Постанова № 136830919, 26.05.2026, Погребищенський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
143/603/26
Номер документу
136830919
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 143/603/26

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.05.2026 року м. Погребище

Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Сич С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-10 КУпАП,-

встановив:

09.05.2026 року приблизно о 11год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , у порушення вимог ст.ст. 9,11,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.12 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», перебуваючи в місці тимчасового розміщення 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), відмовився виконати законні вимоги командира (начальника) визначені наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 08.05.2026 року №2208 «Про складання Військової присяги військовослужбовцями, призваними за мобілізацією», а саме відмовився скласти Військову присягу на вірність Українському народові, мотивуючи це релігійними переконаннями, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, однак в матеріалах справи знаходиться його заява, в якій він вину у вчиненому правопорушенні визнає, просить розгляд справи провести без його участі (а.с.13).

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов таких висновків.

Згідно із ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Частиною 1 ст. 172-10 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за Відмова від виконання законних вимог командира (начальника).

Згідно до ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави та справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону (ст. 65 Конституції України).

Відповідно до ст.ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов`язаний свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, відміно служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.

У зв`язку з військовою агресією рф Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року на території України було введено воєнний стан, який діє на даний час. Також Президентом України було видано Указ №69/2022 «Про загальну мобілізацію».

Громадяни, які вступили на військову службу за контрактом або за призовом, складають Військову присягу на вірність Українському народу в порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України (пункт 4 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008).

Крім визнання своєї вини ОСОБА_1 , його винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-10 КУпАП, підтверджується належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення А1890 №116/26 від 15.05.2026 про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 172-10 КУпАП (а. с. 2); актом фіксації відмови від прийняття Присяги від 09.05.2026 року (а. с.3); витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №129 від 02.05.2026, відповідно до якого ОСОБА_1 з 02.05.2026 року зараховано на всі види забезпечення та призначено на посаду курсанта навчального батальйону школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_1 (а. с. 4); витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності) №181 від 18.03.2023 «Про надання командирам підрозділів повноважень складати протоколи про адміністративні правопорушення» (а. с.5); витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №341 від 05.11.2024 щодо тимчасового виконання ОСОБА_2 обов`язків за посадою командира НОМЕР_3 навчального батальйону шкоди індивідуальної підготовки (а. с.6); наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №2208 від 08.05.2026 «Про складання Військової присяги військовослужбовцями військової служби призваними за мобілізацією, курсантами 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки» (а.с.7); рапортом від 15.05.2026 тимчасово виконуючого обов`язки командира 7 зведеної навчальної роти - старшого викладача 3 навчального батальйону шкоди індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 (а.с.9); рапортом від 15.05.2026року інструктора 7 зведеної навчальної роти 3 навчального батальйону шкоди індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 (а.с.8); службовою характеристикою та медичною характеристикою на ОСОБА_1 (а.с.10,11); довідкою №260720210640383800009/1 від 01.05.2026 року (а.с.12); заявою ОСОБА_1 від 15.05.2026 року (а. с. 13).

Ураховуючи фактичні обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення та його діяння судом кваліфікуються за ч.1 ст.172-10 КУпАП, як відмова від виконання законних вимог командира (начальника).

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.

Частиною 1 ст.33 КУпАП визначено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 34 КУпАП є щире каяття винного.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 35 КУпАП судом не встановлено.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, що відноситься до військових адміністративних правопорушень, враховуючи особу правопорушника, його ставлення до скоєного, наявність обставини, що пом`якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що на ОСОБА_1 потрібно накласти стягнення, яке передбачене санкцією ч. 1 ст.172-10 КУпАП, у виді штрафу.

Згідно зі ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно із п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні або перевірочні та спеціальні збори у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Однак, для звільнення від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» особа повинна мати статус військовослужбовця, а спір у справі повинен бути пов`язаний із проходженням нею військової служби, тобто професійною діяльністю особи, пов`язаною із обороною України.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 лютого 2020 року у справі №640/7310/19.

Системний аналіз п.5 ч.2 ст.4 та п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» дає підстави для висновку, що військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні або перевірочні та спеціальні збори, звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків, однак не звільняються від обов`язку сплати судового збору на виконання постанови про накладення на них адміністративного стягнення.

З огляду на викладене, з ОСОБА_1 необхідно стягнути 665 грн. 60 коп. судового збору.

Керуючись ст. ст. 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-10 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп., який стягнути в дохід держави (отримувач ГУК у Вінницькій області/м. Погребище/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37979858, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 528999980313070106000002892, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави «Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106» 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп. судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення.

Суддя