Рішення № 136853770, 25.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
380/10413/25
Номер документу
136853770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2026 рокусправа № 380/10413/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням ухвали про роз`єднання позовних вимог у справі №380/9899/25, просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати в повному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, а саме визначення її розміру без урахування таких складових грошового забезпечення як доплати за службу у нічний час, індексації, доплати визначеної постановою КМУ від 28.02.2022 №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану на яку мав право у лютому 2025 року;

визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 19.02.2025;

зобов`язати перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за 22 роки служби, включивши до такого розрахунку доплату за службу у нічний час, індексацію та доплату визначену постановою КМУ від 28.02.2022 №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану за лютий 2025 року та виплати її без урахування податків та зборів;

зобов`язати нарахувати і виплатити доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 07.11.2015 по 19.02.2025 без урахування податків та зборів.

В обгрунтування позову зазначає, що доплата за службу у нічний час не виплачувалась через неналежну внутрішню організацію роботи установи (підрозділ де проходив службу позивач не надав списки з інформацією про періоди залучення до служби у нічний час до фінансового підрозділу). Вказує, що звертався до відповідача для відновлення свого порушеного права, однак, відповіді не отримав. Зазначає, що відповідач протиправно не включив до відповідних розрахунків доплату за службу у нічний час, індексацію та додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.

Відповідач у відзиві вказав, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження обставин виконання позивачем службових обов`язків в нічний час за час проходження служби. Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Отже, у цій частині позовних вимог позов задоволенню не підлягає. Індексація не є складовою грошового забезпечення, а компенсаційною виплатою, що нараховується і виплачується відповідно до Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року № 1282-XII та відповідним Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078. Індексація грошового забезпечення не є базою для нарахування єдиного соціального внеску, тому не включається до розрахунку компенсації за невикористану відпустку, одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби та пенсій поліцейським. Оскільки індексація грошового забезпечення не належить до надбавок, доплат, підвищень, тобто не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, така не підлягає врахуванню при нарахуванні одноразової грошової допомоги. Оскільки індексація грошового забезпечення не належить до надбавок, доплат, підвищень, тобто не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, така не підлягає врахуванню при нарахуванні одноразової грошової допомоги. Відтак, вирішуючи питання щодо того, чи є передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода винагородою, яка має постійний характер та чи підлягає включенню до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру грошової компенсації за невикористані відпустки та одноразової грошової допомоги при звільненні, які виплачуються під час звільнення, слід виходити з того, що відповідно до пункту 1 Постанови № 168 вказана додаткова винагорода виплачується лише у період дії воєнного стану, тобто виплата винагороди залежить від певних умов та виплачується лише в означений період, а її розмір не є сталим та визначається наказами командирів (начальників) у відповідній сумі, пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Оскільки до складу грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в поліції, включаються винагороди, які мають постійний характер, а додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, має тимчасовий (непостійний) характер, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану. Враховуючи те, що доплата за нічний час за період з 07.11.2015 по 19.02.2025 не має постійного характеру і не є складовим грошового забезпечення, а також відсутні належні та допустимі докази на підтвердження обставин виконання позивачем службових обов`язків в нічний час за час проходження служби, грошове забезпечення визначена постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», до переліку яких індексація не входить та те, що додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, має тимчасовий (непостійний) характер, позивачем не доведено протиправність дій відповідача відсутні правові підстави у задоволенні позовних вимог.

Позивач у додаткових поясненнях зазначає, що факт несення служби позивачем у нічний час може бути підтверджений не лише довідкою відповідної форми, а й іншими доказами, а саме графіками чергувань, книгами нарядів, книгами видачі спеціальних засобів, книгами видачі табельної вогнепальної зброї, бортового журналу транспортного засобу, журналу виїзду та повернення транспортних засобів та відомостями відображеними у електронних базах обліку Національної поліції, яка ведеться відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу ІІІ Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України», затвердженого наказом МВС України №676 від 03.08.2017 (щодобові переліки та склад нарядів поліції, слідчо-оперативних груп, що заступають на чергування). Додаткова винагорода виплачувалась позивачу постійно 3 роки щомісячно, тому безумовно не може вважатись одноразовою та підлягає включенню до розрахунку як одноразової грошової допомоги так і до грошової компенсації за дні не використаних відпусток. Додаткова винагорода передбачена постановою КМУ №168 як щомісячний вид грошового забезпечення, індексація та доплата за службу у нічний час відповідно до абз.10 п. 8 розділу ІІІ та п.6. Р.VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 повинна була бути врахована до складу грошового забезпечення позивача (як розрахункової величини), з якого обчислюється розмір компенсації за всі невикористані ним дні щорічної основної відпустки та при визначенні розміру одноразової грошової допомоги при звільненні.

Ухвалою суду від 02.06.2025 року відкрито спрощене позовне провадження.

Ухвалою суду від 11.07.2025 року справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 08.09.2025 року, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 22.09.2025 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 18.05.2026 року поновлено провадження у справі.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, від 18.05.2026 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області №107 о/с від 19.02.2025 року позивача звільнено зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про національну поліцію» за п.2 ч.1 ст.77 за станом здоров`я.

Відповідно до інформації щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивача, грошове забезпечення на день звільнення зі служби в поліції становить 26239,99 грн. (посадовий оклад 2400,00 грн., оклад за спеціальним званням 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 1760,00 грн., надбавка за спеціальні умови проходження служби 2464,00 грн., премія 17615,99 грн.); 26239,99 (грошове забезпечення) * 50% * 22 р. = 288639,89 грн, всього нараховано 288639,89 грн., утримано військовий збір 14432,00 грн., до перерахування на картку 274207,89 грн.

Відповідно до витягу з відомості №3 від 14.02.2025 року на виплату додаткової винагороди поліцейським за січень 2025 року позивачу було виплачено 5516,12 грн.

Відповідно до витягу з відомості №3 від 14.02.2025 року на виплату додаткової винагороди поліцейським за лютий 2025 року позивачу було виплачено 1696,41 грн.

Представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 09.05.2025 року, в якому, серед іншого, просив повідомити чи здійснено доплату за службу у нічний час у період з 07.11.2015 по 17.04.2025. Якщо така доплата здійснювалась, просив надати інформацію за який період та за яку кількість годин. Якщо доплата за службу в нічний час не здійснювалась, просив надати інформацію про кількість годин несення служби в нічний час позивачем згідно графіків чергувань, книги нарядів, книги видачі спеціальних засобів, книги видачі табельної вогнепальної зброї, бортового журналу транспортного засобу, журналу виїзду та повернення транспортних засобів та ін. за період з 07.11.2015 по 19.02.2025. Якщо доплата за службу в нічний час не здійснювалась, просив надати інформацію про кількість годин несення служби в нічний позивачем згідно відомостей відображених у електронних базах обліку Національної поліції, яка ведеться відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу ШІ Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України», затвердженого наказом МВС України №676 від 03.08.2017 (щодобові переліки та склад нарядів поліції, слідчо-оперативних груп, що заступають на чергування) за період з 03.08.2017 по 19.02.2025. Просив надати інформацію про те які складові грошового забезпечення та у якому розмірі були взяті для розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні позивача із зазначенням проведеного розрахунку та відомостей про час та розмір виплати. Просив повідомити у якому розмірі та коли саме нараховано та виплачено позивачу додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 за січень та лютий 2025 року.

Не отримавши відповіді, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Змістом спірних правовідносин є не нарахування та не виплати в повному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, а саме визначення її розміру без урахування таких складових грошового забезпечення як доплати за службу у нічний час, індексації, доплати визначеної постановою КМУ від 28.02.2022 №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану; не нарахування та не виплати доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 19.02.2025.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік і форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (ч.3 ст.59 Закону №580-VIII).

Відповідно до ст.60 вказаного Закону, відносини, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом третім п.5 Постанови №988 постановлено виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання), визначаються Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29.04. 2016 за № 669/28799 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок №260).

Згідно з п.3 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.

Відповідно до абзацу першого п.11 Розділу II Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Згідно із абзацом другим вказаної норми, годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00 (абзац третій п.11 Розділу II Порядку № 260).

Відповідно до абзацу четвертого цієї норми, поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час (абзац п`ятий п.11 Розділу II Порядку № 260).

Як передбачено в абзаці шостому п.11 Розділу II Порядку № 260 підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цих Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до бухгалтерської служби (абзац сьомий п.11 Розділу II Порядку № 260).

Відповідно до абзацу восьмого п.11 Розділу II Порядку № 260 доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Відповідач у своїх запереченнях посилається на відсутність належних та допустимих доказів, що підтверджують факт несення позивачем служби у нічний час.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Натомість, відповідач як суб`єкт владних повноважень, не надав жодних доказів на підтвердження цієї обставини.

Більше того, як уже згадувалось, представник позивача також звертався до відповідача із адвокатським запитом щодо надання інформації про кількість годин несення служби в нічний час позивачем, однак, жодної відповіді також не отримав.

Окрім того, в силу положень пункту 11 Порядку № 260 обов`язок щодо формування довідок обліку несення позивачем служби в нічний час за формою, визначеною додатком 1 до Порядку № 260, покладено саме на орган Національної поліції, тобто складення таких довідок не залежить від волі позивача, а тому їх ненадходження не може позбавити позивача права на отримання спірних доплат.

Враховуючи зазначені обставини та викладені норми, суд дійшов висновку, що відповідач був зобов`язаний здійснювати позивачу доплату за відпрацьовані години у нічний час у розмірах і у строки, передбачені чинним законодавством.

Як наслідок, позовні вимоги у цій частині є підставними та обгрунтованими.

Щодо вимог з приводу визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції без урахування таких складових грошового забезпечення як індексації.

Згідно з п.п.4, 5 ч.10 ст.62 Закону №580-VIII, поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до ч.5 ст.94 Закону №580-VIII, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №2017-III) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

За приписами ст.1 Закону України від 03.07.1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №1282-XII), індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст.2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Частиною другою ст.6 Закону №1282-XII передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок №1078).

Згідно з п.2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення поліцейських.

Системний аналіз наведеного правового регулювання свідчить про те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації, у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Таким чином, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи із служби в поліції жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

До таких правових висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 26.04.2023 року у справі №420/19450/21 та від 11.04.2024 року у справі №240/34639/22.

Зважаючи на наведене суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейських для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 року у справі №380/10415/25 позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2025 по 19.02.2025; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з січня 2024 року по грудень 2024 року в повному розмірі, виходячи з розрахунку базового місяця листопад 2015 року; зобов`язано Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 без урахування податків та зборів індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2025 по 19.02.2025, виходячи з розрахунку базового місяця листопад 2015 року; зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 розмір індексації грошового забезпечення за період з січня 2024 року по грудень 2024 року, виходячи з розрахунку базового місяця листопад 2015 року та виплати її без урахування податків та зборів; в іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2026 року у справі №380/10415/25 апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Львівській області залишено без задоволення; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року у справі № 380/10415/25 без змін.

Судом встановлено, що обчислення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу відбулося без урахування індексації грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних, суд вважає, що у даному випадку, обчислюючи розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, без урахування індексації грошового забезпечення, відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства.

Відтак, позовні вимоги у цій частині також є підставними та підлягають задоволенню.

Щодо вимог з приводу визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції без урахування таких складових грошового забезпечення як доплати визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану.

Статтею 102 Закону №580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розділом VIІ Порядку МВС №260 визначена виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби.

Пунктом першим цього розділу визначено, що поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров`я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Згідно з п.6 даного розділу нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

При цьому, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові від 27.03.2025 року у справі №240/2921/23 Верховний Суд зазначив наступне: «Вирішуючи питання того, чи є додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, винагородою, яка має постійний характер та підлягає включенню до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, Верховний Суд зазначає, що пункт 1 Постанови № 168 чітко і однозначно передбачає, що: додаткова винагорода за своєю суттю є тимчасовою (непостійною) виплатою поліцейського, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану; розмір додаткової винагороди не є сталим, адже вона виплачується пропорційно в розрахунку на місяць в залежності від виконання завдань та часу приймання поліцейським участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів; визначається наказами командирів (начальників).

Отже за відсутності принаймні однієї із указаних умов, виплата додаткової винагороди не здійснюється.

Таким чином, за своєю правовою природою, додаткова винагорода, установлена пунктом 1 Постанови № 168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.01.2025 у справі №200/1564/24.

Застосовуючи указану правову позицію колегія суддів не стверджує про подібність правовідносин у справі № 200/1564/24 та у справі що розглядається, а використовує указаний підхід для з`ясування правової природи додаткової винагороди, установленої пунктом 1 Постанови № 168.

Отже, указаний висновок є застосовним до спірних правовідносин та колегія суддів, яка здійснює касаційний перегляд цієї справи, не знаходить підстав для відступу від останнього.

За такого правового урегулювання та обставин справи Верховний Суд уважає помилковим висновок судів попередніх інстанцій про те, що передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та має постійний характер.

Отже, оскільки до складу грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в поліції, включаються винагороди, які мають постійний характер, а додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, має тимчасовий (непостійний) характер, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану, Суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого повинна бути обрахована одноразова грошова допомога при звільненні позивачки зі служби в поліції, додаткової винагороди, яка нараховувалася та виплачувалася їй з березня 2022 року по жовтень 2022 року включно, відповідно до Постанови № 168».

Враховуючи зазначені правові висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги з приводу зобов`язання відповідача перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за 22 роки служби, включивши до такого розрахунку доплату, визначену постановою КМУ від 28.02.2022 №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану, є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Щодо вимог з приводу визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції без урахування таких складових грошового забезпечення як доплати за службу у нічний час.

Із згаданих раніше норм, зокрема, п.11 Розділу II Порядку № 260, слідує, що доплата за службу в нічний час не входить до переліку складових грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки її виплата здійснюється не щомісячно, вона має компенсаційний характер і пов`язана, як правило, з виконанням додаткових обов`язків.

Тобто, ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим, а тому вона не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється вказана виплата.

Як наслідок, згадані позовні вимоги також не підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу, питання щодо їх розподілу буде вирішуватись після надання позивачем доказів щодо їх понесення.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не підлягає стягненню зі сторін.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 в повному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, а саме визначення її розміру без урахування таких складових грошового забезпечення як індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (адреса: м.Львів, пл.Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833) перерахувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, включивши до такого розрахунку індексацію грошового забезпечення.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 19.02.2025.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (адреса: м.Львів, пл.Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 07.11.2015 по 19.02.2025 без урахування податків та зборів.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович