Вирок № 136841615, 26.05.2026, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
334/9981/25
Номер документу
136841615
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 26.05.2026

Справа № 334/9981/25

Провадження № 1-кп/334/379/26

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2026 року

Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого-судді: ОСОБА_1

секретаря: ОСОБА_2

за участі прокурора: ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, зареєстроване в ЄРДР за №22025080000001785 від 30.10.2025 року, за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Новоданилівка Якимівського району Запорізької області, громадянки України, українки, зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , заміжньої, яка не є особою, щодо якої, згідно ст. 480 КПК України передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ :

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (XXV) від 21.12.1965 №2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.

Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.

Так, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням російської федерації про військове вторгнення на територію суверенної України. На виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації, військовослужбовці ЗС російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, в тому числі і територію Мелітопольського району Запорізької області.

З метою відсічі військової агресії російської федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Президента України, затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 20.10.2025 року №793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4643-ІX від 21.10.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб, тобто до 3 лютого 2026 року.

Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації, військовослужбовці ЗС російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об?єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 в редакції від 07.05.2022 (далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід?ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VIII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відтак, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Після остаточної військової окупації значної частини території Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Нормативно правовим актом який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму с Закон України «Про всеукраїнський референдум», прийнятий 26.01.2021. Так, частиною 2 статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині 1 статті 20 вказаного Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

Разом з тим, приблизно на початку травня 2022 року представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора т.зв. «Военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.

При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.

Всупереч вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум», окупаційною владою розпочато підготовку та організацію проведення незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області.

В той же час, указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Военно-гражданской администрации Запорожской области» ОСОБА_6 (29.06.2023 Комунарським районним судом м. Запоріжжя ухвалено вирок, відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 110 КК України) № 165-р від 26.07.2022 створено незаконний орган влади - «виборчу комісію Запорізької області», якій, відповідним розпорядженням голови окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Военно-гражданской администрации Запорожской области» №195-р від 08.08.2022 «О подготовке организации проведения референдума Избирательной комиссией Запорожской области», доручено опрацювати та надати пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення вказаного референдуму.

Далі, ОСОБА_6 знаходячись у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пл. Перемоги, організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці, з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» № 195-р від 08.08.2022, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії пропрацювати надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.

Крім того, 20.09.2022 ОСОБА_6 , будучи головою адміністрації Запорізької області, використовуючи владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема:

1. ???призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації;

2. ???виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації?, відповідь: «так» або «ні»»;

3. ???затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації;

4. ???в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі - 23 вересня - 27 вересня 2022 року.

Так, у невстановлені дату та час, але не пізніше 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області було утворено т.зв. дільничну виборчу комісію №292, яка розташовувалася за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Зелена, буд. 44 А.

Надалі, у невстановлені дату та час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Новоданилівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022, та на час складання обвинувального акту, діє окупаційний режим держави-агресора російської федерації, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, з метою підтримання та остаточного становлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, прийняла пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Запорізької області та безпосередньо займалися створенням і формуванням складу дільничних виборчих комісій та добровільно зайняла посаду голови однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії № 292, розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Зелена, буд. 44 А, з метою участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території громади за відповідну оплату.

В подальшому, протягом серпня-вересня 2022 року, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, за попередньою змовою з головою місцевого штабу референдуму та іншими невстановленими особами із числа окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, бажаючи проявити себе перед окупаційною адміністрацією держави-агресора російської федерації, всупереч Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, здійснювала активні організаційні заходи направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації, де, зокрема: розносила агітаційні листівки та газети, проводила розмови про необхідність голосування та робила попередні опитування щодо вибору у голосуванні, облаштувала вказану незаконну виборчу дільницю у приміщенні за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Зелена, буд. 44 А.

Надалі, після виконання територіальними штабами всіх необхідних дій та запланованих організаційних заходів з підготовки та організації проведення вказаного референдуму, в порушення вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум» 20.09.2022 головою окупаційної адміністрації держави-агресора в Запорізькій області видано указ №356-у «Про призначення референдуму Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України і про входження Запорізької області в склад російської федерації на правах суб`єкта російської федерації», яким фактично призначено проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу російської федерації, у період з 23 по 27 вересня 2022 року.

На виконання вказаного незаконного указу окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, ОСОБА_5 в період 23-27 вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в проведенні на території с. Новоданилівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації, особисто, будучи головою комісії однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії № 292, розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Зелена, буд. 44 А, за попередньою змовою із невстановленими особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, а також із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, з метою проведення голосування відвідувала місця проживання мешканців вказаного населеного пункту спонукаючи їх до голосування на незаконному референдумі, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування, здійснювала публічну агітацію щодо необхідного включення Запорізької області до складу російської федерації, та всіляко допомагала встановленню та розповсюдженню окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації.

Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України - участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 4.11.2025 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025080000001785, за підозрою ОСОБА_5 .

Відповідно до ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121,частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1,147,частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Відповідно до ч.3 ст.323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Згідно із зазначеним, виклик в судові засідання ОСОБА_7 здійснювався шляхом розміщення оголошення в газетах «Урядовий кур`єр» та «Голос України».

Відповідно до ч.2 ст.7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч.3 ст.323 КПК України) суд зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Відповідно до ст.ст.84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Винуватість ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується сукупністю наступних досліджених в судовому засіданні доказів.

9.01.2023 року внесені відомості до ЄРДР №22023080000000050 про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України.

30.10.2025 року внесені відомості до ЄРДР №22025080000001785 про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до постанови прокурора про виділення матеріалів досудового розслідування в окреме провадження від 30.10.2025 року виділено з матеріалів кримінального провадження №22023080000000050 від 9.01.2023 року матеріали досудового розслідування за епізодом вчинення ОСОБА_7 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України.

Повідомлення про підозру ОСОБА_7 за ч.2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 КПК було складено 20.10.2025 року та розміщено 21.10.2025 року у газеті «Урядовий кур`єр» №214 (8139).

Відповідно до протоколу огляду від 31.03.2023 року під час огляду в мережі Інтернет «Telegram-каналу» під назвою « ОСОБА_8 » виявлено ряд публікацій щодо організації та проведення на території Запорізької області представниками окупаційної влади референдуму щодо входження до складу російської федерації. Аналогічні публікації виявлені у «Telegram-каналі» під назвою «Новое Веселое».

Відповідно до протоколу огляду від 16.10.2025 року виявлено ряд публікацій в мережі Інтернет, в яких відображена (розміщена) інформація про діяльність ОСОБА_7 . Так виявлена публікація за 31.03.2025 рік у «Telegram-каналі» під назвою «Министерство образования и науки Запорожской области» наступного змісту: Подведены итоги «Марафона школьных театров» среди общеобразовательных организацый Запорожской области. Поздраявлем победителей фестиваля-конкурса «Марафон школьных театров»! Лучший спектакль школьный театр ГБУ ОО ЗО «Новоданиловская СОШ №32 им. ОСОБА_9 » Акимовсикй район, руководитель ОСОБА_10 ; …».

У «Telegram-каналі» під назвою «Якімівка Мелітопольський район» виявлено публікацію за 29.11.2022 рік « ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 колишні вчителі Новоданилівської початкової школи, які досі отримують українську пенсію та вирішили «Згадати минуле» у рядах вчителів-колаборантів початкової школи рашистів... ОСОБА_5 голова сімейства вчителів-колабарантів Обрєзанів, була секретарем на референдумі, ходила по хатам та агітувала за расєю…»

Окрім того, в ході огляду бази даних на офіційному веб-ресурсі федеральної податкової служби росії виявлено, що громадянка України ОСОБА_7 отримала російський ідентифікаційний номер платника податків.

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 28.06.2023 року свідок ОСОБА_13 впізнав серед представлених фотознімків ОСОБА_7 , яка проводила агітаційну роботу з проведення «референдуму» на тимчасово окупованій території, приходила з урною для голосування, була головою місцевої виборчої комісії.

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 28.06.2023 року свідок ОСОБА_14 впізнала серед представлених фотознімків ОСОБА_7 , яка проводила агітаційну роботу з проведення «референдуму» на тимчасово окупованій території, приходила з урною для голосування, була членом місцевої виборчої комісії.

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 28.06.2023 року свідок ОСОБА_15 впізнав серед представлених фотознімків ОСОБА_7 , яка проводила агітаційну роботу з проведення «референдуму» на тимчасово окупованій території, приходила з урною для голосування, була головою місцевої виборчої комісії.

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 28.06.2023 року свідок ОСОБА_16 впізнала серед представлених фотознімків ОСОБА_7 , яка проводила агітаційну роботу з проведення «референдуму» на тимчасово окупованій території, приходила з урною для голосування, була членом місцевої виборчої комісії.

Відповідно до ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 14.09.2022 року ЄУН 4807/3939/22 надано дозвіл на проведення негласних слідчих розшукових дій відносно ОСОБА_17 .

Відповідно до протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 13.11.2022 року у ході проведення негласної слідчої дії отримано доступ до облікового запису у додатку «Telegram» з ім`ям « ОСОБА_18 », який використовується ОСОБА_17 . З інформації, розміщеної у переписках з іншими абонентами, вбачається причетність останнього до організації роботи окупаційної влади на території м. Енергодар, в тому числі щодо організації т.з. «референдуму». Окрім того, вказаний обліковий запис містить файли з інформацією про розміщення особистого складу органів внутрішніх справ, задіяних з охорони громадського порядку під час проведення «референдуму», де зазначена інформація зокрема про розташування «виборчих дільниць», П.І.Б. «голів виборчих комісій», в тому числі « ОСОБА_19 » зазначена як «голова виборчої дільниці №292» за адресою: с. Новоданилівка, вул. Зелена 44 А, телефон +7-990-021-28-67.

Ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 5.11.2025 року ЄУН 4807/5917/25 надано дозвіл на використання у кримінальному провадженні №22022080000000102 інформації, що міститься у протоколі про результати зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/14/1031т від 13.11.2022 року з додатком, а також процесуальних документах, на підставі яких вказана інформація отримана, отриманих і складених у рамках кримінального провадження №22022080000000102 від 29.03.2022 року.

Відповідно до ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 19.01.2023 року ЄУН 4807/214/23 надано дозвіл на проведення негласних слідчих розшукових дій відносно ОСОБА_20 .

Відповідно до протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 29.01.2023 року у ході проведення негласної слідчої дії отримано доступ до облікового запису у додатку «Telegram» з ім`ям « ОСОБА_21 », який використовується ОСОБА_20 . Вказаний обліковий запис містить файли з інформацією про виплати, що були проведені «членам дільничних виборчих комісій», в тому числі « ОСОБА_19 » зазначена як «голова виборчої дільниці №292». Окрім того, обліковий запис містить файл з інформацією про організацію та проведення незаконного референдуму .

Ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 5.11.2025 року ЄУН 4807/5918/25 надано дозвіл на використання у кримінальному провадженні №22025080000001785 інформації, що міститься у протоколі про результати зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/28/336т від 29.01.2023 року з додатком, а також процесуальних документах, на підставі яких вказана інформація отримана, отриманих і складених у рамках кримінального провадження №22022080000002311 від 28.11.2022 року.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_13 пояснив, що знайомий з ОСОБА_7 . У період 2015-2020 рік був головою Новоданилівської сільради Мелітопольського району. Станом на лютий 2022 року виконував обов`язки голо ради. На окупованій території перебував до травня 2022 року, потім виїхав на підконтрольну територію. До виїзду з окупації зустрічав ОСОБА_7 , проте не спілкувався з нею. У подальшому з публікацій ЗМІ та зі слів інших мешканців села йому стало про участь ОСОБА_7 у проведенні так званого референдуму.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_16 пояснила, що знайома з ОСОБА_7 . Остання до початку повномасштабного вторгнення не працювала та була пенсіонеркою. Після початку війни, остання закликала приходити на «референдум», була головою виборчої комісії на «референдумі». ОСОБА_7 ходила з двома жінками та солдатами рф по будинках, кликали людей, щоб ті проголосували.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_15 пояснив, що знайомий з ОСОБА_7 . Після окупації пішла працювати вчителем до школи. ОСОБА_7 разомі з ОСОБА_22 та Комісаровою ходили по дворах разом із солдатами рф, закликали голосувати на референдумі, а потім на виборах.

Свідок ОСОБА_14 в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_7 була її першою вчителькою. Під час «референдуму» ОСОБА_7 була головою «виборчої комісії». Ходила із солдатами рф та іншими членами «виборчої комісії» по дворах. Вона (свідок) самостійно пішла на виборчу дільницю, звідки її вигнали на вулицю та там вручили бюлетень. У приміщенні «дільниці» були озброєні люди з автоматами. У подальшому свідка окупаційна влада депортувала до Грузії.

Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що всі зазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Вони узгоджуються між собою.

В той же час, досліджені в суді докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України.

У суду відсутні підстави для сумніву у допустимості цих доказів, які зібрані в порядку, що передбачений КПК України.

Вважаючи достатньо забезпеченими в ході судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення, в тому числі на надання ними доказів на підтвердження і спростування висунутого обвинувачення, суд керується принципами реалізації права особи на справедливий суд, яке закріплено у ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи у вчиненні злочину має бути доведена поза розумним сумнівом.

Дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.

Судом під час провадження у справі вживалися усі можливі належні заходи для виклику обвинуваченої до суду та повідомлення про порядок, дату і час розгляду справи, в тому числі для забезпечення права на захист, зокрема шляхом оприлюднення судового виклику в газеті «Урядовий кур`єр», «Голос України» та на офіційному веб-сайті суду.

Пом`якшуючих покарання обвинуваченої обставин судом не встановлено.

Обтяжуючих покарання обставин немає.

При призначенні покарання суд враховує, що підсудною скоєно умисний особливо тяжкий злочин, той факт, що вона є не судимою, офіційно не працевлаштована, та виходить з того, що призначене покарання, має бути необхідним і достатнім для виправлення та попередження нових злочинів.

З урахуванням предмета посягання, характеру діяння, способу, місця та часу скоєння злочину, форми, виду і ступеня провини, мотивів і мети злочину, обставин, що характеризують поведінку винної до скоєння злочину, обставин, безпосередньо пов`язаних із вчиненням злочину, що характеризують поведінку винної після вчинення злочину, а також індивідуальних особливостей особистості: стать, вік, стан здоров`я, сімейний стан, спосіб життя, - суд приходить до висновку про можливість призначення покарання, у вигляді позбавлення волі ближче до максимальних меж санкції відповідної статті та додаткового покарання - конфіскацією всього належного їй на праві приватної власності майна, з позбавленням на підставі ст. 55 КК України права обіймати посади в органах державної влади (у тому числі у правоохоронних) та місцевого самоврядування строком на 15 (п`ятнадцять) років.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.368-370, 373-374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Призначити покарання ОСОБА_5 за ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України у вигляді 10 років позбавлення волі з позбавленням права займати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 15 (п`ятнадцять) років з конфіскацією всього належного їй майна.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади (у тому числі у правоохоронних) та місцевого самоврядування рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок суду не набрав законної сили.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копію вироку, яка підлягає врученню обвинуваченому, вручити захиснику, відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Суддя: ОСОБА_1