Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 331/3234/26
Провадження № 3/331/1075/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Каретник Ю.М., за участю прокурора Якубіної Т.В., особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, які надійшли із Запорізького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА:
Відповідно до протоколу № 28 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, складеного 14.04.2026, 07.08.2025 за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , будучи особою, яка станом на 13.10.2021 припинила виконання обов`язків заступника начальника відділу поліції з превентивної діяльності відділу поліції №1 Василівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, тобто діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави та відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІІ, примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», дія якої була відновлена з 12.10.2023, тобто з дня вступу в законну силу Закону України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», в порушення вимог п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України № 1700-VІІ, яким визначено строки подачі декларацій, лише 07.08.2025, тобто несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, після року припинення діяльності, тобто за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, підтвердив обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та у долучених до матеріалів справи письмових поясненнях, розкаявся у вчиненому.
Прокурор в судовому засіданні просила застосувати відносно ОСОБА_1 мінімальне адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та прокурора, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до таких висновків.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. «з» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
25.03.1998 ОСОБА_1 зарахований на службу до органів Міністерства внутрішніх справ України у званні старшина міліції.
07.11.2025 ОСОБА_1 як працівник поліції, прийняв присягу на вірність українському народові, присягнув дотримуватись Конституції та Законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов`язки.
26.02.2021 наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області № 118 о/с, підполковника поліції Пономарчука Сергія Костянтиновича призначено на посаду заступника начальника відділу поліції з превентивної діяльності відділу поліції № 1 Василівського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області.
Під час несення служби в Національній поліції України до ОСОБА_1 під особистий підпис доводились:
- зобов`язання поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» від 02.03.2018;
- пам`ятка щодо заборон, обмежень та зобов`язань, передбачених законодавством України для поліцейських, де окремим пунктом визначені вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 20.11.2018;
- пам`ятка-ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов`язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме: вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення від 28.10.2019, де окремим пунктом вказані вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також види відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства.
07.10.2021 наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області № 487 о/с відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (за власним бажанням), підполковника поліції Пономарчука С.К. заступника начальника відділу поліції з превентивної діяльності відділу поліції №1 Василівського районного управління поліції з 13.10.2021 звільнено зі служби в поліції.
Відповідно до абз.2 п.2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Отже, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік після року припинення діяльності, тобто за 2021, до 31.01. 2024.
Проте, встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, тобто за 2021 рік, відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 07.08.2025.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується його поясненнями, наданими під час розгляду справи, а також долученими до матеріалів справи доказами: письмовими поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, копією послужного списку, копією наказу начальника ГУНП в Запорізькій області №118 о/с від 26.02.2021 про призначення ОСОБА_1 на посаду заступника начальника відділу поліції з превентивної діяльності відділу поліції № 1 Василівського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, копією присяги, зобов`язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» від 02.03.2018, пам`яткою щодо заборон, обмежень та зобов`язань, передбачених законодавством України для поліцейських, де окремим пунктом визначені вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 20.11.2018; пам`яткою-ознайомленням поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов`язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме: вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби/роботи, які повністю узгоджуються з обставинами, вказаними у протоколі № 28 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 14.04.2026.
Таким чином, суддя приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП кваліфіковані правильно, його вина у вчиненні даного правопорушення доведена.
Обставиною, що пом`якшує адміністративну відповідальність, суддя визнає щире каяття ОСОБА_1 , а обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, суддею не встановлено.
Підстави для закриття справи, передбачені ч.2 ст.284 та ст.247 КУпАП, відсутні.
Згідно зі ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ч.2 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Тому з урахуванням всіх цих обставин у сукупності, суддя приходить до висновку, що на ОСОБА_1 має бути накладене стягнення у виді штрафу. При цьому, на переконання судді, саме такий вид стягнення буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи в дусі поваги до законів України та для запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Крім цього, суддею враховано, що відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із ч. 8 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
У зв`язку з цим суддя приходить до висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_1 судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: Одержувач: ГУК у Запорізькій області 21081100; ЄДРПОУ: 37941997; Банк: Казначейство України (ЕАП); Рахунок: UA558999980313060106000008479; ККДБ: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»; Призначення платежу: Сплата штрафу у справі про адміністративне правопорушення № 331/3234/26, провадження № 3/331/1075/2026.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір, Стягувач: Державна судова адміністрація України; Призначення платежу: Сплата судового збору у справі про адміністративне правопорушення №331/3234/26, провадження № 3/331/1075/2026.
Роз`яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена учасниками процесу до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Юлія КАРЕТНИК