення) на посаду та щороку станом на 1 січня. До вислуги років для виплати співробітникам надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою № 393 (пункти 17-19 розділу ІІ Порядку № 384).

З аналізу пункту 5 Положення, пунктів 17-19 Порядку № 384, пункту "и" частини першої статті 17 статті 17 Закону № 2262-XII та абзацу 12 пункту 1 Постанови № 393 суд дійшов висновку, що зазначеними нормами права визначено за особою право на зарахування до стажу в Службі судової охорони та до вислуги для призначення пенсії стажу (часу) роботи в державних органах.

При цьому, таке право закріплене в Законі № 2262-XII, порядок його підтвердження - Постановою № 393, а порядок його реалізації - Порядком № 384 та Положенням.

Наказом Служби судової охорони від № 454 від 24.10.2022 року затверджено Перелік посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах.

Наказом Служби судової охорони від 05.12.2022 № 519 до вказаного вище Переліку внесено зміни, у зв`язку з чим останній викладено у новій редакції, а саме:

" 1. Перший заступник Голови Служби судової охорони, заступники Голови Служби судової охорони;

2. Начальники управлінь, відділів, служб, секторів та їх заступники центрального органу управління Служби судової охорони".

Таким чином, перелік, затверджений наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 року № 454 (зі змінами), включає керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони.

До зазначеного переліку посад віднесено і посаду начальника служби центрального органу управління Служби, яку займала позивач (Начальник служби аудиту центрального органу управління Служби судової охорони).

Таким чином, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, у цьому випадку це надання для співробітників Служби судової охорони певних гарантій, а саме права на зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони за правилами, встановленими пунктом "и" частини першої статті 17 Закону № 2262-ХІІ, то держава, у цьому випадку в особі відповідача не зарахувала до стажу службу в державних органах, як особі, на яку поширюється дія Закону № 2262-ХІІ.

Як встановлено судом, до стажу в Службі судової охорони та до вислуги для призначення пенсії співробітникам Служби судової охорони зараховуються періоди визначені Законом №2262-ХІІ та Постановою № 393 (пункт 19 розділу II Порядку № 384).

Відповідно до пункту "и" частини 1 статті 17 Закону № 2262-XII та абзацу 12 пункту 1 Постанови № 393, до стажу служби у Службі судової охорони зараховується час роботи в державних органах.

При цьому статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із записами трудової книжки позивачка має такий стаж роботи в державних органах та на таких посадах:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області (контролер-ревізор, старший контролер - ревізор провідний контролер -ревізор, виконуюча обов`язки заступника начальника відділу контролю в сфері матеріального виробництва і послуг, начальник відділу контролю в сфері матеріального виробництва і послу);

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України (заступник начальника Управління контролю в агропромисловому комплексі сфері використання природних ресурсів та екології, начальник управління організації та проведення аудиторських досліджень, директор Департаменту аудиту бюджетних програм та місцевих бюджетів, заступник директора Департаменту контролю у сфері соціального захисту населення)

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України (заступник директора Департаменту податкового контролю юридичних осіб., директор Департаменту податкового контролю юридичних осіб);

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України (директор Департаменту державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм місцевих бюджетів та діяльності бюджетних установ);

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України (завідувач відділ перевірок діяльності органів влади Головного контрольного управління);

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у Міністерстві доходів та зборів України (заступник директора Департаменту податкового та митного аудиту), Державній фіскальній службі України, (заступник Директора Департаменту податкового та митного аудиту, заступник директора Департаменту аудиту), Державній податковій службі України (заступник директора департаменту начальник управління планових перевірок Департаменту податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування, заступник директора Департаменту податкового аудиту, директор Департаменту податкового аудиту) - 7 років 8 місяців 12 днів;

Суд зауважує, що пунктом "и" частини 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено зарахування відповідного попереднього часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони саме на посади середнього і вищого складу.

Як встановлено судом, відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, вказує про те, що позивачка була прийнята на службу до Служби судової охорони як переможниця конкурсу, відповідно до статті 163 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". При цьому, виходячи з аналізу конкретно пункту "и" статті 17 Закону, для здійснення зарахування цього виду служби законодавець визначив, зокрема перехід.

Надаючи правову оцінку вказаним доводам відповідач, суд зазначає, що переведення працівника з одного місця роботи на інше регулюється Кодексом законів про працю України, де, зокрема, зазначено, що підставами припинення трудового договору є переведення працівника за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію, або перехід на виборну посаду (пункт 5 частини 1 статті 36 КЗпП України).

У Службі судової охорони, відповідно до чинного законодавства, виборних посад немає.

Таким чином, Положенням № 1052 передбачено зарахування до стажу служби у Службі Судової охорони періоди, визначені Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яким передбачено зараховування до вислуги років для призначення пенсії час роботи в державних органах.

Суд зазначає, що Положення № 1052 не містить ніяких застережень стосовно умов зарахування цих періодів роботи до стажу служби у Службі судової охорони, тому словосполучення, яке містить умови у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони в спірних правовідносинах не може застосовуватись.

Застосоване законодавцем у пункті "и" частини 1 статті 17 Закону №2262-XII поняття "у разі переходу" не свідчить про "переведення".

Окрім того термін "перехід" на службу не визначений а ні нормами трудового законодавства, а ні нормами спеціальних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини.

За таких обставин, суд вважає, що до стажу служби в Службі судової охорони позивачці та до вислуги років для призначення пенсії має бути зараховані періоди роботи в державних органах.

Відповідно до пункту б) статті 12 Закону 2262 пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба на посадах начальницького складу в Службі судової охорони.

На день звільнення зі Служби судової охорони позивачці виповнилось 51 рік, вона мала безперервний трудовий страховий стаж з вересня 1994 року по лютий 2022 року, що підтверджується даними Пенсійного фонду України (додається довідка ОК-5), записами в трудовій книжці.

Відповідно до вимог розділу ІІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-11, уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів. У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне:

- визнати протиправними дії Служби судової охорони щодо відмові зарахувати до стажу служби в Службі судової охорони та до вислуги років для призначення пенсії часу попередньої роботи у державних органах відповідно до пункту б) статті 12, пункту и) статті 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", а саме:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області - 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 5 років 11 місяців 13 днів;

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України - 3 роки 12 днів;

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 7 місяців 6 днів;

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України - 2 роки 7 місяців 21 день;

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у фіскальних органах, а саме Міністерстві доходів та зборів України, Державній фіскальній службі України, Державній податковій службі України - 7 років 8 місяців 12 днів

та щодо відмови підготувати подання для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України;

- зобов`язати Службу судової охорони зарахувати до стажу служби в Службі судової охорони та до вислуги років для призначення пенсії час попередньої роботи ОСОБА_1 у державних органах відповідно до пункту б) статті 12, пункту и) статті 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", а саме:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області - 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 5 років 11 місяців 13 днів;

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України - 3 роки 12 днів;

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 7 місяців 6 днів;

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України - 2 роки 7 місяців 21 день;

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у фіскальних органах, а саме Міністерстві доходів та зборів України, Державній фіскальній службі України, Державній податковій службі України - 7 років 8 місяців 12 днів;

- зобов`язати Службу судової охорони підготувати відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, подання для призначення пенсії ОСОБА_1 за віком з урахуванням визначеної вислуги років та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України.

При цьому питання права на встановлення надбавки за стаж служби в Службі судової охорони в розмірі 45% посадового окладу, здійснення перерахунку грошового забезпечення та виплата одноразової грошової допомоги в розмірі 25 % місячного грошового забезпечення в цій справі не вирішуються, оскільки спірні правовідносини у цій справі виникли у зв`язку з відмовою відповідача у зарахуванні до стажу служби часу попередньої роботи у державних органах та щодо відмови підготувати подання для призначення пенсії.

Позивачем не надано суду доказів звернення до відповідача з вимогою встановлення надбавки за стаж служби в Службі судової охорони в розмірі 45% посадового окладу, здійснення перерахунку грошового забезпечення та виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 25 % місячного грошового забезпечення та не надано відмови у встановленні надбавки, перерахунку грошового забезпечення та виплати одноразової грошової допомоги. Отже, спір щодо встановлення надбавки, здійснення перерахунку грошового забезпечення та виплати одноразової грошової допомоги на день ухвалення рішення відсутній.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог належить відмовити, як передчасних.

Крім того, питання встановлення надбавки, здійснення перерахунку грошового забезпечення та виплати одноразової грошової допомоги повинне бути вирішено відповідачем після зарахування позивачці до стажу служби в Службі судової охорони періодів роботи у державних органах.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

При зверненні до суду позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 1 073,60 грн.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини першої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, оскільки позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 900 грн. 00 коп.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Служби судової охорони щодо відмові у зарахуванні до стажу служби в Службі судової охорони до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років час попередньої роботи у державних органах відповідно до пункту б) статті 12, пункту и) статті 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", а саме:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області - 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 5 років 11 місяців 13 днів;

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України - 3 роки 12 днів;

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 7 місяців 6 днів;

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України - 2 роки 7 місяців 21 день;

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у фіскальних органах, а саме Міністерстві доходів та зборів України, Державній фіскальній службі України, Державній податковій службі України - 7 років 8 місяців 12 днів та дії щодо відмови підготувати подання для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України

Зобов`язати Службу судової охорони зарахувати до стажу служби в Службі судової охорони та до вислуги років для призначення пенсії час попередньої роботи ОСОБА_1 у державних органах відповідно до пункту б) статті 12, пункту и) статті 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", а саме:

з 19.07.1999 по 22.02.2002 в Контрольно-ревізійному управлінні в Житомирській області - 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 25.02.2002 по 07.02.2008 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 5 років 11 місяців 13 днів;

з 09.02.2008 по 21.02.2011 в Державній податковій адміністрації України - 3 роки 12 днів;

з 22.02.2011 по 28.09.2011 в Головному контрольно-ревізійному управлінні України - 7 місяців 6 днів;

з 29.09.2011 по 20.05.2014 в Адміністрації Президента України - 2 роки 7 місяців 21 день;

з 21.05.2014 по 02.02.2022 у фіскальних органах, а саме Міністерстві доходів та зборів України, Державній фіскальній службі України, Державній податковій службі України - 7 років 8 місяців 12 днів;

Зобов`язати Службу судової охорони підготувати відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, подання для призначення пенсії ОСОБА_1 за віком з урахуванням визначеної вислуги років та направити його до територіального органу Пенсійного фонду України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Служби судової охорони (код ЄДРПОУ 42902258) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 900 грн 00 коп. (дев`ятсот гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І. І.