Єдиний державний реєстр судових рішень 760/25726/25
3/760/138/26
солом'янський районний суд міста києва
ПОСТАНОВА
іменем України
22 травня 2026 року суддя Солом`янського районного суду міста Києва Кицюк В.С., за участю:
представника Київської митниці Державної митної служби України - Короля Л.І.,
представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Лисенка Я.О.,
розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 , виданий 06.07.1999 Бориславським МВУМВС України у Львівській області, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.2 ст.473 МК України,-
ВСТАНОВИВ:
Судом встановлено, 12 серпня 2025 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці, на території цеху №2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, до митного огляду подано міжнародне поштове відправлення, яке переміщувалось з України до Канади за міжнародною поштовою митною декларацією CN23 №CQ067509271UA.
Відповідно до даних, зазначених в митній декларації CN23 та на оболонці міжнародного поштового відправлення №CQ067509271UA: відправником посилки є гр. ОСОБА_2 / ОСОБА_3 адреса: АДРЕСА_2 ; одержувачем посилки є ОСОБА_4 / ОСОБА_5 адреса: АДРЕСА_3 .
У митній декларації CN 23 №CQ067509271UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графі «Докладний опис вкладення/ Кількість/ Вага нетто/ Вартість/ Код ТНЗЕД/ Країна походження товарів» відправником МПВ громадянкою ОСОБА_1 зазначено, «sample / 18/ 1.5/ 17 USD/ 4202929100/ Ukraine», що в перекладі на українську мову означає «зразок / 18/ 1.5/ 17 доларів США/ 4202929100/ Україна». Відправником МПВ №CQ067509271UA громадянкою ОСОБА_1 інформація щодо переміщення валютних цінностей в митній декларації форми CN 23 зазначена не була.
Відправник міжнародного поштового відправлення - ОСОБА_1 , особистим підписом завірила інформацію, зазначену в митній декларації CN23 №CQ067509271UA.
Під час проведення детального огляду з розпакуванням міжнародного поштового відправлення №CQ067509271UA виявлено: металевий посуд у кількості - 3 шт., лікарський засіб з маркуванням «Каптоприл» у кількості - 1 уп. та не зазначені, іноземні грошові знаки у вигляді банкнот - 35100 (тридцять п`ять тисяч сто) доларів США та 7350 (сім тисяч триста п`ятдесят) Канадських доларів: 338 (триста тридцять вісім) банкнот номіналом по 100 (сто) доларів США; 26 (двадцять шість) банкнот номіналом по 50 доларів США; 62 (шістдесят дві) банкноти номіналом по 100 (сто) Канадських доларів; 18 (вісімнадцять) банкнот номіналом по 50 (п`ятдесят) Канадських доларів; 11 (одинадцять) банкнот номіналом по 20 (двадцять) Канадських доларів; 1 (одна) банкнота номіналом 10 (десять) Канадських доларів та 4 (чотири) банкноти номіналом по 5 (п`ять) Канадських доларів, які знаходились без фізичного приховування в порожнині міжнародного поштового відправлення.
У письмових поясненнях, поданих митному органу, громадянка ОСОБА_1 повідомила, що відправляла іноземну валюту у МПВ №CQ067509271UA виключно з гуманітарною метою - для фінансової підтримки рідної сестри, яка перенесла складну операцію та потребує коштів на лікування і догляд за двома малолітніми дітьми. Зазначила, що кошти мають законне походження, пов`язане з її підприємницькою діяльністю та були надіслані у порядку крайньої необхідності. На підтвердження надано виписки з банківських рахунків про зняття готівки та виписку з медичної картки гр. Христини Гратти (Мига).
Враховуючи вищевикладене, громадянка України ОСОБА_1 не задекларувала в митній декларації CN 23 №CQ067509271UA іноземні грошові знаки у вигляді банкнот: 35100 (тридцять п`ять тисяч сто) доларів США та 7350 (сім тисяч триста п`ятдесят) Канадських доларів, та відправила МПВ №CQ067509271UA без оголошеної вартості, чим порушила вимоги ч.2 ст.473 МК України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
На підставі ст.511 МК України предмети правопорушення тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил №0834/UA100000/2025 від 02 вересня 2025 року та розміщено на складі Київської митниці.
У судовому засіданні представник Київської митниці Держмитслужби пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.473 МК України, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у межах санкції статті.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у судовому засіданні просив закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутності події і складу такого правопорушення. Зауважив, що пересилання готівкової валюти не заборонено до пересилання, а має лише обмеження щодо письмового декларування сум, що перевищують 10000 євро.
Дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд зазначає наступне
За змістом ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порушення митних правил, передбачене ч.2 ст.473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу, - що тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта.
Частиною 8 ст.233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до п.28 ч.1 ст.4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст.196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України та/або випущені відповідно до заявленої мети: 1) товари, пропуск яких через митний кордон України та/або випуск відповідно до заявленої мети заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск та/або випуск яких відповідно до закону потрібні документи та/або відомості, передбачені частиною першою статті 197 цього Кодексу, державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів та/або відомостей; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України; 4) товари, щодо яких відповідно до закону отримано вимогу органу ринкового нагляду не випускати продукцію у вільний обіг або посадовою особою відповідного уповноваженого органу за результатами проведення заходів офіційного контролю прийнято рішення про заборону ввезення товарів на митну територію України чи заборону випуску товарів у заявлений митний режим відповідно до мети їх ввезення в Україну.
Згідно з ч.3 ст.197 МК України переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про валюту і валютні операції".
Відповідно до п.12 ч.1 ст.1 Закону України «Про валюту і валютні операції» транскордонне переміщення валютних цінностей - ввезення, пересилання на митну територію України, вивезення, пересилання з митної території України або транзит через митну територію України банківських металів, готівкової валюти.
Згідно зі ст.8 Закону України «Про валюту і валютні операції» транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Транскордонне переміщення валютних цінностей шляхом поштових відправлень здійснюється лише шляхом поштових відправлень з оголошеною вартістю.
Порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб`єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.
Відповідно до п.6 Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року №3, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
У відповідності до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв`язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил, передбаченого ч.2 ст.473 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
У відповідності до ч.2 ст.459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Вина у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи.
Санкція ч.2 ст.473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст.9, 40-1, 252 КУпАП України, ст.ст.4, 196 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 , виданий 06.07.1999 Бориславським МВУМВС України у Львівській області, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.2 ст.473 МК України та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: іноземна валюта, долари США 338 (триста тридцять вісім) банкнот номіналом по 100 (сто) доларів США та 26 (двадцять шість) банкнот номіналом по 50 (п`ятдесят) доларів США; іноземна валюта, канадські долари 62 (шістдесят дві) банкноти номіналом по 100 (сто) канадських доларів; 18 (вісімнадцять) банкнот номіналом по 50 (п`ятдесят) канадських доларів; 11 (одинадцять) банкнот номіналом по 20 (двадцять) канадських доларів; 1 (одна) банкнота номіналом 10 (десять) канадських доларів та 4 (чотири) банкноти номіналом по 5 (п`ять) канадських доларів; всього 35100 доларів США та 7350 канадських доларів (еквівалент 1675925,12 грн), які вилучено уповноваженими особами Київської Держмитслужби за протоколом про порушення митних правил №0834/UA100000/2025 від 02 вересня 2025 року.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 , виданий 06.07.1999 Бориславським МВУМВС України у Львівській області, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 665,60 грн на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу 101 _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Вікторія КИЦЮК