Рішення № 136794978, 22.05.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2026
Номер справи
140/1893/26
Номер документу
136794978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/1893/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058-ІV); зобов`язання здійснити з 01 грудня 2025 року перерахунок та виплати пенсії за віком (з урахуванням раніше виплачених сум) відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV та застосувати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки, без врахування заробітної плати до липня 2000 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки без врахування заробітної плати до липня 2000 року. Проте відповідач письмово повідомив про відсутність правових підстав для вчинення таких дій.

Позивач не погоджується із такою відмовою та з покликанням на статтю 42 Закону №1058-ІV просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.18-20). В обґрунтування цієї позиції вказав, що ОСОБА_1 з 15 лютого 2010 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV. При призначенні пенсії позивачу враховано страховий стаж - 39 років 10 місяців 13 днів та заробітну плату за період з 01 серпня 1991 року по 31 липня 1996 року, з 01 липня 2000 року по 28 лютого 2010 року. У 2017 році позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки. Відповідач зауважив, що ОСОБА_1 продовжує отримувати той самий вид пенсії. Тому у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії показник середньої заробітної плати залишається незмінним та застосовувати частину другу статті 40 Закону №1058-ІV немає законних підстав.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

З 15 лютого 2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, що не є спірним та підтверджено листом ГУ ПФУ у Волинській області від 15 січня 2026 року №1010-22207/КЩ-02/8-0300/26 (а.с.9).

З 01 жовтня 2017 року розмір пенсії позивача перераховано автоматизовано із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, про що видно з рішення від 03 листопада 2027 року №907550151523 (а.с.24-27).

Відповідно до рішення №907550151523 позивачу з 01 березня 2025 року проведено перерахунок пенсії за віком (масовий) у зв`язку з індексацією заробітку (а.с.28). Пенсія обчислена з урахуванням страхового стажу 39 років 10 місяців 15 днів, заробітної плати за періоди з 01 серпня 1991 року по 31 липня 1996 року та з 01 липня 2000 року по 28 лютого 2010 року, середнього заробітку по Україні за 2014-2016 роки 3764,40 грн, який із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (1,17 х 1,1 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115) становить 8913,83 грн (а.с.29-31).

Перерахунок позивачу пенсії за віком (масовий) у зв`язку з індексацією заробітку проведено також 01 березня 2026 року, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії №907550151523 (а.с.32). Пенсія обчислена з урахуванням страхового стажу 39 років 10 місяців 15 днів, заробітної плати за періоди з 01 серпня 1991 року по 31 липня 1996 року та з 01 липня 2000 року по 28 лютого 2010 року, середнього заробітку по Україні за 2014-2016 роки 3764,40 грн, який із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (1,17 х 1,1 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 х 1,121) становить 9992,40 грн (а.с.33-35).

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 16 грудня 2025 року про перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки та без врахування заробітної плати до липня 2000 року (а.с.23).

Відповідач листом від 15 січня 2026 року №1010-22207/КО-02/8-0300/26 (а.с.9) повідомив ОСОБА_1 , що з 15 лютого 2010 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV; підстав для застосування нового показника заробітної плати за 2022-2024 роки немає.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Закон №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV з 15 лютого 2010 року (а.с.9).

Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з абзацом другим пункту 4-3 розділу XV Прикінцеві та перехідні положення Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Як установлено частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Зазначені норми деталізовані у Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року №10-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 червня 2018 року за №714/32166), відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

З аналізу наведених норм слідує, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що визначена частиною другою статті 40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку переведення з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше.

Суд повторює, що позивачу вперше призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV з 15 лютого 2010 року та він не переходив на інший вид пенсії. В цьому випадку не відбулася зміна виду отримуваної пенсії, оскільки позивач з моменту призначення отримує пенсію за віком. Отже, в органу Пенсійного фонду України не виникає обов`язку застосувати для обчислення пенсії інший показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - за 2022, 2023, 2024 роки за зверненням пенсіонера у 2025 році.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постановах від 15 травня 2020 року у справі №334/13/16-а, від 17 травня 2021 року у справі №185/1473/17, від 18 листопада 2020 року у справі №522/1916/17, від 21 жовтня 2021 року у справі №2-а-2430/11.

До того ж Законом №1058-IV пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації (частина друга статті 42). Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсія позивача індексується, що підтверджується перерахунками пенсії з 01 березня 2025 року, з 01 березня 2026 року (а.с.а.с.28-35).

Звертаючись із заявою 16 грудня 2025 року, позивач не навів обставин та не надав доказів, які зумовлюють перерахунок його пенсії саме з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки, а доводи позову ґрунтуються на помилковому розумінні пенсійного законодавства.

За наведеного вище правового регулювання та встановлених у справі обставин суд погоджується із відповідачем, що відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки з 01 грудня 2025 року, тому у задоволенні позовних вимог у цій частині суд відмовляє.

Поряд з цим суд зауважує, що у заяві від 16 грудня 2025 року позивач просив здійснити перерахунок пенсії без врахування заробітної плати за період до липня 2000 року (а.с.23).

За приписами частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Отже, період, за який враховується заробітна плата - це періоди страхового стажу з 01 липня 2000 року по місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. При цьому заробітна плата за період 60 місяців до 01 липня 2000 року враховується лише за бажанням особи або коли страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців,

Позивач з огляду на своє право може самостійно обрати період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Такий період можливо встановити з 01 липня 2000 року відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону №1058-IV без врахування заробітної плати до 01 липня 2000 року.

Відповідач у своєму листі від 15 січня 2026 року №1010-22207/КО-02/8-0300/26 надав оцінку лише вимозі щодо здійснення перерахунку пенсії за віком із застосування показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки, проте повністю проігнорував вимогу про виключення з розрахунку пенсії за віком заробітної плати до липня 2000 року. Така вибірковість при розгляді заяви свідчить про недобросовісність органу влади та порушує право позивача на отримання вмотивованої відповіді, що з урахуванням наданих пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України суду повноважень є підставою для визнання бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо нерозгляду заяви позивача від 16 грудня 2025 року в частині здійснення перерахунку пенсії за віком без врахування заробітної плати до липня 2000 року протиправною та зобов`язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 грудня 2025 року в частині здійснення перерахунку пенсії за віком без врахування заробітної плати до липня 2000 року із наданням вмотивованої відповіді.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов`язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 16 грудня 2025 року в частині здійснення перерахунку пенсії за віком без врахування заробітної плати до липня 2000 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 грудня 2025 року в частині здійснення перерахунку пенсії за віком без врахування заробітної плати до липня 2000 року із наданням вмотивованої відповіді.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк