Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/12788/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Киселівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області та Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Чернігівської міської ради № 45/VIII-9 від 25липня 2025 щодо відмови мені у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність безоплатно земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га ( кадастровий номер 7410100000:02:018:0190), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд( присадибна ділянка);
зобов`язати Чернігівську міську раду затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі(на місцевості), кадастровий номер 7410100000:02:018:0190, місце знаходження : АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд( присадибна ділянка) та передати її мені у власність безоплатно.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є власником житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Раніше вказана вулиця, мала назву-«вулиця Сонячна» і входила до території села Новоселівка Новоселівської сільської ради Чернігівської області. Постановою Верховної Ради України від 08 липня 1999 року № 872-XIV «Про зміну меж міста Чернігів Чернігівської області» частину села Новоселівка Новоселівської сільської ради з прилеглими землями загальною площею 513,4 гектара було включено у межі міста. Позивач замовив розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі(на місцевості). Земельна ділянка була сформована відповідно до приписів ст.79-1 ЗК України, їй присвоєно кадастровий номер та інформація про неї внесена до Державного земельного кадастру. Рішенням Чернігівської міської ради № 45/VIII-9 від 25 липня 2025 року позивачу було відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі(на місцевості) та передачу у власність. Причиною відмови у рішенні зазначено: знаходження бажаної земельної ділянки за межами міста Чернігова. Позивач вважає, що вказана відповідачем підстава для відмови у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу йому у власність безоплатно земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд( присадибна ділянка) є надуманою і такою, що не відповідає дійсності.
У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що проект зміни межі міста Чернігова був розроблений Чернігівським філіалом Інституту землеустрою Української академії аграрних наук 1998 року згідно з дорученням Чернігівської обласної державної адміністрації. Для забезпечення розвитку міста та його інфраструктури, в умовах інтенсивної забудови, відповідно до постанови Верховної Ради України від 8 липня 1999 року № 872-XIV «Про зміну меж міста Чернігів Чернігівської області» у межі міста Чернігова включено, зокрема, частину території села Новоселівка Новоселівської сільської ради з прилеглими землями, загальною площею 513,4 га. Згідно з даними Проекту зміни межі міста Чернігова, зокрема, з даних експлікації, із земель с. Новоселівка до земель міста Чернігова передано ділянку №2 площею 21.1 га ділянку №3 площею 10.7 га відповідно площа переданого житлового масиву села Новоселівка 31.8 га. З урахуванням вимог ст.22 Земельного кодексу Української РСР та Постанови Верховної Ради України «Про зміну меж міста Чернігів Чернігівської області» від 8 липня 1999 року № 872-XIV складено акт прийому-передачі від 19.01.2000 земельних ділянок до межі міста Чернігова. Ураховуючи зазначене, межі кадастрових зон, внесених ДЗК, можуть не відповідати межам адміністративних одиниць населеного пункту. Виборча дільниця та територіальний округ не є документацією землеустрою з визначення меж населеного пункту. За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 та наданої позивачем технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) п.16.1 рішення Чернігівської міської ради від 25.07.2025 року №45/VIII-9 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі у власність безоплатно земельної ділянки.
У відповіді на відзив позивач наполягає на задоволенні позову з підстав аналогічних, викладеним у позовній заяві. У запереченнях відповідач вказує на безпідставність доводів позивача та просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу семиденний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень. Залучено до участі у справі Киселівську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області та Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.01.2026 у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у судовому засіданні відмовлено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Чернігівська міська рада розглянула заяву позивачу про затвердження технічної документації від 25.04.2025 та керуючись пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 70, 71, 72, 74, 80 Закону України «Про адміністративну процедуру», частиною 2 статті 83, частиною 1 статті 122, частиною 8 статті 186 Земельного кодексу України, ураховуючи Постанову Верховної Ради України від 08 липня 1999 року № 872-XIV «Про зміну меж міста Чернігова», Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI, який набрав чинності 01 січня 2013 року та знаходження бажаної земельної ділянки за межами міста Чернігова та прийняла рішення міської ради від 25 липня 2025 року № 45/VIII - 9, пунктом 16, якого позивачу було відмовлено у затверджені технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі у власність безоплатно земельної ділянки по вул. В. Липинського, 2, площею 0,1000 га (кадастровий номер 7410100000:02:018:0190), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.35).
На підставі договору від 11.04.2018 №1403фг/2018 ДНВП «Геосистеми» були проведені роботи з топографічної аерофотозйомки території м. Чернігова та прилеглих земель. З викопіювання з аерофотозйомки вбачається, що земельна ділянка кадастровий номер 7410100000:02:018:0190 по вул. Липинського, 2 знаходиться за межами міста Чернігів (а.с.91-93).
Чернігівською філією Українською академією аграрних наук інституту землеустрою в 1998 році був розроблений проєкт змін межі міста Чернігова. В Пояснювальній записці вказано, що сходи мешканців сіл Жавинка, Павлівка, Ст.Білоус, Киїнка, Радянська Слобода, Новий Білоус, Олександрівка, Півці та частини села Новоселівка відбулися в серпні - жовтні 1997 року. На сходах мешканці сіл Олександрівна, Півці та частини села Новоселівка /вулиці Сонячна, Рахматуліна, Лаціса та провулок Лаціса/ виявили бажання приєднатися до міста Чернігова. Громадяни ж інших населених пунктів - більшістю голосів - відхилили пропозицію приєднатися до міста Чернігова. Виходячи з вищезазначеного, проект зміни межі міста Чернігова розроблено на населені пункти Олександрівка, Півці та частину с.Новоселівка з території Новоселівської сільської ради загальною площею 513,4 га, з них земель Новоселівської сільської ради - 348,1 га, постійного користування КСП Урожай - 39,0 га /лісовий фонд/ та 126,3 га інших сторонніх землекористувачів на території сільської ради. Новоселівська сільська рада /13 позачергова сесія 22 скликання/, враховуючи волевиявлення громадян сіл Олександрівки, Півнів та частини села Новоселівки /вулиці Сонячна, Рахматуліна, Лаціса та пров.Лаціса/ погодила проект зміни межі мі ста Чернігова з включенням до його межі земельних ділянок загальною плошею 513,4 га в розрізі землекористувачів і вгідь, шо зазначені в експлікації земель (а.с.96-100).
З протоколу опитування громадян вулиць Сонячна, Рахматуліна, Лаціса, провулок Лаціса, затверджений рішенням від 18.09.1997 №62 встановлено, що більшістю голосів було вирішено просити сесію Новоселівської сільської Ради затвердити результати опитування громадян с.Новоселівка вулиць Сонячна. Рахматуліна, Лаціса, провулок Лаціса і підняти клопотання перед районною Радою про приєднання даних вулиць с. Новоселівка до м. Чернігова (а.с.112 на звороті, 113).
Рішенням тринадцятої позачергової сесії ХХІІ скликання від 26.12.1997 Новоселівська сільська рада народних депутатів погодила проєкт зміни меж міста Чернігова в зв`язку з приєднанням до нього сіл Олександрівка , Півці та частини села Новоселівка /вулиці Сонячна, Рахматуліна , Лаціса та провулок Лаціса/, яким передбачено передачу до межі міста Чернігова земельних ділянок території сільської Ради загальною плошею 513,4 га, в розрізі землеволодільців, землекористувачів і вгідь згідно додатку (а.с.114 на звороті).
Чернігівський районний відділ земельних ресурсів, архітектор Чернігівського району, Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чернігівської міської ради народних депутатів розглянувши проект зміни межі міста Чернігова, розроблений Чернігівським філіалом інституту землеустрою УААН, який передбачає передачу до межі міста Чернігова земельних ділянок загальною площею 564,1 га, з них за рахунок земель Новрселівської сільської ради 513,4 га /житлові масиви сіл Олександрівка, Півці та частина с.Новоселівка - вулиці Сонячна, Рахматуліна, Лаціса і провулок Лаціса/ і земель Радянсько-Слобідської сільської ради -50,7 га /житлові масиви Астра та Зарічний/, районний відділ земельних ресурсів погодили проект зміни межі міста Чернігова, що підтверджується висновками (а.с.115,116).
План меж до проекту зміни меж міста Чернігова був погоджений, окрім інших, головою Чернігівської районної ради народних депутатів, головою Чернігівської міської ради народних депутатів, головою Новоселівської сільської ради народних депутатів (а.с.94-95).
Постановою Верховної Ради України від 8 липня 1999 року №872-XIV включено у межі міста Чернігів Чернігівської області, окрім іншого, частину території села Новоселівка Новоселівської сільської ради з прилеглими землями.
Розпорядженням Чернігівської міської ради від 31.01.2000 №34-р на підставі Постанови Верховної Ради від 8.07.1999 № 872 - XIV Про зміну меж міста Чернігова Чернігівської області до території міста переходять села Олександрівка, Півці, частина села Новоселівка Ульянівської сільської ради загальною площею 513.4 га; 50.7 га земель Радянсько - Слобідської сільської ради та 160.2 га земель Шестовицької сільської ради. У зв`язку з передачею Чернігівським районом відповідних матеріалів по територіям, які включені у межі міста створено комісію по забезпеченню прийняття матеріалів та документів, у зв`язку з приєднанням до міста нових територій, згідно з додатком (а.с.37-39).
20.01.2000 Чернігівським міським головою та Головою Чернігівської районної державної адміністрації був затверджений Акт приймання-передачі земельних ділянок до межі міста Чернігова від 19.01.2000 до меж міста Чернігова, яким до меж міста Чернігова були прийняті земельні ділянки загальною площею 724,3 га: з них на території Улянівської сільської ради загальною площею 513,4 га, в розрізі землекористувачів, видів користування та угідь згідно з додатком № 1; на території Радянськослобідської сільської ради 50,7 га та Шестовицької сільської ради 160,2 га, в розрізі землекористувачів, видів користування та угідь згідно з додатком № 2. Приймання-передача земель здійснена відповідно до затвердженого проєкту зміни межі міста Чернігова (а.с.88-90).
Рішенням 9 сесію 23 скликання Ульянівської сільської ради Чернігівської області від 24.02.2000 був змінений загальний склад сільської ради у зв`язку зі передачею до складу міста Чернігова, зокрема, частини села Новоселівка (вулиці Сонячна, Лаціса, провулок Лаціса, Рахматуліна), відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 липня 1999 року № 872-XIV (а.с.25).
Виконавчий комітет Чернігівської міської ради листом від 16.09.2025 №1578/2-05.03/вих/02/6885/20/вх03 повідомив, що в Чернігівській міській раді відсутня інформація про місце знаходження та зберігання документів комісії по забезпеченню прийняття матеріалів та документів, у зв`язку з приєднанням до міста нових територій, створеної розпорядженням Чернігівської міської ради № 34-р від 31 січня 2000 року "Про організаційні заходи у зв`язку зі змінами меж міста Чернігова" (а.с.40).
Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради листом від 15.09.2025 №01-08/376 повідомило, що в управлінні архітектури та містобудування Чернігівської міської ради відсутній додаток до рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 21.02.2000 року № 30 «Про поштові адреси». Також відсутня інформація чи увійшла земельна ділянка, на якій розташований будинок АДРЕСА_1 в межі міста Чернігова на підставі постанови Верховної Ради України від 08.07.1999 року № 872-XIV «Про зміни меж міста Чернігів Чернігівської області» (а.с.41).
Із свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 28.10.2008 вбачається, що позивач є спадкоємцем спадкового майно, на яке видано свідоцтво, що складається з житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , належного спадкодавцю, ОСОБА_2 , на праві власності згідно свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок виданого виконкомом Новоселівської сільської ради Чернігівського району та області від 22.03.1995 року та зареєстрованого в Чернігівському міжміському бюро технічної інвентаризації від 22.03.1995 року за реєстровим №197, що записано в реєстрову книгу №3 а (а.с.16, 18-22).
Комунальне підприємство "Чернігівське міжміське бюро технічної інвентарізації" Чернігівської обласної ради 27.11.2008 зареєструвало право власності позивача на будинок 2 по вул. Липинського В. (вул. Сонячна) у м. Чернігів, Чернігівської області про, що видало витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №21071999 (а.с.17).
Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 21.02.2000 №30 на підставі Постанови Верховної Ради України "Про зміни меж міста Чернігів Чернігівської області" від 8.07.99 р. № 872-XIV та розпорядження міського голови Про організаційні заходи у зв`язку зі змінами меж міста Чернігова від 31.01.2000 р. № 34-р тимчасово до винесення питання на розгляд міської ради, присвоєно поштові адреси, зокрема, частині села Новоселівка 14020, м. Чернігів, Новоселівка, вул. (згідно існуючих назв вулиць), будинок № (а.с.42).
Рішенням 9 сесії 5 скликання Чернігівської міської ради від 01.11.2006 міська рада згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішила перейменувати з 1-го січня 2007 року вулицю Сонячну в Новоселівці на В.Липинського (а.с.44).
Листом від 25.01.2018 №28-25-0.2-662/2-18 Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області повідомило, що згідно з інформацією наданої відділом у місті Чернігові та відповідно до постанови Верховної Ради України від 8 липня 1999 року №872-XIV «Про зміну меж міста Чернігів Чернігівської області» запроектована земельна ділянка за адресою: м. Чернігів, вул. Липинського, 2 включена у межі м. Чернігова (а.с.13).
Згідно із даними державного реєстру виборців (https://www.drv.gov.ua/portal/cm?option=ext_dvk&pid100=74&pgf7691=64019&prejim=1) вулиця В.Липинського віднесена до дільниці 741021 Чернігівської міської громади.
Згідно із Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.06.2018 №31-25-0.36-1916/169-17, сформованим відділом у м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:02:018:0190 за адресою: м. Чернігів, вул. Липинського, 2, площею 1000 м.кв, відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, з цільовим призначенням 02.01 (а.с.14).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав, сформованим 17.08.2023 об`єкт нерухомого майна реєстраційний номер 2782474574100, житловий будинок загальною площею 90 кв.м, житлова площа (кв.м): 58.9, Опис: житловий будинок літ. "А-1" з господарськими будівлями і спорудами: сарай літ. "Б-1", гараж літ. "Б 1-1", навіс літ. "Г-1", вбиральня літ. "д-1", за адресою: АДРЕСА_2 на праві власності належить ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину, серія та номер: 1-4104, виданий 28.10.2008 державним нотаріусом Чернігівської районної державної нотаріальної контори (а.с.15).
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області листом від 11.11.2024 №29-25-0.2-6381/2-24 повідомило, що відомості про межу міста Чернігів не зареєстровані в Державному земельному кадастрі відповідно до вимог пункту 8 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою КМУ 1051 від 17.10.2012, а тому Головне управління не може підтвердити або спростувати інформацію щодо знаходження земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:018:0190 відносно межі міста Чернігова (а.с.36).
Відділ у Чернігівському районі Міжрайонного управління ділянку у Ріпкинському та Чернігівському районах Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області здійснив державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:02:018:0190, місце розташування Чернігівська область, м. Чернігів, вулиця В.Липинського, 2, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 27.09.2017; ПП "ГЕОГРАФ", ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.09.2025 № НВ-0001971892025 (а.с.26-31).
Відповідно до довідки від 02.04.2024 №02-22/303 виконавчого комітету Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, земельна ділянка площею 0.1000 га кадастровий номер 7410100000:02:018:0190 знаходиться за межами Киселівської сільської ради. Межею між Чернігівською громадою та Киселівською громадою є ґрунтова дорога. Земельна ділянка з кадастровим номером 7425585700:02:000:0581 розташована на території Киселівської сільської ради, а земельна ділянка яка розташована навпроти земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:018:0190 розташованої на території Чернігівської міської ради (а.с.54-56).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом статті 3 ЗК України (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини другої статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
За приписами частин першої та третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Як установлено частиною першою статті 118 ЗК України, громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову (частина 2 статті 118 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина 9 статті 118 ЗК України).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина 10 статті 118 ЗК України).
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частина 11 статті 118 ЗК України).
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до абзацу 4 статті 1 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858- IV (далі Закон №858- IV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.
Межа території територіальної громади - умовна лінія на поверхні землі (у тому числі на водному просторі), що відокремлює територію однієї територіальної громади від інших територій (абзац 9 статті 1 Закону №858- IV).
План земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об`єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці (абзац 10 статті 1 Закону №858- IV).
Проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом (абзац 11 статті 1 Закону №858- IV).
Відповідно до статті 5 Закону №858- IV, об`єктами землеустрою є:
територія України;
території адміністративно-територіальних одиниць або їх частин;
території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки;
меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема, встановлення та зміни меж об`єктів землеустрою , встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути), розроблення комплексного плану території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території (стаття 20 Закону №858- IV).
Положеннями статті 25 Закону №858- IV установлено, що документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Особливим видом такої документації є документація із землеустрою, яка одночасно є містобудівною документацією, - комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій. Затверджена документація із землеустрою є публічною та загальнодоступною.
Видами документації із землеустрою є, зокрема проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад; проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; містобудівна документація, яка одночасно є документацією із землеустрою (комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій); проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому ЗК України, цим Законом (стаття 30 Закону №858- IV).
Відомості про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру. Відомості про встановлені (змінені) межі адміністративно-територіальних одиниць зазначаються у витязі з Державного земельного кадастру, який безоплатно видається відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді (частина 12 статті 46 Закону №858- IV).
Відповідно до статті 55 Закону №858- IV, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.
У разі передачі у власність та користування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування технічна документація розробляється на підставі дозволу, виданого відповідним органом (крім випадків, якщо відповідно до закону розроблення технічної документації здійснюється без надання такого дозволу).
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) матеріали топографо-геодезичних робіт; г) кадастровий план земельної ділянки; ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; д) відомості про встановлені межові знаки.
Погодження і затвердження документації із землеустрою визначено положеннями статті 186 ЗК України.
Пунктом 5 частини 5 статті 186 ЗК України визначено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується:
у разі передачі на підставі такої документації земельної ділянки у власність та користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування - рішенням таких органів;
в інших випадках - власником (розпорядником) земельної ділянки, а щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, що перебуває у користуванні, - землекористувачем;
Приписами частин 7, 8, 9 вказаної статті ЗК України установлено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.
Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Зміст наведених положень у їх системному зв`язку свідчить про те, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою, зокрема щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Такими підставами можуть бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
У зв`язку із наведеним слід зазначити, що відповідно до частин першої та другої статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Враховуючи приписи ЗК України, зокрема міська ради може передати у власність земельну ділянку лише із земель комунальної власності відповідної територіальної громади. Клопотання громадяни, заінтересовані у приватизації земельної ділянки, подають до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, яка передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області» до Чернігівської територіальної громади входить лише місто Чернігів.
Отже, Чернігівська міська рада може передати у власність земельну ділянку, яка розташована в межах міста Чернігова.
З наданої до суду проєктної документації та викопіювання з аерофотозйомки вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:02:018:0190 знаходиться поза межами міста Чернігів, а отже відповідач не має повноважень щодо передачі такої земельної ділянка у власність.
Надані позивачем документи відповідно до яких будинок 2 по вилиці В.Липинського, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:02:018:0190 протягом тривалого часу визнавався частиною м. Чернігів, а також той факт, що до меж міста Чернігів була передана вся вулиця Сонячна (В. Липинського) не змінює того факту, що згідно з планом меж до проєктної документації зміни меж міста Чернігова, земельна ділянка кадастровий номер 7410100000:02:018:0190 знаходиться поза межами міста.
Судовим рішенням не може бути змінена межа міста Чернігова, водночас суд у цій справі позбавлений можливості надати оцінку вказаній проєктній документації зміни меж міста Чернігова, оскільки така не є предметом спору у цій справі.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд відповідно до статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Киселівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області та Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання винити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Чернігівська міська рада (вул. Магістратська, 7,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000, код ЄДРПОУ 34339125).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Киселівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області (вул. Молодіжна, 10, с. Киселівка, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., код ЄДРПОУ 04412018).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (вул. П`ятницька, 11-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 39764881).
Повний текст рішення складено 22.05.2026.
Суддя Олена ЛУКАШОВА