Ухвала суду № 136799512, 25.05.2026, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
460/6115/26
Номер документу
136799512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань залучення третіх осіб

25 травня 2026 року м. Рівне№460/6115/26Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши заяву Міністерства освіти і науки України про залучення третіх осіб в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій..

10.04.26 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представником відповідача було подано клопотання про залучення до участі у справі Державне підприємство "Інфоресурс" в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Міністерства освіти і науки України.

Клопотання мотивовано тим, що згідно з п. 42. Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2025 р. № 872, фізична особа у випадках, визначених Законами України Про освіту, Про захист персональних даних та Про доступ до публічної інформації, з дати, визначеної адміністратором, але не пізніше ніж з 1 січня 2025 р., отримує інформацію про себе, що міститься в Єдиній електронній базі, через офіційний вебсайт Єдиної електронної бази за електронною адресою https://info.edbo.gov.ua/, зокрема через офіційні веб-сайти Міносвіти та адміністратора Єдиної електронної бази. За інформацією з відкритих баз даних, адміністратор ЄДЕБО - Державне підприємство „Інфоресурс є самостійною юридичною особою, ЄДРПОУ 37533381, було зареєстровано 01.04.2011. Розмір статутного капіталу юридичної особи складає 8 473 572,89

Отже, рішення у цій справі впливатиме на інтереси Державного підприємства "Інфоресурс", а незалучення Державного підприємства "Інфоресурс" до участі у справі позбавить його можливості реалізувати права учасника справи.

Дослідивши клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини 1 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред`явити вимоги до сторони, така сторона зобов`язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.

Так, положеннями статті 49 КАС України визначено наступні статуси третіх осіб: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з частиною 4 статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб та у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Частиною 5 статті 49 КАС України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення.

Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Це відрізняє третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, від третьої особи, яка заявляє такі вимоги.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 09.02.2023 у справі № 160/1472/21.

Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов`язки.

Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.

Відтак, обов`язковою умовою залучення особи до участі у справі в якості третьої особи є доведення можливості впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси та обов`язки такої особи.

Разом з тим, обов`язок доказування щодо впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов`язки третіх осіб покладений на учасника справи, який подає відповідну заяву чи клопотання.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.05.2021 у справі № 9901/360/20 наголосила, що недоведеність необхідності залучення третіх осіб у справі є підставою для відмови в їх залученні.

Так, зважаючи на предмет розгляду даної справи, суд вважає, що рішення у справі не впливає на права, свободи, інтереси або обов`язки Мінсоцполітики, адже негативних наслідків впливу зазнають виключно інтереси вищевказаного суб`єкта владних повноважень.

Водночас, забезпечення Державного підприємства "Інфоресурс" Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти, саме по собі не свідчить, що такий суб`єкт має інтерес в зв`язку з розглядом спору про бездіяльність відповідача.

Сам відповідач також не зміг конкретно вказати яке саме право, обов`язок чи законний інтерес Державного підприємства "Інфоресурс" зазнає впливу в разі прийняття судом того чи іншого рішення у справі.

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про залучення третьої особи необґрунтоване та задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання Міністерства освіти і науки України про залучення Державного підприємства "Інфоресурс" до участі в даній справі в якості третьої особи відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя В.В. Щербаков