Рішення № 136803488, 25.05.2026, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
620/2155/26
Номер документу
136803488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/2155/26

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 254150027493 від 16.12.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, у частині не зарахування до спеціального стажу періоду роботи з 05.08.1991 року по 29.01.1996 року, який підтверджуються копією трудової книжки НОМЕР_1 від 05.08.1991 року, та дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п.2-1 прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та пункту е ст. 55 Закону України Про пенсійне забезпечення;

зобов`язати Головне управління ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років з 16.12.2025 року, відповідно до п.2-1 прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та пункту е ст. 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, зарахувавши до спеціального стажу роботи період з 05.08.1991 року по 29.01.1996 року, який підтверджуються копією трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.1991 року, на посаді фармацевта аптеки № 156 м. Чернігова у урахуванням правових висновків суду по даній справі.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач є працівником охорони здоров`я, має спеціальний стаж роботи понад 25 років, в зв`язку з чим звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, чинній до 01.04.2015, втім рішенням відповідача у задоволенні її заяви було відмовлено, з підстав відсутності необхідного спеціального стажу по вислузі років.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та зазначає, що право на пенсію за вислугу років мають особи після досягнення віку встановленого ст. 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», та які станом на 11.10.2017 року мають необхідний стаж роботи за спеціальністю від 25 до 30 років. Тобто, після 11.10.2017 року не зараховується до спеціального стажу період роботи за спеціальністю, що дає право на пенсію за вислугу років. За результатами розгляду документів доданих до заяви до страхового стажу зараховано всі періоди. До спеціального стажу не зараховано: період роботи з 05.08.1991 по ... згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.1991, оскільки відсутній запис про звільнення. Згідно акту перевірки від 28.10.2025 № 2500-0902-1/5958 та довідки про заробітну плату №1191/17.112 від 18.11.2025, оскільки відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати та у декретних відпустках, а також відсутні дані на якій посаді працювала заявниця. В розрахунок страхового стажу позивача зараховано 34 роки 6 місяців 8 днів та спеціального стажу - 21 рік 8 місяців 14 днів (станом на 11.10.2017). Враховуючи вищенаведене, Головним управлінням правомірно прийнято рішення №254150027493 від 24.12.2025 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону за відсутності необхідного спеціального стажу - 26 років 6 місяців (станом на 11.10.2017).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

16.12.2025 звернулась до пенсійного фонду України із заявою та необхідним пакетом документів про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, чинній до 01.04.2015.

Вказана заява за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення від 24.12.2025 № 254150027493, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону, в зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу станом на 10.10.2017 26 років 06 місяців. У оскаржуваному рішенні вказано: вік заявника - 54 роки. Пунктом 2-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та пунктом е статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено призначення пенсій за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи за Переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на: 1 квітня 2015 року -не менше 25 років 1 січня 2016 року - не менше 25 років 06 місяців 10.10.2017 року - не менше 26 років 06 місяців. Страховий стаж особи становить 34 роки 06 місяців 08 днів, спеціальний стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років станом на 10.10.2017 рік становить 21 рік 08 місяців 14 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До спеціального стажу не зараховано: період роботи з 05.08.1991 по ... згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.1991, оскільки відсутній запис про звільнення. Згідно акту перевірки від 28.10.2025 № 2500-0902-1/5958 та довідки про заробітну плату №1191/17.112 від 18.11.2025, оскільки відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати та у декретних відпустках, а також відсутні дані на якій посаді працювала заявниця. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 254150027493 від 24.12.2025 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону за відсутності необхідного спеціального стажу станом на 10.10.2017 - 26 років 06 місяців. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату з 12.11.2034.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулась за захистом своїх прав та інтересів до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми види пенсійного забезпечення визначаються включно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду регулюють Закони України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон №1788-ХІІ), від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-ІV).

Підстави призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників визначені ст.55 Закону 1788.

Так, відповідно до пункту «е» ч.1 ст.55 Закону 1788 право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015, який набув чинності з 01.04.2015 пункт «е» ст. 55 Закону України 1788 викладено в іншій редакції, згідно якої право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 року - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.

У подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 до ст. 55 Закону України 1788 з 01.01.2016 внесені зміни в пункт «е» вказаної статті, який викладено в наступній редакції: право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 року- не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту; 1971 року народження і старші за наявності вислуги років на цих посадах, передбаченої абзацами другим - одинадцятим цього пункту, та після досягнення ними такого віку: 50 років - які народилися з 1 січня 1966 року по 30 червня 1966 року; 50 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1966 року по 31 грудня 1966 року; 51 рік - які народилися з 1 січня 1967 року по 30 червня 1967 року; 51 рік 6 місяців - які народилися з 1 липня 1967 року по 31 грудня 1967 року; 52 роки - які народилися з 1 січня 1968 року по 30 червня 1968 року; 52 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1968 року по 31 грудня 1968 року; 53 роки - які народилися з 1 січня 1969 року по 30 червня 1969 року; 53 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1969 року; 54 роки - які народилися з 1 січня 1970 року по 30 червня 1970 року; 54 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1970 року; 55 років - які народилися з 1 січня 1971 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 зі змінами, внесеними Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.

Конституційний Суд України врахував те, що законодавець, змінюючи відносини у сфері пенсійного забезпечення, з метою удосконалення соціальної політики держави шляхом перерозподілу суспільного доходу, не може убезпечити людину від зміни умов її соціального забезпечення. Зміни у цій сфері мають бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об`єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов`язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист.

Позиція Конституційного Суду України полягає в тому, що втрата професійної працездатності або придатності не пов`язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років. Мета призначення пенсії за вислугу років - забезпечити потрібні умови життя особам, робота яких пов`язана зі швидкою втратою професійних навичок (працездатності), що може настати до досягнення цими особами віку, потрібного для набуття права на пенсію за віком. Призначення пенсії за вислугу років є додатковою соціальною гарантією для осіб, які в особливих умовах виконували певні професійні функції. Конституційний Суд України вважає, що при запровадженні юридичного регулювання, за яким окремим працівникам освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення встановлено додатковий віковий критерій виходу на пенсію - 50 та 55 років, як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років, законодавець не мав об`єктивних підстав.

Положення пункту «а» ст.54, ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII щодо підвищення на п`ять років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на п`ять років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є такими, що позбавляють вказаних осіб права на соціальний захист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави.

Конституційний Суд України визнав зміни, внесені до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 - неконституційними.

Відповідно до ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, з 04.06.2019 положення пункту «е» ст. 55 Закону України 1788 слід застосовувати у редакції, що діяла до 01.04.2015.

Так, відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України 1788 (у редакції до 01.04.2015) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи за доданими позивачем документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До спеціального стажу не зараховано: період роботи з 05.08.1991 по ... згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.1991, оскільки відсутній запис про звільнення. Згідно акту перевірки від 28.10.2025 № 2500-0902-1/5958 та довідки про заробітну плату №1191/17.112 від 18.11.2025, оскільки відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати та у декретних відпустках, а також відсутні дані на якій посаді працювала заявниця.

При цьому, як слідує з матеріалів справи, а саме з записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 від 05.08.1991 остання 05.08.1991 прийнята на роботу фармацевтом аптеки № 156 у м. Чернігові. Запис про звільнення відсутній, при цьому наявний запис № 2 від 29.01.1996 згідно якого позивача була переведена в інше підпорядкування та прийнятий на посаду фармацевта в порядку переводу з ДКВП «Фармація» Чернігівської обласної лікарні.

Згідно Наказу № 26 від 29.01.1996 працівників аптеки № 156 прийято в штат обласної лікарні та наказано зробити відповідні записи в трудових книжках згідно КЗ про ПУ.

Відповідно до наказу від 29.01.1997 аптеку № 156 в м. Чернігові передано обласній лікарні.

Згідно наказу № 12/08-4 від 01.03.1996 позивача прийнято на посаду фармацевта в штат обласної лікарні та вважати працюючою з 29.01.1996. Також вказано, що позивач - фармацевт аптеки, з 11.12.1995 по 18.08.1998, перебувала у відпустці по догляду за дитиною до 3 років.

Згідно наказу від 24.03.1997 № 12/08-6 позивач, фармацевт аптеки, приступила до роботи з 01.04.1997 до закінчення наданої відпустки по догляду за дитиною до 3 років.

Згідно наказу № 13/08-4 від 05.03.1999 позивач, фармацевта аптеки, звільнено з займаної посади за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України, підстава заява, з 05.03.1999).

Також стаж роботи позивача підтверджується наявною в матеріалах справи архівною довідкою № 1017/17112 від 02.10.2025.

Згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 159 від 31.12.2025 вбачається, що на всі виплати за 1997-1999 роки нараховані страхові внески.

Також як слідує з матеріалів справи ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народився син - ОСОБА_2 .

Згідно довідки КНП «ЧОЛ» Чернігівської обласної ради від 12.09.2025 № 2-28/02/351 позивач дійсно працювала в ЧОЛ з 29.01.1996 по 05.03.1999.

З 29.01.1996 працівник аптеки № 156, прийнята в штат обласної лікарні на посаду фармацевта аптеки.

05.03.1999 позивач звільнена з займаної посади фармацевта за власним бажанням.

За вищевказаний період позивач перебувала у відпустці по догляду за дитиною до 3 років з 29.01.1996 по 31.03.1997.

В свою чергу, 11.09.1997 Чернігівська обласна лікарня перейменована на КЛПЗ «ЧОЛ», з 17.04.2019 КЛПЗ «ЧОЛ» реорганізована шляхом перетворення в КПП «ЧОЛ» ЧОР.

Згідно зі статтею 62 закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 2.6 пункту 2 Інструкції №58 у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

Відповідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 №301, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

З огляду на зазначене, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, щодо якої такі порушення було вчинено, а отже, й не може впливати на її особисті права.

Трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.

Також, суд зазначає, що на особу не може перекладатись обов`язок доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Посилання на неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії.

Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 29.03.2019 у справі №548/2056/16-а, від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Також суд враховує, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальною обставиною є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці. В даному випадку під час розгляду заяви позивача відповідачем не було встановлено будь-яких недоліків оформлення записів про роботу позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що не зарахування до спеціального стажу позивача періоду роботи з 05.08.1991 по 29.01.1996, що зазначені в трудовій книжці серії НОМЕР_2 носить формальний характер і не відповідає вимогам пенсійного законодавства, що свідчить про те, що відповідачем не було забезпечено розгляду поданої позивачем заяви про призначення пенсії за вислугу років шляхом всебічного, повного та об`єктивного розгляду всіх поданих документів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що за наявності у позивача стажу, як працівника охорони здоров`я станом на 11.10.2017 понад 25 років, відповідач протиправно прийняв рішення № 254150027493 від 16.12.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Частиною третьої статті 245 КАС України встановлено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Аналіз наведеної норми доводить, що законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки. При цьому цей обов`язок має бути покладений на суб`єкта владних повноважень, який приймав рішення про відмову у призначенні пенсії.

Суд наголошує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог шляхом: визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 254150027493 від 24.12.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 16.12.2025 відповідно до п.2-1 прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та пункту е ст. 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, зарахувавши до спеціального стажу роботи період з 05.08.1991 по 29.01.1996 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.1991 на посаді фармацевта аптеки № 156 м. Чернігова з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1331,20 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 254150027493 від 24.12.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 16.12.2025 відповідно до п.2-1 прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та пункту е ст. 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, зарахувавши до спеціального стажу роботи період з 05.08.1991 по 29.01.1996 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.1991 на посаді фармацевта аптеки № 156 м. Чернігова з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1331,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83,м. Одеса,Одеська обл., Одеський р-н,65012, код ЄДРПОУ 20987385).

Повне судове рішення складено 25.05.2026.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО