Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень
25 травня 2026 р. Р і в н е№460/1202/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянувши Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 26 липня 2019 року постановлено:
"Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаціний код НОМЕР_1 ) до Володимирецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (34300, Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Соборна, 28, код ЄДРПОУ 40377142) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повнівстю..
Визнати протиправними дії Володимирецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж у відповідності до положень ч.2 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 85% заробітку.
Зобов`язати Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області починаючи з 01.05.2019 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж у відповідності до положень ч.2 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 85% заробітку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаціний код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Володимирецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (34300, Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Соборна, 28, код ЄДРПОУ 40377142) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 768,40 грн".
Позивач подав до суду заяву про зобов`язання Відповідача подати звіт про виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Ухвалою суду від 03.03.2026 заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №460/1202/19 задоволено; зобов`язано Відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/1202/19 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень копії цієї ухвали.
Відповідач подав до суду Звіт про виконання судового рішення у справі №460/1202/19 (далі Звіт).
Ухвалою суду від 03.04.2026 Звіт призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Звіт відповідає вимогам частин другої та третьої статті 382-2 КАС України і поданий у встановлений судом строк.
Розглянувши Звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд зазначає таке.
За правилами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов`язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов`язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов`язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв`язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов`язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов`язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов`язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов`язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Так, рішенням суду, яке набрало законної сили зобов`язано Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області починаючи з 01.05.2019 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж у відповідності до положень ч.2 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 85% заробітку.
У Звіті Відповідач зазначає, що на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії, розмір доплати до пенсії становить 1807,26 грн, що підтверджується перерахунком №956180123253; доплата до пенсії за період з 01.05.2019 по 31.03.2026 становить 124194,36 грн; станом на 30.03.2026 заборгованість за рішенням суду обліковується в реєстрі за №55340. Заборгованість буде виплачена у випадку наявності відповідних бюджетних асигнувань.
В листі №1700-0202-8/59385 пенсійний орган зазначив, що після перерахунку пенсії на виконання судового рішення розмір пенсії зменшується, тому пенсія з 01.05.2019 виплачується у раніше встановленому розмірі.
Щодо виконання судового рішення в частині перерахунку пенсії суд зазначає таке.
Зі змісту протоколу «Перерахунок пенсії» вбачається:
01.05.2019 30.06.2019: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.07.2019 30.11.2019: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.12.2019 31.12.2019: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2020 30.04.2020: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.05.2020 30.0.2020: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.07.2020 31.08.2020: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.09.2020 30.11.2020: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.12.2020 31.12.2020: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2021 28.02.2021: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.03.2021 30.06.2021: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.07.2021 30.11.2021: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.12.2021 31.12.2021: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2022 30.06.2022: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.07.2022 30.09.2022: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.10.2022 31.11.2022: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.12.2022 31.12.2022: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2023 28.09.2023: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
29.09.2023 31.12.2023: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2024 29.02.2024: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.03.2024 31.03.2024: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.04.2024 31.12.2024: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2025 31.12.2025: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.01.2026 28.02.2026: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн;
01.03.2026 довічно: розмір пенсії за віком (ст. 27) 6334,80 грн; доплата за понаднормовий стаж за рішенням суду 1807,26 грн.
За змістом частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Жодних доказів того, що Позивач звертався до пенсійного органу чи в судовому порядку з проханням здійснювати розрахунок його пенсії із застосуванням «двоскладової формули» відповідно до положень частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" матеріали справи не містять та Відповідачем не надано.
У разі здійснення Відповідачем перерахунку пенсії Позивача на умовах, визначених частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" він фактично застосовує до спірних правовідносин положення Закону №2148-VIII та нову редакцію частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які на них не поширюються.
У спірному випадку має місце порушення права Позивача на пільгове обчислення розміру пенсії, оскільки після такого перерахунку розмір пенсії зменшується, а не збільшується, що суперечить правовим висновкам судового рішення.
Вказане свідчить про протиправність дій пенсійного органу щодо виконання судового рішення у справі.
Щодо виконання судового рішення в частині фактичної невиплати суми заборованості суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486), Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп. 4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп. 5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп. 8).
Тобто, соціальні виплати здійснюються виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління немає.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
За приписами частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм у спірних правовідносинах, передбачені статтею 23 Бюджетного кодексу України, в частині першій якої зазначено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Крім того, приписами пунктів 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України встановлено, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України та здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється управлінням Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством, зокрема, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження. Інших фінансових можливостей крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Фактичне невиконання рішення зумовлено тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
При цьому, слід зазначити, що виділення коштів із бюджету Пенсійного фонду України на фінансування вказаних платежів не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, що дає підстави для висновку про відсутність в діях керівника Управління ознак вини та умислу.
Зі змісту Звіту та доданих матеріалів слідує, що рішення суду у справі №460/1202/19 включене та обліковується в Реєстрі судових рішень за №55340, а нарахована заборгованість підлягає виплаті в порядку черговості.
Так, 28.10.2025 Головою правління Пенсійного Фонду України затверджено План доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на 2025 рік, згідно з яким виділено кошти на виконання рішень суду:
за рахунок власних доходів:
14780,1 тис. грн. на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду;
11896,8 тис. грн. на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень;
за рахунок коштів Державного бюджету:
21954,0 тис. грн. виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду;
35120,4 тис. грн. на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень.
З урахуванням наведеного, суд вважає обґрунтованими доводи Відповідача про відсутність бюджетних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Суд зазначає, що спосіб судового контролю, передбачений статтями 382 382-3 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.
При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб`єктом владних повноважень свого конституційного обов`язку - виконання судового рішення.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними постановах від 21.11.2019 у справі №802/1933/18-а та від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а, які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог частини п`ятої статті 242 КАС України.
За відсутності бюджетного фінансування для виплати заборгованості за судовим рішенням, багаторазове встановлення Відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення є формальним заходом, оскільки не впливає на поведінку Відповідача та не призводить до повного виконання судового рішення, яке, як встановив суд, не виконується з незалежних від Відповідача причин.
Отже, в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів статей 382 382-3 КАС України не досягається.
Натомість, Відповідач зобов`язаний здійснити належний перерахунок пенсії доплати до пенсії.
Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За приписами частини одинадцятої статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
У спірному випадку судове рішення не виконане у повному обсязі, що є підставою для встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 241, 248, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання судового рішення у справі №460/1202/19 прийняти.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області новий строк для подання до суду Звіту про виконання судового рішення у справі №460/1202/19, який становить один місяць з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 25 травня 2026 року
Суддя К.М. Недашківська