Ухвала суду № 136798162, 25.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
380/14910/24
Номер документу
136798162
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/14910/24

У Х В А Л А

25 травня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Морської Г.М. розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України у Львівській області, Державної міграційної служби України про скасування наказу, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України у Львівській області, Державної міграційної служби України (далі - відповідач), в якому просить

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 21.06.2024 №310-к/тр "Про скасування наказу ГУ ДМС України у Львівській області від 09.11.2023 №558-к/тр щодо поновлення на посаді ОСОБА_1 ";

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 05.07.2024 №342-к/тр "Про оголошення наказу ДМС України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС віл 15.01.2024 №17-кт" ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС віл 15.01.2024 №17-кт";

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Відділу №1 у місті Львові ГУ ДМС України у Львівській області з 06.07.2024;

- стягнути з Головного управління ДМС України у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 06.07.2024.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 адміністративний позов було задоволено повністю:

- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 21.06.2024 №310-к/тр "Про скасування наказу ГУ ДМС України у Львівській області від 09.11.2023 №558-к/тр щодо поновлення на посаді ОСОБА_1 ";

- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 05.07.2024 №342-к/тр "Про оголошення наказу ДМС України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС від 15.01.2024 №17-кт";

- визнано протиправним та скасовано наказ Державної міграційної служби України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС віл 15.01.2024 №17-кт";

- поновлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на посаді заступника начальника Відділу №1 у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з 06.07.2024;

- стягнуто з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79000) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з період з 06.07.2024 до 14.04.2025 включно у сумі 219837 (двісті дев`ятнадцять тисяч вісімсот тридцять сім) грн 72 коп з відрахуванням податків та зборів;

- допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на посаді заступника начальника Відділу №1 у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з 06.07.2024;

- допущено до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79000) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах стягнення за один місяць у сумі 24061 (двадцять чотири тисячі шістдесят одна) грн 84 коп. з відрахуванням податків та зборів.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 набрало законної сили 15.07.2025.

15.04.2025 позивачу видані виконавчі листи №380/14910/24 в частині негайного виконання.

24.07.2025 позивачу виданий виконавчий лист №380/14910/24 в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Ухвалою від 06.11.2025 заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах - задоволено, замінено боржника у виконавчих листах №380/14910/24, виданих 15.04.2025 та 15.07.2025 з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (код ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007) на Західне міжрегіональне управління ДМС (код ЄДРПОУ 45870769, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007).

24.04.2026 позивач подав заяву, якою просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №380/14910/24 шляхом зобов`язання Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби подати до суду звіт про виконання рішення суду в частині виплати вимушеного прогулу ОСОБА_1 .

Згідно із витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 24.04.2026 заява передана судді Морській Г.М.

Ухвалою від 29.04.2026 прийнято до розгляду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі № 380/14910/24 та призначити її до розгляду без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Оскільки головуюча суддя у період з 12.05.2026 по 22.02.2026 перебувала у додатковій відпустці розгляд заяви про встановлення судового контролю проводиться 25.05.2026.

Заява про встановлення судового контролю обґрунтована тим, що згідно листа ГУ ДКС України у Львівській області від 23.04.2026 №07.1-11 06/3365 відомо, що до боржника було скеровано запит щодо кодів класифікації видатків бюджету та рахунків, з яких необхідно здійснити безспірне списання коштів . Боржником на згаданий вище запит надано відповідь листом від 16.04.2026 №4601.5.2-5934/46.1-26, у якому не надано інформацію щодо визначення запитуваних кодів класифікації видатків бюджету та/або рахунків, з яких буде здійснюватися безспірне списання коштів. Як також слідує із листа, ЗМУ ДМС просить зупинити безспірне списання коштів інформуючи про те, що було подано касаційну скаргу на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2025 з питань заміни сторони виконавчого провадження та на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2026 по справі №380/14910/24. У листі також зазначено, що у кошторисі та плані використання бюджетних коштів ЗМУ ДМС на 2026 рік не передбачено бюджетних призначень на виконання вищевказаного судового рішення, зокрема оплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Також, із змісту згаданого листа стало відомо, що ЗМУ ДМС не зверталось до вищестоячого органу ДМС України з питанням виділення додаткових бюджетних коштів (асигнувань), необхідних для повного виконання рішення суду, хоча саме до компетенції ЗМУ ДМС належать повноваження сформувати заявку-розрахунок на фінансування для виплати вимушеного прогулу та видатків за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" на певний місяць.

Позивач зазначає, що із змісту листа від 16.04.2026 №4601.5.2-5934/46.1-26 зрозуміло, що ЗМУ ДМС не вжило жодних заходів щодо виконання судового рішення та вцілому не вбачає за необхідне виконувати судове рішення. Вважає, що затримка у виконанні судового рішення в частині виплати заборгованості перед позивачем зумовлена виключно протиправною бездіяльністю ЗМУ ДМС в особі керівника, так як суб`єкт владних повноважень не надав інформацію щодо кодів класифікації видатків бюджету та/або рахунків, з яких буде здійснюватися безспірне списання коштів; не упорядковує свої зобов`язання та не приводить зареєстровані в органі Казначейства бюджетні зобов`язання у відповідність з бюджетними асигнуваннями; не вніс зміни до кошторису спеціального фонду в частині власних надходжень та вцілому не вживав жодних заходів щодо додаткового виділення бюджетних асигнувань на ці потреби. Судове рішення залишається не виконаним через не вжиття ЗМУ ДМС відповідних заходів для забезпечення його виконання.

На думку представника позивача, матеріалами справи підтверджено наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю, рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

У своїх запереченнях ЗМУ ДМС просить відмовити у задоволенні заяви про встановлення судового контролю. Зокрема зазначає, що 15.04.2026 ЗМУ ДМС отримало запит Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області № 07.1-11-06/3024 щодо виконавчого документа про стягнення з Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби згідно виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду по справі №380/14910/24 на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 06.07.2024 по 14.04.2025 у розмірі 195775,88 грн.

Вказує, що відповідно до частини першої статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами. Станом на початок бюджетного 2026 року кошти для сплати в повному обсязі середнього заробітку за час вимушеного прогулу ОСОБА_1 по справі № 380/14910/24 у кошторисі ЗМУ ДМС були відсутні. Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за № 845 (далі - Порядок № 845). Згідно з частиною другою статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» та частиною першою статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів із рахунків такого державного органу, а в разі відсутності в зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (бюджетна програма КПКЗ 3504040 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою»). Пунктом 3 Порядку № 845 визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Відповідно до п. 6 Порядку № 845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб заяву про виконання такого рішення та відповідні документи. Згідно з п. 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, у якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), документи, зазначені в пункті 6 цього Порядку.

Відповідач наголошує, що станом на сьогодні контроль за виконанням рішення суду здійснюється Головним управління Казначейства в частині виплати вимушеного прогулу ОСОБА_1 в межах наявних бюджетних асигнувань ЗМУ ДМС. З аналізу встановлених обставин справи та зазначених приписів норм права у їх сукупності, можна зробити висновок, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2026 у справі № 380/14910/24 в частині стягнення з ЗМУ ДМС на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягає виконанню в порядку, визначеному Законом № 4901-VI та Порядку № 845, органами Державної казначейської служби, а відповідно, виконання даного рішення суду у наведеній частині не залежить від самого боржника.

Розглядаючи подану заяву про встановлення судового контролю суд зазначає таке.

Згідно з ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, вказані норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача.

Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду 14.04.2025 у справі №380/14910/24 позов ОСОБА_1 задоволено повністю та, зокрема, стягнуто з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79000) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з період з 06.07.2024 до 14.04.2025 включно у сумі 219837 (двісті дев`ятнадцять тисяч вісімсот тридцять сім) грн 72 коп з відрахуванням податків та зборів.

Втім, ухвалою суду від 06.11.2025 замінено боржника у виконавчих листах №380/14910/24, виданих 15.04.2025 та 15.07.2025 з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (код ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007) на Західне міжрегіональне управління ДМС (код ЄДРПОУ 45870769, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007).

Частиною 2 ст. 6 Закону України Про виконавче провадження встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень від 05.06.2012 № 4901-VI (далі Закон №4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за № 845 (далі - Порядок №845).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону №4901 передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 3 Порядку №845 визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до п. 5 Порядку №845 під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право:

1) повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів;

2) звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання;

3) безоплатно отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію;

4) вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів;

5) застосовувати заходи впливу до боржників відповідно до Бюджетного кодексу України та у разі виявлення фактів порушення бюджетного законодавства у процесі або за результатами виконання виконавчих документів, повідомляти про такі порушення органам Держаудитслужби;

5-1) повідомляти органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ, про дії або бездіяльність боржника, що перешкоджає виконанню виконавчого документа;

6) відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком;

7) вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.

Згідно із п. 6 Порядку №845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб заяву про виконання такого рішення та відповідні документи.

Пунктом 33 Порядку №845, зокрема, встановлено, що у разі коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.

Відповідно до п.28 Порядку №845 орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводиться безспірне списання коштів. З дня визначення кодів класифікації видатків бюджету та рахунків орган Казначейства повідомляє боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, про здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника та не проводить платежі, крім платежів, які визначені у пункті 25 цього Порядку. Коди класифікації видатків бюджету та рахунки не визначаються органом Казначейства на період дії особливого періоду та (або) проведення антитерористичної операції на території України або в окремих її місцевостях, а також здійснення відповідно до Закону України Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях щодо Міноборони, МВС, СБУ, інших органів військового управління, Апарату Ради національної безпеки і оборони України, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Адміністрації Держспецзв`язку, Управління державної охорони, Національної гвардії, Національної поліції, ДСНС, а також їх територіальних органів (підрозділів), установ, закладів та організацій, що належать до сфери їх управління, військових частин.

Згідно із п.29 Порядку №845 у разі неможливості визначення кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа надсилає до боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.

Якщо боржник, який є одержувачем бюджетних коштів, повідомляє про те, що заборгованість за виконавчими документами не відповідає заходам, передбаченим бюджетною програмою, які їх уповноважили виконувати, та надає документи, які це підтверджують, орган Казначейства повертає виконавчі документи стягувачу для стягнення таких коштів через органи виконавчої служби.

При цьому, на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов`язаних із централізованим обслуговуванням боржника, за всіма рахунками, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у пункті 25 цього Порядку (п.30 Порядку №845).

З аналізу встановлених обставин справи та зазначених приписів норм права у їх сукупності, суд робить висновок, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2024 у справі №380/14910/24 в частині стягнення з ЗМУ ДМС на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 06.07.2024 до 14.04.2025 включно у сумі 219837 (двісті дев`ятнадцять тисяч вісімсот тридцять сім) грн 72 коп з відрахуванням податків та зборів підлягає виконанню у спосіб, визначений Законом №4901 та Порядком №845, органами Державної казначейської служби, які наділені повноваженнями ефективного сприяння виконанню рішень судів, а відповідно, виконання даного рішення суду у наведеній частині не залежить від самого боржника.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для зобов`язання ЗМУ ДМС подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, внаслідок чого у задоволенні заяви представника позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі слід відмовити відповідно до ч. 2 ст. 382-1 КАС України.

Керуючись ст. 241, 248, КАС України, суд

ухвалив:

У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №380/14910/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України у Львівській області, Державної міграційної служби України про скасування наказу відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати підписання ухвали.

Суддя Морська Г.М.