Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/9417/26 3/760/3247/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2026 року Солом`янський районний суд м. Києва
В складі: судді - А.М. Педенко
За участі: прокурора - Р.В. Шкурпело
захисник - Л.М. Гордієнко
особи відносно, якої розглядається
адміністративний матеріал - ОСОБА_1
розглянувши матеріали, що надійшли з НП України Департаменту стратегічних розслідувань Управляння стратегічного розслідування в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ),
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу формування нормативів розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання управління звітності, аналізу та платіжно-розрахункових відносин у сфері теплопостачання Департаменту із регулювання відносин у сфері теплопостачання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 28.02.2025 року о 11:05 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2023 рік (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У письмових поясненнях, доданих до протоколу №459 від 01.04.2026 року, ОСОБА_1 вказала, що працює головним спеціалістом відділу супроводу звітності Департаменту розслідувань зловживань на оптових енергетичних ринках та моніторингу звітності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. На неї, як на державного службовця, поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у зв`язку з чим ОСОБА_1 є суб`єктом декларування.
Під час підготовки декларації за 2024 рік нею було виявлено, що щорічну декларацію за 2023 рік не подано, незважаючи на те, що вона була нею створена у встановлений законом строк - 28.03.2024 року. Вказана декларація, ймовірно, не була подана у зв`язку з технічними збоями в роботі електронного сервісу подання декларацій.
Умислу на неподання декларації у діях ОСОБА_1 не було. З моменту виникнення обов`язку декларування нею вчинялися дії, спрямовані на належне виконання вимог законодавства, що підтверджується фактом створення декларації за 2023 рік у межах граничного строку та підготовкою необхідних відомостей для її заповнення. Зокрема, 15.03.2024 року о 14:52 ОСОБА_1 було сформовано електронний запит до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків щодо отримання відомостей про джерела та суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку і військового збору, за результатами якого було отримано відповідне підтвердження.
Таким чином, обставини свідчать про відсутність умисного ухилення від подання декларації, а також про те, що ОСОБА_1 здійснювалися реальні та послідовні дії з метою виконання обов`язку декларування. Несвоєчасність подання декларації сталася з причин, які не були нею об`єктивно виявлені на момент завершення роботи з декларацією.
В подальшому ОСОБА_1 зобов`язується не допускати подібних ситуацій і більш відповідально ставитись до перевірки відправлення декларацій. ОСОБА_1 повторно інформує, що не мала умислу, виконує свої повноваження відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції», та на майбутнє буде уважнішою при поданні декларацій, тому просить врахувати її пояснення.
Разом з тим ОСОБА_1 повідомляє, що наявність факту неподання декларації у встановлений строк нею не заперечується. Водночас підкреслює, що зазначене порушення не є наслідком умисних дій.
У подальшому зобов`язується забезпечити додатковий контроль за завершенням процедури подання декларацій та не допускати подібних ситуацій.
Свою провину, за порушення терміну подання такої декларації, ОСОБА_1 визнає у повному обсязі.
Декларацію ОСОБА_1 подавала на роботі за адресою: м. Київ, вул. Сім?ї Бродських, 19.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила факт ознайомлення з протоколом та нормами чинного законодавства. Щодо суті порушення пояснила, що через технічну несправність або збій з Інтернет мережею декларація збереглась у чернетках.
ОСОБА_1 вважала, що була подана. Наступного року при поданні декларації помітила, що декларація за 2023 рік не подалась та знаходиться у чернетці. Пояснити чому не перевірила на той момент подання, не може.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Гордієнко Л.М. пояснила наступне.
Строк подання декларації за 2023 рік становив до 31.03.2024 року, а фактично декларація була подана 28.02.2025 року, тобто несвоєчасно.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Захист вважає, що на даний час сплили строки встановленні ст. 38 КУпАП, а саме як 6 місячний строк з дня виявлення правопорушення, так і дворічний строк з дня вчинення правопорушення.
Строк подання декларації за 2023 рік становив до 31.03.2024 року, а порушення зобов`язання з подачі декларації відбулося з наступного дня строку, встановленого для виконання зобов`язання, тобто з 01.04.2024 року.
Сторона захисту не погоджується з тим, що правопорушення було виявлено 01.04.2026 року, а саме датою складання протоколу.
Датою виявлення правопорушення, на думку захисника, є дата реєстрації листа в Департаменті стратегічних розслідувань НП України за вх.№74812-2025 від 07.10.2025 року, тому саме 07.10.2025 року слід вважати датою виявлення правопорушення.
Таким чином, захисник вважає, що 6-місячний строк притягнення до адміністративної відповідальності у даній справі сплинув ще 07.04.2026 року, тому провадження підлягає закриттю у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор Шкурпело Р.В. складений протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , вважає таким, який відповідає вимогам законодавства, а тому просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 гривень.
Також, прокурор надав висновок, у якому зазначив, що згідно з протоколом №459 від 01.04.2026 року ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу європейської інтеграції Департаменту стратегічного розвитку та міжнародної співпраці Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, будучи державним службовцем категорії «В», та суб`єктом декларування відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП та суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», 28.02.2025 року о 11:05 год., несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП
Отже, з протоколу та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 , будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, є особою, на яку поширюється дія даного Закону, та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Частиною 1 статі 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «А», «В»-«Г» пункту 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 1 ч. 2 Розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 року №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 року за №1965/41021, суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларації - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону (щороку), абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України ««Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюються у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначенні цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч. 7-14 ст. 45 цього Закону).
Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, визначений та становить не пізніше 00:00 год., 01 квітня 2024 року, включно.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», яка зобов`язана подавати щорічну декларацію, була зобов`язана подати щорічну декларацію за 2023 рік не пізніше 01 квітня 2024 року, включно.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 , подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, лише 28.02.2025 року о 11:05 год., а отже не своєчасно.
З протоколу, та доданих до нього матеріалів, у тому числі і пояснень ОСОБА_1 , вбачається, що несвоєчасне подання нею декларації за минулий 2023 рік не було обумовлено поважними причинами.
За ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи. уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення є дата несвоєчасного подання нею декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 28.02.2025 року.
Днем виявлення правопорушень слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення 01.04.2026 року, тобто момент, коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи, зібрано та проаналізовано фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення та оформлено такий висновок у вигляді протоколу та отриманням пояснень у правопорушника.
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Заслухавши думку учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Наказом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.12.2014 року №413-К «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу формування нормативів розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання управління звітності, аналізу та платіжно-розрахункових відносин у сфері теплопостачання Департаменту із регулювання відносин у сфері теплопостачання з 23.12.2024 року.
ОСОБА_1 24.07.2014 року присвоєно 9 ранг державної служби.
Відповідно до наказу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.07.2024 року №282-K «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу супроводу звітності управління звітності та моніторингу Департаменту розслідувань зловживань на оптових енергетичних ринках та моніторингу звітності з 02.07.2024 року.
05.06.2023 року ОСОБА_1 попереджена про вимоги, заборони та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», про що вона поставила відповідний підпис.
Присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняла 23.07.2001 року.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державний службовець зобов`язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «В»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, є суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом декларування та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г'" пункту 2 частини першої статі 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 року №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції у країни 29.07.2021 року за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу ІІ вказаного порядку суб`єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб`єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 року №252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 року №1965/41021, суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 року затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 року №2115-1X установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023 року.
Таким чином, з 12.10.2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік становить не пізніше 31 березня 2024 року включно.
Отже, ОСОБА_1 була зобов`язана подати Декларацію не пізніше 31 березня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала Декларацію (ідентифікатор документа - 5519eab7-9c9a-4198-9267-5dc85ab68a9f), лише 28.02.2025 року о 11:05, а отже не своєчасно.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до даних про послідовність дій користувача Реєстру за період з 01.01.2024 року по 01.03.2025 рік встановлено, що остання вперше здійснив дії щодо створення Декларації - 5519eab7-9c9a-4198-9267-5dc85ab68a9f лише 28.02.2025 року о 10:00.
Дата першої реєстрації в Реєстрі - 13.03.2017 рік.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною першою статті 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків.
Виходячи із диспозиції частини першої статті 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов`язаним з корупцією. Таке правопорушення вчиняється суб`єктом декларування, який усвідомлює, що його бездіяльність - неподання (без поважних причин) декларації у строки, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», - є протиправною та призводить до порушення вимог зазначеного Закону. Подальше свідоме неподання декларації може спричинити кримінальну відповідальність за статтею 366-3 Кримінального кодексу України.
Суб`єкт декларування, з метою припинення такого порушення та уникнення кримінальної відповідальності, після пропуску строків подання декларації умисно подає її, усвідомлюючи, що таким чином фактично визнає свою провину та викриває себе у вчиненні адміністративного правопорушення за несвоєчасне подання декларації.
Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне подання декларації буде відсутня у разі об`єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і подальше несвоєчасне подання декларації не утворює складу адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб`єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо без діє тривалий час і не подає декларацію.
Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб`єктом декларування, 28.02.2025 року о 11:05 несвоєчасно, без поважних причин подала Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мала можливість подати Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Оскільки остання повідомила, що Декларацію, подавала за місцем роботи, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця подання ОСОБА_1 вказаної декларації, а саме: м. Київ, вул. Сім`ї Бродських, 19.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання нею Декларації шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 28.02.2025 року.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі вищезазначеного, виходячи з доказів, які містяться в матеріалах справи, винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №459 від 01.04.2026 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , витягами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, повідомленням від 06.03.2025 року, наказами, довідками, присягою, посадовою інструкцією, попередженнями, дорученням, службовою запискою, табелями обліку робочого часу, поясненнями ОСОБА_1 та захисника, висновком прокурора та іншими матеріалами справи у їх сукупності.
Як вбачається з матеріалів справи та публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 рік лише 28.02.2025 року о 11:05, тобто з пропуском встановленого законом строку майже на 11 місяців
Відповідно до офіційних даних про послідовність дій користувача в Реєстрі за період з 01.01.2024 по 01.03.2025, ОСОБА_1 вперше вчинила дії щодо створення та заповнення саме цієї декларації (ідентифікатор: 5519eab7-9c9a-4198-9267-5dc85ab68a9f) лише 28.02.2025 року о 10:00, і в цей же день о 11:05 її підписала. Твердження про те, що декларація була створена та намагалася бути відправленою 28.03.2024 року, повністю спростовуються матеріалами фіксації дій користувача в системі.
Порядок функціонування Реєстру передбачає, що після успішного накладання КЕП документу автоматично присвоюється унікальний ідентифікатор, а суб`єкту декларування надходить підтвердження в особистий кабінет та на електронну пошту. ОСОБА_1 , маючи значний стаж державної служби та будучи зареєстрованою в Реєстрі з 2017 року, знала процедуру подачі. Проявивши належну обачність, вона мала можливість і зобов`язана була перевірити факт успішного відправлення документа, а не залишати це без контролю майже на рік.
Формування електронного запиту до ДРФО від 15.03.2024 року підтверджує лише збір інформації, але не доводить факт технічної неможливості натиснути кнопку «Подати документ» у встановлені строки.
Склад даного правопорушення є формальним. Сама ОСОБА_1 у своїх письмових поясненнях та в судовому засіданні визнала провину у повному обсязі, підтвердила факт ознайомлення з протоколом та нормами чинного законодавства, зазначаючи, що не перевірила статус відправлення через неуважність. Свідоме подання нею декларації 28.02.2025 року (після спливу строку) підтверджує усвідомлення протиправності своєї попередньої бездіяльності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 34 КУпАП обставин, що пом`якшують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, щире каяття.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Розглядаючи клопотання сторони захисту про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у формі несвоєчасного подання декларації, за своєю юридичною природою є триваючим правопорушенням, оскільки суб`єкт перебуває у стані безперервного невиконання свого законодавчого обов`язку протягом певного часу.
Така позиція щодо застосування норм права викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17, триваюче правопорушення - це проступок, пов`язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов`язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об`єктивно існує цей обов`язок, виконанням обов`язку відповідним суб`єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Таким чином, датою вчинення (завершення) триваючого адміністративного правопорушення є 28.02.2025 року. Дворічний строк, передбачений ч. 4 ст. 38 КУпАП, закінчується 28.02.2027 року. Станом на день судового засідання цей строк не сплив.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог ст. ст. 172-6 ч. 1, 33 КУпАП, піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. ст. 9, 33-36, 38, 40-1, 172-6 ч. 1, 251, 252, 283-284, 287-291 КУпАП та
ЗУ «Про судовий збір», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят ) грн. та підлягає сплаті за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/21081100
Код отримувача (код ЄДРПОУ) : 37993783
Номер рахунку (IBAN):UA278999980313090106000026010
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код класифікації доходів бюджету: 21081100
Призначення платежу: «адміністративний штраф у справі №760/___/__»
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір, що становить 665 гривень 60 копійок та підлягає сплаті за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Соломян. р-н/22030101
Код отримувача /код ЄДРПОУ: 37993783
Р/Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Призначення платежу 101: (РНОКПП - фізичної особи); Судовий збір стягнути з ПІБ на користь держави за рішенням суду у справі №760/___/__).
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: А.М. Педенко