Рішення № 136798407, 25.05.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
400/3408/26
Номер документу
136798407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2026 р. № 400/3408/26 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту Позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі по тексту Відповідач) з вимогами про:

- визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% при перерахунку пенсії з 01.02.2023 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої станом на 01.01.2023 року;

- зобов`язання здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки виданої станом на 01.01.2023 року, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2023 по день проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідач на підставі довідки Департамента з питань виконання кримінальних покарань від 14.01.2025 року №9/3-112 розрахував оновлене пенсійне забезпечення зі зменшенням основного розміру грошового забезпечення (пенсії) Позивача з 90% до 70%. Вважаючи свої права порушеними, Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 08.04.2026 р. залишено позовну заяву без руху.

Недоліки позовної заяви представник Позивача усунув своєчасно і належним чином.

Ухвалою від 16.04.2026 р. суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

28.04.2026 р. Відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що при виконанні рішення суду, яким зобов`язано провести перерахунок пенсії з урахуванням оновленого розміру грошового забезпечення, застосовуються норми законодавства, чинного на дату, з якої судом покладено обов`язок провести перерахунок пенсії. Таким чином, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія обчислюється в розмірі, який не повинен перевищувати 70 % грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Відповідач вказує на те, що оскільки умови пенсійного забезпечення Позивача змінились, підстави для продовження виплати пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення відсутні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області, якому призначено пенсію за вислугу років з 30.06.2008 відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідачем призначено пенсію Позивачу за вислугу 35 років у розмірі 90% грошового забезпечення.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 по справі № 400/1560/19 Позивачу збільшений основний розмір пенсії до 90% грошового забезпечення з 01.01.2017 року.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 р. по справі № 400/6978/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії Позивача на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення від 14.01.2025 № 9/3-112 станом на 01.01.2023, починаючи з 01.02.2023.

Вказане судове рішення набрало законної сили 04.10.2025 р.

На виконання рішення суду Відповідачем проведено перерахунок пенсії Позивача, однак здійснено зменшення розміру пенсії з показника 90% грошового забезпечення до показника 70% грошового забезпечення.

30.12.2025 р. представник Позивача звернулася до Відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії Позивача, застосувавши розмір пенсії визначений на момент первинного призначення пенсії (у розмірі 90% грошового забезпечення), з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.02.2023 року і надалі.

Листом від 19.01.2026 року за №1938-160/К-02/8-1400/26 Відповідач повідомив, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі № 400/6978/25 Відповідачем проведено перерахунок пенсії Позивачу з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.01.2025 №9/3-112, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України. При виконанні рішення суду, яким зобов`язано провести перерахунок пенсії з урахуванням оновленого розміру грошового забезпечення, застосовуються норми законодавства, чинного на дату з якого судом покладено обов`язок провести перерахунок пенсії. Таким чином, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія обчислена в розмірі, який не повинен перевищувати 70% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки, виданої державним органом, з якого особи були звільненні зі служби. Отже, оскільки умови пенсійного забезпечення Позивача змінилися, підстави для проведення виплати пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, відсутні. Відтак, розмір пенсії Позивача встановлено згідно чинного законодавства.

Не погоджуючись з такими діями Відповідача, Позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262 (п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262 (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч. 2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262 загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.

Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262, згідно яких цифри "90" замінено цифрами « 80». У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

У подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262, якими цифри "80" (відсотків) замінено цифрами "70".

Саме така, змінена редакція ст.13 Закону №2262-XIІ була застосована Відповідачем при визначенні розміру пенсії Позивача при проведенні перерахунку з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.01.2025 №9/3-112.

Статтею 63 Закону №2262 у редакції, чинній з 2004 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Стаття 63 Закону №2262 визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку № 45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у Позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ № 103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

У той же час зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились. Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.

У той же час, ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.

Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії Позивача у Відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки пенсія йому не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і перераховувалась.

04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Постановою Великої Палати Верховного суду від 16.10.2019 року це рішення залишене без змін.

Отже, слід визнати протиправним перерахунок пенсії Позивача з 01.02.2023 року виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, як такий, що обмежив гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті ним раніше. Суд вважає, що перерахунок пенсії Позивача слід проводити з 01.02.2023 та в подальшому виходячи із розміру 90% грошового забезпечення.

Водночас, вимога Позивача про здійснення виплати пенсії є похідною від вимоги про зобов`язання провести перерахунок пенсії. Здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата Позивачу сум перерахунку є обов`язком Відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право Позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована Відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога Позивача щодо зобов`язання Відповідача сплати пенсію є передчасною.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для часткового задоволення позову.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1331,20 грн, відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 665,60 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% при перерахунку пенсії з 01.02.2023 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої станом на 01.01.2023 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) здійснити з 01.02.2023 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки виданої станом на 01.01.2023 року.

4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять грн. 60 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 25.05.2026 р.

Суддя Н. В. Лісовська