Рішення № 136799061, 25.05.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
440/504/25
Номер документу
136799061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/504/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" про стягнення штрафних санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 110160,00 грн.

Позов обґрунтовано несплатою відповідачем штрафу у розмірі 55080,00 грн., накладеного постановою НКРЕКП від 17.09.2024 № 1630 «Про застосування санкцій до ТОВ "Кременчукгаз-постачання" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» та пені у розмірі 55080,00 грн. в добровільному порядку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/504/25. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 12 березня 2025 року.

Відповідач правом подати відзив до суду не скористався.

Ухвалою суду від 12.03.2025 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/14416/24.

Ухвалою суду від 06.04.2026 поновлено провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання на 09:00 29.04.2026 року.

Ухвалою суду від 29.04.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

Як свідчать матеріали справи, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 17.09.2024 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта, складеного за результатами проведеної планової перевірки від 26.08.2024 року №316, винесено постанову №1630, якою вирішено накласти штраф у розмірі 55080 (п`ятдесят п`ять тисяч вісімдесят) гривень на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу.

Вищевказана постанова отримана уповноваженим представником ТОВ "Кременчукгаз-постачання" 27.09.2024, що підтверджено проставленим підписом в повідомленні про вручення поштового відправлення, наявного в матеріалах справи.

Не погоджуючись з даною постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 17.09.2024 №1630 про накладення штрафу в сумі 55080,00 грн. відповідач оскаржував її в судовому порядку.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року по справі №440/14416/24 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови відмовлено.

Рішення набрало законної сили 16.02.2026.

За несплату підприємством штрафу позивачем нараховано пеню, яка станом на 14.01.2025 склала 65 269,80 грн.:

- 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 55080 грн) /100% = 826,20 грн.

- 79 днів прострочення сплати штрафу (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1630 від 17.09.2024 року отримана ТОВ "Кременчукгаз-постачання" 27.09.2024).

Відповідно до абз. 3 ч. 5 ст. 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Враховуючи абз. 3 ч. 5 ст. 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", загальна сума позову становить: 55080,00 грн (штраф) + 55080,00 грн (пеня) =110160,00 грн.

В добровільному порядку вказану суму заборгованості ТОВ "Кременчукгаз-постачання", у зв`язку з чим Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII /надалі - Закон № 1540-VIII/.

Відповідно до статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики.

Відповідно до статті 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

При цьому згідно зі статтею 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб`єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Статтею 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб`єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Суб`єкти, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб`єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України "Про ринок природного газу". Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 17.09.2024 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта, складеного за результатами проведеної планової перевірки від 26.08.2024 року №316, винесено постанову №1630, якою вирішено накласти штраф у розмірі 55080 (п`ятдесят п`ять тисяч вісімдесят) гривень на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу.

Вищевказану постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 17.09.2024 №1630 про накладення штрафу в сумі 55080,00 грн. відповідач оскаржував в судовому порядку.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року по справі №440/14416/24, яке постановою Другого апеляційного адміністративного суду залишено без змін, у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови відмовлено.

Рішення набрало законної сили 16.02.2026.

Згідно ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафу та пені, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення таких коштів в судовому порядку; встановлення факту їх сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту.

Згідно положень частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 22 серпня 2018 року по справі № 820/1878/16, що враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до частини 5 статті 242 КАС України.

Зважаючи, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1630 від 17.09.2024 на ТОВ "Кременчукгаз-постачання" накладено штраф 55080,00 грн., яка є чинною та не є скасованою в судовому порядку (рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року по справі №440/14416/24, яке набрало законної сили), у зв`язку з його несплатою у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк нараховано пеню, яка з урахуванням частини 5 статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", склала 55080,00 грн., доказів погашення вказаної суми заборгованості відповідачем до суду не надано, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг шляхом стягнення з ТОВ "Кременчукгаз-постачання" суми у розмірі 110 160,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, буд. 19, м. Київ 57, 03057, ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" (пров. Героїв Бреста, буд. 46, м. Кременчук, Полтавська область, 39601, ЄДРПОУ 20071686) про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" суму в розмірі 110 160,00 грн. (сто десять тисяч сто шістдесят гривень 00 копійок) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва