Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
26 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/589/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., під час розгляду справи за позовом адвоката Посвалюк Вікторії Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 військовий мобільний госпіталь), 7 окремої автомобільної санітарної роти, Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27.03.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Посвалюк Вікторії Володимирівни в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону (далі відповідач І), в якій позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування і невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 29 липня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення;
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 29 липня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44;
визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати позивачу в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно у із застосуванням щомісячної індексації - різниці у розмірі 4087,11 грн щомісячно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити позивачу відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» щомісячну індексацію - різницю у розмірі 4086,05 грн щомісячно за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.04.2026 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08.05.2026 залучено до участі у справі № 360/589/26 у якості другого відповідача 7 окрему автомобільну санітарну роту (далі відповідач ІІ), залучено до участі у справі № 360/589/26 у якості другого відповідача Військово-медичний клінічний центр Центрального регіону (далі відповідач ІІІ).
17.04.2026 від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач І зазначив наступне.
Відповідач І зазначає, що позивач не мав права на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення із застосуванням базового місяця січня 2008 року за період служби з 29.07.2016 по 16.10.2023.
На обґрунтування вказує, що після внесення змін до Порядку №1078 постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 базовим місяцем для проведення індексації є місяць підвищення тарифних ставок (окладів), а фактично для військовослужбовців новий порядок обчислення індексу споживчих цін застосовується із січня 2016 року. Тому застосування позивачем січня 2008 року як базового місяця суперечить чинному правовому регулюванню та принципу незворотності дії нормативно-правових актів у часі.
Також відповідач І зазначає, що з 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №704, якою було змінено систему грошового забезпечення військовослужбовців та підвищено посадові оклади, у зв`язку із чим березень 2018 року став місяцем підвищення доходу для цілей індексації.
Крім того, посилається на те, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 було скасовано пункт 6 постанови КМУ №103, внаслідок чого з 29.01.2020 посадові оклади військовослужбовців мали визначатися виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного календарного року, що також призвело до підвищення грошового забезпечення позивача.
Зазначає, що у Луганському окружному адміністративному суді перебуває справа №360/588/26 за позовом цього ж позивача щодо перерахунку грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 із урахуванням збільшених посадових окладів. На думку відповідача, рішення у зазначеній справі безпосередньо впливатиме на вирішення справи №360/589/26 в частині вимог про нарахування індексації-різниці за той самий період, оскільки індексація у фіксованій величині виплачується лише до моменту наступного підвищення посадових окладів.
З огляду на викладене, відповідач І вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить зупинити провадження у справі №360/589/26 до набрання законної сили рішенням у справі №360/588/26.
Аналогічні за змістом пропозиції щодо зупинення провадження до набрання законної сили рішенням у справі №360/588/26 були викладені у відзивах 7 окремої автомобільної санітарної роти, Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону.
Розглянувши клопотання Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі з огляду на таке.
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа № 360/588/26 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 з позовними вимогами про:
визнання протиправними дії ВЧ НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати грошового забезпечення позивачу з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно без урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року;
зобов`язання ВЧ НОМЕР_1 здійснити позивачу перерахунок та виплату грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням та інших складових щомісячних основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій, допомоги на оздоровлення тощо) виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт, а саме з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року включно із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року за Законом України «Про державний бюджет України на 2020 рік», з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2021 року за Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно встановленого станом на 01 січня 2022 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом встановленого станом на 01 січня 2023 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».
Суд зазначає, що предметом спору у цій справі є, зокрема, правомірність нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення, у тому числі індексації-різниці, за період з 01.03.2018 по 31.12.2022.
Водночас у справі №360/588/26 вирішується питання щодо правомірності обчислення та виплати позивачу грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а також щодо наявності підстав для здійснення перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням та інших складових грошового забезпечення.
Так, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (в редакції, яка діяла з 15 березня 2018 року до 2 квітня 2021 року) встановлено:
у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац перший);
обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий);
сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій);
якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий);
у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п`ятий);
до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий).
У постанові від 08 листопада 2024 року у справі № 200/16532/21 Верховний Суд виснував таке:
«89. За змістом абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
90. Для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 суду належить з`ясувати таке:
розмір підвищення доходу позивача (військовослужбовця) в березні 2018 року (А);
суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
91. Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
92. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).
93. Також слід ураховувати правила Інструкції № 260, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, і пункт 1.9 якої передбачав, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий.
94. Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).
95. Суму індексації грошового забезпечення, яка мала скластися у березні 2018 року, слід визначати на основі застосування січня 2008 року у якості місяця підвищення доходу, а не березня 2018 року. Це пояснюється тим, що приписи абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 ведуть мову про суму індексації грошового забезпечення, яка мала б скластися у березні 2018 року, якби в тому місяці не відбулося підвищення окладів військовослужбовців.
96. Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу (військовослужбовцю) індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби. У такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
97. Указані висновки відповідають правовим позиціям Верховного Суду, що викладені у пунктах 102-109 постанови від 23 березня 2023 року у справі № 400/3826/21, пунктах 104-110 постанови від 28 серпня 2023 року у справі № 420/17338/22, пункті 105 постанови від 18 жовтня 2023 року у справі № 380/14195/22.».
Отже, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року, то це є підставою для нарахування й виплати військовослужбовцю індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Спірним у справі № 360/588/26 є питання щодо наявності підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку грошового забезпечення за період з 29.01.2020, що може мати наслідком підвищення посадового окладу з 01.01.2020 та безпосередньо впливає на розгляд справи № 360/586/26 в частині позовних вимог про наявність підстав для нарахування та виплати індексації-різниці за період з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року.
Таким чином, розгляд справи № 360/589/26 є об`єктивно неможливим до вирішення справи № 360/588/26.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
З огляду на зазначене вище, провадження у справі № 360/589/26 підлягає зупиненню до набрання законної сили рішенням у справі № 360/588/26, оскільки результати розгляду останньої мають визначальне значення для правильного вирішення даної справи.
Керуючись статтями 236, 241, 243, 256, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження у справі № 360/589/26 за позовом адвоката Посвалюк Вікторії Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 військовий мобільний госпіталь), 7 окремої автомобільної санітарної роти, Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 360/588/26.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяА.Г. Секірська