Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2026 рокусправа № 380/2118/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Клочко Н.С.
за участю:
представника позивача - Трач А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом керівника Яворівської окружної прокуратури до Івано-Франківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, -
В С Т А Н О В И В :
керівник Яворівської окружної прокуратури (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Івано-Франківської селищної ради (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення відповідно до вимог чинного законодавства нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Ставки на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області;
зобов`язати відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Ставки на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.
В обгрунтування позову зазначає, що станом на даний час нормативна грошова оцінка земель на території с.Ставки не проведена та Івано-Франківською селищною радою не вживаються належні та достатні заходи до оновлення (актуалізації) нормативної грошової оцінки земель с.Ставки. Наведене свідчить про порушення інтересів держави у сфері земельних відносин та спричиняє ненадходження коштів до місцевого бюджету у вигляді, зокрема, плати за землю (земельного податку та орендної плати). При цьому, питання проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є надзвичайно важливим та актуальним, оскільки покликане вирішити питання наповнення місцевих бюджетів та покращити економічну стабільність територіальних громад. Івано-Франківською селищною радою Яворівського району упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів з оновлення нормативної грошової оцінки земель вищезазначеного населеного пункту, чим допущено протиправну бездіяльність.
Ухвалою суду від 10.02.2026 року відкрито спрощене позовне провадження у даній адміністративній справі.
Ухвалою суду від 11.03.2026 року справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження.
27.04.2026 року ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
18.05.2026 року ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив таке.
Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області із запитом від 21.10.2025 року, в якому просив надати інформацію скільки населених пунктів Івано-Франківської ОТГ потребують оновлення нормативно-грошової оцінки земель, при цьому вказавши які саме та рік останнього проведення нормативно-грошової оцінки земель.
Головне управління Держгеокадастру у Львівській області листом від 30.10.2025 року повідомило, що оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, у яких до закінчення 2025 року спливає 5-7 річний термін проведення нормативної грошової оцінки земель, станом на 30.10.2025 року на території Івано-Франківської селищної ради потребують: смт. Івано-Франкове - 2014р., с. Бірки - 2016р., с. Буда - 2015р., с. Великі Гори - 2015р., с. Верхутка - 2015р., с. Діброва - 2016р., с. Дубровиця - 2015р., с. Задебрі - 2015р., с. Затока - 2014р., с. Кожичі - 2013р., с. Лелехівка - 2015р., с. Лісопотік - 2015р., с. Лозино - 2015р., с. Мальчиці - 2017р., с. Озерське - 2015р., с. Поріччя - 2013р., с. Рокитне - 2016р., с. Середній Горб - 2015р., с. Ставки - 2015р., с. Страдч - 2013р., с. Турича - 2015р., с. Ямельня - 2013р., с. Ясниська - 2015р. На території Новояворівської міської ради оновлена нормативна грошова оцінка земель усіх населених пунктів.
Позивач звернувся до відповідача із запитом від 21.10.2025 року, в якому просив надати інформацію та документи, що її підтверджують, зокрема: зазначити причини тривалого невжиття селищною радою заходів щодо оновлення нормативної грошової оцінки зазначених населених пунктів; надати копії рішень органів місцевого самоврядування, якими затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель на території вищевказаних населених пунктів; вказати чи планується селищною радою вжиття заходів щодо приведення нормативної грошової оцінки земель на території зазначених населених пунктів у відповідність до норм ст. 18 Закону України «Про оцінку земель». Крім того, просив надати до окружної прокуратури наявні та належним чином засвідчені копії всіх інших документів, що пов?язані із зазначеними правовідносинами.
Відповідач листом від 29.10.2025 року повідомив, що причинами тривалого невжиття селищною радою заходів щодо оновлення нормативно-грошової оцінки населених пупків є: станом на 29.10.2025, розроблені та затверджені у 2020 р. генеральні плани сіл Бірки, Рокитне, Поріччя, Страдч та Ямельня, знаходяться на стадії коригування, по унеможливлює зміну меж даних населених пунктів і виготовлення нормативно-грошової оцінки населених пунктів; станом на 29.10.2025 виготовлення генеральних планів населених пунктів: Мальчиці, Великі Гори, Верхутка, Дубровиця, Лозино, Середній Горб, Ставки, Турича, Ясниська, Озерське, знаходиться на стадії розробки та погодження; на розгляд ХІ.VПI-ої сесії Івано-Франківської селищної ради VIII скликання 10 серпня 2023 року було винесене питання «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Кожичі Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області». За результатами голосування рішення не прийняте; станом на 29.10.2025 по населених пунктах с. Затока, с. Буда, с. Задебрі, с. Лісопотік зміну меж населених пунктів не проведено; проект землеустрою щодо встановлення меж територій Івано-Франківської селищної територіальної громади Яворівського району Львівської області знаходиться на стадії погодження. Надає колії рішень про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с-пе Івано-Франкове, с.Мальчиці, с. Бірки, с. Рокитне, с. Діброва; інформація щодо рішень про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населених пунктів Буда, Великі Гори, Верхутка, Дубровиця, Задебрі, Затока, Кожичі, Лелехівка, Лісопотік, Лозино, Озерське, Поріччя, Середній Горб, Ставки, Страдч, Турича, Ямельня, Ясниська в Івано-Франківській селищній раді відсутня. На розгляд LXXVII-ої сесії Івано-Франківської селищної ради VIII скликання 24 жовтня 2025 року ї Івано-Франкінської селищної ради було винесене питання «Про падання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області». За результатами голосування рішення не прийняте.
Змістом спірних правовідносин є не проведення відповідно до вимог чинного законодавства нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Ставки на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частиною 3 статті 53 КАС України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Спеціальним законом, яким визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді, є Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (з наступними змінами та доповненнями; далі Закон №1697-VII).
За змістом ст.23 Закону №1697-VII прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина та держави, яке повинно бути обґрунтованим.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.9 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно з ч.3 ст.16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Пунктом 271.1 ст.271 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі Податковий кодекс) визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Положеннями п.289.1 ст.289 Податкового кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а її своєчасне оновлення позитивно впливає на дохідну частину місцевого бюджету.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі Закон №1378-IV).
Відповідно до ст.2 Закону №1378-IV правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Згідно із ст.3 Закону №1378-IV об`єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.
Згідно з ч.5 ст.5 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Статтею тринадцятою Закону №1378-IV унормовано випадки, за яких проведення грошової оцінки земельних ділянок є обов`язковим.
Частиною першою ст.13 Закону №1378-IV визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (при передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки); визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок державної, комунальної власності, якщо відповідно до закону ціна продажу таких земельних ділянок визначається з використанням нормативної грошової оцінки земельних ділянок; проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (у разі якщо попередня нормативна грошова оцінка земельних ділянок у цьому масиві не проводилася протягом 5 років до дня прийняття уповноваженим органом рішення про проведення такої інвентаризації).
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Частиною третьою вказаної норми передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду (ч.4 ст.15 Закону №1378-IV).
Згідно із ч.1 ст.18 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 7-10 років (ч.2 ст.18 Закону №1378-IV).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» (ч.3 ст.18 Закону №1378-IV).
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону №1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації (крім випадків, визначених частиною третьою цієї статті).
Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що законодавцем унормовано як періодичність проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, так і суб`єктів таких правовідносин.
При цьому, не дотримання періодичності проведення нормативної грошової оцінки земель суб`єктами, до повноважень яких віднесено вирішення таких питань, свідчить про бездіяльність цих суб`єктів.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 30.10.2025 року підтверджується, що станом на 30.10.2025 року оновлення нормативно-грошової оцінки потребує село Ставки Яворівського району Львівської області, у якому востаннє така проводилася у 2015 році і до закінчення 2025 року сплив 5-7-річний термін проведення нормативної грошової оцінки земель.
З відповіді відповідача від 29.10.2025 року на запит позивача щодо надання копії рішень органів місцевого самоврядування, якими затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель на території села Ставки Яворівського району Львівської області, суд встановив, що за результатами голосування було винесеного на розгляд ІXXVII-ої сесії Івано-Франківської селищної ради VIII скликання 24 жовтня 2025 року Івано-Франківської селищної ради питання «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області» рішення не було прийняте.
Причиною не прийняття вказаного рішення стало утримання 11 депутатів при голосуванні за винесене на розгляд сесії питання, що підтверджується результатами поіменного голосування депутатів від 24.10.2025 року.
Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять жодних пояснень на обґрунтування поведінки депутатів селищної ради, які ухиляються від виконання ними визначених Законом №280/97-ВР та Законом №1378-IV обов`язків по прийняттю рішення зі спірного питання.
Окрім того, матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження вчинення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на винесення повторно на розгляд сесії селищної ради питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради, зокрема с.Ставки.
Враховуючи зазначені обставини, а також викладені норми, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у даному випадку є підставними та обгрунтованими.
Більше того, судом береться до уваги ч.4 ст.159 КАС України, відповідно до якої неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача з приводу не проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Ставки на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Як наслідок, слід задовольнити також і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню, оскільки в даній справі не залучалися свідки та не проводились експертизи.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області щодо не проведення відповідно до вимог чинного законодавства нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Ставки на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.
Зобов`язати Івано-Франківську селищну раду Яворівського району Львівської області (адреса: Львівська область, смт.Івано-Франкове, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 34106981) відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Ставки на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 26 травня 2026 року.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович