Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/2079/26
РІШЕННЯ
іменем України
26 травня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України , 11 Регіональної військово-лікарської комісії , Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, 11 Регіональної військово-лікарської комісії, військової частини НОМЕР_1 , в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову гарнізонної ВЛК при військовій частині НОМЕР_1 від 21.10.2025 №2025-1021-0830-0456-2, зобов`язати 11 Регіональну військово-лікарську комісію та Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України призначити та провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 , прийняти постанову, якою визнати його придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувана постанова військово-лікарської комісії, оформлена довідкою ВЛК, є протиправною, оскільки під час проведення медичного огляду не було повно та об`єктивно оцінено та враховано стан його здоров`я і наявні медичні документи. Позивач вважає, що відповідачами неправильно застосовані положення Розкладу хвороб та безпідставно визначено його придатним до військової служби загалом. У зв`язку з цим просить визнати дії та рішення відповідачів протиправними, а також зобов`язати їх вчинити дії щодо повторного медичного огляду.
У відзиві 11 Регіональна військово-лікарська комісія просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що постанова позаштатної ВЛК військової частини НОМЕР_1 прийнята відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, відтак підстав для її перегляду не встановлено. Також вказує, що позивач не скористався передбаченим Положенням №402 порядком оскарження рішення до Центральної військово-лікарської комісії, тому звернувся до суду передчасно.
У відзиві військова частина НОМЕР_1 також просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що медичний огляд позивача проведений відповідно до вимог Положення №402 із врахуванням наданих медичних документів та результатів обстежень. Вказує, що визначення діагнозу та ступеня придатності до військової служби належить до дискреційних повноважень військово-лікарських комісій, тоді як позивач не довів порушення процедури проведення військово-лікарської експертизи.
У відповіді на відзив та запереченнях на відповідь на відзив сторони не погодились з доводами іншої сторони.
Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України відзив у справі не надала.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби передбачені Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За змістом ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
- встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання. Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК), ВЛК регіону. Згідно із положеннями підпункту 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності. Згідно із п.п. 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення № 402).
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов`язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК (абз. 5 п.п. 2.4.5 п. 2.4 розділу I Положення № 402). Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10 розділу І Положення № 402).
За змістом п. п. 3.3 глави 3 розділу ІІ Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров`я. Відповідно до п.п. 3.4 глави 3 розділу ІІ Положення №402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК. Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
Отже, для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служби, а також осіб, раніше визнаних непридатними до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.
Судом встановлено, що 21.10.2025 військово-лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_1 був проведений медичний огляд ОСОБА_1 .
Із картки обстеження та медичного огляду вбачається, що позивачу проведені клініко-інструментальні дослідження (ЗАК, біохімічний аналіз крові, ЗАС, флюорографія, ЕКГ) та огляд лікарями-спеціалістами (терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, ЛОР). У картці обстеження та медичного огляду відображені відповідні висновки про стан здоров`я та діагнози, наявні підписи та печатки лікарів. Довідка ВЛК підписана головою та членами ВЛК.
За результатами огляду складено довідку №2025-1021-0830-0456-0 від 21.10.2025, якою встановлено діагнози (зокрема, M42.13, G54.8, K21.0, K76.8) із зазначенням «при незначному порушенні функції» або «без порушення функції». Відповідно до Розкладу хвороб позивача визнано придатним до військової служби.
Позивач не погоджуючись з об`єктивністю і повнотою проведених досліджень, 21.10.2025 звернувся до Центральної ВЛК та 11 Регіональної військово-лікарської комісії із скаргою на висновок ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 21.10.2025.
11 Регіональна військово-лікарська комісія 17.11.2025 повідомила позивача про те, що постанова військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , оформлена довідкою №2025-1021-0830-0456-0 від 21.10.2025, є такою, що прийнята відповідно до вимог Положення №402, є обґрунтованою і підстав для її перегляду не вбачається.
Центральна військово-лікарська комісія у повідомленні №598/28518 від 24.11.2025 зазначила, що скарга була розглянута 17.11.2025 11 Регіональною військово-лікарською комісією, і у разі, якщо позивач не погоджується з прийнятим рішенням Регіональної ВЛК, він має право оскаржити його до ЦВЛК ЗС України.
Отже, ЦВЛК листом від 24.11.2025 роз`яснила позивачу його право на оскарження рішення 11 Регіональної ВЛК безпосередньо до ЦВЛК відповідно до Положення №402.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 10 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» для медичного огляду громадян, призваних на військову службу, утворюються військово-лікарські комісії (ВЛК). Процедура проведення ВЛК регламентована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402).
Оцінюючи доводи позивача щодо неправильного встановлення йому діагнозу (зокрема, визначення ступеня порушення функцій як «незначне» замість «помірне»), суд враховує таке.
Відповідно до Положення №402 визначення ступеня придатності до військової служби є виключною компетенцією лікарів-фахівців ВЛК. Під час проведення медичного огляду саме лікарі ВЛК надають клінічну оцінку стану здоров`я особи, аналізують медичні документи та результати обстежень.
Суд звертає увагу на сталу практику Верховного Суду щодо меж судового дослідження у справах про оскарження рішень ВЛК. У постановах Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18, від 13.06.2018 у справі № 806/526/16, від 30.11.2021 у справі № 826/17175/18 сформульовано правову позицію про те, що адміністративний суд не є спеціалізованою медичною установою та не наділений відповідними спеціальними знаннями для того, щоб надавати оцінку медичним висновкам, встановлювати діагнози або визначати ступінь придатності особи до військової служби.
Суд у межах розгляду адміністративної справи перевіряє виключно законність процедури винесення рішення ВЛК (чи проведено всі обов`язкові аналізи, чи оглянула особу належна кількість фахівців, чи підписані документи уповноваженими особами).
Матеріалами справи (зокрема карткою обстеження) підтверджується те, що процедура медичного огляду позивача, передбачена главою 2 розд. ІІ Положення №402, була дотримана: усі необхідні обстеження проведені, висновки лікарів містяться в картці та засвідчені підписами.
Позивач фактично просить суд надати медичну оцінку його діагнозам та підмінити собою військово-лікарську комісію, самостійно застосувавши статті 54-б та 64-б Розкладу хвороб (замість пунктів "в") і зобов`язавши ВЛК визнати його придатним до служби у військових частинах забезпечення. Такі позовні вимоги є втручанням у дискреційні (виключні) повноваження лікарів ВЛК. Суд не має повноважень зобов`язувати ВЛК приймати рішення про придатність/непридатність особи за конкретними статтями Розкладу хвороб.
Згідно з п. 2.3.3, 2.3.4, 2.4.10 Положення № 402 у разі незгоди з рішенням ВЛК нижчого рівня, військовослужбовець має право оскаржити його до ВЛК вищого рівня (Регіональної ВЛК або ЦВЛК). Саме ВЛК вищого рівня має право переглядати медичні висновки, скасовувати постанови та призначати повторні (контрольні) медичні огляди.
Як вбачається з листа ЦВЛК від 24.11.2025, ЦВЛК роз`яснила позивачу його право звернутись безпосередньо до ЦВЛК зі скаргою на рішення 11 Регіональної ВЛК. Позивач на момент звернення до суду не вичерпав позасудовий механізм захисту своїх прав, оскільки ЦВЛК по суті (як медичний орган вищої інстанції) ще не переглядала медичні документи позивача в порядку оскарження рішення Регіональної ВЛК.
При цьому процедура оскарження постанов ВЛК передбачає послідовний перегляд таких рішень у встановленому порядку, зокрема шляхом їх розгляду послідовно кожною вищестоящою ВЛК, а не одночасне звернення до різних інстанцій без отримання результатів попередніх переглядів (такого ж висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 13.05.2024 у справі №260/25010/23 щодо аналогічних правовідносин)
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана довідка ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 21.10.2025 прийнята з дотриманням установленої законодавством процедури.
Суд не встановив ознак протиправності дій або рішень відповідачів. В свою чергу, доводи позивача зводяться до незгоди з медичною оцінкою його стану здоров`я, що не може бути предметом перевірки адміністративним судом. З огляду на зазначене, позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 травня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16,м. Київ,01133 , код ЄДРПОУ - 08356179) 11 Регіональна військово-лікарська комісія (вул. Князів Коріатовичів, 185,м. Вінниця,Вінницький р-н, Вінницька обл.,21018 , код ЄДРПОУ - 24979848) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Головуючий суддя І.С. Козачок