Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий суддя в суді І інстанції
Юрченко С.О.
Єдиний унікальний № 374/171/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2026 року суддя Ржищівського міського суду Київської області Юрченко С.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка працювала начальником Ржищівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), проживає за адресою: АДРЕСА_1 -
ВСТАНОВИВ:
07.05.2026 до Ржищівського міського суду Київської області з Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції надійшла справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 47-01/161/26 від 28.04.2026, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги ч. 1, 2 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), а саме 10.06.2025 о 14 год. 09 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала, зазначила, що її дії не були спрямовані на приховування відомостей про майно, доходи чи інші дані фінансового контролю, допущене порушення має формальний характер, вчинене без умислу, декларацію подала одразу після повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції. З огляду на викладене, просила суд звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Прокурор Вдовенко Л.М., підтримавши обставини, викладені в протоколі, просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено, що відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Київській області від 04.03.2016 № 406/3 ОСОБА_2 переведено на посаду начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Ржищівського міського управління юстиції Київської області 04.03.2016.
Відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Київській області від 27.09.2017 № 1749/4 внесено зміни до облікових даних ОСОБА_2 , шляхом зміни прізвища « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».
Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 07.06.2021 № 2212/03 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Ржищівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 08.06.2021.
Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 12.05.2023 № 1721-к ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Ржищівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 15.05.2023.
ОСОБА_1 присвоєно 4 (четвертий) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.
Абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому ч. 1 ст. 45 Закону порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за№ 1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов`язана була подати декларацію за 2023 рік (після звільнення) до 00 годин 00 хвилин 01.04.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подала 10.06.2025 о 14:09 (унікальний ідентифікатор декларації - 24е0еа65-8І26- 41с0-8791 -6145975631Ь2) (протерміновано на 436 календарних днів).
Згідно з послідовністю дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 , дії по заповненню декларації за 2023 рік остання розпочала лише 10.06.2025.
Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , які зареєстровані 22.04.2026 № 43389/0/09-26, несвоєчасне подання декларації за 2023 рік (після звільнення) було зумовлене об`єктивними обставинами, пов`язаними з дією правового режиму воєнного стану, зокрема змінами в законодавстві, що передбачали можливість подання декларацій після відновлення відповідних строків.
Слід зазначити, що у період від 24.02.2022 до 11.10.2023 обов`язок подання декларацій, кінцевий строк яких припадав на період дії воєнного стану, був лише відтермінований, проте не був скасований (Закон України від 08.07.2022 № 23 81-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану»).
Детальна інформація про те, які декларації слід подати після відновлення обов`язку подання декларацій, які декларації та в який строк подають особи, які звільнились у 2022, 2023 роках, а також для кого відтерміновано подання декларацій на період війни, містяться у п.п. 1-1, 2-2, 2-3, 197-1-197-6 Роз`яснень щодо фінансової доброчесності від 13.11.2023 № 4 (зі змінами), підготовлених Національним агентством на виконання повноваження, визначеного п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону, та які розміщені в розділі «Декларування» Бази знань НАЗК; а також додатково висвітлено на офіційному сайті Національного агентства за посиланнями: https://nazk.gov.ua/uk/81454/, https://nazk.gov.ua/uk/81570/.
В матеріалах справи, у додатках до листа Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 10.04.2026 № 11616/10.1-26/вх. 14879/10-26, а саме в особовій картці державного службовця, міститься інформація про ознайомлення з вимогами Закону, де ОСОБА_1 власноруч поставила підпис.
Слід зауважити, що обов`язок подання декларації, види декларацій, строки їх подання та звітні періоди, які вони охоплюють визначені статтею 45 Закону, мають імперативний характер і не ставляться у залежність від будь-яких обставин (у тому числі технічних чи фізичних можливостей суб`єкта декларування, його необізнаності щодо вимог законодавства тощо).
Оскільки ОСОБА_1 неодноразово подавала декларації, їй відомо послідовність дій, необхідних для заповнення та подання документів до Реєстру, а також строки їх подання.
Обов`язок належної підготовки суб`єкта декларування для своєчасної подачі декларації покладається на самого суб`єкта декларування.
Для кваліфікації несвоєчасного подання декларації як адміністративного правопорушення необхідна наявність двох обставин, а саме: сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб`єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації.
Тому лише сукупність факту несвоєчасного подання декларації та відсутність при цьому поважних причин у суб`єкта декларування утворює склад адміністративного правопорушення, без наявності якого провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (ст. 247 КУпАП).
Згідно зі службовою запискою Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 13.03.2026 № 70-05/2742-26 технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період, не зафіксовано.
Місце вчинення адміністративного правопорушення: оскільки ОСОБА_1 на момент вчинення правопорушення є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, у зв`язку із перебуванням на посаді начальника Ржищівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), то, враховуючи положення п. 22 розділу II Порядку складення протоколів про адміністративне правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, затвердженого наказом Національного агентства від 10.06.2025 № 169/25, місцем вчинення правопорушення, слід вважати місцезнаходження місця роботи: вул. Соборна, 15/2, м. Ржищів, Київська обл., 09230.
Час вчинення адміністративного правопорушення: є дата фактичного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 10.06.2025 о 14:09.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об`єктивну сторону правопорушення.
Згідно зі статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Згідно вимог статті 252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до частини першої статті 172-6 КУпАП, передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Склад вказаного адміністративного правопорушення, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб`єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності),
Виходячи із диспозиції частини першої статті 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов`язаним з корупцією, що вчиняється суб`єктом правопорушення, який усвідомив, що його бездіяльність у неподанні (без поважних причин) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в строки встановлені Законом, призвела до порушення Закону (тобто є протиправною) і подальше свідоме неподання декларації може призвести до кримінальній відповідальності за статтею 366-3 Кримінального кодексу України, суб`єкт правопорушення, з метою припинення такого порушення і небажання бути притягнутим до кримінальної відповідальності, вже після пропуску строків подання декларації умисно подає декларацію і бажає так чинити, при цьому розуміє, що тим самим фактично визнає свою провину і викриває себе у вчиненні адміністративного правопорушення за несвоєчасне її подання.
Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне неподання декларації буде відсутня у разі об`єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і її подальше несвоєчасне подання декларації не утворює склад адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб`єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Згідно із статтею 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень. Відповідно до статті 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність. На думку суду доводи і посилання ОСОБА_1 на відсутність в її діях умислу є непереконливими. Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за сам факт несвоєчасного подання декларації без поважних причин і не ставиться у залежність від наявності чи відсутності умислу на ухилення від її подання. Таким чином, суб`єктивне переконання особи про належне виконання обов`язку не виключає її відповідальності. Аргументи щодо того, що вона діяла без наміру приховати відомості або одразу подала декларацію після повідомлення, також не впливають на правильність висновків суду, оскільки правопорушення вважається закінченим у момент пропуску встановленого строку подання декларації. Також ці аргументи не спростовують факту вчинення правопорушення та не свідчать про його малозначність. Крім того, підстав для застосування положень ст. 22 КУпАП не вбачається. Несвоєчасне подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави, посягає на встановлений порядок фінансового контролю та є правопорушенням у сфері запобігання корупції, що виключає можливість визнання його малозначним лише з огляду на відсутність майнової шкоди чи притягнення особи до відповідальності вперше. Враховуючи викладене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, що передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та необхідності застосування стосовно неї адміністративного стягнення, в межах санкції вказаної статті. Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення. Керуючись статтями 23, 33, 40-1, 172-6, 276, 279, 280, 283-285, 289 КУпАП, суд-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Штраф має бути сплачений (отримувач - ГУК у Київ.обл. 21081100, код ЄДРПОУ: 37955989, номер рахунку (IBAN) - UA 038999980313070106000010758, код класифікації доходів бюджету: 21081100) порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень та витрати на облік зазначеного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України (код ЄДРПОУ 26255795, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу: судовий збір стягнутий з ОСОБА_1 за рішенням № 374/171/26) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови через Ржищівський міський суд Київської області.
Суддя С.О.Юрченко