Рішення № 136798361, 25.05.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
400/2800/26
Номер документу
136798361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2026 р. № 400/2800/26 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, вул. Зодчих, 22,м. Вінниця,Вінницький р-н, Вінницька обл.,21005, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання протиправним та скасування рішення від 17.02.2026 року № 142850009162; зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі по тексту Позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі по тексту Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі по тексту Відповідач 2) з вимогами про:

- визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 142850009162 від 17.02.2026 щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій;

- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 , до страхового стажу на посадах, що дають право на призначення та виплату грошової допомоги, на підставі п.п. "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоди роботи з 20.08.1984 по 12.08.1991 та з 06.06.1994 по 25.03.2002;

- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день призначення їй пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог Позивачка зазначає, що має право на призначення та виплату грошової допомоги згідно з п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058, однак Відповідач 1 протиправно відмовив їй у призначенні грошової допомоги, мотивуючи це відсутністю спеціального стажу тривалістю 30 років, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення зазначеної грошової допомоги, не зарахувало позивачці періоди роботи в Старобільській центральній районній лікарні - з 20.08.1984 по 12.08.1991 та в Старобільському РТМО - з 06.06.1994 по 25.03.2002, що в своїй сукупності складає стаж роботи на посадах, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, - 14 років, 9 місяців, 14 днів.

Ухвалою суду від 25.03.2026 року відкрито провадження по справі та визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

07.04.2026 р. Відповідач 1 надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Відповідач 1 зазначив, що згідно принципу екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області було винесено рішення від 17.02.2026 № 142850009162 про відмову у перерахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю такого права. За результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, доданих до неї документів та наявних відомостей, Головним управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області встановлено, що страховий стаж, який дає право для отримання виплати грошової допомоги, згідно з пунктом 7-1 розділу XV Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування становить 22 роки 10 місяців 14 днів. Щодо позовної вимоги про зобов`язання органу Пенсійного фонду нарахувати та виплатити грошову допомогу зазначає, що обрана форма захисту порушеного права у даному випадку є втручанням у дискреційні повноваження Головного управління.

07.04.2026 р. Відповідач 1 надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області за принципом екстериторіальності прийнято рішення від 17.02.2026 року № 142850009162, яким відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за заявою Позивача щодо виплати грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV Прикінцеві положення" Закону № 1058, вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 17.02.2026 року № 142850009162, є правомірним.

09.04.2026 р. представник позивача надав Відповідь на відзив на позовну заяву.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ОСОБА_1 з 01.01.2026 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ.

09.02.2026 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою щодо перерахунку пенсії, а саме нарахування та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за принципом екстериторіальності рішенням № 142850009162 від 17 лютого 2026 року відмовило позивачці в задоволенні її заяви про перерахунок пенсії, призначення та виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу на посадах, що дають право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 25.08.1984 позивачка ОСОБА_1 працювала:

1) в Старобільській центральній районній лікарні:

- з 20.08.1984 по 29.10.1985 - на посаді медичної сестри;

- з 30.10.1985 по 18.05.1986 - на посаді медичного лаборанта;

- з 19.05.1986 по 31.07.1986 - на посаді палатної медичної сестри;

- з 01.08.1986 по 31.10.1987 - на посаді мед. лаборанта (0,5 ставки) та дільничної мед. сестри (0,5 ставки);

- 01.11.1987 по 14.03.1988 - на посаді мед. лаборанта клінічної лабораторії;

- 15.03.1988 по 12.08.1991 - на посаді молодшої медичної сестри;

2) в Старобільському РТМО:

- з 06.06.1994 по 25.03.2002 - на посаді лаборанта клінічної лабораторії;

3) в Миколаївському обласному госпіталі ІВВК:

- з 19.02.2003 по 01.06.2017 - на посаді фельдшера-лаборанта терапевтичного відділення;

4) в Первомайській центральній районній лікарні:

- з 02.06.2017 по 31.12.2025 - на посаді лаборанта клініко-діагностичної лабораторії.

Разом з тим, в оскаржуваному рішенні зазначено, що ОСОБА_1 до своєї заяви про перерахунок пенсії долучила довідку № 8/01.5-17 від 27.01.2026 про знаходження у відпустці без збереження заробітної плати лише за період роботи з 19.02.2003 по 01.06.2017. Довідки на підтвердження перебування останньої у відпустках без збереження заробітної плати за інші періоди роботи - не долучені.

Вважаючи рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, у розмірі десяти місячних пенсій протиправним, Позивачка за захистом своїх прав звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відтак право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, мають особи:

1) яким призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV після 01.10.2011;

2) які на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

3) які мають страховий стаж (для чоловіків 35 років, для жінок 30 років) на вищезазначених посадах;

4) які до призначення пенсії за віком не отримували будь-якої пенсії.

Відповідач 1 відмовив ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з підстав відсутності 30 років стажу, що підтверджує роботу позивача в закладах державної або комунальної власності на відповідних посадах на день досягнення пенсійного віку. До страхового стажу для призначення грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до спеціального стажу роботи не зарахувало періоди роботи в Старобільській центральній районній лікарні - з 20.08.1984 по 12.08.1991 та в Старобільському РТМО - з 06.06.1994 по 25.03.2002, оскільки позивачка не надала уточнюючу довідку про періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати.

Згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_1 від 25.08.1984 позивачка ОСОБА_1 працювала в Старобільській центральній районній лікарні:

- з 20.08.1984 по 29.10.1985 - на посаді медичної сестри;

- з 30.10.1985 по 18.05.1986 - на посаді медичного лаборанта;

- з 19.05.1986 по 31.07.1986 - на посаді палатної медичної сестри;

- з 01.08.1986 по 31.10.1987 - на посаді мед. лаборанта (0,5 ставки) та дільничної мед. сестри (0,5 ставки);

- з 01.11.1987 по 14.03.1988 - на посаді мед. лаборанта клінічної лабораторії;

- з 15.03.1988 по 12.08.1991 - на посаді молодшої медичної сестри;

в Старобільському РТМО:

- з 06.06.1994 по 25.03.2002 - на посаді лаборанта клінічної лабораторії.

До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (далі - Перелік № 909).

До Переліку № 909 входять посади лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад).

Враховуючи викладене, відповідачем було протиправно відмовлено позивачці у зарахуванні періоду роботи з 01.07.1988 по 17.07.1991 та з 06.06.1994 по 25.03.2002 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо незарахування спірного періоду, оскільки позивач не надав уточнюючу довідку періодів перебування у відпустці без збереження заробітної плати, суд зазначає, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатись правом на перевірку таких документів не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на соціальний захист та пенсійне забезпечення.

Враховуючи те, що спірний період роботи з 20.08.1984 по 12.08.1991 та з 06.06.1994 по 25.03.2002 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, то позивач має необхідний стаж більше 30 років, що є достатнім для отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Тому відповідачем 1 було протиправно відмовлено позивачу у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Рішення про відмову в перерахунку пенсії за віком відносно позивача приймало Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за принципом екстериторіальності, і саме воно досліджувало документи позивача і вирішувало питання щодо перерахунку.

Відтак, за наслідками судового розгляду, обов`язок щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи та зобов`язання нарахувати грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" має бути покладений на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1331,20 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити.

2. Визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 142850009162 від 17.02.2026 щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., 21005, ідентифікаційний код 13322403) області зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до страхового стажу на посадах, що дають право на призначення та виплату грошової допомоги, на підставі п.п. "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоди роботи з 20.08.1984 по 12.08.1991 та з 06.06.1994 по 25.03.2002.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., 21005, ідентифікаційний код 13322403) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день призначення їй пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., 21005, ідентифікаційний код 13322403) судовий збір у сумі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна грн 20 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 25.05.2026 р.

Суддя Н. В. Лісовська