Ухвала суду № 136794851, 25.05.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
120/7296/26
Номер документу
136794851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

25 травня 2026 р. Справа № 120/7296/26

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Поліщук Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Так, п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" станом на 01.01.2026 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3328 грн.

Таким чином, ставка судового збору за подання адміністративного позову із однією вимогою немайнового характеру становить 1331,20 грн.

Частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

У прохальній частині позовної заяви позивачі просить:

- визнати протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо перенаправлення запиту позивачів від 19.03.2026 року вих. № 581Ко до Міністерства юстиції України;

- визнати бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо ненадання відповіді на публічну інформацію;

- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо надання текстових роз`яснень законодавства у листі-відповіді №49333/71-6-26/10.2.2 від 08.04.2026 року замість надання запитуваної публічної інформації;

- зобов`язати Кабінет Міністрів України (або Секретаріат Кабінету Міністрів України як його розпорядника інформації) повторно розглянути колективний запит на публічну інформацію позивачів від 19.03.2026 вих. №581Ко та надати запитувану інформацію.

Отже, позивачами заявлено чотири вимоги немайнового характеру одна з яких є похідною, відтак сума судового збору за звернення до суду з даним позовом становить 3993,60 грн.

Разом із тим, до матеріалів позовної заяви не додано документи про сплату судового збору ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

При цьому позивачами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 долучено документи про сплату судового збору у розмірі 1331,20 грн.

З огляду на зазначене позивачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 слід надати докази сплати решти суми судового збору в розмірі 2662,40 грн, а позивачам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 слід надати докази сплати решти суми судового збору в розмірі 3996,60 грн

Що стосується долучених посвідчень учасників бойових дій ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , як доказів звільнення від сплати судового збору відповідно до положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Правовий статус ветеранів війни регулюється Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Статтею 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту (в тому числі учасники бойових дій), отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначений у ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Серед наданих Законом пільг, відсутнє право на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами щодо скасування рішення суб`єкта місцевого самоврядування прийнятого за результатами розгляду заяви, подання якої не пов`язано з соціальним захистом колишнього військовослужбовця.

При цьому, конструкція п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", в якому йдеться про "справи, пов`язані з порушенням їхніх прав", вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавало у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про уточнення характеру порушених прав.

Наявність статусу учасника бойових дій не є підставою для звільнення від сплати судового збору з усіх спорів.

З огляду на те, що оскаржуване рішення у мажах даної справи не пов`язане із їх статусом як учасника бойових дій і такий статус позивачів не впливає на зміст та обсяг їх прав на отримання відповіді на колективний запит та неналежний розгляд поданого запиту, відсутні підстави для застосування пільги передбаченої п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Тому судовий збір при зверненні до суду у цій справі повинен бути сплачений на загальних підставах.

Таку ж оцінку процесуальному питанню пов`язаному із застосуванням пільг із сплати судового збору учасниками бойових дій надавала Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 06.05.2020 по справі № 9901/70/20 та у постанові від 09.10.2019 по справі №9901/311/19, а також Верховний Суд у постанові від 19.10.2020 по справі № 240/934/20.

З урахуванням вищезазначеного, позивачі не звільняються від сплати судового збору за звернення до суду із заявленими у межах даної справи позовними вимогами.

З огляду на викладене, позивачам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 слід надати докази сплати судового збору в розмірі 3993,60 грн.

Окрім того, відповідно до п. 2 с. 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Згідно із п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Також, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України).

З огляду на вищезазначене, саме позивач визначає коло відповідачів, до яких він заявляє позовні вимоги.

Аналізуючи зміст прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивачі просять, окрім іншого:

- визнати протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо перенаправлення запиту позивачів від 19.03.2026 року вих. № 581Ко до Міністерства юстиції України;

- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо надання текстових роз`яснень законодавства у листі-відповіді №49333/71-6-26/10.2.2 від 08.04.2026 року замість надання запитуваної публічної інформації.

При цьому у якості відповідачів вказані суб`єкти не визначені.

З огляду на викладене, позивачам слід уточнити склад відповідачів за даним позовом чи/або зміст заявлених позовних вимог.

Крім того, згідно ч. 2, 4 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивачі в суб`єктному складі учасників справи зазначили третіми особами Секретаріат Кабінету Міністрів України та Міністерство юстиції.

Разом з тим, до позовної заяви не додано обґрунтованого клопотання із зазначенням підстав, на яких Секретаріат Кабінету Міністрів України та Міністерство юстиції України необхідно залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачами позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.

За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особам, які її подали, строк для усунення недоліків шляхом:

- надання доказів сплати судового збору позивачами: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - у розмірі 2662,40 грн. та позивачами ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - у розмірі 3993,60 грн. за наступними реквізитами: одержувач: ГУК у Він, обл./м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ: 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд;

- подання обґрунтованого клопотання із зазначенням підстав, на яких Секретаріат Кабінету Міністрів України та Міністерство юстиції України необхідно залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача;

- уточнення суб`єктного складу за даним позовом та/або приведення у відповідність змісту прохальної частини позову.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії залишити без руху.

2. Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, шляхом:

- надання доказів сплати судового збору позивачами: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - у розмірі 2662,40 грн. та позивачами ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - у розмірі 3993,60 грн. за наступними реквізитами: одержувач: ГУК у Він, обл./м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ: 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд;

- подання обґрунтованого клопотання із зазначенням підстав, на яких Секретаріат Кабінету Міністрів України та Міністерство юстиції України необхідно залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача;

- уточнення суб`єктного складу за даним позовом та/або приведення у відповідність змісту прохальної частини позову.

3. Дану ухвалу направити позивачам.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна