Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2026 р. Справа № 480/157/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) через представника звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просила:
1) визнати протиправним та скасувати рішення №183450031993 від 30.12.2024 про відмову у перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Полтавській області,
2) зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в податкових органах з 21.05.1991 року по 01.12.2024 року що становить 33 роки 6 місяці 9 днів до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,
3) зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну служби», провести нарахування і виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну служби» № 3723-ХІІ від 16.12.93 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.12.2024 225/К/18-28-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 23.12.2024 №226/К/18-28-10-02-06, довідку про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 №126/18-28-11-01-07, архівну довідку від 23.12.2024 №125/18-28-11-01-07, починаючи з 23.12.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги мотивувала тим, що відповідач-1 протиправно відмовив позивачу у переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Зокрема, в обґрунтування позовних вимог вказала, що звернулася до територіально органу ПФУ із заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки станом на момент звернення досягла пенсійного віку, має необхідний страховий стаж та стаж державної служби. Втім відповдіачс-1 протиправно не зарахував до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період її роботи в податкових органах з 21.05.1991 року по 01.12.2024 року, оскільки під час роботи посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями. Відтак позивач вважає, що мала безперервний стаж роботи державним службовцем з 21.05.1991 до 01.05.2016, а тому цього достатньо для переведення на пенсію за віком відповідно Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач-1 у поданому відзиві просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону N° 3723-ХІІ є встановлення за займаною посадою відповідного рангу державної служби та прийняття присяги державного службовця. Таким чином, до стажу державної служби не може бути враховано періоди роботи в державній податковій інспекції, у зв`язку з відсутністю даних про присвоєння рангу державного службовця. Посади державної податкової інспекції не належить до посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723. Аналіз заяви ОСОБА_1 свідчить про відсутність права на перерахунок пенсії, оскільки стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 року складає 3 роки 6 місяців 4 дні. Враховуючи наведене вище, ГУ ПФУ в Полтавській області прийнято рішення від 31.12.2024 року № 183450031993 про відмову у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю правових підстав.
Окремо представник ГУ ПФУ в Полтавській області у відзиві щодо стягнення судового збору вказав, що згідно ст.73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Тому враховуючи заборону використовувати кошти Пенсійного фонду на цілі, не передбачені пенсійним законодавством, та відсутність рахунків в органах Казначейства вважаємо правильним відшкодувати понесені судові витрати позивача за рахунок Державного бюджету України.
Відповідач-2 у поданому відзиві також просив відмовити у задоволенні позову з огляд на те, що аналіз наданої позивачем заяви від 23.12.2024, щодо переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058 - IV на пенсію за віком згідно Закону № 889, свідчить про відсутність права на перерахунок пенсії, оскільки стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 складає 3 роки 6 місяців 4 дні. Тому прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком згідно Закону 1058 на пенсію за віком згідно Закону № 889, згідно заяви від 23.12.2024, у зв`язку з відсутністю правових підстав.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 09.07.2024 досягла пенсійного віку у 60 років, після чого їй з 10.07.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
У подальшому позивач 23.12.2024 подала заяву до територіального органу ПФУ про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.48, 113).
При цьому як вбачається з розписки до заяви (а.с.49, 114), позивач до заяви додала паспорт, довідку про зміну назви організації, витяг про зареєстроване місце проживання, довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.12.2024 №225/К/18-28-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 23.12.2024 року №226/К/18-28-10-02-06, довідку про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 року №126/18-28-11-01-07, архівну довідку від 23.12.2024 року №125/18-28-11-01-07.
Заява позивача про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" була розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Полтавській області, рішенням якого від 30.12.2024 №183450031993 позивачу відмовлено у на пенсію за віком згідно Закону №889 з огляду на наступне.
Так, у рішенні вказано, що відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889, який набрав чинності з 01.05.2016, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723- XII (далі Закон № 3723) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право зокрема жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону 1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону 1058, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Законом України від 04.12.1990 № 509-ХІІ Про державну податкову службу України було передбачено, що Рада Міністрів Української РСР встановлює для працівників державних інспекцій персональні звання, спеціальну форму та відзнаки. Подальшими редакціями цього Закону було передбачено, що службовим особам державних податкових інспекцій присвоюються спеціальні звання. Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, розмір надбавок за звання затверджувався Кабінетом Міністрів України (постанови Кабінету Міністрів України від 05.10.1992 № 559 Питання державної податкової служби в Україні, від 22.02.1999 № 258 Про затвердження Положення про спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби, від 22.09.2004 № 1234 Про спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби, від 19.12.2012 № 1169 Питання присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів державної податкової служби, від 23.10.2013 № 839 Про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів).
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 № 503-р Про віднесення посад працівників місцевих державних податкових адміністрацій до відповідних категорій посад державних службовців, яке 06.08.2016 втратило чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 465 Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України, було віднесено до 4-7 категорій посад державних службовців відповідні посади в місцевих державних податкових адміністраціях.
Відтак, періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання - не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Періоди роботи працівників місцевих державних податкових адміністрацій на посадах, в період перебування на яких були встановлені ранги державних службовців, підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Аналіз наданої ОСОБА_1 заяви від 23.12.2024 щодо переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058 - IV (далі - Закон 1058) на пенсію за віком згідно Закону № 889, свідчить про відсутність права на перерахунок пенсії оскільки стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 складає 3 роки 6 місяців 4 дні.
Враховуючи вищевикладене прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком згідно Закону №1058 на пенсію за віком згідно Закону №889, згідно заяви від 23.12.2024, у зв`язку з відсутністю правових підстав (а.с.7, 50, 107).
Позивач не погоджуючись з цим рішенням, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд вказує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу" № 889-VIII.
Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Вказані висновки викладені у постанові Верховного Суду від 27.01.2023 у справі №340/4184/21 та узгоджуються з висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постанові від 13.02.2019 у справі №822/524/18.
Відповідно до приписів частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723 після 01.05.2016, є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону від 16.12.1993 №3723 і Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, а саме щодо віку, стажу державної служби або стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У цій справі не є спірним питання щодо пенсійного віку та загального страхового стажу, необхідних для призначення спірної пенсії.
Спірним є питання наявності у позивача однієї з умов призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а саме стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак і права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як такої.
Як вбачається з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 та вкладишу до трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с.8-14, 62-86), а також підтверджується довідкою про стаж роботи позивача, виданої ГУ ДПС у Сумській області від 23.12.2024 (а.с.17-19, 45-47, 110-112), позивач у наступні періоди займала такі посади:
21.05.1991 до 31.03.1992 - Економіст II категорії відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції Ковпаківського району м. Суми,
01.04.1992 до 29.10.1992 - Економіст II категорії відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції Ковпаківського району м. Суми,
30.10.1992 до 11.11.1993 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції Ковпаківського району м. Суми,
30.10.1992 - Присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової служби III рангу»,
12.11.1993 до 02.01.1994 - Заступник начальника відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції Ковпаківського району м. Суми,
03.01.1994 до 29.11.1996 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції Ковпаківського р-ну м. Суми,
16.08.1994 - Прийняла присягу «Державного службовця»,
29.11.1996 - Звільнено з посади,
02.12.1996 до 03.05.1998 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку та звітності Державної податкової адміністрації у м. Суми,
29.01.1997 - Присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової служби II рангу»,
04.05.1998 до 23.01.2000 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку надходжень податків управління обліку, звітності та прогнозування надходжень Державної податкової інспекції у м. Суми,
24.01.2000 до 30.06.2002 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку надходжень податків, управління обліку та звітності,
01.02.2001 - Присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової служби І рангу»,
01.07.2002 до 18.08.2003 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку надходжень податків управління інформатизації та обліку Державної податкової інспекції у м. Суми,
19.08.2003 до 31.01.2005 - Старший державний податковий інспектор відділу обліку управління обліку та звітності Державної податкової інспекції у м. Суми,
01.02.2005 до 31.08.2005 - Завідувач сектору взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Державної податкової інспекції у м. Суми,
01.02.2005 - Присвоєно чергове спеціальне звання Радник податкової служби III рангу,
01.09.2005 до 31.11.2006 - Головний державний податковий інспектор відділу зв`язків 3 громадськістю засобами масової інформації та масово-роз`яснювальної роботи Державної податкової інспекції у м. Суми,
01.12.2006 до 27.03.2012 - Головний державний податковий інспектор відділу масово- роз`яснювальної роботи та звернень громадян Державної податкової інспекції у м. Суми,
28.03.2012 до 10.06.2012 - Старший державний податковий інспектор відділу взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Державної податкової інспекції у м. Суми,
11.06.2012 до 21.07.2013 - Головний державний податковий інспектор відділу взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Державної податкової інспекції у м. Суми,
22.07.2013 до 28.01.2015 - Начальник інформаційно-комунікаційного відділу Державної податкової інспекції у м. Суми Головного управління Міндоходів у Сумській області,
22.07.2013 - Присвоєно 11 ранг державного службовця,
01.01.2014 - Присвоєно спеціальне звання Радник податкової та митної справи II рангу,
29.01.2015 до 03.02.2016 - Начальник відділу комунікацій Державної податкової інспекції у м. Суми Головного управління ДФС у Сумській області,
04.02.2016 до 31.08.2016 - Головний державний інспектор відділу організації роботи Державної податкової інспекції у м. Суми Головного управління ДФС у Сумській області,
01.09.2016 до 07.06.2017 - Головний державний інспектор відділу організації роботи Державної податкової інспекції у м. Суми Головного управління ДФС у Сумській області,
08.06.2017 до 09.10.2018 - Головний державний інспектор з питань організації роботи Державної податкової інспекції у м. Суми Головного управління ДФС у Сумській області,
09.10.2018 - Звільнено з посади,
10.10.2018 до 01.01.2019 - Головний державний інспектор сектору організаційного забезпечення управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області,
02.01.2019 до 20.08.2019 - Головний державний інспектор сектору організаційного забезпечення управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області,
20.08.2019 - Звільнено з посади,
21.08.2019 до 30.09.2019 - Головний державний інспектор сектору забезпечення роботи управління у м. Сумах Головного управління ДПС у Сумській області,
21.08.2019 - Присвоєно 5 ранг державного службовця,
01.10.2019 до 31.08.2020 - Головний державний інспектор сектору забезпечення роботи управління у м. Сумах Головного управління ДПС у Сумській області,
01.09.2020 до 21.12.2020 - Головний державний інспектор Сумського відділу організації роботи організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Сумській області,
21.12.2020 - Звільнено з посади,
22.12.2020 до 01.04.2021 - Головний державний інспектор Сумського відділу організації роботи організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Сумській області,
02.04.2021 - Головний державний інспектор сектору інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Сумській області.
Окремо суд наголошує, що згідно довідки про стаж роботи позивача, виданої ГУ ДПС у Сумській області від 23.12.2024 (а.с.17-19, 45-47, 110-112), позивач займала посаду Головного державного інспектора сектору інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Сумській області до 01.12.2024.
Архівною довідкою ГУ ДПС у Сумські й області від 23.12.2024 року №125/18-28-11-01-07 підтверджено перейменування/реорганізацію органів ДПС, у яких працювала позивач (а.с.20).
Відтак, судом встановлено, що позивач у період з 21.05.1991 до 29.11.1996 та з 02.12.1996 до 01.12.2024 працювала на різних посадах в органах державної податкової служби України, при цьому прийняла присягу державного службовця, та їй були присвоєні спеціальні звання.
Втім, відповдіач-1, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за заявою від 23.12.2024 вказує як підставу відсутність стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, зокрема, на думку відповідача-1, періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання - не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Суд з такими доводами відповідача-1 у рішенні, не погоджується та вказує наступне.
Згідно ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, а саме у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, відповідно до пункту 2 якого до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Крім цього, згідно п. 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Відповідно до ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Згідно ст. 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу; радник податкової служби III рангу.
Отже, під час роботи посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо,, практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Аналогічна правова позиція стосовно того, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальне звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, що дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ викладена в постановах Верховного Суду України від 22.10.2013 у справі №21-340а13 , у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 465/7218/16-а та інших.
Таким чином, суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Отже, оскільки позивач у період роботи позивача з 21.05.1991 до 29.11.1996 та з 02.12.1996 до 01.12.2024 працювала в органах державної податкової служби, прийняла присягу державного службовця, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), їй присвоєно відповідний ранг державного службовця та спеціальні звання, такий період роботи в органах державної податкової служби має бути зарахований відповдачем-1 позивачу до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.
Таким чином, загальний стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та які дають право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з врахуванням задоволених судом позовних вимог про зарахування цього стажу як стажу держслужби, становить більше 20 років станом на 01.05.2016, що у свою чергу є достатнім для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
За таких обставин рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 30.12.2024 про відмову у призначенні позивачу такої пенсії є необґрунтованим, прийнятим без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тому це рішення не відповідає критеріям правомірності, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправними, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати таке рішення, та зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області призначити позивачу з 23.12.2024 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, зарахувавши періоди роботи ОСОБА_1 в органах державної податкової служби з 21.05.1991 до 29.11.1996 та з 02.12.1996 до 01.12.2024 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, з урахуванням довідки про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 №126/18-28-11-01-07 та архівної довідки від 23.12.2024 №125/18-28-11-01-07.
Щодо вимоги про зобов`язання пенсійний орган призначити та нарахувати пенсію з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.12.2024 №225/К/18-28-10-02-06, довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 23.12.2024 року №226/К/18-28-10-02-06, довідки про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 року №126/18-28-11-01-07, архівної довідки від 23.12.2024 року №125/18-28-11-01-07, суд вказує наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 4-2 Порядку №622 (застосовується з 01.01.2024) для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п`ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Відповідно до матеріалів справи позивач разом із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" подала довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.12.2024 року №225/К/18-28-10-02-06 (а.с.15, 44), довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 23.12.2024 року №226/К/18-28-10-02-06 (а.с.16, 51), довідку про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 року №126/18-28-11-01-07 (а.с.17-19, 45-47, 110-112), архівну довідку від 23.12.2024 року №125/18-28-11-01-07 (а.с.20).
Суд зауважує, що форма вказаних довідок відповідає формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям відповідно до додатків 4 та 6 Порядку №622 та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 33 роки). На всі види оплати праці, включені в довідки, нарахована єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відображені в довідках від 23.12.2024 №225/К/18-28-10-02-06 та від 23.12.2024 року №226/К/18-28-10-02-06 всі види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивачки відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу».
З огляду на вказане суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області призначити та нарахувати позивачу з 23.12.2024 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, зарахувавши періоди роботи ОСОБА_1 в органах державної податкової служби з 21.05.1991 до 29.11.1996 та з 02.12.1996 до 01.12.2024 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та з урахуванням довідки про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 №126/18-28-11-01-07, архівної довідки від 23.12.2024 №125/18-28-11-01-07, довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.12.2024 №225/К/18-28-10-02-06 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 23.12.2024 №226/К/18-28-10-02-06, з урахуванням проведених виплат.
Задовольняючи позовні вимоги саме у такий спосіб, суд враховує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Щодо територіального органу ПФУ, якого належить зобов`язати відновити порушене право позивача, суд зазначає таке.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Заяву позивача від 23.12.2024 за принципом екстериторіальності розглянуло ГУ ПФУ в Полтавській області, яке за наслідками її розгляду прийняло оскаржуване рішення від 30.12.2024.
Отже, оскільки право позивача на призначення пенсії порушило ГУ ПФУ в Полтавській області, саме цей територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності належить зобов`язати відновити порушене право позивача.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду від 08 лютого 2024 року у справі № 500/1216/23.
Відтак, вимоги про зобов`язання саме ГУ ПФУ в Сумській області про зобов`язання призначити, нарахувати позивачу таку пенсію та зарахувати період роботи до стажу задоволенню не підлягають.
Визначаючись із датою призначення пенсії, суд враховує, що відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Днем подання відповідної заяви позивачем у спірних відносинах є 23.12.2024 (а.с.48, 113).
Поряд з цим суд не вбачає підстав для задоволення вимог в частині зарахування періоду роботи позивача з 30.11.1996 до 01.12.1996 (загалом два календарні дні) до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, оскільки як вбачається з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , вкладишу до трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с.8-14, 62-86), а також довідки про стаж роботи позивача, виданої ГУ ДПС у Сумській області від 23.12.2024 (а.с.17-19, 45-47, 110-112), позивач у цей період не працювала в органах державної податкової служби. трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , вкладишу до трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с.8-14, 62-86), а також довідки про стаж роботи позивача, виданої ГУ ДПС у Сумській області від 23.12.2024 (а.с.17-19, 45-47, 110-112), позивач у цей період не працювала в органах державної податкової служби.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Положеннями частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Водночас, суд зауважує, що на користь позивача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору, адже незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивача внаслідок протиправних дій суб`єкта владних повноважень, і спір по суті вирішено на користь позивача.
Враховуючи вказане, та приймаючи до уваги, що саме ГУ ПФУ в Полтавській області порушило права позивача, суд вважає за необхідне стягнути на користь держави саме з ГУ ПФУ в Полтавській області за рахунок його бюджетних асигнувань суму судового збору в розмірі 1211,20 грн., сплачену позивачем при подачі позову згідно наявної у матеріалах справи квитанції.
При цьому, посилання ГУ ПФУ в Полтавській області у відзиві щодо стягнення судового збору на ст.73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина не звільняє суд від вирішення в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат та стягнення саме з відповідача - суб`єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань витрати, у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34,м. Полтава,Полтавська область,36000, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, буд.43, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 30.12.2024 №183450031993 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 з 23.12.2024 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, зарахувавши періоди роботи ОСОБА_1 в органах державної податкової служби з 21.05.1991 до 29.11.1996 та з 02.12.1996 до 01.12.2024 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та з урахуванням довідки про стаж роботи у податкових органах від 23.12.2024 №126/18-28-11-01-07, архівної довідки від 23.12.2024 №125/18-28-11-01-07, довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.12.2024 №225/К/18-28-10-02-06 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 23.12.2024 №226/К/18-28-10-02-06, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 1211,20грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 25.05.2026.
Суддя І.Г. Шевченко