Рішення № 136856545, 26.05.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
560/3717/26
Номер документу
136856545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/3717/26

РІШЕННЯ

іменем України

26 травня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К.

за участю:секретаря судового засідання Левицької Ю.О. представника позивача Сергієнко О.В., представника відповідача Варави В.В., Зозулі В.П., розглянувши адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об`єднання" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об`єднання" звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області від 18.12.2025 № 000005407, за яким застосовано штраф з податку на додану вартість у розмірі 4959467,80 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатом проведення камеральної перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідач прийняв 12.07.2023 акт №8265/22-01-04-07/34432514 та податкове повідомлення-рішення від 15.08.2023 № 0096810407 про застосування штрафу з податку на додану вартість в сумі 6213390,52 грн. Стверджує, що постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02.12.2025 у справі №560/21171/23 суд скасував податкове повідомлення-рішення від 15.08.2023 №0096810407 в частині застосування штрафу у розмірі 1253922,72 грн, тобто підтверджує, що нарахування штрафних санкцій відбувалося з порушенням закону. Водночас, 18.12.2025 Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийняло податкове повідомлення-рішення № 000005407, яким повторно застосувало штрафні санкції у розмірі 4959467,80 грн за нібито порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта перевірки від 12.07.2023, яким охоплені ті самі податкові періоди, що вже були предметом судового розгляду, а саме: липень, жовтень, листопад, грудень 2018 року; січень-грудень 2019 року; січень 2020 року. Вважає, що податковий орган фактично повторно виніс податкове повідомлення-рішення з тотожних підстав, попри наявність обов`язкових до виконання судових рішень, якими дії визнані протиправними. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 13.03.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 14.04.2026 о 10:30 год.

До суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Хмельницькій області на позовну заяву, в якому вказує, що відповідно до підпункту 60.1.5 пункту 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов`язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі. Аналогічне положення міститься у підпункті 4 пункту 1 розділу V Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254. Відтак, у разі якщо податкове повідомлення-рішення контролюючого органу про визначення грошового зобов`язання оскаржене в судовому порядку, то таке зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку №1204 якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов`язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або інших зобов`язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов`язань та/або інших зобов`язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства. На підставі вищезазначених норм діючого законодавства та судових рішень у справі № 560/21171/23, а саме, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2025, постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 та постанови Верховного Суду від 02.12.2025 управління прийняло податкове повідомлення - рішення від 18.12.2025 №000005407 про застосування штрафних санкцій у розмірі 4959467,80 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, де правомірність нарахування узгодженого грошового зобов`язання підтверджена судом у справі № 560/21171/23. Твердження позивача стосовно повторного застосування штрафних санкцій у розмірі 4959467,80 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є безпідставним та жодним доказом не підтвердженим, оскільки факти несплати позивачем штрафної санкції підтверджено інтегрованою карткою платника (яка відкривається за кожним платником та кожним видом платежу з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому стверджує, що за період липень, жовтень-грудень 2018 року та січень-грудень 2019 року; січень 2020 року станом на момент проведення камеральної перевірки, а саме 12.07.2023, закінчились строки давності (1095 днів) передбачені статтею 102 ПК України. Законом України від 17.03.2020 № 533 IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID 19)" встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 31 травня 2020 року (крім перевірок, що стосуються бюджетного відшкодування). Тобто зміни, внесені Законом № 533, не передбачають обмежень щодо проведення камеральних перевірок. Вважає, що перевірка підприємства проведена незаконно, податкове повідомлення-рішення від 18.12.2025 № 000005407 винесене в порушення законодавства, без врахування всіх фактичних обставин, внаслідок чого є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача подав до суду заперечення на відповідь на відзив, у якому вказує, що за наслідками розгляду справи №560/21171/23 суди дійшли висновку, що податковим органом правомірно нараховані штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в сумі 4959467,80 грн. Тому, з врахуванням норм діючого законодавства управлінням прийняло рішення №000005407 про застосування штрафних санкцій у розмірі 4959467,80 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, де правомірність нарахування узгодженого грошового зобов`язання підтверджена судом у справі № 560/21171/23. Щодо закінчення строку давності передбаченого статтею 102 ПК України стосовно проведення камеральної перевірки за періоди зазначені в акті камеральної перевірки від 12.07.2023 № 8265/22-01-04-07/34432514, то дане питання досліджене у справі №560/21171/23, у зв`язку з чим скасоване податкове повідомлення-рішення від 15.08.2023 №0096810407 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 1253922,72 грн. Безпідставним вважає також посилання представника позивача на наявність досудового розслідування у кримінального провадження щодо зловживання владою або службовим становищем окремими службовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області, оскільки наявність самих кримінальних проваджень в розумінні статті 73 КАС України не є належним доказом вини посадових осіб контролюючого органу.

Ухвалою від 09.04.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив заяву представника комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об`єднання" про участь в судовому засіданні, призначеному на 14.04.2026 10:30 год., в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою від 14.04.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 04.05.2026 о 11:00 год.

Ухвалою від 28.04.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд заяву представника Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об`єднання" про участь у всіх судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів задовольнив.

04.05.2026 суд оголосив перерву до 12.05.2026 10:00 год.

12.05.2026 перейшов до стадії прийняття рішення, проголошення відбудеться 26.05.2026 о 10.30 год.

У судовому засіданні представники податкового органу наполягали на правомірності оскаржуваного рішення та просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив таке.

Позивач - комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об`єднання" зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 31.07.2006. Основний вид господарської діяльності - комплексне обслуговування об`єктів.

Головне управління ДПС у Хмельницькій області провело камеральну перевірку підприємства з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період: липень, жовтень, листопад, грудень 2018 року; січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2019 року; січень 2020 року.

За результатами перевірки складений акт від 12.07.2023 № 8265/22-01-04-07/34432514, яким встановлене порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України: зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень, жовтень, листопад, грудень 2018 року; січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2019 року; січень 2020 року з порушенням граничних термінів реєстрації.

Зазначений акт перевірки слугував підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення від 15.08.2023 № 0096810407 про застосування штрафу у сумі 6 213 390,52 грн.

Рішенням від 13.03.2024 у справі №560/21171/23, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 15 серпня 2023 року № 0096810407.

Постановою від 07.11.2024 Верховний Суд касаційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області задовольнив, скасував рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі № 560/21171/23, справу направив на новий розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Рішенням від 06.03.2025 у справі №560/21171/23, залишеним без змін постановами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 та Верховного Суду від 02.12.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд позов задовольнив частково, визнав протиправним і скасував податкове повідомлення-рішення від 15.08.2023 №0096810407 в частині застосування штрафу у розмірі 1253922,72 грн за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, зареєстрованих після 29 лютого 2020 року.

18.12.2025 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №000005407 про застосування штрафу у розмірі 4959467,80 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених на зареєстрованих до 29 лютого 2020 року.

Вважаючи протиправним податкове повідомлення-рішення від 18.12.2025 № 000005407, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначений обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а у разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а у разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а у разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 200 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Зазначеною нормою також передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Актом перевірки від 12.07.2023 № 8265/22-01-04-07/34432514 зафіксоване порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у зв`язку з реєстрацією податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків реєстрації, зокрема:

податкова накладна № 78 від 31.07.2018, граничний термін реєстрації якої 15.08.2018, реєстрована в ЄРПН 29.07.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 1079 днів;

податкова накладна № 106 від 31.10.2018, граничний термін реєстрації якої 15.11.2018, зареєстрована в ЄРПН 28.07.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 986 днів;

податкова накладна № 107 від 30.11.2018, граничний термін реєстрації якої 15.12.2018, зареєстрована в ЄРПН 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 1069 днів;

податкова накладна № 111 від 29.12.2018, граничний термін реєстрації якої 15.01.2019, зареєстрована в ЄРПН 30.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 1050 днів;

податкова накладна № 112, від 29.12.2018, граничний термін реєстрації якої 15.01.2019, зареєстрована в ЄРПН 01.12.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 1051 днів;

податкова накладна № 108 від 31.01.2019, граничний термін реєстрації якої 15.02.2019, зареєстрована в ЄРПН 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 1007 днів;

податкова накладна № 110 від 28.02.2019, граничний термін реєстрації якої 15.03.2019, зареєстрована в ЄРПН 01.12.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 992 днів;

податкова накладна № 103 від 28.02.2019, граничний термін реєстрації якої 15.04.2019, зареєстрована 30.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 991 днів;

податкова накладна № 129 від 29.03.2019, граничний термін реєстрації якої 15.03.2019, зареєстрована 01.12.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 961 днів;

податкова накладна № 128 від 29.03.2019, граничний термін реєстрації якої 15.03.2019, зареєстрована 30.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 960 днів;

податкова накладна № 45 від 26.04.2019, граничний термін реєстрації якої 15.05.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 918 днів;

податкова накладна № 21 від 31.03.2019, граничний термін реєстрації якої 15.06.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 887 днів;

податкова накладна № 22 від 27.06.2019, граничний термін реєстрації якої 15.07.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 857 днів;

податкова накладна № 23 від 31.07.2019, граничний термін реєстрації якої 15.08.2019, зареєстрована 29.07.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 714 днів;

податкова накладна № 21 від 30.08.2019, граничний термін реєстрації якої 15.09.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 795 днів;

податкова накладна № 24 від 30.09.2019, граничний термін реєстрації якої 15.10.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 765 днів;

податкова накладна № 41 від 31.10.2019, граничний термін реєстрації якої 15.11.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 734 днів;

податкова накладна № 42 від 19.11.2019, граничний термін реєстрації якої 15.12.2019, зареєстрована 18.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 704 днів;

податкова накладна № 43 від 30.12.2019, граничний термін реєстрації якої 15.01.2020, зареєстрована 30.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 685 днів;

податкова накладна № 45 від 30.12.2019, граничний термін реєстрації якої 15.01.2020, зареєстрована 01.12.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 686 днів;

податкова накладна № 47 від 30.01.2020, граничний термін реєстрації якої 15.02.2020, зареєстрована 19.11.2021, з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної - 643 днів.

Відповідальність за порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

За визначенням пункту 109.1 статті 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

З урахуванням приписів пункту 201.10 статті 201 податковим правопорушенням є реєстрація податкових накладних в ЄРПН з порушенням строку, встановленого податковим законодавством: для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Зазначене податкове правопорушення (несвоєчасна реєстрація податкової накладної) є вчиненим з моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

За порушення строків реєстрації податкових накладних, складених у липні, жовтні - грудні 2018 року, січні - грудні 2019 року та січні 2020 року, спірним податковим повідомленням-рішенням №000005407 від 18.12.2025 відповідач застосував до позивача штраф в сумі 4959467,80 грн.

Отже, податкове правопорушення у вигляді порушення строків реєстрації зазначених податкових накладних, вважається вчиненим позивачем з моменту закінчення граничного терміну їх реєстрації, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Згідно з пунктом 113.1 статті 113 ПК України Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Перебіг строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зупиняється у випадках, визначених пунктом 102.3 статті 102 цього Кодексу. Перебіг строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) відновлюється з дня, наступного за днем усунення передбачених пунктом 102.3 статті 102 цього Кодексу обставин, що були підставою для зупинення його відліку (перебігу) (пункти 113.1 і 113.5 статті 113 ПК України).

Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 392, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Приписами абзацу третього пункту 102.1 статті 102 ПК України визначено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов`язаних з декларуванням податкових зобов`язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.

За змістом пункту 102.2 статті 102 ПК України грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо:

102.2.1. податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов`язання, не було подано;

102.2.2. посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов`язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.

Згідно з пунктом 102.3 статті 102 ПК України відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого:

102.3.1. платник податків перебуває поза межами України, якщо таке перебування є безперервним та дорівнює чи є більшим за 183 дні;

102.3.2. контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку (перевірки) платника податків;

102.3.3. контролюючим органом зупинено продовжено, перенесено строки проведення перевірки у порядку, передбаченому статтями 44, 82 та 85 цього Кодексу або Митним кодексом України;

102.3.4. контролюючий орган не може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у зв`язку із:

складанням акта про неможливість проведення перевірки (крім випадку визнання незаконними дій із складання такого акта);

недопущенням платником податків посадових осіб контролюючого органу до перевірки при дотриманні умов контролюючим органом: а) визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, передбачених статтею 81 цього Кодексу; б) визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, передбачених статтею 349 Митного кодексу України;

оскарженням платником податків у судовому порядку рішення контролюючого органу про проведення перевірки (крім випадків визнання протиправним та/або скасування такого рішення).

За даними перевірки граничним строком реєстрації податкових накладних № 78 від 31.07.2018 і № 106 від 31.10.2018 є 15.11.2018, граничним строком реєстрації податкової накладної № 107 від 30.11.2018 є 15.12.2018; граничним строком реєстрації податкових накладних № 111 від 29.12.2018 і № 112 від 29.12.2018, є 15.01.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 108 від 31.01.2019 є 15.02.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 110 від 28.02.2019 є 15.03.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 103 від 28.02.2019 є 15.04.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 129 від 29.03.2019 є 15.03.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 128 від 29.03.2019 є 15.03.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 45 від 26.04.2019 є 15.05.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 21 від 31.03.2019 є 15.06.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 22 від 27.06.2019 є 15.07.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 23 від 31.07.2019 є 15.08.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 21 від 30.08.2019 є 15.09.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 24 від 30.09.2019 є 15.10.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 41 від 31.10.2019 є 15.11.2019, граничним строком реєстрації податкової накладної № 42 від 19.11.2019 є 15.12.2019, граничним строком реєстрації податкових накладних № 43 від 30.12.2019 і № 45 від 30.12.2019 є 15.01.2020, граничним строком реєстрації податкової накладної № 47 від 30.01.2020 є 19.11.2021.

Отже, податкове правопорушення у вигляді порушення строків реєстрації зазначених податкових накладних, вважається вчиненим позивачем з моменту закінчення граничного терміну їх реєстрації, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Тому, штрафні санкції за порушення строків реєстрації цих податкових накладних можуть бути застосовані до позивача не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення граничного строку реєстрації податкових накладних, складених у липні, жовтні - грудні 2018 року, січні - грудні 2019 року та січні 2020 року. Граничний строк реєстрації вказаних податкових накладних визначений відповідачем у акті перевірки від 12.07.2023 № 8265/22-01-04-07/34432514.

Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року N 1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року N 846), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за N 124/28254 (далі Порядок N 1204).

За змістом підпункту 3 пункту 1 та пункту 2 розділу ІІ Порядку N 1204 контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, і складає податкове повідомлення-рішення у випадку, якщо: згідно з податковим, митним та іншим законодавством особою, відповідальною за застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, є контролюючий орган. У цьому випадку відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою "Н" - за порушення платниками ПДВ граничних строків реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної, визначених статтею 201 Кодексу в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку N 1204 якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов`язання, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.

Підпунктом 2 пункту 13 розділу IV Порядку N 1204 передбачено, що за результатами адміністративного або судового оскарження у разі часткового скасування сум формується нове податкове повідомлення-рішення на суму, що залишилась.

Ані ПК України ані Порядок N 1204 не передбачають особливостей прийняття податкових повідомлень-рішень, які складаються на підставі пункту 7 розділу ІІ Порядку N 1204.

Тому нарахування такими податковими повідомленнями рішеннями штрафних санкції здійснюється в межах строків приймаються в межах строків визначених пунктом 102.1 статті 102 ПК України - не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.

Разом з тим, спірним податковим повідомленням-рішенням від 18.12.2025 №000005407 відповідач визначив позивачу суму штрафу у розмірі 4959467,80 грн після закінчення встановленого пунктом 102.1 статті 102 ПК України строку давності нарахування штрафних санкцій.

Той факт, що податкове повідомлення-рішення від 18.12.2025 №000005407 прийняте у зв`язку із скасуванням податкового повідомлення-рішення від 15.08.2023 №0096810407 в частині застосування штрафу у розмірі 1253922,72 грн за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №560/21171/23, залишеного без змін постановами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 та Верховного Суду від 02.12.2025, не зупиняє відлік строку давності визначення вказаних штрафних санкцій за податкове правопорушення, вчинене у серпні, листопаді 2018 року, січні 2019 року лютому 2020 року.

При цьому, встановлені пунктом 102.3 статті 102 ПК України обставини, за наявності яких відлік строку давності визначення вказаних штрафних санкцій зупиняється, відсутні.

Пунктом 112.3 статті 112 ПК України передбачено, що особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 112.8.1 пункту 112.8 статті 112 ПК України обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є сплив строків давності застосування штрафів за вчинення податкового правопорушення.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність складання податкового повідомлення-рішення поза межами строку давності, встановленого пунктом 102.3 статті 102 ПК України

Враховуючи викладене, позовні вимоги необхідно слід задовольнити.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 18.12.2025 № 000005407.

Стягнути на користь Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об`єднання" 33280,0 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 травня 2026 року

Позивач:Комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об`єднання" (вул. Миру, 14А,м. Славута,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30000 , код ЄДРПОУ - 34432514) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук