Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2026 рокусправа № 380/22343/25 м. Львів Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу»;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості про виключення з військового обліку військовозобов`язаних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серія НОМЕР_1 ;
- закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП);
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виправити недостовірні відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 , шляхом виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання у розшук;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 направити повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є невійськовозобов`язаним та виключений з військового обліку, що, на його переконання, підтверджується відміткою у військовому квитку серії НОМЕР_1 . Стверджує, що після оновлення даних у мобільному застосунку «Резерв+» виявив, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . 24.08.2025 сформував електронний військово-обліковий документ через мобільний застосунок «Резерв+», у якому наявна інформація про те, що він перебуває у розшуку ТЦК та СП за порушення правил військового обліку. Стверджує, що 08.09.2025 звернувся до відповідача із заявою про внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг» про його виключення з військового обліку, однак відповіді не отримав. 02.10.2025, 15.10.2025, 28.10.2025 представниця позивача зверталася до відповідача з адвокатськими запитами щодо розгляду заяви позивача. Відповідач листом від 29.10.2025 повідомив про відсутність підстав для виключення позивача з військового обліку та про необхідність особистого прибуття до РТЦК та СП за місцем реєстрації для уточнення військово-облікових даних, отримання направлення на ВЛК з метою проходження повторного медичного огляду для визначення ступеня придатності. Вважаючи таку поведінку відповідача протиправною, оскільки виключення з військового обліку не може мати наслідком порушення військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 17.11.2025 позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено десятиденний строк для усунення недоліків.
На виконання вимог цієї ухвали 24.11.2025 на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків, до якої додано квитанцію про сплату судового збору.
Ухвалою судді від 01.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
09.12.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Свою позицію мотивує тим, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ОСОБА_1 станом на 08.12.2025 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 (автоматичне взяття на військовий облік відповідно до змін від 01.04.2025 постанови Кабінету Міністрів України №932) та не є порушником правил військового обліку. Наголошує, що у підсистемі АІТС ОБЕРІГ сформовано запит про місце реєстрації позивача та встановлено, що він змінив місце проживання: АДРЕСА_1 . Покликаючись на приписи ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», зазначає, що призовники, військовозобов`язані та резервісти після прибуття до нового місяця проживання зобов`язані в семиденний строк стати на військовий облік. Стверджує, що 24.10.2025 ОСОБА_1 подано заяву про визнання вини та згоду на притягнення його до адміністративної відповідальності. Зважаючи на це, 15.11.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено постанову про закриття справи про адміністративне правопорушення R194811, про що повідомлено позивача. На підставі цієї постанови, Центром внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов`язаних та резервістів та скеровано повідомлення в Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення військовозобов`язаного до ТЦК та СП відповідно до вимог абз. 17 п. 79 порядку №1487 та внесено дані про припинення порушення правил військового обліку. Зважаючи на наведене, вимоги позивача про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, виправлення недостовірних відомостей шляхом виключення інформації про порушення правил військового обліку та подання у розшук, направлення повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ТЦК та СП є безпідставними.
Стосовно заявленої позовної вимоги про внесення відомостей про виключення з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку, зазначає, що наказ Міністра оборони України від 09.06.2006 №342, на підставі якого здійснено запис у військово-обліковому документі позивача, втратив чинність у 2015 році на підставі наказу МОУ №24 від 15.01.2015. Констатує, що запис у військовому квитку про зняття з обліку відповідно до наказу №342 не звільняє від військових обов`язків, оскільки на підставі чинного законодавства така особа може підлягати мобілізації під час воєнного стану. Звертає увагу, що наказ МОУ №24 від 15.01.2015 втратив чинність у зв`язку з набранням чинності наказу №402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». 04.05.2024 набрав чинності Закон №3621-ХІ, який скасував статус «обмежено придатний» та передбачав необхідність проходження повторного медичного огляду упродовж 9 місяців з дня набрання чинності цим законом. 12.02.2025 прийнято Закон України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», яким регламентовано, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов`язані до 05.06.2025 пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Наголошує, що наказ МОУ від 09.06.2006 №342 стосувався внесення змін до настанови з військового обліку, зокрема дозволяв зняття з обліку громадян, визнаних непридатними до служби у мирний час. Зауважує, що станом на 08.12.2025 ОСОБА_1 військово-лікарську комісію не проходив, свідоцтво про хворобу не отримував. Зважаючи на наведене, просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 15.12.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
07.01.2026 представниця позивача подала додаткові пояснення у справі, у яких навела аргументи на спростування позиції відповідача, а позовні вимоги підтримала.
Ухвалою від 17.03.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 : копію особової справи (паперової облікової картки) ОСОБА_1 ; документально підтверджену інформацію щодо взятя/зняття/виключення з військового обліку за час перебування ОСОБА_1 на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) із зазначенням підстав такого взятя/зняття/виключення; - копії документів, на підставі яких внесено записи до військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 щодо зняття чи виключення з військового обліку, датовані 23.03.2007 та 15.08.2007.
20.03.2026 відповідач подав клопотання, до якого додав копію облікової картки ОСОБА_1 , витяг із АІТС ОБЕРІГ про місце реєстрації ОСОБА_1 , постанову R194811 про закриття справи про адміністративне правопорушення, сформовану в АІТС ОБЕРІГ.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Суд установив, що у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 у розділі знятий з обліку міститься запис « 23.03.2007 згідно наказу МОУ №342 від 09.06.06». Крім того, наявна відмітка «невійськовозобов`язаний», про що свідчить штамп ІНФОРМАЦІЯ_7 від 15.08.2007.
Згідно відомостей облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення), позивача автоматично взято на облік згідно змін від 01.04.25 до постанови КМУ №932 (розділ 35). У розділі 37) Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку зазначено: взято на військовий облік 07.03.2009 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (абз. 11 п. 2 ч. 1 ст. 37 ), які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.
Відповідно до інформації з електронного військово-облікового документу в додатку «Резерв+» (сформовано 24.08.2025) позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , категорія обліку - військовозобов`язаний. Крім того, перебуває у розшуку ТЦК та СП за порушення правил військового обліку, причина розшуку: не став на військовий облік за новою адресою. Відомості про постанову ВЛК відсутні.
08.09.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо внесення відомостей до реєстру «Оберіг» про непридатність до несення військової служби та виключення з військового обліку.
08.09.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою (в порядку ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» та п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів»), у якій просив: закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП); виправити недостовірні відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів шляхом виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання у розшук та направити повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяви скеровано на адресу відповідача засобами поштового зв`язку листом з оголошеною цінністю з описом вкладення, що підтверджується описом вкладення у цінний лист, інформацією про відправлення «Укрпошта» за № 7901012512832.
У матеріалах справи відсутні докази розгляду цих заяв.
02.10.2025 представниця позивача звернулася з адвокатським запитом до відповідача щодо надання інформації про розгляд заяв та прийняття рішень за результатом їх розгляду. Проте відповіді на адвокатський запит не надано.
15.10.2025 представниця позивача повторно звернулася з адвокатським запитом.
Листом від 29.10.2025 №14408 відповідач повідомив, що наказ Міністра оборони України від 09.06.2006 №342 (здійснено запис у військово-обліковому документі громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) втратив чинність на підставі наказу МОУ №24 від 15.01.2015. Констатує, що запис у військовому квитку про зняття з обліку відповідно до наказу №342 не звільняє від військових обов`язків, оскільки на підставі чинного законодавства така особа може підлягати мобілізації під час воєнного стану. Вказав, що відповідно до наказу МОУ №402 від 14.08.2008 ч. 3 п. 3.2. повторний медичний огляд військовозобов`язаного проводиться раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Крім того, у листі зазначено про необхідність прибуття у РТЦК та СП за місцем реєстрації для уточнення військово-облікових даних, отримання направлення на ВЛК та проходження повторного медичного огляду для визначення ступеня придатності.
Відповідно до постанови від 15.11.2025 №R194811 про закриття справи про адміністративне правопорушення (за наявності поданою особою заяви, в якій вона зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності) справу про адміністративне правопорушення стосовно громадянина ОСОБА_1 на підставі ст. 247 КУпАП закрито.
Причиною закриття вказано закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП. Дата надходження заяви від особи, в якій вона зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності: 24.10.2025.
Короткий зміст заяви: повідомлення про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з порушенням правил військового обліку (законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Позивач, не погоджуючись з поведінкою відповідача щодо невиключення з військового обліку, звернувся з цим позовом до суду.
Спірні правовідносини між сторонами справи виникли у зв`язку з відмовою у виключенні з військового обліку відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу».
Надаючи правову оцінку цим правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби унормовано Законом України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військову службу і військовий обов`язок» (далі - Закон №2232-XII).
За змістом ч. 1, 2, 7 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього регламентовані ст. 37 Закону №2232-ХІІ.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції чинній на час внесення запису від 23.03.2007 та проставлення штампу 15.08.2007) взяттю на військовий облік військовозобов`язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України:
звільнені з військової служби в запас;
звільнені з альтернативної (невійськової) служби;
військовозобов`язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
звільнені зі служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, Державної департаменту України з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації України;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов`язаних;
виключені з військового обліку Служби безпеки України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
За правилами п.2 ч. 5 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції чинній на час внесення запису від 23.03.2007 та проставлення штампу 15.08.2007) зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції чинній на час внесення запису від 23.03.2007 та проставлення штампу 15.08.2007) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
9) померли.
На момент звернення позивача до відповідача до ч. 6 ст. 37 № 2232-ХІІ внесено зміни. За правилами цієї норми виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів «й» або «к» пункту 3 частини п`ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
У свою чергу, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, станом на час виникнення спірних правовідносин визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - порядок №1487).
Відповідно до п. 3 порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Згідно з п. 14 порядку №1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов`язані та резервісти працюють (навчаються).
Відповідно до абз. 1, 2 п. 16 порядку № 1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
Пунктом 20 порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Згідно з п. 22 порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Відповідно до п. 79 порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов`язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
За змістом ч. 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов`язаних та резервістів:
1) персональні дані;
2) службові дані.
Згідно з ч. 3 ст. 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Відповідно до ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Частиною 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною 3 ст. 14 Закону №1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов`язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Пункт 2 ч. 1 ст. 9 Закону №1951-VIII передбачає право призовника, військовозобов`язаного та резервіста звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа.
Як передбачено п. 3 порядку №559, відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно з п. 4 порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За змістом п. 5 порядку №559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Доводи позивача в обґрунтування пред`явленого позову фактично зводяться до того, що він виключений з військового обліку з покликанням на відмітки у військовому квитку. Натомість відповідач стверджує, що записом військового квитка підтверджується зняття позивача з військового обліку.
Суд установив, що у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 у розділі знятий з обліку міститься запис « 23.03.2007 згідно наказу МОУ №342 від 09.06.06». Крім того, наявний штамп ІНФОРМАЦІЯ_7 «невійськовозобов`язаний» від 15.08.2007.
У розділі 37) «Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення) позивача зазначено, що 07.03.2009 взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 (абз. 11 п. 2 ч. 1 ст. 37).
Суд акцентує на тому, що ст. 37 Закону № 2232-XII визначено окремі підстави для зняття і виключення з військового обліку.
Зокрема відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:
які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;
які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
які зараховані до військового оперативного резерву;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, серед іншого, визнані непридатними до військової служби; досягли граничного віку перебування в запасі (п. 3, 4 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ).
Наведене свідчить, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку передбачено можливість повторного взяття військовозобов`язаного на такий облік.
Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку.
З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов`язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов`язаних.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24.
Крім того суд наголошує, що відповідно до норм чинного законодавства, для внесення відповідної відмітки про виключення із військового обліку до військового квитка, або документу, що його замінює, повинні існувати відповідні підстави.
Позивач оскаржує поведінку відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення з військового обліку відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII, тобто у зв`язку з непридатністю до військової служби.
На час внесення записів у військовий квиток позивача (23.03.2007 та 15.08.2007) порядок медичного огляду встановлювало Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України № 2 від 04.01.1994.
Цим підзаконним нормативно-правовим актом затверджено Розклад хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України. Таким Розкладом визначено контингент осіб, які підлягають медичному огляду за графами, статті Розкладу хвороб та назви хвороб і фізичних вад (дефектів), за якими проводиться медичний огляд.
Цей наказ втратив чинність 28.11.2008 на підставі наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі положення №402).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу II положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний та воєнний час.
Пунктом 3.1 глави 3 положення №402 визначено, що медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Згідно з п. 3.2 глави 3 положення №402 повторний медичний огляд військовозобов`язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до п. 3.3 глави 3 положення №402 особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов`язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров`я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП формує електронне направлення в ЕСОЗ для проведення додаткових обстежень. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Суд також звертає увагу, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 20.12.2017 №684 «Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов`язаних» зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які: були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань; за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров`я непридатними до служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов`язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки.
Таким чином, починаючи з 13.02.2018, громадяни України, яких визнано військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час (окрім через хвороби, які пов`язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідками) мають перебувати на військовому обліку.
Крім того, 04.05.2024 набрав чинності Закон України №3621-ХІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» якого установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев`яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
12.02.2025 набрав чинності Закон України 4235-IX, яким п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (Відомості Верховної Ради України, 2024 р., № 22, ст. 196) викладено в такій редакції:
Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов`язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Суд наголошує, що в матеріалах судової справи відсутня постанова військово-лікарської комісії, якою в установленому порядку позивача визнано непридатним до військової служби, а також відсутні будь-які документи про актуальний стан здоров`я позивача.
Відповідно до п. 17-1 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932, стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Порядок доповнено пунктом 17-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України №556 від 11.04.2025.
Таким чином, позивач взятий на військовий облік відповідачем автоматично відповідно до змін внесених до постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932, в порядку визначеному пунктом 17-1 постанови.
Водночас суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про виключення позивача з військового обліку, та документи, які слугували підставою для внесення у розділі «знятий з обліку» військового квитка серії НОМЕР_1 запису « 23.03.2007 згідно наказу МОУ №342 від 09.06.06».
Відмовляючи у внесенні відомостей про виключення позивача з військового обліку, відповідач вказав, що відповідно до наказу МОУ №402 від 14.08.2008 ч. 3 п. 3.2. повторний медичний огляд військовозобов`язаного проводиться раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Крім того зазначив про необхідність прибуття у РТЦК та СП за місцем реєстрації для уточнення військово-облікових даних, отримання направлення на ВЛК та пройти повторний медичний огляд для визначення ступеня придатності.
Доказів, які б підтверджували факт проходження позивачем ВЛК після набрання чинності положенням №402, та, відповідно, визнання позивача непридатним до військової служби як підстава для виключення з військового обліку відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ, суду не надано.
Суд критично оцінює доводи позивача, що підставою для внесення відомостей до реєстру слугує те, що він є невійськовозобов`язаним, оскільки законодавством не передбачено надання такого статусу як підстава для виключення з військового обліку.
Аналіз встановлених судом фактичних обставин справи та наведених норм чинного законодавства України дають суду підстави для висновку, що дії відповідача про взяття позивача на військовий облік як військовозобов`язаного та внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, є правомірними та такими, що вчинені відповідачем в межах наданих повноважень. Протиправної бездіяльності щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про виключення з військового обліку, відповідач не допустив.
З урахуванням викладеного, вимога позивача про зобов`язання відповідача внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів задоволенню не підлягає.
Стосовно вимог позивача про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів шляхом виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання у розшук та повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає таке.
Згідно з постановою 15.11.2025 №R194811 про закриття справи про адміністративне правопорушення (за наявності поданою особою заяви, в якій вона зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності) справу про адміністративне правопорушення стосовно громадянина ОСОБА_1 закрито.
На підставі цієї постанови, внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов`язаних та резервістів та скеровано повідомлення в Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення військовозобов`язаного до ТЦК та СП відповідно до вимог абз. 17 п. 79 порядку №1487 та внесено дані про припинення порушення правил військового обліку. Зазначене підтверджується витягом із АІТС ОБЕРІГ про місце реєстрації ОСОБА_1 , згідно з яким розшук позивача автоматично скасовано при підписанні адміністративної справи. Причина скасування: особу доставлено, складено адміністративний протокол (постанову) за ст. 210 КУпАП.
З урахуванням викладеного, суд виснує, що права позивача у цій частині заявлених позовних вимог не порушені, тому підстави для їх задоволення відсутні.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини та норми чинного законодавства, суд висновує, що порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду.
За правилами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши наявні у справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Судові витрати в силу приписів ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 291, 293, 295-297 КАС України, суд
у х в а л и в:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
СуддяАндрусів Уляна Богданівна