Єдиний державний реєстр судових рішень 154/1361/26
1-кп/154/492/26
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2026 року Володимирський міський суд Волинської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції),
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт з угодою про визнання винуватості у кримінальному провадженні№ 62025140130001793 від 17.12.2025 стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Млинове Ратнівського району Волинської області, громадянина України, з вищою освітою, непрацюючого, одруженого, раніше не судимого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332, ч.3 ст.419 КК України,
ВСТАНОВИВ
Відповідно до наказу начальника 6 прикордонного загону №550-ВВ від 27.09.2023 ОСОБА_4 призначено на посаду інспектора прикордонної служби 1 категорії снайпера третьої групи інспекторів прикордонної служби першого відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ), відряджено до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Військовослужбовець ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії снайпера третьої групи інспекторів прикордонної служби першого відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) та будучи відрядженим до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі ІНФОРМАЦІЯ_5 ), упродовж листопада 2023 року, під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що за адресою: Волинська область, Володимирський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, умисно порушив правила несення прикордонної служби, визначені Законом України «Про Державну прикордонну службу України», Законом України «Про прикордонний контроль», Законом України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, Інструкцією про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, Інструкцією з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженою Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.2012 за № 1083/21395, а також Технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 та Технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД (далі Технологічна схема), Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України», телеграми 6-го прикордонного Волинського загону № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів», що спричинило тяжкі наслідки, за наступних обставин.
У відповідності до частини 1 статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» органи охорони державного кордону віднесено до правоохоронних органів.
Згідно статті 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» (далі ЗУ «Про Державну прикордонну службу України»), однією з основних функцій Державної прикордонної служби України, окрім охорони державного кордону, є здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення.
У відповідності до статті 10 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» органи охорони державного кордону безпосередньо виконують поставлені перед Державною прикордонною службою України завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України.
Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, охорона та захист пунктів пропуску через державний кордон України, припинення у взаємодії з відповідними військовими частинами та підрозділами Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, відповідними правоохоронними органами збройних та інших провокацій на державному кордоні України.
До складу прикордонного загону можуть входити прикордонні комендатури, відділи прикордонної служби, прикордонні застави, контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю, відділення інспекторів прикордонної служби та інші підрозділи.
Окремий контрольно-пропускний пункт є оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладається здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів.
До складу окремого контрольно-пропускного пункту можуть входити інші підпорядковані йому контрольно-пропускні пункти, відділи прикордонної служби, відділення прикордонного контролю і контролерські пости.
Статтею 19 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань, серед іншого, покладається:
здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, а також здійснення у визначеному законодавством України порядку фіксації біометричних даних громадян України, іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в`їзду - виїзду;
запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в`їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, постановами державного виконавця; розшук у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, а під час дії воєнного або надзвичайного стану - на блокпостах чи контрольних постах осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань; виконання в установленому порядку інших доручень правоохоронних та уповноважених законом державних органів, у тому числі доручень митних органів щодо інформування митних органів про факт наміру перетинання державного кордону України особами, стосовно яких митними органами було виявлено порушення митних правил.
Статтею 19 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що органам, підрозділам, військовослужбовцям, а також працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов`язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань, серед іншого надається право:
перевіряти в осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право в`їзду в Україну або виїзду з України, робити в них відповідні відмітки і у випадках, передбачених законодавством, тимчасово їх затримувати або вилучати;
шляхом опитування осіб з`ясовувати підстави перетинання державного кордону України, в`їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї, не пропускати через державний кордон України, на тимчасово окуповану територію або з неї осіб без дійсних документів на право перетинання кордону або для в`їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, осіб, які надали завідомо неправдиві відомості під час одержання зазначених документів, осіб, яким Державною прикордонною службою України за порушення законодавства з прикордонних питань та про правовий статус іноземців чи за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів або постановою державного виконавця не дозволяється в`їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України; робити в документах зазначених осіб відповідні відмітки, у тому числі з визначенням триденного строку транзитного проїзду через територію України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль» (далі ЗУ «Про прикордонний контроль»), прикордонний контроль державний контроль, що здійснюється Держприкордонслужбою, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.
Прикордонний контроль здійснюється щодо:
1) осіб, які перетинають державний кордон;
2) транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі;
3) вантажів, що переміщуються через державний кордон.
Прикордонний контроль включає:
1) перевірку документів;
2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів;
3) виконання доручень уповноважених державних органів України;
4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в`їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України;
5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон;
6) перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.
Прикордонний контроль забезпечується шляхом:
1) установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон та здійснення контролю за його додержанням;
2) застосування технічних засобів прикордонного контролю, використання службових собак та інших тварин;
3) створення і використання баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в`їзд в Україну або яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також інших передбачених законом баз даних;
4) спостереження за транспортними засобами і в разі потреби їх супроводження;
5) здійснення адміністративно-правових, а також оперативно-розшукових заходів;
6) організації і забезпечення взаємодії з підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов`язана з міжнародним сполученням;
7) координації дій контрольних органів і служб.
Відповідно до частини 1 статті 5 ЗУ «Про прикордонний контроль», прикордонний контроль і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів та вантажів здійснюються за загальним правилом у пунктах пропуску через державний кордон.
Згідно статті 6 ЗУ «Про прикордонний контроль» перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом.
Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України.
Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон здійснюється після проходження всіх передбачених законом видів контролю на державному кордоні.
Прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем.
Прикордонний контроль та пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів проводяться з урахуванням оцінки ризиків, що здійснюється за методиками, визначеними спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.
У статті 7 ЗУ «Про прикордонний контроль» визначено, що паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.
У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.
Уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України з урахуванням результатів оцінки ризиків можуть проводити перевірку підтверджуючих документів та повторну перевірку документів осіб, які перетинають державний кордон.
Паспортні та інші документи осіб перевіряються в кабінах паспортного контролю, на смугах руху транспорту, у контрольних павільйонах, службових приміщеннях пунктів пропуску через державний кордон чи безпосередньо в транспортних засобах.
Згідно положень статті 14 ЗУ «Про прикордонний контроль» іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в`їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв`язку з відсутністю документів, необхідних для в`їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв`язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.
Відповідно до частини 3 статті 15 ЗУ «Про прикордонний контроль», з метою здійснення прикордонного контролю з одночасним забезпеченням безпеки та безперервності дорожнього руху всі переміщення осіб та транспортних засобів у межах території пункту пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення регулюються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України.
Статтею 25 ЗУ «Про прикордонний контроль» визначено, що діяльність державних органів, які здійснюють різні види контролю під час перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, координується органами охорони державного кордону.
Взаємодія контрольних органів і служб, загальний порядок та послідовність проведення всіх видів контролю в пункті пропуску через державний кордон визначаються технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів.
Технологічна схема пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон затверджується для кожного пункту пропуску через державний кордон керівником органу охорони державного кордону за погодженням з митним органом та керівниками контрольних органів і служб, а також підприємств, на території яких розміщено пункти пропуску через державний кордон.
Згідно статті 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Пунктом 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (із змінами та доповненнями, далі Правила) визначено, що перетинання громадянами України (далі громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну:
1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
2) дипломатичний паспорт;
3) службовий паспорт;
4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);
5) посвідчення особи моряка;
6) посвідчення члена екіпажу.
У випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.
У пунктах 2?-2?? Правил визначено категорії осіб та умови, за яких вони мають право перетинати державний кордон у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, в тому числі необхідні для цього документи.
Пунктами 9-12 Правил передбачено, що громадяни, які перетинають державний кордон, зобов`язані пройти прикордонний, митний та інші види контролю відповідно до законодавства.
Пропуск громадян через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону.
Для здійснення прикордонного контролю громадяни подають уповноваженим службовим особам підрозділу охорони державного кордону паспортні, а у випадках, передбачених законодавством, і підтверджуючі документи без обкладинок і зайвих вкладень.
Паспортні та підтверджуючі документи громадян, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону з метою встановлення їх дійсності та належності громадянину, який їх пред`являє.
У ході перевірки документів під час виїзду з України з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон.
Крім того, згідно пункту 13 Правил, під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби, яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені та втрачені паспортні документи, а також інші передбачені законом бази даних.
Інформація про громадян, яким уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби або Головою Державної прикордонної служби надано дозвіл на перетинання державного кордону, вноситься до відповідної бази даних.
Відповідно до Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836 визначено що прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених ЗУ «Про Державну прикордонну службу України».
До несення служби в прикордонних нарядах допускається особовий склад органів Державної прикордонної служби України, який пройшов відповідну підготовку, здав заліки та допущений до несення служби наказом начальника органу охорони державного кордону.
Наказ на охорону державного кордону віддається прикордонним нарядам усно або письмово, у тому числі з використанням технічних засобів електронних комунікацій.
Кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов`язків.
Для охорони державного кордону, серед інших, призначається наряд «Перевірка документів» - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для перевірки документів з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, в`їзду та перебування на визначеній території, де Державна прикордонна служба України здійснює прикордонний контроль, інші службові дії з охорони державного кордону, а також дослідження за результатами оцінки ризиків документів, що стосуються транспортних засобів, вантажів.
У прикордонний наряд призначаються прикордонники, які мають допуск до самостійного несення служби в прикордонному наряді «Перевірка документів».
Під час виконання завдань прикордонний наряд з перевірки документів серед іншого, зобов`язаний: перевіряти документи громадян України, які перетинають державний кордон (в`їжджають/виїжджають та перебувають на визначеній території), з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, при цьому з`ясовувати наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону (в`їзду/виїзду та перебування на визначеній території); виявляти недійсні документи, а також документи, що не належать їх пред`явникам, затримувати осіб, які пред`явили такі документи, і негайно доповідати про них по команді; виявляти осіб, яким заборонено в`їзд в Україну або стосовно яких є доручення уповноважених органів державної влади.
Також прикордонний наряд з перевірки документів виконує інші завдання та обов`язки, визначені нормативно-правими актами та актами організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України.
Згідно пунктів 1.2, 1.4 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.2012 за № 1083/21395 (далі Інструкція № 407) система перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, складається з трьох рівнів:
перший рівень - стандартна перевірка документів;
другий рівень - поглиблена перевірка документів;
третій рівень - експертне дослідження паспортних документів.
Пунктами 2.5.1 2.5.9 Інструкції № 407 визначено, що під час проведення стандартної перевірки документів прикордонний наряд „Перевірка документів повинен:
2.5.1. Оглянути паспортний документ, що пред`являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку.
2.5.2. Звірити фотокартку в паспортному документі з особою пред`явника.
2.5.3. Перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у паспортному документі підробок або їх ознак.
2.5.4. Перевірити правильність заповнення паспортного документа.
2.5.5. Перевірити, чи всі особи, вписані в паспортний документ, прямують через державний кордон.
2.5.6. Здійснити пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України.
2.5.7. Ввести інформацію про особу до бази даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України (відповідно до Положення про базу даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України).
2.5.8. У випадках, передбачених законодавством, проставити в документі відмітку про перетинання державного кордону.
2.5.9. Повернути документ пред`явникові.
Пунктом 2.7. Інструкції № 407 передбачено, що під час здійснення стандартної перевірки документів громадян України на виїзд з України потрібно додатково перевіряти, у тому числі, документи, необхідні для в`їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках.
Згідно пункту 2.10. Інструкції № 407 стандартна перевірка документів вважається закінченою після:
надання уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону дозволу на перетинання державного кордону громадянину України, іноземцю чи особі без громадянства, який (яка) прямують через державний кордон;
прийняття та доведення до відома громадянина України, іноземця чи особи без громадянства, які прямують через державний кордон, старшим зміни прикордонних нарядів або старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон рішення про відмову їм в перетинанні державного кордону України.
Положенням про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.09.2022 за № 614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2022 за № 1319/38655, визначено що база даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» (далі База даних) ведеться засобами інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем Державної прикордонної служби України із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
У Базі даних обробляється така інформація:
1) загальні відомості про особу, яка перетнула державний кордон України, в`їхала на тимчасово окуповану територію України або виїхала з такої території (прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, громадянство);
2) реквізити документів, що дають право на перетинання державного кордону України, в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з такої території (тип, серія та/або номер документа, що посвідчує особу), реквізити візи та інші реквізити з документів, що підтверджують право на перетинання державного кордону України;
3) напрямок перетинання державного кордону України, в`їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з такої території;
4) відібрані біометричні дані іноземців та осіб без громадянства;
5) системна інформація (дата і час внесення інформації, прізвище та ініціали користувача, системне ім`я користувача, назва пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в`їзду-виїзду), мітка про ідентифікацію особи за базами даних доручень уповноважених державних органів, інших баз даних.
Інформація вноситься до Бази даних із застосуванням приладів для автоматичного зчитування інформації, приладів для фіксації біометричних даних або в ручному режимі.
У відповідності до Положення про інформаційно-телекомунікаційну систему прикордонного контролю "Гарт-1" Державної прикордонної служби України, затвердженого Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.09.2008 № 810, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7.11.2008 за №1086/15777.
Система "Гарт-1" - це сукупність організаційно-розпорядчих заходів, програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують обробку інформації (уведення, записування, зчитування, зберігання, знищення, приймання, передавання) щодо прикордонного контролю осіб і транспортних засобів, які перетинають державний кордон України, та автоматизований доступ до інформації, що зберігається в базах даних системи "Гарт-1".
Власником системи "Гарт-1" та інформації, що в ній обробляється, є Адміністрація Держприкордонслужби, а користувачами посадові та службові особи підрозділів і органів Державної прикордонної служби України, яким в установленому законодавством порядку надано право доступу до обробки інформації в цій системі.
Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 «Про затвердження Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг» затверджено та введено в дію Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг» (далі Технологічна схема). В подальшому, наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД 2021 «Про затвердження Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг» затверджено та введено в дію Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг».
Вказаними Технологічними схемами визначено порядок взаємодії підрозділу охорони державного кордону ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі впс «Амбуків»), відділів митного оформлення № 1 - 4 митного поста «Устилуг» Волинської митниці (далі ПМО (підрозділ митного оформлення) м/п «Устилуг») та у разі необхідності здійснення заходів офіційного контролю, посадовими особами відповідних уповноважених органів, установ та організацій, на які відповідно до законодавства покладено здійснення таких видів контролю (далі - контролюючі органи), такі особи залучаються для проведення відповідного виду державного контролю та за викликом прибувають в пункт пропуску «Устилуг», загальний порядок та послідовність проведення всіх видів контролю, особливості здійснення підрозділами державних контролюючих органів окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів тощо) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень.
Відповідно до пункту 2.1 Технологічної схеми, прикордонний контроль осіб, транспортних засобів та вантажів здійснюється у місцях, визначених статтею 5 Закону України «Про прикордонний контроль».
Згідно пункту 4.1.1 Технологічної схеми, Пропуск через державний кордон осіб, автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними через державний кордон, визначення послідовності здійснення прикордонного і митного контролю, а також інших видів контролю під час пропуску через державний кордон, здійснюється відповідно до вимог Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними через державний кордон, визначається послідовність здійснення прикордонного і митного контролю, а також інших видів контролю під час пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 451 «Питання пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними».
Пунктами 4.1.5-4.1.9 Технологічної схеми визначено, що пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу органу охорони державного кордону за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами.
Перевірка документів та митний контроль проводяться у павільйонах (модулях) паспортного та митного контролю, водій та пасажири, які прямують на транспортному засобі, особисто подають паспортні документи та документи на транспортний засіб для перевірки посадовим особам прикордонної та митної служби.
Особи, транспортні засоби і товари пропускаються через державний кордон після проходження передбачених законодавством видів офіційного контролю відповідно до вимог нормативно-правових актів.
Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій посадовій особі підрозділу органу охорони державного кордону.
Прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою посадовою особою підрозділу охорони державного кордону дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, товарами або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, товарами.
Пунктом 4.1.11, в`їзд (прибуття) осіб та транспортних засобів у пункт пропуску здійснюється в порядку черговості по мірі їх прибуття до пункту пропуску з дозволу посадових осіб підрозділу охорони державного кордону при наявності в усіх осіб документів та чинного страхового сертифікату на транспортний засіб шляхом видачі контрольного талона, на кожний транспортний засіб відповідно до обраної особою смуги руху.
Пунктом 4.26 Пропуск осіб, транспортних засобів і товарів через державний кордон здійснюється уповноваженою посадовою особою підрозділу охорони державного кордону за наявності відміток про перетинання державного кордону та відміток посадових осіб м/п «Устилуг» про позитивні результати передбачених законодавством видів контролю.
Порядок здійснення контролю осіб, транспортних засобів та товарів на виїзд з України здійснюється в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосін» (на території Республіки Польща) у послідовності визначеній пунктом 2, графи 1, розділу ІV цієї Технологічної схеми з врахуванням наступних положень та особливостей.
Транспортний засіб, що прямує на виїзд з України, при в`їзді у пункт пропуску зустрічає прикордонний наряд «ВШ» (тил), який перевіряє у осіб наявність паспортних документів на право перетинання державного кордону, наявність чинного страхового сертифіката на транспортний засіб (п.п. 4.6.3).
В залежності від вибору особою смуги руху прикордонний наряд «ВШ» (тил) заповнює та видає відповідний контрольний талон, у якому зазначає необхідні відомості (марка, тип транспортного засобу, реєстраційний номер, кількість осіб та час в`їзду/виїзду) (п.п. 4.6.6).
Під час несення служби прикордонний наряд «ВШ» (кордон) здійснює візуальний огляд транспортних засобів, які в`їжджають у пункт пропуску, із застосуванням заходів контролю першої лінії щодо транспортних засобів відповідно до вимог пункту 3 та підпункту 5.1. пункту 5 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.04.2011 року № 260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів та вантажів» (п.п. 4.6.7).
Перевірка паспортних документів проводиться в порядку, який визначений статтями 7-10 Закону України «Про прикордонний контроль», Інструкцією з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 05.06.2012 року № 407 (п.п. 4.6.7).
Порядок внесення інформації щодо громадян та транспортних засобів, які перетинають державний кордон, в базу даних ПТК АСПК «Гарт 1/П» здійснюється згідно з вимогами відомчих наказів та розпоряджень. Інформація про транспортні засоби заповнюється з наданих реєстраційних документів на них.(п.п. 4.6.13 ).
Прикордонний наряд «ПД» контролює, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість осіб, яка подала на паспортний контроль документи та заявлена в пред`явленому контрольному талоні.(п.п. 4.6.15 ).
Прикордонним нарядом «ОТЗ» з метою недопущення випадків незаконного переміщення через державний кордон осіб, а також незаконного переміщення, у тому числі з використанням схованок, через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон, виявлення викрадених транспортних засобів, здійснюється огляд транспортних засобів та вантажів із застосуванням заходів контролю першої та другої лінії у відповідності до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.04.2011 року № 260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів та вантажів» (п.п. 4.6.16 ).
Прикордонний наряд «ПД» контролює, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість осіб, яка подала на паспортний контроль документи та заявлена в пред`явленому контрольному талоні (п.п. 4.6.15 ).
В частині послідовності здійснення контролю на «зеленому коридорі» при виїзді з України в Технологічнй схемі визначено наступне:
Перевірка документів та митний контроль проводяться, як правило, без виходу пасажирів та водія з транспортного засобу.
На вимогу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України або інших контрольних служб зазначені особи зобов`язані вийти із своїх транспортних засобів для проходження відповідного виду контролю.
Перевірка паспортних документів здійснюється прикордонним нарядом «ПД» в порядку, який визначений в пунктах 9 15, графи 6, розділу IV цієї Технологічної схеми.
Після здійснення необхідних митних процедур з перевірки документів та митного оформлення товарів та транспортного засобу посадова особа підрозділу митного оформлення проставляє на контрольному талоні відбиток особистої номерної печатки та скеровує транспортний засіб на виїзд із зони митного контролю для проходження прикордонного контролю.
Контрольний талон вилучається прикордонним нарядом «ПД» після здійснення перевірки наявності необхідних відміток. (п.п. 4.6.17).
Пунктами 4.31.2 та 4.31.3 Технологічної схеми визначено окремі положення послідовність здійснення контролю на смугах руху для автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів на виїзд з України, , а саме:
Прикордонний та митний контроль рейсових автобусів, автобусів з організованими туристичними групами та офіційними делегаціями здійснюється на окремій смузі руху, як правило, без виходу пасажирів із салону в порядку, визначеному графою 5, розділу IV цієї Технологічної схеми.
Перевірка паспортних документів здійснюється в порядку, який визначений в пунктах 9 15, графи 6, розділу IV цієї Технологічної схеми.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» та статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 о 04 год. 30 хв. російська федерація перейшла до відкритої збройної агресії проти України, що супроводжується безпрецедентними за своїм цинізмом і жорстокістю воєнними злочинами, злочинами проти людяності, злочинами геноциду та ядерним шантажем, внаслідок якої порушено загальновизнані норми та принципи міжнародного права: територіальна цілісність і непорушність кордонів суверенної держави, незастосування сили чи погрози силою проти територіальної цілісності чи політичної незалежності.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який надалі продовжений.
Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ визначено, що в зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, зокрема і право вільно залишати територію України кожним, хто на законних підставах перебуває на території України (стаття 33), а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Пунктом 6 статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану як встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в`їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Вище зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995
№ 57 (із змінами та доповненнями), у пунктах 2?-2??, визначено особливий режим виїзду з України у разі введення на території України воєнного стану, зокрема визначено категорії осіб у віці від 18 до 60 років (з 28.08.2025 із 22 до 60 років), які мають право на перетинання державного кордону України у разі введення на території України воєнного стану, а також підстави, в тому числі перелік необхідних документів, для перетинання ними державного кордону.
Зокрема, відповідно до абзацу другого п. 2-1 у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).
Відповідно до п. 3.1. Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України» в разі прибуття в пункт пропуску на виїзд з України громадян України чоловічої статі, віком 18-60 років прикордонний наряд «перевірка документів» / «старший прикордонних нарядів в пункті пропуску» «ПД»/«СПНППр» зобов`язаний інформувати про прибуття таких осіб відповідального прикордонного оперативного-розшукового відділу (ПОРВ), який цілодобово перебуває в пункті пропуску.
Відповідно до п. 3.2. Розпорядження від 06.10.2022 № 174-Р після виявлення категорії осіб чоловічої статі, віком 18-60 років, у випадках, де вбачаються можливі ознаки підробки документів та осіб, котрі не можуть підтвердити мету виїзду, прикордонний наряд «ПД»/«СПНППр» зобов`язаний інформувати про прибуття таких осіб відповідального ПОРВ про необхідність проведення первинних перевірочних заходів.
Відповідно до п. 3.6. Розпорядження від 06.10.2022 № 174-Р прикордонний наряд «СПНППр» в робочому зошиті фіксує інформацію про осіб, котрі направлялися для проведення бесіди та інших перевірочних заходів до відповідального ПОРВ, результатів проведених заходів, часу та місця, а також даних відповідального ПОРВ, котрий проводив заходи.
Відповідно прикордонний наряд «перевірка документів» зобов`язаний здійснювати копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України.
Відповідно телеграми 6-го прикордонного Волинського загону № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів», прикордонний наряд «перевірка документів» зобов`язаний здійснювати копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України.
Водночас військовослужбовець ОСОБА_4 , з метою сприяння незаконному перетину державного кордону України рядом осіб, які в умовах воєнного стану були обмежені у своїх конституційних правах, зокрема щодо виїзду за межі України, у період листопада 2023 року, під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що за адресою: Волинська область, Володимирський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, умисно системно порушував правила несення прикордонної служби, а саме всупереч вимогам статей 2, 19 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» не здійснював в установленому порядку прикордонний контроль і пропуск через державний кордон України транспортних засобів та осіб, фіксацію їх біометричних даних, не перевіряв у осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право виїзду з України та не запобіг перетину державного кордону України особами, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, всупереч статті 2, 7, 14 ЗУ «Про прикордонний контроль», пунктів 2, 9-12 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (із змінами та доповненнями, далі Правила перетинання державного кордону), а також Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261 (далі Інструкція №1261), під час прикордонного контролю осіб не здійснював перевірку документів, не з`ясовував наявність підстав для тимчасової відмови їм у перетинанні державного кордону та не забезпечив відмову в пропуску таких осіб через державний кордон при виїзді з України у зв`язку з відсутністю документів, необхідних для в`їзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, в порушення пунктів 2.5, 2.7, 2.10 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407 (далі Інструкція № 407), а також Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 та Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД, під час здійснення у складі прикордонного наряду „Перевірка документів (ПД) стандартної перевірки документів громадян України на виїзд з України не перевірив документи, необхідні для виїзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, не здійснював пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України, як уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону, неодноразово безпідставно надав дозвіл на перетинання державного кордону громадянам України, право яких у виїзді з території України було тимчасово обмежене, вніс інформацію про громадян, які не мали законних підстав для перетину державного кордону, та яким він, як уповноважена службова особа Держприкордонслужби, надав дозвіл на перетинання державного кордону, до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» - інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, при цьому не виконав вимоги п. 3.1., 3.2., 3.6. Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України», телеграми ІНФОРМАЦІЯ_7 № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів», а саме не здійснив копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України та не спрямовував таких осіб для проведення співбесід до прикордонного наряду «старший прикордонних нарядів в пункті пропуску», «старший зміни прикордонних нарядів» та відповідального офіцера ПОРВ, у результаті чого ОСОБА_4 усунув існуючі перешкоди в перетині державного кордону України в умовах воєнного стану для 10 (десяти) громадян України чоловіків у віці від 18 до 60 років (призовного віку), забезпечивши незаконне переміщення через державний кордон України на виїзд, після чого вони отримали можливість протиправного перетину Державного кордону України та у подальшому безперешкодно, на законних підставах, згідно з чинним місцевим національним законодавством пройшов митний та прикордонних контроль в Республіці Польща та в`їхали на територію Республіки Польща, а саме :
1)23.11.2023 приблизно о 20:22 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який рухався у автомобілі «FIAT» д.н.з. НОМЕР_3 ;
2)23.11.2023 приблизно о 00:21 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який рухався у автомобілі «FIAT» д.н.з. НОМЕР_3 ;
3)23.11.2023 приблизно о 13:08 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який рухався у автомобілі «MITSUBISHI» д.н.з. НОМЕР_4 ;
4)23.11.2023 приблизно о 13:08 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який рухався у автомобілі «MITSUBISHI» д.н.з. НОМЕР_4 ;
5)24.11.2023 приблизно о 03:22 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який рухався у автомобілі «VAN HOOL» д.н.з. НОМЕР_5 ;
6)24.11.2023 приблизно о 01:45 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який рухався у автомобілі «SETRA» д.н.з. НОМЕР_6 ;
7)28.11.2023 приблизно о 23:04 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який рухався у автомобілі «MAN» д.н.з. НОМЕР_7 ;
8)28.11.2023 приблизно о 23:03 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , який рухався у автомобілі «MAN» д.н.з. НОМЕР_7 ;
9)28.11.2023 приблизно о 23:02 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який рухався у автомобілі «MAN» д.н.з. НОМЕР_7 ;
10)28.11.2023 приблизно о 10:23 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , який рухався у автомобілі «VAN HOOL» д.н.з. НОМЕР_8 .
Вказаними системними протиправними діями військовослужбовця Державної прикордонної служби України ОСОБА_4 під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України спричинено тяжкі наслідки нематеріального характеру, що виразились у підриві обороноздатності держави невиконання поставлених перед нарядом з охорони державного кордону в умовах воєнного стану завдань щодо запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, послаблення мобілізаційного ресурсу держави та перешкоджання забезпеченню належної чисельності Збройних Сил України шляхом сприяння незаконному виїзду 10 (десяти) військовозобов`язаним громадянам у віці від 18 до 60 років за межі території України, дискредитацію Державної прикордонної служби України як органу, на яких покладається обов`язок охорони державного кордону України, а також створення негативного іміджу України в Європі, зокрема у частині недоторканості державного кордону та недопущення його незаконного перетину.
Таким чином, своїми умисними діями, які виразились у порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненими в умовах воєнного стану, обвинувачений ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 419 КУ України.
Крім того, військовослужбовець ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії снайпера третьої групи інспекторів прикордонної служби першого відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) та будучи відрядженим до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі ІНФОРМАЦІЯ_5 ), упродовж листопада 2023 року, умисно, під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що за адресою: Волинська область, Володимирський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, системно сприяв незаконному переправленню через державний кордон України осіб (чоловіків призовного віку) за наступних обставин.
У відповідності до частини 1 статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» органи охорони державного кордону віднесено до правоохоронних органів.
Згідно статті 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» (далі ЗУ «Про Державну прикордонну службу України»), однією з основних функцій Державної прикордонної служби України, окрім охорони державного кордону, є здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення.
Так, інспектор прикордонної служби 1 категорії снайпер третьої групи інспекторів прикордонної служби першого відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ), будучи відрядженим до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , враховуючи положення, визначені Законом України «Про Державну прикордонну службу України», Законом України «Про прикордонний контроль», Законом України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, Інструкцією про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, Інструкцією з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженою Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.2012 за № 1083/21395, а також Технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 та Технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД, Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України», телеграми ІНФОРМАЦІЯ_7 № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів», під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою, оскільки за спеціальним повноваженням здійснював функції представника влади під час несення за наказом командира НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України служби у складі наряду з охорони державного кордону України був уповноважений на перевірку документів з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», з`ясування наявності або відсутності підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон, а також надання дозволу на перетинання державного кордону громадянам України, які прямують через державний кордон.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» та статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 о 04 год. 30 хв. російська федерація перейшла до відкритої збройної агресії проти України, що супроводжується безпрецедентними за своїм цинізмом і жорстокістю воєнними злочинами, злочинами проти людяності, злочинами геноциду та ядерним шантажем, внаслідок якої порушено загальновизнані норми та принципи міжнародного права: територіальна цілісність і непорушність кордонів суверенної держави, незастосування сили чи погрози силою проти територіальної цілісності чи політичної незалежності.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який надалі продовжений.
Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ визначено, що в зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, зокрема і право вільно залишати територію України кожним, хто на законних підставах перебуває на території України (стаття 33), а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Пунктом 6 статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану як встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в`їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (із змінами та доповненнями), у пунктах 2?-2??, визначено особливий режим виїзду з України у разі введення на території України воєнного стану, зокрема визначено категорії осіб, які мають право на перетинання державного кордону України у разі введення на території України воєнного стану, а також підстави, в тому числі перелік необхідних документів, для перетинання ними державного кордону.
Зокрема, відповідно до абзацу другого п. 2-1 у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).
Відповідно до п. 3.1. Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України» в разі прибуття в пункт пропуску на виїзд з України громадян України чоловічої статі, віком 18-60 років прикордонний наряд «перевірка документів» / «старший прикордонних нарядів в пункті пропуску» «ПД»/«СПНППр» зобов`язаний інформувати про прибуття таких осіб відповідального прикордонного оперативного-розшукового відділу (ПОРВ), який цілодобово перебуває в пункті пропуску.
Відповідно до п. 3.2. Розпорядження від 06.10.2022 № 174-Р після виявлення категорії осіб чоловічої статі, віком 18-60 років, у випадках, де вбачаються можливі ознаки підробки документів та осіб, котрі не можуть підтвердити мету виїзду, прикордонний наряд «ПД»/«СПНППр» зобов`язаний інформувати про прибуття таких осіб відповідального ПОРВ про необхідність проведення первинних перевірочних заходів.
Відповідно до п. 3.6. Розпорядження від 06.10.2022 № 174-Р прикордонний наряд «СПНППр» в робочому зошиті фіксує інформацію про осіб, котрі направлялися для проведення бесіди та інших перевірочних заходів до відповідального ПОРВ, результатів проведених заходів, часу та місця, а також даних відповідального ПОРВ, котрий проводив заходи.
Відповідно телеграми 6-го прикордонного Волинського загону № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів», прикордонний наряд «перевірка документів» зобов`язаний здійснювати копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України.
Водночас, військовослужбовець ОСОБА_4 , з метою сприяння незаконному перетину державного кордону України рядом осіб, які в умовах воєнного стану були обмежені у своїх конституційних правах, зокрема щодо виїзду за межі України, упродовж листопада 2023 року, під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що за адресою: Волинська область, Володимирський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, використовуючи своє службове становище, здійснюючи у складі прикордонного наряду „Перевірка документів (ПД) стандартну перевірку документів громадян України на виїзд з України, усунув існуючі для перетину державного кордону України в умовах воєнного стану перешкоди 10 (десяти) громадянам України чоловікам у віці від 18 до 60 років (призовного віку) системно порушував правила несення прикордонної служби, а саме всупереч вимогам статей 2, 19 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» не здійснював в установленому порядку прикордонний контроль і пропуск через державний кордон України транспортних засобів та осіб, фіксацію їх біометричних даних, не перевіряв у осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право виїзду з України та не запобіг перетину державного кордону України особами, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, всупереч статті 2, 7, 14 ЗУ «Про прикордонний контроль», пунктів 2, 9-12 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (із змінами та доповненнями, далі Правила перетинання державного кордону), а також Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261 (далі Інструкція №1261), під час прикордонного контролю осіб не здійснював перевірку документів, не з`ясовував наявність підстав для тимчасової відмови їм у перетинанні державного кордону та не забезпечив відмову в пропуску таких осіб через державний кордон при виїзді з України у зв`язку з відсутністю документів, необхідних для в`їзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, в порушення пунктів 2.5, 2.7, 2.10 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407 (далі Інструкція № 407), а також Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 та Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД, під час здійснення у складі прикордонного наряду „Перевірка документів (ПД) стандартної перевірки документів громадян України на виїзд з України не перевірив документи, необхідні для виїзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, не здійснював пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України, як уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону, неодноразово безпідставно надав дозвіл на перетинання державного кордону громадянам України, право яких у виїзді з території України було тимчасово обмежене, вніс інформацію про громадян, які не мали законних підстав для перетину державного кордону, та яким він, як уповноважена службова особа Держприкордонслужби, надав дозвіл на перетинання державного кордону, до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» - інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, при цьому не виконав вимоги п. 3.1., 3.2., 3.6. Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України», телеграми ІНФОРМАЦІЯ_7 № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів», а саме не здійснив копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України та не спрямовував таких осіб для проведення співбесід до прикордонного наряду «старший прикордонних нарядів в пункті пропуску», «старший зміни прикордонних нарядів» та відповідального офіцера ПОРВ, чим сприяв незаконному переправленню через державний кордон України зазначених осіб, а саме:
1)23.11.2023 приблизно о 20:22 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який рухався у автомобілі «FIAT» д.н.з. НОМЕР_3 ;
2)23.11.2023 приблизно о 00:21 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який рухався у автомобілі «FIAT» д.н.з. НОМЕР_3 ;
3)23.11.2023 приблизно о 13:08 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який рухався у автомобілі «MITSUBISHI» д.н.з. НОМЕР_4 ;
4)23.11.2023 приблизно о 13:08 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який рухався у автомобілі «MITSUBISHI» д.н.з. НОМЕР_4 ;
5)24.11.2023 приблизно о 03:22 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який рухався у автомобілі «VAN HOOL» д.н.з. НОМЕР_5 ;
6)24.11.2023 приблизно о 01:45 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який рухався у автомобілі «SETRA» д.н.з. НОМЕР_6 ;
7)28.11.2023 приблизно о 23:04 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який рухався у автомобілі «MAN» д.н.з. НОМЕР_7 ;
8)28.11.2023 приблизно о 23:03 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , який рухався у автомобілі «MAN» д.н.з. НОМЕР_7 ;
9)28.11.2023 приблизно о 23:02 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який рухався у автомобілі «MAN» д.н.з. НОМЕР_7 ;
10)28.11.2023 приблизно о 10:23 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , який рухався у автомобілі «VAN HOOL» д.н.з. НОМЕР_8 .
Таким чином, своїми умисними діями, які виразилися у сприянні незаконному переправленню осіб через державний кордон України усуненням перешкод, вчинене щодо кількох осіб, службовою особою з використанням службового становища, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332 КК України.
26 березня 2026 року між прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 , за участю захисника ОСОБА_5 , в порядку передбаченому ст. ст. 468, 469 та 472 КПК України, укладена угода про визнання винуватості.
Згідно з угодоюОСОБА_4 беззаперечно визнав себе винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332 та ч.3 ст.419 КК України, зобов`язався разом із захисником ОСОБА_5 невідкладно після набрання вироком законної сили добровільно перерахувати на потреби Збройних Сил України зараховані в якості застави за ОСОБА_4 захисником ОСОБА_5 грошові кошти в сумі 166 400,00 гривень.
Також, сторонами угод визначено узгоджене ними покарання, яке обвинувачений ОСОБА_4 повинен понести за вчинені ним кримінальні правопорушення, а саме: за ч.2 ст.332 КК України у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років, з позбавленням права обіймати посади пов`язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 (два) роки; за ч.3 ст.419 КК України, із застосуванням ч.1 ст.69 КК України у виді позбавлення волі на строк 4 (чотири) роки 6 (шість) місяців. На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, визначити остаточне покарання обвинуваченому ОСОБА_4 , шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років, з позбавленням права обіймати посади пов`язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 (два) роки.
З урахуванням наявності у ОСОБА_4 міцних родинних зв`язків, наявність місця праці, його поведінку після вчинення злочинних дій, співпрацю із органом досудового розслідування, позитивну характеристику, тяжкість кримінальних правопорушень, особу винного та інші обставини справи, сторони дійшли згоди про можливість виправлення ОСОБА_4 без ізоляції від суспільства та застосування до нього звільнення від відбування основного покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України.
При визначенні покарання сторонами були враховані ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, який раніше
до кримінальної відповідальності не притягувався, на обліку у лікарів психіатра або нарколога не перебуває, за місцем проживання характеризується позитивно, а також його щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину, вчинення злочину раніше не судимою особою вперше, надання викривальних показів відносно інших суб`єктів вчинення кримінального правопорушення, а також те, що сторона захисту зобов`язується невідкладно після набрання відносно ОСОБА_4 вироком законної сили добровільно перерахувати на потреби Збройних Сил України зараховані в якості застави за ОСОБА_4 захисником ОСОБА_5 грошові кошти в сумі 166 400,00 гривень.
Крім того, в угоді передбачені наслідки її укладення, затвердження та невиконання, які роз`яснені обвинуваченому.
Розглядаючи питання про затвердження угод суд виходить з такого.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України при прийнятті рішення у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема затвердити угоду.
Відповідно до ст.468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Згідно з ч.4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена зокрема у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів (крім кримінальних проваджень щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією) . Угода провизнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв`язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні зазначив, що при укладенні вказаної угоди дотримані вимоги і правила КПК та КК України, просив цю угоду затвердити і призначити обвинуваченому узгоджену в угоді міру покарання.
Обвинувачений ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 в підготовчому судовому засіданні також просили вказану угоду затвердити і призначити узгоджену в ній міру покарання та інші передбачені угодою заходи, при цьому ОСОБА_4 беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332, ч.3 ст.419 КК України, в обсязі обвинувачення, надав згоду на застосування узгодженого виду та розміру покарання.
Кримінальні правопорушення, у вчиненні яких ОСОБА_4 визнав себе винуватим, згідно ст.12 КК України, відносяться до категорії тяжких злочинів, від яких потерпілих нема.
Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому, судом з`ясовано, що ОСОБА_4 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватим, цілком розуміє свої права, визначені ст.474 ч.4 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ст.473 ч.2 КПК України, та наслідки її не виконання, передбачені ст.476 КПК України.
Враховуючи викладене, те, що умови угоди про визнання винуватості між прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 відповідають вимогам КПК України та КК України, суд дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження даної угоди та призначення ОСОБА_4 покарання, узгодженого сторонами угоди.
Призначаючи покарання, суд враховує ступінь тяжкості скоєних ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, обставини справи, обставини, що пом`якшують або обтяжують покарання, дані, що характеризують обвинуваченого.
Вивченням особи обвинуваченого встановлено, що ОСОБА_4 раніше не судимий, є учасником бойових дій, на обліку у лікаря-психіатра та лікаря-нарколога не перебуває, одружений та має на утриманні двох малолітніх дітей.
Як обставини, які пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_4 суд, відповідно до ч.1 ст.66 КК України, визнає щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, вчинення кримінального правопорушення раніше несудимою особою вперше.
Згідно ч. 1 ст. 69 КК України за наявності кількох обставин, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення, може, крім випадків засудження за корупційне кримінальне правопорушення, кримінальне правопорушення, пов`язане з корупцією, кримінальне правопорушення, передбачене статтями 403, 405, 407, 408, 429, 437-439, 442, 442-1 цього Кодексу, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, за катування, вчинене представником держави, у тому числі іноземної, призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м`якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за це кримінальне правопорушення. У цьому випадку суд не має права призначити покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої для такого виду покарання в Загальній частині цього Кодексу.
Вищенаведені обставини та дані про особу обвинуваченого суд вважає такими, що істотно знижують ступінь тяжкості вчинених ним кримінальних правопорушень і впливають на пом`якшення покарання, при цьому враховуючи наявність кількох обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого, думку сторін угоди, суд вважає можливим при призначенні покарання обвинуваченому за ч.3 ст.419 КК України, застосувати вимоги ст. 69 КК України, призначивши обвинуваченому основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції ч.3 ст.419 КК України, у виді позбавлення волі на строк 4 (чотири) роки 6 (шість) місяців.
Також суд прийшов до висновку про можливість призначення обвинуваченому ОСОБА_4 за ч.2 ст.332 КК України покарання узгодженого сторонами угоди у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років, з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 (два) роки.
Остаточне покарання обвинуваченому слід визначити на підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим.
На підставі ст.75 КК України, суд, враховуючи тяжкість кримінальних правопорушень, особу винного та інші обставини справи, вважає можливим звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання призначеного за цим вироком з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку, встановленого судом, не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього судом обов`язки, передбачені ст.76 КК України.
Призначаючи обвинуваченому ОСОБА_4 зазначене вище покарання суд виходить із того, що воно є достатнім для виправлення обвинуваченого, запобігання вчиненню ним нових кримінальних правопорушень, таким, що відповідатиме особі обвинуваченого, є справедливим і достатнім для досягнення, передбачених ч. 2 ст. 50 КК України меті покарання та відповідатиме принципу верховенства права, закріпленого ст. 8 КПК України.
Цивільний позов не заявлено, процесуальні витрати та речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Запобіжний захід у вигляді застави, застосований до обвинуваченого, слід скасувати.
Керуючись ст.ст. 314, 373, 374, 475 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 26 березня 2026 року між прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 62025140130001793 від 17.12.2025.
ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332, ч.3 ст.419 КК України та призначити йому покарання:
- за ч.2 ст.332 КК України у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років, з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 (два) роки;
- за ч.3 ст.419 КК України, із застосуванням ст. 69 КК України - у виді позбавлення волі на строк 4 (чотири) роки 6 (шість) місяців.
На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, визначити ОСОБА_4 остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років, з позбавленням права обіймати посади пов`язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 (два) роки.
На підставі ст.75,76 КК України ОСОБА_4 звільнити від відбування основного покарання у виді позбавлення волі призначеного за цим вироком з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку - 2 (два) роки, не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього судом обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.
Запобіжний захід у вигляді застави, застосований до обвинуваченого ОСОБА_4 , скасувати.
Заставу в розмірі 166 400 (сто шістдесят шість тисяч чотириста) гривень, що внесена 09.03.2026 та 10.03.2026 на підставі ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06.03.2026 на депозитний рахунок Територіального управління державної судової адміністрації України в Волинській області: код ЄДРПОУ 26276277, депозитний рахунок №UA358201720355259001500002504, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, після набрання вироком законної сили повернути заставодавцю ОСОБА_5 .
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок може бути оскаржений до Волинського апеляційного суду через Володимирський міський суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Головуючий суддя ОСОБА_1