Рішення № 136855154, 26.05.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
440/448/26
Номер документу
136855154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/448/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.10.2025 №00153220706.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» (далі ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК», Позивач) вказало про протиправність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області (далі ГУ ДПС у Полтавській області, Відповідач) від 10.10.2025 №00153220706 з огляду на помилковість висновків Відповідача про порушення ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» положень частини 3 статті 13 Закону України «Про валюту та валютні операції», щодо не надходження валютних коштів або товару в установлені НБУ граничні строки розрахунків в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025.

ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» вказало, що товар за зовнішньоекономічним Договором поставки (Контрактом) №16/10-PMG/SL від 16.10.2024, був повністю оплачений Позивачем та своєчасно та у повному обсязі фактично поставлений на митну територію України, перебував під постійним митним контролем, однак завершення валютного нагляду є юридично можливим лише після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 440/4119/25. Неможливість завершення митного оформлення товару згідно даними митної декларації ІМ40ДЕ №24UA90102000901U2 від 29.11.2024 за кодом товару згідно УКТ ЗЕД 27090090000 була поза контролем Позивача, а саме викликана протиправними діями Кропивницької митниці, про що встановлено судовими рішеннями у справах №440/4119/25 та №761/15910/25.

Крім того, Позивачем вказано, що під час перевірки на підтвердження настання форс-мажорних обставин було надано Відповідачу Сертифікат Полтавської ТПП №5300-25-0883 від 30.05.2025, що згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» є підставою для зупинення нарахування пені протягом дії обставин непереборної сили і відповідно до усталеної правової позиції Верховного Суду у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави на власний розсуд надавати оцінку висновку торгово-промислової палати щодо наявності форс-мажорних обставин згідно вказаного Сертифікату, а настання форс-мажорних обставин за зовнішньоекономічним Договором поставки (Контрактом) №16/10-PMG/SL від 16.10.2024 також підтверджуються й іншими доказами наданими Відповідачу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 позовна заява прийнята до провадження, відкрите провадження в адміністративний справі, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження.

ГУ ДПС у Полтавській області 12.02.2026 до справи наданий відзив, за змістом якого Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказав, що ГУ ДПС у Полтавській області з метою відпрацювання отриманої інформації від ДПС України про виявлені АТ ПУМБ факти ненадходження валютних коштів або товару в установлені НБУ граничні строки розрахунків за зовнішньоекономічним договором поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024, укладеним Позивачем з нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.1

пункту 78.1 статті 78, пункту 81.1 статті 81, пункту 82.2 статті 82, підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та наказу від 14.08.2025 №27776- було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС».

За результатами перевірки складений акт від 02.09.2025 № 2612/16-31-07-06-02/42044752, відповідно до висновків якого встановлено порушення частини 3 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025 року за перерахування валютних коштів в сумі 25568,74 дол. США (1056482,44 грн) згідно платіжної інструкції від 25.11.2024 граничний термін надходження товару 23.05.2025. Нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) 21.11.2024 згідно залізничної накладної №73332-9 у вагоні цистерні №57396178 здійснена поставка товару: нафта, на суму 25568,74 дол. США у зону діяльності митного поста «Кропивницький».

Станом на момент проведення перевірки ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" в реєстрі митних декларацій значиться МД №903221 від 21.11.2024 тип ЕЕ (Попередня митна декларація з обсягом даних необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення) на суму 25568,74 дол. США.

29.11.2024 року ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" подало до Кропивницької митниці Держмитслужби України електронну митну декларацію №24UA90102000901U2 з метою оформлення товару нафти сирої Crude Oil - 40,990т. 09.01.2025 року Кропивницькою митницею Держмитслужби прийнято рішення про зміну класифікації товару з 2709090000 на 2710197100, 16.01.2025 року винесено картку відмови №UA901020/2025/000008 у прийнятті митної декларації №24UA90102000901U2.

За вказаного, в ході виконання Договору поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024, укладеного з нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) митне оформлення імпортованого товару не завершено. Мала місце прострочена дебіторська заборгованість стосовно не надходження товару в законодавчо встановлені граничні строки розрахунків в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025 року, що є порушенням частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.18 № 2473/VIII «Про валюту і валютні операції».__

В ході проведення виїзної документальної позапланової перевірки ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» наданий Сертифікат №5300-25-0883 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) виданий Полтавською Торгово промисловою палатою від 30.05.2025 №24.14-07/149. Даним сертифікатом засвідчені форс мажорні обставини: неможливість вчасно завершити зовнішньо-економічну операцію з імпорту за контрактом через оскарження в Адміністративному суді рішення щодо класифікації товарів від 09.01.2025 №25UA9010000000-КТ, прийняте Кропивницькою митницею Держмитслужби України, щодо обов`язку дотримання граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів в частині завершення протягом законодавчо встановленого строку імпортної операції по зовнішньоекономічному Договору поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024 у термін до 23.05.2025 року. Період дії форс мажорних обставин: дата настання 09.01.2025 року, і ще тривали на 30.05.2025 року.

Але, Відповідач вказує, що саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов`язання за договором чи обов`язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв`язок має доводитись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити. Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 16.09.2024 у справі № 520/6236/23, від 12.12.2024 у справі № 380/839/24.

У відповіді на відзив ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» наданій до справи 18.02.2026 та додаткових письмових поясненнях, наданих до справи 11.03.2026, Позивач вказав що ГУ ДПС у Полтавській області неправомірно ігнорує та не враховує факти встановлені рішенням Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/4119/25 від 20.10.2025, яке набрало законної сили 26.01.2026 і яким суд ухвалив визнати протиправним та скасувати рішення щодо класифікації товарів від 09.01.2025 №25UA90100000001-КТ, прийнятого Кропивницькою митницею Держмитслужби України, картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA901020/2025/000008 від 16.01.2025 року. Вказаним рішенням суду зобов`язано Кропивницьку митницю Держмитслужби України здійснити митне оформлення товару Нафти, одержаної з бітумінозних порід (мінералів), сира CrudeOil згідно з даними митної декларації ІМ40ДЕ №24UA90102000901U2 від 29.11.2024, згідно висновків суду в даному рішенні (за кодом товару згідно УКТ ЗЕД 27090090000).

Листом Кропивницької митниці №7.22-1/15-01/13/417 від 30.01.2026 ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» було повідомлено що, на виконання рішення ПОАС у справі №440/4119/25 від 20.10.2025 було скасовано рішення про визначення коду товару від 09.01.2025 № 25UA90100000001-КТ.

Крім того, під час перевірки на підтвердження настання форс-мажорних обставин Позивачем було надано Відповідачу Сертифікат Полтавської ТПП №5300-25-0883 від 30.05.2025, що згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» є підставою для зупинення нарахування пені протягом дії обставин непереборної сили і відповідно до усталеної правової позиції Верховного Суду у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави на власний розсуд надавати оцінку висновку торгово-промислової палати щодо наявності форс-мажорних обставин згідно вказаного Сертифікату, а настання форс-мажорних обставин за зовнішньоекономічним Договором поставки (Контрактом) №16/10-PMG/SL від 16.10.2024 також підтверджуються й іншими доказами наданими Відповідачу.

Відповідач у додаткових письмових поясненнях вказував про неможливість врахування сертифікату за визначення обставин які не є обставинами непереборної сили відповідно до Регламенту засвідчення Торгово - промисловою палатою України та регіональними торгово - промисловими палатами форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням президії ТПП України від 15.07.2014 №40 (3).

Виконання зовнішньоекономічного Договору поставки №16/10-РМG/SL від 16.10.2024 не зупинялось у зв`язку з виникненням Форс-мажорних обставин, що передбачено частиною 6 статті 13 Закону України № 2473/УШ. В сертифікаті про форс - мажорні обставини №5300-25-0883 не зазначені обставини по яких нерезидент не міг вчасно виконати свої зобов`язання.

Рішення Кропивницької митниці Держмитслужби від 09.01.2025 №25UА9010000000-КТ про зміну класифікації товару з 2709090000 на 2710197100 не вважається надзвичайною та невідворотною обставиною, що об`єктивно унеможливило дотримання граничного строку розрахунку, встановленого НБУ за операцією з імпорту товару за зовнішньоекономічним Договором поставки № 16/10-РМG/SL у строк до 23.05.2025, оскільки зазначене рішення митного органу не є забороною (обмеженням) імпорту, а фактично є постійним заходом контролю правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення згідно УКТ ЗЕД.

Кропивницькою митницею на виконання рішення суду тільки 27.02.2026 року здійснене митне оформлення товару: Нафта, одержана з бітумінозних порід (мінералів), сира Crude Oil - 40,990т. Фракційний склад 39,5 об % яких переганяється при температурі 200 град. С та 64,7 об. %. яких переганяється при температурі 300 град. С. Масова частка сірки 53 мг/кг. Густина при 15 град. С 0,78 г/см3 згідно з даними митної декларації ІМ 40 ДЕ № 24 UA901020009010U2 від 29.11.2024 з урахуванням висновків суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.04.2026 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, вивчивши письмові пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 42044752, відомості про держреєстрацію: дата державної реєстрації 04.04.2018, номер державної реєстрації 15881020000017060.

ТОВ «АЗАРЕС» взяте на податковий облік 04.04.2018 №160118070778, зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.05.2018, індивідуальний податковий номер - 420447516012.

Видами діяльності за КВЕД є 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 46.17 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

25 листопада 2024 року ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» відповідно до умов Договору поставки (Контрактом) № 16/10-PMG/SL від 16.10.2024 на підставі рахунку-фактури (інвойсу) № 243982010 від 22.11.2024 сплатило на користь PMG Holding Group SA грошові кошти в сумі 25 568,74 USD за товар нафту сиру Crude Oil (код УКТ ЗЕД 27090090000).

На виконання умов Контракту зазначений товар, а саме нафта, одержана з бітумінозних порід (мінералів), сира Crude Oil, був поставлений Постачальником на митну територію України та заявлений до митного оформлення ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС».

29 листопада 2024 року ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» було подано до Кропивницької митниці Держмитслужби України митну декларацію ІМ40ДЕ № 24UA90102000901U2 з метою митного оформлення товарів, а саме нафти, одержаної з бітумінозних порід (мінералів), сира Crude Oil 40,990т.

09 січня 2025 року Кропивницькою митницею Держмитслужби, Відділом здійснення заходів митно-тарифного регулювання Енергетичної митниці, було прийнято рішення про зміну класифікації товару (рішення від 09.01.2025 №25UA90100000001-КТ), а 16.01.2025 року винесено картку відмови UA901020/2025/000008 у прийнятті митної декларації.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 в адміністративній справі №440/4119/25 було задоволено позов ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» до Кропивницької митниці про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії. Листом Кропивницької митниці №7.22-1/15-01/13/417 від 30.01.2026 ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» було повідомлено що, на виконання рішення ПОАС у справі №440/4119/25 від 20.10.2025 було скасовано рішення про визначення коду товару від 09.01.2025 № 25UA90100000001-КТ.

ГУ ДПС у Полтавській області з метою відпрацювання отриманої інформації від ДПС України про виявлені АТ ПУМБ факти ненадходження валютних коштів або товару в установлені НБУ граничні строки розрахунків за зовнішньоекономічним договором поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024, укладеним Позивачем з нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 81.1 статті 81, пункту 82.2 статті 82, підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та наказу від 14.08.2025 №27776- було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС».

За результатами перевірки складений акт від 02.09.2025 № 2612/16-31-07-06-02/42044752, відповідно до висновків якого встановлено порушення частини 3 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025 року за перерахування валютних коштів в сумі 25568,74 дол. США (1056482,44 грн) згідно платіжної інструкції від 25.11.2024 граничний термін надходження товару 23.05.2025. Нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) 21.11.2024 згідно залізничної накладної №73332-9 у вагоні цистерні №57396178 здійснена поставка товару: нафта, на суму 25568,74 дол. США у зону діяльності митного поста «Кропивницький».

Станом на момент проведення перевірки ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" в реєстрі митних декларацій значиться МД №903221 від 21.11.2024 тип ЕЕ (Попередня митна декларація з обсягом даних необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення) на суму 25568,74 дол. США.

29.11.2024 року ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" подало до Кропивницької митниці Держмитслужби України електронну митну декларацію №24UA90102000901U2 з метою оформлення товару нафти сирої Crude Oil - 40,990т. 09.01.2025 року Кропивницькою митницею Держмитслужби прийнято рішення про зміну класифікації товару з 2709090000 на 2710197100, 16.01.2025 року винесено картку відмови №UA901020/2025/000008 у прийнятті митної декларації №24UA90102000901U2.

За вказаного, в ході виконання Договору поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024, укладеного з нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) митне оформлення імпортованого товару не завершено. Мала місце прострочена дебіторська заборгованість стосовно не надходження товару в законодавчо встановлені граничні строки розрахунків в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025 року, що є порушенням частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.18 № 2473/VIII «Про валюту і валютні операції».

Відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.10.2025 №00153220706 з огляду на помилковість висновків Відповідача про порушення ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» положень частини 3 статті 13 Закону України «Про валюту та валютні операції», щодо не надходження валютних коштів або товару в установлені НБУ граничні строки розрахунків в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025.

ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» із податковим повідомленням-рішенням від 10.10.2025 №00153220706 не погодилось, звернулось до суду із позовом про визнання його протиправним та скасування.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» визначає особливості встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Так, за пунктами 1 3 вказаної статті Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.

Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов`язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів.

Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Згідно із пунктами 5, 6 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

У разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п`ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Згідно із п.41.5 ст. 41 Податкового кодексу України повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.

Приписами статті 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» встановлено, що господарська діяльність - будь-яка діяльність, в тому числі підприємницька, пов`язана з виробництвом і обміном матеріальних та нематеріальних благ, що виступають у формі товару.

Зовнішньоекономічна діяльність - діяльність суб`єктів господарської діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ, відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначає Закон України «Про валюту і валютні операції».

За визначенням понять, наведених у ст. 1 Закону України «Про валюту і валютні операції», валютна операція - операція, що має хоча б одну з таких ознак: а) операція, пов`язана з переходом права власності на валютні цінності та (або) права вимоги і пов`язаних з цим зобов`язань, предметом яких є валютні цінності, між резидентами, нерезидентами, а також резидентами і нерезидентами, крім операцій, що здійснюються між резидентами, якщо такими валютними цінностями є національна валюта; б) торгівля валютними цінностями; в) транскордонний переказ валютних цінностей та транскордонне переміщення валютних цінностей.

Цією ж нормою вказаного Закону визначено, що валютне регулювання - діяльність Національного банку України та в установлених цим Законом випадках Кабінету Міністрів України, спрямована на регламентацію здійснення валютних операцій суб`єктами валютних операцій і уповноваженими установами; валютний нагляд - система заходів, спрямованих на забезпечення дотримання суб`єктами валютних операцій і уповноваженими установами валютного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про валюту і валютні операції» відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Приписами ст. 4 Закону України «Про валюту і валютні операції» визначено, що валютні операції здійснюються без обмежень відповідно до законодавства України, крім випадків, встановлених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки, запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, виконання взятих Україною зобов`язань за міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також випадків запровадження Національним банком України відповідно до цього Закону заходів захисту.

Свобода здійснення валютних операцій забезпечується шляхом дотримання принципів валютного регулювання, встановлених Законом України «Про валюту і валютні операції».

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України «Про валюту і валютні операції» резиденти мають право придбавати валютні цінності за кордоном, здійснювати їх транскордонне переміщення та (або) транскордонний переказ з урахуванням обмежень, визначених цим Законом.

Частиною першої статті 13 встановлено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Згідно частини другої вказаної статті у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Частиною п`ятою статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» встановлена відповідальність за порушення встановлених строків розрахунків, а саме порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Отже, за порушення граничних строків розрахунків, що встановлюються Національним банком України встановлено відповідальність у вигляді пені.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про валюту і валютні операції» валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду.

Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства (частина четверта статті 11 Закону №2473-VIII).

Згідно з вимогами частини третьої статті 13 Закону №2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) (частина п`ята статті 13 Закону №2473-VIII).

Відповідно до статей 2, 6, 9, 12, 13, 16 Закону №2473-VIII постановою правління Національного банку України (далі - НБУ) від 02 січня 2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі - Положення №5).

Згідно із пунктом 21 розділу ІІ вказаного Положення граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Також, відповідно до статті 7 Закону України «Про Національний банк України» 24 лютого 2022 року з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи НБУ прийняв постанову № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова №18).

Постановою Правління НБУ № 68 від 04 квітня 2022 року Постанову №18 було доповнено, зокрема пунктами наступного змісту: « 142. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року»; « 144. Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 142 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні».

В подальшому, до пункту 142 Постанови №18 вносились зміни і з 07 червня 2022 року цифри "90" було замінено цифрами "120", а з 07 липня 2022 року - цифри "120" замінено цифрами "180" (постанови Правління НБУ №113, №142 відповідно).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства (частина шоста статті 11 Закону України «Про валюту і валютні операції»).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п`ятою цієї статті (часина восьма статті 13 Закону №2473-VIII).

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Отже, контролюючий (податковий) орган здійснює контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті та у разі встановлення порушень таких строків нараховує пеню у визначених розмірах.

В ході розгляду справи встановлено, що Між ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС", Україна, (Покупець) та нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) (Продавець) укладений зовнішньоекономічний Договір поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024, на виконання якого продавець зобов`язується поставити покупцеві товар: Нафта, одержана з бітумінозних порід (мінералів), сира Crude Oil - 40,990т. Фракційний склад 39,5 об % яких переганяється при температурі 200 град. С та 64,7 об. %. яких переганяється при температурі 300 град. С. Масова частка сірки 53 мг/кг. Густина при 15 град. С 0,78 г/см3 , код товару 2710197100.

Дані про нерезидента :Нерезидент: PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія). Товар: нафта, одержана з бітумінозних порід (мінералів), сира Crude Oil - 40,990т. Фракційний склад 39,5 об % яких переганяється при температурі 200 градусів С та 64,7 об. %. яких переганяється при температурі 300 град. С. Масова частка сірки 53 мг/кг. Густина при 15 град. С 0,78 г/см3 , код товару 2710197100.

Умови оплати: 100% післяоплата протягом 14 днів з дня виставлення продавцем рахунку (інвойсу).

За перевіряємий період ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" здійснило перерахування валютних коштів на суму 25568,74 дол. США (1056482,44 грн) згідно платіжної інструкції від 25.11.2024 граничний термін надходження товару 23.05.2025.

Нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) 21.11.2024 згідно залізничної накладної №73332-9 у вагоні цистерні №57396178 здійснена поставка товару: нафта, одержана з бітумінозних порід (мінералів), сира Crude Oil - 40,990т. Фракційний склад 39,5 об % яких переганяється при температурі 200 град. С та 64,7 об. %. яких переганяється при температурі 300 град. С. Масова частка сірки 53 мг/кг. Густина при 15 град. С 0,78 г/см3, код товару 2710197100, на суму 25568,74 дол. США.

Станом на момент проведення перевірки ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" в реєстрі митних декларацій значиться МД №903221 від 21.11.2024 тип ЕЕ (Попередня митна декларація з обсягом даних необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення) на суму 25568,74 дол. США.

29.11.2024 року ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" подало до Кропивницької митниці Держмитслужби України електронну митну декларацію №24UA90102000901U2 з метою оформлення товару нафти сирої Crude Oil - 40,990т.

09.01.2025 року Кропивницькою митницею Держмитслужби прийнято рішення про зміну класифікації товару з 2709090000 на 2710197100, 16.01.2025 року винесено картку відмови №UA901020/2025/000008 у прийнятті митної декларації №24UA90102000901U2.

ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" не погодившись з прийнятим рішенням про зміну коду товару та карткою відмови, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що суперечать фактичним обставинам звернулось з позовною заявою до Полтавського окружного адміністративного суду.

Відповідач вказав, що у перевіряємому періоді в ході виконання Договору поставки № 16/10-PMG/SL від 16.10.2024, укладеного з нерезидентом PMG HOLDING GROUP SA (Швейцарія) митне оформлення імпортованого товару не завершено. Мала місце прострочена дебіторська заборгованість стосовно не надходження товару в законодавчо встановлені граничні строки розрахунків в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025 року, що є порушенням частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.18 № 2473/VIII «Про валюту і валютні операції».

Судом встановлено, що митне оформлення товару, поставленого за Договором поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024 закінчене 29.11.2025.

Адже рішенням Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/4119/25 від 20.10.2025, яке набрало законної сили 26.01.2026 і яким суд ухвалив визнати протиправним та скасувати рішення щодо класифікації товарів від 09.01.2025 №25UA90100000001-КТ, прийнятого Кропивницькою митницею Держмитслужби України, картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA901020/2025/000008 від 16.01.2025 року. Вказаним рішенням суду зобов`язано Кропивницьку митницю Держмитслужби України здійснити митне оформлення товару Нафти, одержаної з бітумінозних порід (мінералів), сира CrudeOil згідно з даними митної декларації ІМ40ДЕ №24UA90102000901U2 від 29.11.2024, згідно висновків суду в даному рішенні (за кодом товару згідно УКТ ЗЕД 27090090000).

Листом Кропивницької митниці №7.22-1/15-01/13/417 від 30.01.2026 ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» було повідомлено що, на виконання рішення ПОАС у справі №440/4119/25 від 20.10.2025 було скасовано рішення про визначення коду товару від 09.01.2025 № 25UA90100000001-КТ.

Таким чином, товар на митну територію України, фактично ввезений на підставі первинного декларування Позивачем - 29.11.2024 року ТОВ "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" подало до Кропивницької митниці Держмитслужби України електронну митну декларацію №24UA90102000901U2 з метою оформлення товару нафти сирої Crude Oil - 40,990т.

Відповідно, твердження ГУ ДПС у Полтавській області про фактичне ввезення товару і закінчення процедури декларування ввезеного на виконання Договору поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024 тільки 27.02.2026, спростоване матеріалами справи.

Крім того суд вважає за необхідне наголосити на тому, що в ході проведення виїзної документальної позапланової перевірки ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИКС» наданий Сертифікат №5300-25-0883 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) виданий Полтавською Торгово промисловою палатою від 30.05.2025 №24.14-07/149. Даним сертифікатом засвідчені форс мажорні обставини: неможливість вчасно завершити зовнішньо-економічну операцію з імпорту за контрактом через оскарження в Адміністративному суді рішення щодо класифікації товарів від 09.01.2025 №25UA9010000000-КТ, прийняте Кропивницькою митницею Держмитслужби України, щодо обов`язку дотримання граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів в частині завершення протягом законодавчо встановленого строку імпортної операції по зовнішньоекономічному Договору поставки №16/10-PMG/SL від 16.10.2024 у термін до 23.05.2025 року. Період дії форс мажорних обставин: дата настання 09.01.2025 року, і ще тривали на 30.05.2025 року.

Оцінка вказаному сертифікату надана судом з огляду на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 12.12.2024 (справа № 380/839/24) від 14.01.2025 (справа № 440/17191/23) з посиланням на постанови Верховного Суду від 16 липня 2019 року у справі № 917/1053/18, від 25 січня 2022 року у справі № 904/3886/21, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22 де зазначено, що усталеною є практика Верховного Суду, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку.

Верховний Суд вказав (постанови від 05 грудня 2023 року у справі № 917/1593/22, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22, від 19 серпня 2022 року у справі № 908/2287/17 тощо), що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП. Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об`єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов`язку.

У постановах від 05 жовтня 2023 року у справі № 520/14773/21, від 19 серпня 2022 року у справі № 818/2429/18, від 17 червня 2020 року у справі № 812/677/17, від 03 вересня 2019 року у справі № 805/1087/16 Верховний Суд зазначив, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов`язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами. Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв`язку.

З наведених вище підходів слідує, що саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов`язання за договором чи обов`язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв`язок має встановлюватись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і оцінкою інших належних доказів, що можуть це підтвердити.

Сертифікат, копія якого наявна в матеріалах справи, має індивідуальних характер щодо обставин невиконання сторонами зовнішньоекономічного контракту зобов`язань.

Полтавською Торгово-промисловою палатою не просто констатовані обставини форс-мажору: неможливість вчасно завершити зовнішньо-економічну операцію з імпорту за контрактом через оскарження в Адміністративному суді рішення щодо класифікації товарів від 09.01.2025 №25UA90100000001-КТ, прийняте Кропивницького митницею Держмитслужби України, а досліджені документи, якими настання таких обставин підтверджено.

Так, сертифікат містить інформацію про дослідження документів, наданих на підтвердження наявності обставин непереборної сили, щодо зумовили невчасне виконання зобов`язань, за вивчення документів: технічних умов ТУ У «Нафта сира для нафтопереробних підприємств. Технічні умови» №06.1-42080282-001:2024 від 10.07.2024 року; акту обстеження видобутку нафти № 03 І-24/ЗС-І від 15.07.2024 року; протоколу випробувань Державного підприємства «Державна паливна компанія МАСМА» №388/П-24 від 12.08.2024; паспорту об`єкт обліку Нафтогазове родовище "САРКАД - 1. ВУГЛЕВОДНІ", реєстраційний номер : Log-К-37/2012 від 06 вересня 2012 року); сертифікатів відповідності № UА 10076.0064-24 від 12.08.2024 року, UА 10076.0064-24 від 19.09.2024 року; експертного висновку визначення коду товару згідно з УКТЗЕД №К-881 від 19.09.2024 Київської торгово-промислової палати; інвойсу № 16/10-РМG/SL від 16.10.2024 року; платіжної інструкції в іноземній валюті №6 від 25.11.2024 року ; експортної декларації № 24НU7210002D414905 від 19.11.2024; сертифікату з перевезення (походження) товару форми EUR.1 № 00450133 від 19.11.2024; рішення Експертного інституту Національного податкового та митного управління Угорщини 1681337261 від 04.04.2024 року; контракту №358-WS-РN від 15.10.2024, специфікації до контракту 358WS-Р-N від .5.10.2024; митної декларація МД№ 24UА90102000901U2 від 29.11.2024; рішення щодо класифікації товарів від 09.01.2025 р. №25UА90100000001-КТ, прийняте Кропивницькою митницею Держмитслужби України; картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА901020/2025/000008 від 16.01.2025 року; протоколу випробувань Державного підприємства «Державна паливна компанія МАСМА» № 124/П-25 від 20.02.2025; експертного висновку Державного підприємства «Державна паливна компанія «МАСМА» № 081 від 20.02.2025; експертного висновку комплексної судової експертизи у Національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України №1957/1958/1959/1960 від 11.03.2025; ухвали Полтавського окружного адміністративного суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі від 01 квітня 2025 року (Справа № 440/4119/25); ухвали Полтавського окружного адміністративного суду про забезпечення позову від 22 квітня 2025 року (Справа №440/4119/2 ); специфікації №1 від 08.11.2024 до Договору поставки № 16/10-РМG від 16.10.2024 року; Договору поставки № 16/10-РМG від 16.10.2024 року.

Тобто, зі змісту сертифікату достовірно можна встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається Позивач, є надзвичайними і невідворотними, що об`єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов`язку, адже це підтверджено офіційним листуванням сторін за зовнішньоекономічними контрактами, отриманими доказами уповноважених представників виробників продукції та державних органів, що запровадили певні обмежувальні заходи та їх часові межі.

З інформації, наданої на підставу видачі сертифікату Полтавської Торгово-промислової палати вбачається про об`єктивну неможливість Позивача належним чином виконувати зобов`язання за незалежних від ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» підстав. Ці фактори перебувають у причинно-наслідковому зв`язку.

Сертифікат Полтавської Торгово-промислової палати, копія якого наявна в матеріалах справи, не має загального змісту, не містить посилань на недоведені документально обставини, має чітко визначене обґрунтування, посилання на письмові документи та містить визначення часових меж існування форс-мажорних обставин.

У постановах Верховного Суду від 22 травня 2024 року (справа №620/14203/23), від 11 вересня 2024 року (справа №520/21174/23), від 15 серпня 2024 року та від 16 січня 2025 року (справа №580/4079/23), вказано, що положення Закону України «Про валюту та валютні операції» не визначають жодним чином повноважень контролюючого органу на власний розсуд надавати оцінку висновку торгово-промислової палати щодо наявності форс-мажорних обставин, як і не покладають на суб`єкта господарювання обов`язок довести контролюючому органу наявність форс-мажорних обставин, а навпаки - вказується лише про необхідність надати довідку (сертифікат) про існування форс-мажорних обставин у конкретно визначеній господарській операції. Тобто, частина шоста статті 13 Закону "Про валюту та валютні операції" надає у спірних правовідносинах довідці (сертифікату) торгово-промислової палати ознаки преюдиційного характеру, оскільки визначає цей документ як достатній доказ існування форс-мажорних обставин у конкретному випадку, що не вимагає надання додаткових доказів та документів під час проведення перевірки або під час оскарження в судовому порядку її наслідків.

Тобто, Верховний Суд у вищенаведених справах констатував, що на підтвердження існування форс-мажорних обставин необхідно (достатньо) надавати відповідну довідку уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту), що, у свою чергу, вказує на відсутність у контролюючого органу права вимагати від суб`єкта господарювання інші докази на підтвердження факту існування обставин непереборної сили.

Верховний Суд дійшов висновку про відсутність обов`язку у суб`єкта господарювання доводити існування причинно-наслідкового зв`язку між настанням форс-мажорних обставин (введення воєнного стану в Україні) і невиконанням (несвоєчасним виконанням), зокрема, податкових зобов`язань.

Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», - у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п`ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

На підтвердження настання форс-мажорних обставин видається Сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) документ встановленої ТПП України форми, виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та затвердженим Регламентом (рішення Президії ТПП України від 18 грудня 2014 р. №44(5) (далі Регламент).

У статті 3.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), вказано, що сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) документ встановленої ТПП форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП або регіональною ТПП згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Відповідно до статті 6.2 Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за особистим зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та / чи іншим зобов`язанням / обов`язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видається українською або російською мовою, за бажанням заявника. Відповідно до заяви зацікавленої сторони сертифікат може бути видано додатково іноземною мовою (мовою договору, контракту, угоди).

ТПП України веде єдиний Реєстр сертифікатів, виданих ТПП України та регіональними ТПП про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та Реєстр уповноважених осіб.

Загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлює організаційно-правові форми і напрями їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою визначені Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні».

Так, відповідно до статті 3 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислова палата України:

відкриває свої представництва та філії в інших країнах, а також засновує разом із зарубіжними партнерськими організаціями як в Україні, так і за її межами змішані торгово-промислові палати, ділові ради та інші спільні організації;

засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб;

засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб`єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників);

веде недержавний реєстр українських підприємців за їх згодою, фінансовий стан яких свідчить про їх надійність як партнерів у підприємницькій діяльності в Україні та за її межами. Порядок ведення зазначеного реєстру визначається Торгово-промисловою палатою України.

Відповідно до частини першої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю.

Стаття 4 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» встановлює, що державні органи сприяють торгово-промисловим палатам у виконанні ними статутних завдань.

Втручання державних органів та їх посадових осіб у діяльність торгово-промислових палат, так само як і втручання торгово-промислових палат у діяльність державних органів та їх посадових осіб не допускається.

Відповідні державні органи здійснюють контроль і нагляд за діяльністю торгово-промислових палат у межах своїх повноважень відповідно до законодавства.

Таким чином, торгово-промислова палата є законодавчо уповноваженим органом, що засвідчує за особистим зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та / чи іншим зобов`язанням / обов`язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Позивачем вимоги Закону України «Про валюту і валютні операції» щодо підтвердження виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин відповідною довідкою уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) виконані.

За вказаного, суд доходить висновку про безпідставне нарахування ГУ ДПС у Полтавській області пені в сумі 302413,54 грн, нарахованої у зв`язку із ненадходженням валютних коштів або товару в установлені НБУ граничні строки розрахунків в сумі 25568,74 дол. США на 95 днів з 24.05.2025 по 26.08.2025.

Відповідно, податкове повідомлення-рішення від 10.10.2025 №00153220706, яким до ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК» застосовано суму штрафних санкцій за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 302413,54 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В даній справі Відповідач не надав суду належних і допустимих доказів правомірності податкового повідомлення-рішення від 10.10.2025 №00153220706, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 302413,54 грн.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «САНРАЙС ЛОГИСТИК».

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню частково, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 3628,96 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" (вул. Європейська, буд. 2, офіс 209, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 42044752) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10 жовтня 2025 року №00153220706.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САНРАЙС ЛОГИСТИКС" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області витрати зі сплати судового збору в сумі 3628,96 (три тисячі шістсот двадцять вісім гривень дев`яносто шість копійок) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва