Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про продовження строку залишення заяви без руху)
25 травня 2026 року м. Житомир
справа № 240/4735/20
категорія 112030300
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Горовенко А.В., перевіривши заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за його позовом до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року позов ОСОБА_1 задоволено
Відповідно до ухвали суду від 09 березня 2023 року заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження задоволено та замінено сторону у виконавчому провадженні при виконанні виконавчих листів у справі №240/4735/20, виданих Житомирським окружним адміністративним судом 13 жовтня 2021 року, з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
До суду, в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), від позивача надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №240/4735/20.
Згідно з ухвалою суду від 27.04.2026 заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення залишено без руху, та встановлено заявнику строк для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- документу про сплату судового збору за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення в сумі 998,40 грн.
21 травня 2026 року від ОСОБА_1 до канцелярії суду надійшла заява (за вх. №37180/26) у прохальній частині якої просить звільнити її від сплати судового збору за подання заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №240/4735/20.
Розглянувши подану заявником заяву, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).
Згідно із частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 вказаного Закону встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» станом на 01.01.2026 встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у сумі 3328,00 грн.
Частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI встановлені ставки судового збору.
Згідно з підпунктом 6 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення сплачується судовий збір у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 998,40 грн.
Заявником доказів сплати судового збору не надано, також до матеріалів заяви не надано і доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору.
Судом встановлено, що 14.11.2024 набрав чинності Закон України від 31.10.2024 №4056-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про судовий збір" у зв`язку з Рішенням Конституційного Суду України від 13 травня 2024 року №6-р(ІІ)/2024 щодо забезпечення принципу обов`язковості судового рішення".
Законом №4056-ІХ внесено зміни до ч.2 ст.3 Закону України "Про судовий збір", відповідно до яких судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення (п. 2).
Водночас, підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, підпункт 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI є спеціальною нормою, яка регулює сплату (встановлює розмір) судового збору при зверненні саме до адміністративних судів із заявою, зокрема, щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі.
При цьому, у статті 4 Закону №3674-VI відсутні окремі ставки судового збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, водночас така ставка судового збору визначена при зверненні до адміністративного суду із указаними заявами.
Тому, при вирішенні питання про прийняття до розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у даній справі підлягають застосуванню положення підпункту 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, якими передбачено обов`язок сплати судового збору за подання такого виду заяв саме до адміністративного суду, а не положень пункту 2 частини другої статті 3 Закону №3674-VI, на які містяться посилання у заяві про усунення недоліків, поданій на виконання вимог ухвали суду від 25 березня 2026 року.
Також суд зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини другої статті 3, підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 10 березня 2026 року № 2-р/2026 у справі № 1-5/2025(374/25), визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину другу статті 3, підпункт 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI зі змінами в тім, що вони уможливлюють справляння судового збору "за подання апеляційної скарги і касаційної скарги на ухвали суду", постановлені в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас, позивач звернувся до суду саме із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення, тобто в порядку ст. 378 КАС України.
Посилання заявника на правову позицію Верховного Суду у справі №240/7108/21 суд оцінює критично, оскільки постанови суду касаційної інстанції не є джерелом права, а висновки, викладені у рішенні Верховного Суду, не можуть змінювати чи скасовувати діючі положення закону - підпункту 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, яким і регулюється питання справляння судового збору за подання до адміністративного суду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
До того ж, суд звертає увагу на те, що про необхідність сплати судового збору за подання до суду заяви в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено Верховним Судом у постанові від 17 травня 2023 року по справі №260/5761/21.
Водночас у постанові Верховного Суду від 25 лютого 2026 року у справі №240/7108/21, на яку посилається заявник, не міститься висновків про відступ від позиції щодо застосування підпункту 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, наведеній у постанові Верховного Суду від 17 травня 2023 року по справі №260/5761/21.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність достатніх та необхідних правових підстав для звільнення заявника від сплати судового збору за подання до адміністративного суду заяви зміну способу і порядку виконання судового рішення, а тому суд вважає за необхідне продовжити заявнику строк для усунення недоліків вказаних в ухвалі суду від 27.04.2026, - 5 днів, з дня вручення йому копії даної ухвали.
Керуючись статтями 121, 169, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
ухвалив:
1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №240/4735/20, - відмовити.
2. Продовжити ОСОБА_1 строк на усунення недоліків заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №240/4735/20, вказаних в ухвалі Житомирського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2026 року, - 5 днів з дня вручення копії даної ухвали.
3. Копію ухвали надіслати позивачу не пізніше наступного дня після її постановлення.
4. Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог ухвали у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернено.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Горовенко