Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2026 року справа № 580/2631/26 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Березняківської сільської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Березняківської сільської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати незаконною і безпідставною відмову Березняківської сільської ради від 10.03.2026 року в наданні обґрунтованого і законного рішення про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства.;
- зобов`язати Березняківську сільську раду повторно розглянути заяву (клопотання) про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства у відповідності з вимогами ст.128 ЗК України та п. 6-1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України та прийняти законне рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.01.2026 року позивач вчергове звернувся до Березняківської сільської ради із заявою про передачу йому у власність шляхом викупу земельної ділянки, загальною площею 74.27 га, яка знаходиться в його постійному користуванні з 11.10.1991 року і використовується для ведення фермерського господарства (Державний акт про право постійного користування землею від 11.10.1991 р., актовий запис №30). За результатами поіменного голосування 65 сесії Березняківської сільської ради VIII скликання рішення за заявою позивача вчергове не прийняте. Позивач зазначає, що підстави, які визначені відповідачем для відмови у викупі зазначеної земельної ділянки, не відповідають закону - ч. 5 ст. 128 ЗК України, порушують його права та законні інтереси. У зв`язку з чим у позивача виникло право на судовий захист.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача 12.05.2026 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у даній справі відсутній предмет спору. Крім того, зазначає, що сільський голова, який був головуючим на попередніх засіданнях ради неодноразово виставляв на поіменне голосування питання надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки, однак із - за незалежних від нього обставин деякі депутати утримувались від прийняття рішення. В зв`язку з цим рішення не приймалось. Чергове скликання засідання Березняківської сільської ради планується провести в травні поточного року. Питання розгляду заяви про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки для ведення фермерського господарства буде включене в порядок денний засідання ради. Представник зазначає, що з огляду на те, що Березняківська сільська рада як юридична особа самостійно не приймає рішення в частині надання чи відмови в наданні дозволу на продаж земельної ділянки, а цілком залежить від думки депутатського корпусу, вважаю безпідставним прохання позивача визнавати рішення окремо взятої юридичної особи незаконним. До повноважень Сільської ради входять тільки організаційні питання за вже самими наслідками голосування. Самостійно прийняти рішення без дупутатського голосування сільська рада не може. У зв`язку з наведеним вище просить закрити провадження у справі.
Позивач 15.05.2026 подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначив, що Березняківська сільська рада у відзиві зазначає, що на сесії сільської ради рішення не було прийнято, а чергове голосування з приводу моєї заяви буде розглянуто на наступній сесії. Позивач вказує, що таких голосувань без результату вже було проведено на 16-ти сесіях сільської ради на протязі 2023, 2024, 2025 та 2026 років. Підстави для відмови в продажу земельної ділянки є чітко визначеними чинним законодавством та не підлягають іншому тлумаченню чи розширенню. Зазначене свідчить, про бездіяльність Березняківської сільської ради, порушення нею своїх обов`язків, що до порядку прийняття індивідуальних актів у формі рішень. Позивач зазначає, що необгрунтоване ненадання відповідачем йому такого рішення позбавляє позивача можливості його оскарження, як індивідуального акту.
09.01.2026 року ОСОБА_1 вчергове звернувся до Березняківської сільської ради із заявою про передачу йому у власність шляхом викупу земельної ділянки, загальною площею 74.27 га, яка знаходиться в його постійному користуванні з 11.10.1991 року і використовується для ведення фермерського господарства (Державний акт про право постійного користування землею від 11.10.1991 р., актовий запис №30).
На підтвердження неодноразового звернення позивачем до відповідача надано: заяву від 09.01.2026 року, список поіменного голосування 65 сесії Березняківської сільської ради VIII; заяву від 07.01.2025 року про надання дозволу на продаж землі; витяг з Державного реєстру речових прав від 20.03.2023 року на земельну 7123781500:02:002:0708 площею 2,4868 га; витяг з Державного реєстру речових прав від 20.03.2023 року на земельну 7123781500:02:002:0704 площею 0,7919 га; витяг з Державного реєстру речових прав від 20.03.2023 20.03 року оку нана земельну 7123781500:02:002:0719 площею 0,3591 га; витяг з Державного рее речових прав від 08.03.2023 року на земельльну 7123781500:02:002:0752 площею 12,5964 га; витяг з ержавного реєстру речових прав від 08.03.2023 року на земельну 7123781500 площею 5,6341 га; витяг з Державного реєстру ечових прав від 08.03.2023 року на земельну 7123781500:02:002:0746 площею 8 га; витяг з Державного реєстру речових прав від 02.11.2022 року на земельну зем 7123781500:02:002:0706 площею 10,2559 га; витяг з Державного реєстру речових прав від 29.11.2022 року на земельну 7123781500:02:01:002:0705 площею 1,4582 га; витяг з Державного реєстру речових правав від 17.11.2022 року на земельну 7123781500:02:002:0564 площею 5,762121 га; витяг з Державного реєстру речових прав від 17.11.2022 року на земельльну 7123781500:02:002:0565 площею 1,4582 га; витяг з Державного земемельного кадастру про земел ділянку від 12.11.2019 року, про право постійного користування землею від 11.10.1991 року №30, випиписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проо реєстрацію фермерського господарства «ДОЛИНА КВІТІВ», витяг з рішення №57 поїменного голосування Березняківської сільської ради від від 31.01.2025 поіменного голосування Березняківської сільсько року, витяг з рішення №58 ької сільської ради від 21.03.2025 року; 5 витяг з рішення №59 поіменного голосування Березняківської сільської ради від 02.05.2025 року; витяг з рішення №60 поіменного голосування Березняківської, сільської ради від 14.07.2025 року, витяг з рішення №57 поїменного голосування Березняківської сільської ради від 31.01.2025 року, витяг з рішення №60 поіменного голосування Березняківської сільської ради від 20.10.2025 року; витяг з рішення №63 поіменного голосування Березняківської сільської ради від 21.11.2025 року; витяг з рішення №57 поіменного голосування Березняківської сільської ради від 31.01.2025 року, витяг з рішення №64 поіменного голосування Березняківської сільської ради від 29.12.2025 року; рішення Березняківської сільської ради №14-12/VIII від 20.09.2021 року «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 74,27 га за межами с. Велика Яблунівка» .
Позивач стверджує про протиправну бездіяльність Березняківської селищної ради щодо неприйняття рішення за заявами ОСОБА_1 про викуп земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зважає на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч.1 ст.2 ЗК України).
Продаж земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів урегульовано главою 20 ЗК України.
Органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.127 ЗК України).
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), а також передача акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, в суборенду земельних ділянок державної власності, що були передані зазначеним господарським товариствам в оренду відповідно до статті 120-1 цього Кодексу, здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону) у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу (ч.2 ст.127 ЗК України).
Відповідно до ч.2 ст.128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови (ч.3 ст.128 ЗК України).
Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб`єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки (ч.6 ст.128 ЗК України).
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
З приводу повноважень відповідача в сфері обігу земель суд урахував п.21 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон № 280/97-ВР), згідно з яким вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.
Спірні обставини свідчать, що відповідач розглядав заяви позивача про продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства на: 57 сесії (31.01.2025); 58 сесії (21.03.2025); на 59 сесії; 60 сесії (14.07.2025); на 62 сесії; на 63 сесії (21.11.2025); на 64 сесії (29.12.2025) VIII скликання Березняківської сільської ради, що підтверджується складеними секретарем сесії та відповідальними за поіменне голосування протоколами поіменного голосування, однак рішення не прийнято.
Крім того, дане питання розглядалося відповідачем неодноразово упродовж 2023 та 2024 років.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Підпунктом 1 пункту "а" частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, а саме, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
Згідно частин 1, 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Проаналізувавши викладені норми чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, встановлено, що за результатами розгляду заяви заінтересованої особи у вирішенні питання щодо продажу земельної ділянки приймається рішення ради на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом, а у разі прийняття рішення про відмову в продажу зазначаються обґрунтовані причини відмови.
Таким чином, за наслідком розгляду саме на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування питання про продаж земельної ділянки повинно прийматись відповідне рішення (про задоволення чи мотивовану відмову), що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Як свідчать матеріали справи, відповідачем за наслідками розгляду заяв позивача про продаж земельної ділянки на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради (рішення поіменних голосувань на: 57 сесії (31.01.2025); 58 сесії (21.03.2025); на 59 сесії; 60 сесії (14.07.2025); на 62 сесії; на 63 сесії (21.11.2025); на 64 сесії (29.12.2025) VIII скликання Березняківської сільської ради, щодо результатів поіменного голосування про продаж земельної ділянки) не прийнято жодного рішення, зокрема про продаж або мотивовану відмову про їх задоволення.
При розгляді даної справи, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 09.07.2020 у справі № 454/160/17, за якими результати голосування не відображують мотивів прийняття того чи іншого рішення, які б дозволяли скористатись можливістю його оскарження та не містять і не відповідають поняттю акту органу місцевого самоврядування.
Невирішення відповідачем заяв позивача про продаж земельної ділянки; не прийняття відповідного рішення за заявами у визначений законом строк свідчить лише про протиправну бездіяльність.
Таким чином, у даних правовідносинах суб`єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Вирішення питання про продаж земельної ділянки має бути наслідком прийняття відповідного індивідуального правового акту.
У свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення суб`єкта владних повноважень про продаж земельної ділянки чи відмову у її продажі, свідчить про те, що відповідач в межах наданих йому повноважень не прийняв жодного відповідного рішення.
Більш того, суд вважає, що неприйняття рішення за результатами розгляду заяв, поданих з урахуванням положеннь ЗК України, не може підміняти рішення про відмову у задоволенні поданих заяв.
Земельний кодекс України не передбачає випадків, коли орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за результатами розгляду заяви про продаж земельних ділянок може не прийняти позитивного або негативного для заявника рішення (про продаж або про відмову у такому продажі).
Щодо прохання по текусту у відзиві представника відповідача про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, суд вважає, що воно не підлягає до задоволення з наступного.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить визнати незаконною і безпідставною відмову Березняківської сільської ради від 10.03.2026 року в наданні обґрунтованого і законного рішення про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства та зобов`язати Березняківську сільську раду повторно розглянути заяву (клопотання) про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства у відповідності з вимогами ст.128 ЗК України та п. 6-1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України та прийняти законне рішення.
Згідно ч. 3 ст. 128 ЗК України, орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обгрунтованих причин відмови.
Тобто, підстави для відмови в продажу земельної ділянки є чітко визначеними та не підлягають іншому тлумаченню чи розширенню.
Як встановлено судом, Березняківською сільською радою в результаті проведення численних пленарних засідань сесій ради не було розглянуто заяви позивача та не прийнято обґрунтованого рішення у відповідності із вимогами чинного законодавства України.
Позивач звернувшись до суду з даною позовною заявою зазначає про бездіяльність Березняківської сільської ради у реалізації його права передбаченого ст. 128 ЗК України на викуп земельної ділянки в порядку визначеному Законом, чітко вказавши предмет і підстави позову.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1-2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За викладених обставин суд дійшов висновку, що відсутність рішення органу місцевого самоврядування за результатами розгляду заяв позивача після спливу встановленого законом такого строку розгляду свідчить про допущення суб`єктом владних повноважень протиправної бездіяльності та є підставою для задоволення позовних вимог.
Питання про розподіл судових витрат підлягає розгляду на підставі ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.9,72-77,139,242-243,245-246 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконною і безпідставною відмову Березняківської сільської ради від 10.03.2026 року в наданні ОСОБА_1 обґрунтованого і законного рішення про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства.
Зобов`язати Березняківську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на продаж шляхом викупу земельної ділянки площею 74.27 га для ведення фермерського господарства у відповідності з вимогами ст.128 ЗК України та п. 6-1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Березняківської селищної ради, Черкаського району, Черкаської області (20746, Черкаська область, Черкаський район, с. Березняки, Березняківська ОТГ, вул. Химичів, 1 А, код ЄДРПОУ 26358118) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплати судового збору у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) гривень 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ