Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/1174/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Приватна телекомпанія "Візит" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Приватна телекомпанія "Візит" (надалі також - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі також - відповідач) відповідно до якої просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 18.10.2024 №148010406, яким зобов`язано сплатити штраф щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних з періодом виписки серпень, листопад, грудень 2023 року, лютий, березень, квітень, липень 2024 року у сумі 28071,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що як змістова частина акта перевірки, так і мотивувальна частина рішення про результати розгляду скарги ДПС України від 26.12.2025 №38807/6/98-00-06-03-01-06 у викладі обставин містили лише текстуально скопійовані тексти відповідних норм законодавчих актів та вказівку на порушення ПП "Приватна телекомпанія "Візит" граничного строку для реєстрації податкових накладних, без конкретизації фактичних обставин стосовно того, що ГУ ДПС у Полтавській області без жодного правового та документального обґрунтування вчинило дії щодо зменшення суми податку на додану вартість (реєстраційного ліміту), на яку ПП "Приватна телекомпанія "Візит" мало право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Як наслідок, ДПС України проігноровано той факт, що порушення термінів реєстрації податкових накладних з боку ПП «ПТК «Візит», пов`язане виключно з протиправними діями ГУ ДПС у Полтавській області, вчиненими шляхом несанкціонованого втручання у СЕА ПДВ.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
17.02.2025 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача, заперечуючи проти позову, зазначав, що відповідно до акту камеральної перевірки від 18.09.2024 №12598/16-31-04-06-03/13932372 ПП "Приватна телекомпанія "Візит" за період січень 2022 року, серпень, листопад, грудень 2023 року, лютий, березень, квітень, липень 2024 року з урахуванням результатів розгляду заперечення винесено податкове повідомлення-рішення за формою "Н" (далі ППР) від 18.10.2024 №148010406 про донарахування штрафних санкцій з податку на додану вартість на загальну суму 28071,33 грн за порушення термінів реєстрації 96 податкових накладних: 725969,55 грн х 2% = 14519,46 грн, 271036,67 грн х 5% = 13551,87 гривень. Вказане ППР направлено на податкову адресу ПП "Приватна телекомпанія "Візит" засобами поштового зв`язку та отримано платником 23.10.2024 відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Також зазначено, що платником ПП "Приватна телекомпанія "Візит" у період призупинення реєстрації платника податку на додану вартість проводилось поповнення електронного рахунку в СЕА ПДВ, а також постачальниками здійснювалась реєстрація податкових накладних, виписаних на ПП "Приватна телекомпанія "Візит" за попередні періоди, тому такі суми автоматично не врахувались до реєстраційної суми ліміту в СЕА ПДВ.
У відповіді на відзив позивачем зазначено, що ДПС України проігноровано той факт, що порушення термінів реєстрації податкових накладних з боку ПП «ПТК «Візит», пов`язане виключно з протиправними діями ГУ ДПС у Полтавській області, вчиненими шляхом несанкціонованого втручання у СЕА ПДВ. Після усунення наслідків протиправних діянь ГУ ДПС у Полтавській області та відновлення реєстраційного ліміту у СЕА ПДВ податковим органом була відновлена реєстрація податкових накладних на поточну дату, що підтверджується листом ДПС України від 26.09.2024 №28608/6/99-00-04-02-01-06, та тією обставиною, що податкові накладні згідно додатка №1 до Акта перевірки зареєстровані податковим органом « 27.09.2023» (ПН за №з/п з позиції 4 по позицію 29, позиція 31, з позиції 33 по позицію 47, з позиції 51 по позицію 88), та « 28.09.2023» (ПН за № з позиції 3, 30, 32, з позиції 48 по позицію 50). Вчинення ПП «ПТК «Візит» всіх необхідних дій для реєстрації податкових накладних свідчить про відсутність вини ПП «ПТК «Візит» у тому, що податковий орган зареєстрував окремі податкові накладні, з порушенням встановлених термінів.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.
ПП "Приватна телекомпанія "Візит" (ідентифікаційний код 13932372) зареєстровано та перебуває на обліку як платник податків у контролюючому органі.
18.09.2024 Головним державним інспектором Кременчуцького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Полтавській області Пестовою Світланою Геннадіївною, на підставі п.п. 20.1.4, п. 20.1, статті 20 розділу І, п.п.7.5.1.1 п. 75.1 статті 75 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (за змінами і доповненнями) проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Приватного підприємства "Приватна телекомпанія "Візит" (податковий номер 13932372), за результатами якої складено акт №12598/16-31-04-06-03/13932372 від 18.09.2024.
Із акту перевірки вбачається, що за результатами перевірки ПП "Приватна телекомпанія "Візит" в частині перевірки термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що платником ПП "Приватна телекомпанія "Візит" у січні 2022 року, у серпні 2023 року, у листопаді 2023 року, у грудні 2023 року, у лютому 2024 року, у березні 2024 року, у квітні 2024 року, у липні 2024 року виписано та зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Кодексу на загальну суму ПДВ 1289977,05грн.
18.10.2024 за результатами розгляду заперечення ПП "Приватна телекомпанія "Візит" вх. № 51641/6/16-31/ЕКПП від 07.10.2024 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення, висновки акта камеральної перевірки від 18.09.2024 №12598/16-31-04-06-03/13932372 щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних № 65 від 31.01.2022 та №44 від 31.01.2022 скасовано, в іншій частині акт камеральної перевірки від 18.09.2024 №12598/16-31-04-06-03/13932372 залишено без змін.
На підставі акту перевірки №12598/16-31-04-06-03/13932372 від 18.09.2024 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 18.10.2024 №148010406, яким до ПП "Приватна телекомпанія "Візит" за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 28071,33 грн.
26.12.2024 за результатами розгляду скарги ПП "Приватна телекомпанія "Візит" вх. № 43035/6 від 06.11.2024 на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 18.10.2024 №148010406 Державною податковою службою України прийнято рішення за №38807/6/99-00-06-03-01-06, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 18.10.2024 № 148010406, а скаргу без задоволення.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі ПК України).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, в тому числі щодо реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, врегульовані положеннями Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктами 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Згідно з пунктом 76.1 статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Як передбачає пункт 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно із пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введений воєнний стан, який в подальшому на підставі Указів Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану від 3 березня 2022 року № 2118-IX (надалі також - Закон від 3 березня 2022 року № 2118-IX).
Цим Законом (набрав чинності 7 березня 2022) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений абзацом першим пункту 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Крім того, Законом від 3 березня 2022 року № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений і підпунктом 69.1. пункту 69 такого змісту: У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
З огляду на прийняття Закону України № 2142-IX від 24 березня 2022 року Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану у підпункті 69.1 слова трьох місяців замінені словами шести місяців.
12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2260-IX, який набрав чинності 27 травня 2022 року.
У зв`язку з набранням чинності Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX абзац перший пункту 69 підрозділу 10 розділу XX викладений у редакції, відповідно до якої установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Крім того, підпункт 69.1 пункту 69 Перехідних положень ПК України викладений у такій редакції.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до нової редакції підпункту 69.9 пункту 69 Перехідних положень ПК України у зв`язку із набранням чинності Закону від 12 травня 2022 року №2260-IX для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Закон від 12 травня 2022 року № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 Перехідних положень ПК України виклав у редакції, відповідно до якої у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, який набрав чинності 06.09.2022, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Порядок № 225, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 передбачено, що до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити:
повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
податкову адресу платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається заява;
дату подання заяви;
чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;
вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);
які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків;
інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;
підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок разом із документом, що підтверджує таку особу.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов`язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов`язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов`язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов`язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.
Водночас необхідно врахувати, що Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введений воєнний стан, який в подальшому продовжувався та тривав як на час спірних правовідносин, так триває на час розгляду справи.
У відповідності до абзацу першого пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Позивач, виходячи із підстав та предмету позову, не ставить під сумнів порядок та підстави проведення перевірки на підставі якої було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а також не ставить під сумнів розмір застосованих штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних. Відтак, вказані обставини не є предметом спору у цій справі та не потребують підтвердження сторонами та надання їм оцінки судом.
Предметом судового розгляду у цій справі є податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 18.10.2024 №1480104066, яким застосовано до ПП "Приватна телекомпанія "Візит" штраф у розмірі 28071,33 грн за несвоєчасну реєстрацію 96 податкових накладних за серпень 2023 року, листопад 2023 року, грудень 2023 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, липень 2024 року, виходячи із тих підстав, що за твердженням позивача відповідач вчинив дії щодо зменшення суми податку на додану вартість (реєстраційного ліміту) на яку позивач мав право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем подано на реєстрацію податкові накладні № 79 від 31.08.2023, № 87 від 31.08.2023, № 80 від 31.08.2023, № 28 від 25.08.2023, № 84 від 31.08.2023, № 82 від 31.08.2023, № 22 від 17.08.2023, № 25 від 21.08.2023, № 86 від 31.08.2023, № 75 від 31.08.2023, № 83 від 31.08.2023, № 23 від 17.08.2023, №73 від 31.08.2023, № 55 від 31.08.2023, № 71 від 31.08.2023, № 21 від 17.08.2023, №26 від 23.08.2023, № 24 від 18.08.2023, № 85 від 31.08.2023 до податкового органу 14.09.2023, що підтверджено квитанціями про доставку до центрального рівня Державної податкової служби України, тобто в межах граничного строку реєстрації податкових накладних.
Вищезазначені податкові накладні не були прийняті податковим органом у зв`язку з виявленням помилками/зауваженнями: Документ не може бути прийнятий сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування.
Водночас, сторони не заперечують, що з 01.04.2022 реєстрацію платником ПДВ ПП «ПТК «ВІЗИТ» було призупинено внаслідок прийняття ним рішення про використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. Тобто, починаючи з 01.04.2022 позивач був платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки (до 31.07.2023) та звільнялось від обов`язків, встановлених розділом V та підрозділом 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, зокрема в частині реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач звернувся до ДПС України зі скаргою від 04.09.2023 за вх. №30503/6 від 12.09.2023 щодо непроведення обрахунку реєстраційної суми ліміту в СЕА ПДВ. Згідно відповіді, наданої листом від 26.09.2023 №28608/6/99-00-04-02-01-06, ДПС України повідомлено про проведення перерахунку по показниках, що приймають участь у формулі в СЕА ПДВ, шляхом урахування всіх операцій, які в періоді призупинення реєстрації платника податку на додану вартість не приймали участь в такому обрахунку. 25.09.2023 за даними СЕА ПДВ показники ?ПопРах та ?НаклОтр було упорядковано шляхом урахування в реєстраційній сумі (?Накл) сум поповнення електронного рахунку в СЕА ПДВ на загальну суму 1244913,00 грн (код операції 50) та сум ПДВ за отриманими податковими накладними на 155936,78 грн (код операції 51) за період призупинення реєстрації платника податку на додану вартість.
З системного аналізу статей 109, 120-1 ПК України вбачається, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації ПН необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити, чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов`язку щодо своєчасності реєстрації таких документів.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28.02.2020 по справі №825/824/17, від 30.01.2018 по справі №816/390/17, постанові від 24.04.2018 по справі №808/2289/17 та постанові від 18.02.2020 по справі №620/1221/19.
Таким чином, враховуючи, що податкові накладні № 79 від 31.08.2023, № 87 від 31.08.2023, № 80 від 31.08.2023, № 28 від 25.08.2023, № 84 від 31.08.2023, № 82 від 31.08.2023, № 22 від 17.08.2023, № 25 від 21.08.2023, № 86 від 31.08.2023, № 75 від 31.08.2023, № 83 від 31.08.2023, № 23 від 17.08.2023, №73 від 31.08.2023, № 55 від 31.08.2023, № 71 від 31.08.2023, № 21 від 17.08.2023, №26 від 23.08.2023, № 24 від 18.08.2023 вперше було подано на реєстрацію 14.09.2023, тобто з дотриманням строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а також те, що реєстрація вказаних податкових накладних не відбулась у зв`язку з бездіяльністю відповідача щодо урахування в реєстраційній сумі (?Накл) сум поповнення електронного рахунку в СЕА ПДВ на загальну суму 1244913,00 грн (код операції 50) та сум ПДВ за отриманими податковими накладними на 155936,78 грн (код операції 51) за період призупинення реєстрації платника податку на додану вартість, тобто з вини контролюючого органу, суд дійшов висновку, що платник податку вчинив усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов`язку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних № 79 від 31.08.2023, № 87 від 31.08.2023, № 80 від 31.08.2023, № 28 від 25.08.2023, № 84 від 31.08.2023, № 82 від 31.08.2023, № 22 від 17.08.2023, № 25 від 21.08.2023, № 86 від 31.08.2023, № 75 від 31.08.2023, № 83 від 31.08.2023, № 23 від 17.08.2023, №73 від 31.08.2023, № 55 від 31.08.2023, № 71 від 31.08.2023, № 21 від 17.08.2023, №26 від 23.08.2023, № 24 від 18.08.2023.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 18.10.2024 № 148010406 в частині застосування штрафу у розмірі 1786,60 грн є протиправним.
Однак, з приводу інших податкових накладних складених у серпні 2023 року та поданими на реєстрацію 27.09.2023, тобто з порушенням строку суд не погоджується з твердження позивача, що порушення реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з діями відповідача щодо зменшення реєстраційного ліміту, оскільки серед випадків звільнення від податкової відповідальності за статтею 120-1 ПК України відсутні випадки нестачі реєстраційного ліміту платника податку, відсутність у нього коштів для поповнення електронного рахунка або зупинка реєстрації податкової накладної (так зване "блокування" накладних) постачальника у ланцюгу.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 07.08.2023 у справі № 640/5075/19 погодився з висновком суду першої інстанції про те, що здійснення платником перевірки ліміту на електронному рахунку податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні, так само як і запит позивача до податкового органу щодо не поповнення рахунку, не є доказом реєстрації податкової накладної, не свідчить про намір здійснити реєстрацію у встановлені терміни, а отже, і не виключає вину платника у здійсненні податкового правопорушення.
Суд зазначає, що пасивна поведінка позивача щодо реєстрації податкових накладних у строк, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної в ЄРПН не свідчить про те, що він зі свого боку вчинив всі необхідні, можливі та залежні від нього дії для недопущення порушення строків реєстрації податкових накладних, що за встановленої у цій справі сукупності обставин є підставою для застосування штрафних санкцій на підставі пункту 120-1 ст. 120-1 ПК України.
Судом також критично оцінюються твердження позивача з приводу того, що порушення строку реєстрації податкових накладних від 31.08.2023 № 85, від 29.02.2024 № 94, від 29.02.2024 № 95, від 29.02.2024 № 104, від 29.02.2024 № 105, від 31.03.2024 № 100, № 101 від 30.04.2024 № 92 відбулось у зв`язку з недостатністю коштів на реєстраційному ліміті на дату реєстрації, оскільки жодних доказів на підтвердження існування реєстраційного ліміту у лютому, березні, квітні 2024 з вини податкового органу до суду не надано, також не надано доказів про вчинення позивачем дій для реєстрації вказаних податкових накладних у строк передбаченого статтею 201 ПК України.
Суд зауважує, що лише відсутність реєстраційного ліміту не є поважною причиною неможливості подання на реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, оскільки реєстраційна сума у системі електронного адміністрування ПДВ залежить від дій позивача та його контрагентів, яких позивач обирає самостійно, а тому позивач як суб`єкт підприємницької діяльності має розраховувати свої реєстраційні ліміти та діяти із урахуванням мінімізації ризиків.
Наведене відповідає правовому висновку, викладеному Верховним Судом у постанові від 29.09.2022 у справі № 440/5579/18.
З пояснень позивача стосовно несвоєчасної реєстрації податкових накладних від 29.08.2023 № 53, від 10.11.2023 № 18, від 31.12.2023 № 85, від 31.07.2024 № 30 вбачається, що податкові накладні: від 29.08.2023 №53 не була своєчасно подана на реєстрацію у зв`язку з коригуванням дати виписки ПН (помилково була виписана від 31.08.2023); від 10.11.2023 № 18 у зв`язку з коригуванням дати виписки (помилково була виписана від 30.11.2023; від 31.12.2023 №85 у зв`язку з тим, що документ було складено за формою, не чинною на дату реєстрації в ЄРПН; від 31.07.2024 №30 у зв`язку з несвоєчасним надходження первинних документів.
З аналізу вказаних пояснень позивача вбачається, що порушення граничних строків реєстрації податкових накладних від 29.08.2023 № 53, від 10.11.2023 № 18, від 31.12.2023 № 85 відбулась виключно від дій/ бездіяльності позивача, а відтак, суд не може погодитись з твердженням позивача про вчинення ним заходів щодо дотримання правил та норм податкового законодавства в частині своєчасного направлення на реєстрацію вказаних податкових накладних.
Суд також відхиляє твердження позивача про те, що порушення строків реєстрації податкової накладної від 31.07.2024 №30 у зв`язку з несвоєчасним надходження первинних документів, оскільки жодних документів на підтвердження вказаного до суду не надано.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн /а.с.13/.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про часткове задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, тобто у розмірі 193,79 грн (3028*6,4% (1786,60 грн (розмір задоволених вимог) * 100 / 28071,33 (ціна позову)).
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Приватна телекомпанія "Візит" (бульвар Українського Відродження, буд. 8, офіс 1, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код: 13932372) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код ВП: 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 18.10.2024 №148010406 в частині застосування штрафу у розмірі 1786,60 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код ВП: 44057192) на користь Приватного підприємства "Приватна телекомпанія "Візит" (бульвар Українського Відродження, буд. 8, офіс 1, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код: 13932372) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 193,79 грн (сто дев`яносто три гривні сімдесят дев`ять копійок)
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з складення повного судового рішення.
Суддя І.Г. Ясиновський