Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
25 травня 2026 року Справа № 480/5756/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням від 03.10.2022 Сумський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії: визнав протиправною та скасував відмову Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі № 3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум, викладену в листі від 22.07.2022 № Р-1056/12.06-29, та зобов`язав Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2022 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі № 3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 06 лютого 2026 року суд встановив судовий контроль за виконанням рішення суду в цій справі та зобов`язав Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради протягом 90 днів з дня отримання ухвали подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 03.10.2022 у справі № 480/5756/22.
07.05.2026 відповідач у справі подав звіт про виконання рішення суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 480/5756/22.
За змістом частини першої статті 382-2, частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен розглянути звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення та за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень постановити ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (частина друга статті 382-3 КАС України).
Розглянувши поданий звіт, суд встановив, що рішення суду від 03.10.2022 в цій справі відповідач виконав частково, а тому звіт про його виконання необхідно прийняти з огляду на таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом законодавчих положень статті 382-3 КАС України суд може вжити заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Разом з тим суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Суд враховує, що відповідно до повідомленої відповідачем інформації механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою "Забезпечення виконання рішень суду" (далі бюджетні кошти), для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, в тому числі про відшкодування моральної шкоди, судових витрат, а також сплати виконавчих витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження", визначає Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 р. № 902.
Відповідно до цього Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми КПКВ 2501290 "Забезпечення виконання рішень суду" є Мінсоцполітики.
Пункт 5 Порядку визначає пріоритетність спрямування бюджетних коштів, серед яких є і видатки на забезпечення виконання грошових зобов`язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, територіальні органи Пенсійного фонду України, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат (підпункт 2 пункту Порядку).
Тобто відповідно до вищевказаного пункту Порядку бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням певної пріоритетності. Не допускається спрямування бюджетних коштів на здійснення видатків, які не пов`язані з напрямами, зазначеними в пункті 5 Порядку, та фінансуються за рахунок інших бюджетних програм (пункт 6 Порядку).
Згідно з пунктом 7 Порядку черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, за прізвищами в алфавітному порядку.
Після отримання Департаментом копії рішення суду, що набрало законної сили, ОСОБА_1 включено до черговості виконання грошових зобов`язань, які виникли на підставі рішень суду щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, під номером 1555 та сформовано потребу у коштах, яку направлено до регіонального органу соціального захисту населення для наступного фінансування видатків, пов`язаних із виконанням рішення суду.
Враховуючи зазначене, очікується фінансування для виконання рішення суду, після надходження якого Департамент одразу перерахує кошти відповідно до вимог Порядку.
Крім того, на виконання вимог пункту 11 Порядку Департамент щомісяця до 5 числа подає регіональному органу соціального захисту населення (Департаменту з питань соціальної політики Сумської обласної державної адміністрації) інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою.
Обставини щодо формування відповідачем у справі запиту на потребу в коштах підтверджуються матеріалами справи (а.с.48-50).
У свою чергу, допоки не буде дотримано процедури, визначеної державою, та не профінансовано нею власні зобов`язання, Департамент з об`єктивних причин не в змозі забезпечити виплату згідно з рішенням суду в цій справі.
Таким чином, нараховані кошти на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 у справі № 480/5756/22 будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Департаменту на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили.
На підставі частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, в ухвалі Верховного Суду від 16.07.2018 у справі № 811/1469/18 зазначено, що Верховний Суд України у своїх постановах (справи № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Тобто виплата позивачу заборгованості можлива за умови виділення коштів із державного бюджету на фінансування такої бюджетної програми. У свою чергу, доказів того, що відповідач створює перешкоди для виконання рішення, матеріали справи не містять.
За таких обставин суд визнає, що рішення суду відповідач не виконав у повному обсязі з не залежних від нього причин, а саме через відсутність фінансування видатків для виконання рішення суду, тому у суду немає підстав вживати заходи, передбачені статтею 382-3 КАС України.
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідне прийняти звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 480/5756/22.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Прийняти звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 480/5756/22.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Л.М. Опімах