Рішення № 136756660, 21.05.2026, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
600/5486/25-а
Номер документу
136756660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/5486/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції,

У С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції у розмірі 5083,00 грн до державного бюджету України.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2025 року (головуючий суддя Кушнір В.О.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами; встановлено строки для подання заяв по суті справи.

У зв`язку зі звільненням судді з посади, на підставі розпорядження керівника апарату суду №7-Р від 16 березня 2026 року проведено повторний автоматизований розподіл даної справи, за результатом якого адміністративну справу №600/5486/25-а було передано для розгляду судді Лелюку О.П.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2026 року (головуючий суддя Лелюк О.П.) прийнято дану справу до свого провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; роз`яснено учасниками процесу, що її розгляд починається спочатку.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем було вчинено порушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим відносно неї прийнято рішення про накладення штрафу за недотримання вимог Закону України «Про рекламу» у розмірі 5083,00 грн, яке в судовому порядку відповідачем не оскаржувалось, однак при цьому штраф не було сплачено в добровільному порядку, що і слугувало підставою звернення до суду з цим позовом.

Як вбачається з наявних у справі матеріалів, відповідачу були вручені засобами поштового зв`язку як ухвала про відкриття провадження у даній справі, так і про прийняття даної справи до свого провадження ухвалою суду від 18 березня 2026 року, що підтверджується відповідними відмітками у рекомендованих повідомленнях про вручення поштових відправлень.

Таким чином, відповідач була належним чином повідомлена про розгляд даної справи. Проте правом подати відзив на позовну заяву у встановлений законом строк не скористалась.

Клопотань про розгляд справи за участю учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що посадовою особою управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області зафіксовано зовнішню рекламу на опорі зовнішнього освітлення по вул. Республіканська напроти будинку №86, магазину «ДІМ САД ГОРОД» в селі Романківці, Дністровського (Сокирянського) району, Чернівецької області з текстом такого змісту: «ВСЕ ДЛЯ РИБАКА СПІНІНГИ ПРИМАНКИ АКСЕСУАРИ ЛОДКИ ПРИКОРКИ».

За ознаками порушення законодавства про рекламу посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області було складено протокол управління захисту споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області №83 від 19 серпня 2025 року про порушення законодавства про рекламу.

На підставі вказаного вище протоколу позивачем було прийнято рішення №83 від 19 серпня 2025 року про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

19 серпня 2025 року на ФОП ОСОБА_1 направлено вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області з додатками №24.05/04-4431-25 наступного змісту:

«Управлінням захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області досліджується зовнішня реклама розміщена на опорі зовнішнього освітлення по АДРЕСА_1 , магазину «ДІМ САД ГОРОД» в селі Романківці, Дністровського (Сокирянського) району, Чернівецької області, з наступним текстом: «ВСЕ ДЛЯ РИБАКА СПІНІНГИ ПРИМАНКИ АКСЕСУАРИ ЛОДКИ ПРИКОРКИ» чим порушено вимоги щодо розміщення реклами, а саме: частини шостої статті 8 Закону України «Про рекламу» (фото згідно з додатком).

У зв`язку з цим, відповідно до вимог частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» (із змінами), підпункту 9 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 08 вересня 2025 року №941, просимо в трьохденний термін, з дня отримання вимоги, письмово надати інформацію та завірені належним чином копії документів:

- щодо осіб, які є замовниками та розповсюджувачами зазначеної реклами. Зокрема, вказати назву осіб, їх код ЄДРПОУ або РНОКПП;

- копії документів (договір, акт, рахунок, платіжне доручення, квитанція, тощо), які підтверджують вартість розповсюджуваної та/або виготовленої реклами;

Звертаємо Вашу увагу, що неподання або подання завідомо недостовірної інформації тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу відповідно до статті 27 Закону України «Про рекламу».

Інформацію надати до управління захисту споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області за адресою: вулиця Степана Бандери, будинок 6, м. Чернівці, 58002».

Вказану вимогу отримано відповідачем засобами поштового зв`язку 22 серпня 2025 року, що підтверджується відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення та даними трекінгу Укрпошти.

02 вересня 2025 року на адресу ФОП ОСОБА_1 направлено Повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області про розгляд справи за порушення законодавства про рекламу, в якому зазначено: дату, місце і час розгляду справи (10 вересня 2025 року о 10:30 год. в управлінні захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області за адресою: вул. Сторожинецька, буд. 115, м. Чернівці); надано інформацію про права та обов`язки суб`єкта реклами, зокрема інформація про право бути присутнім під час розгляду та вирішення справи, порядок ознайомлення з матеріалами, а також способи подання пояснень і зауважень та строк, протягом якого суб`єкт реклами має право їх подати відповідно до частини третьої статті 26 Закону України «Про рекламу».

Вказане повідомлення отримано відповідачем засобами поштового зв`язку 06 вересня 2025 року, що підтверджується відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення та даними трекінгу Укрпошти.

Як вбачається з наявних у справі матеріалів і не заперечується сторонами, 05 вересня 2025 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області надійшов лист від ФОП ОСОБА_1 , яким повідомлено, що інформаційний щит було встановлено постачальниками товару для магазину «ДІМ САД ГОРОД», однак реклами, як розміщена на такому щиті, відповідач не замовляла, не розміщувала та не оплачувала. Додатково вказано про те, що інформацію про постачальників продукції у відповідача не збереглася, що унеможливило надати інформацію про осіб, які замовили та розповсюдили таку рекламу, а також відомості про вартість виготовлення інформаційного щита. У зв`язку з цим відповідач зазначила, що нею не було допущено порушення законодавства про рекламу.

10 вересня 2025 року позивачем складено протокол №82 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу, яким вирішено: розглядати справу без участі ФОП ОСОБА_1 ; визнано, що зовнішня реклама ФОП ОСОБА_1 , яка розміщена на опорі зовнішнього освітлення по АДРЕСА_1 , магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в с. Романківці Сокирянського (Дністровського) району Чернівецької області, з таким текстом «ВСЕ ДЛЯ РИБАКА СПІНІНГИ ПРИМАНКИ АКСЕСУАРИ ЛОДКИ ПРИКОРКИ» містить порушення порядку розповсюдження реклами, визначеного частиною шостою статті 8 Закону України «Про рекламу»; прийнято рішення, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами накладено на рекламодавця ФОП ОСОБА_1 штраф відповідно до вимог частини сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу» у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5083,00 грн.

За недотримання вимог щодо змісту реклами (абзац п`ятий частини четвертої статті 21, частина сьома статті 21 Закону України «Про рекламу») Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області прийнято рішення №82 від 10 вересня 2025 року про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у сумі 5083,00 грн та зобов`язано сплатити штраф у п`ятнадцятиденний термін з дня отримання рішення.

Додатково у рішенні Головного управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області від 10 вересня 2025 року №82 зазначено, що в разі його невиконання у вказаний строк сума штрафу стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Як вбачається з наявних у справі матеріалів, рішення про накладення штрафу відповідач отримала 15 вересня 2025 року.

Оскільки відповідач у добровільному порядку штраф за порушення законодавства про рекламу не сплатила, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.

Засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, визначені та врегульовані Законом України «Про рекламу» №270/96-ВР від 03 липня 1996 року (далі Закон №270/96-ВР в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до пунктів 15, 19, 27 статті 1 Закону №270/96-ВР реклама - інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий (пряма реклама, телепродаж) або непрямий (спонсорство, розміщення товару (продакт-плейсмент) спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару. Рекламодавець - особа, яка є замовником виробництва та/або розповсюдження реклами. Товар - будь-який предмет господарського обігу, у тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, торговельні марки, інші об`єкти права інтелектуальної власності.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону №270/96-ВР мовою реклами є державна мова.

Частиною шостою статті 8 Закону №270/96-ВР встановлено, що розміщення реклами та/або рекламних засобів на підтримуючих, опорних та інших елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється.

У відповідності до частини другої статті 26 Закону №270/96-ВР на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.

Частиною першою статті 27 Закону №270/96-ВР передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 27 Закону №270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавців, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою), в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.

Відповідно до частини шостої статті 27 Закону № 270/96-ВР за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої частиною другою статті 26 цього Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина сьома статті 27 Закону №270/96-ВР).

Згідно із частиною восьмою статті 27 Закону №270/96-ВР рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Частиною дев`ятою статті 27 Закону №270/96-ВР передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, може вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що уточнюють, доповнюють рекламу, та звертатися з позовом до суду щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами.

Відповідно до частини одинадцятої статті 27 Закону №270/96-ВР рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Механізм накладення Держпродспоживслужбою та її територіальними органами на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами (далі - суб`єкт реклами) штрафів за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету, КРАІЛ, Національного банку) визначає Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №693 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2023 р. №1178) (далі Порядок №693).

Згідно з пунктом 2 Порядку №693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені статтею 27 Закону України «Про рекламу», приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи) (пункт 3 Порядку №693).

Пунктом 9 Порядку №693 визначено, що справа розглядається без участі суб`єкта реклами або його представника у разі його неявки за умови його поінформування відповідно до пункту 5 цього Порядку та ненадходження від нього клопотання про перенесення дати та часу розгляду справи, зазначеного в пункті 7 цього Порядку.

У разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (пункт 16 Порядку №693).

Пунктом 17 Порядку №693 встановлено, що рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб`єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб`єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб`єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб`єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

Відповідно до пункту 19-22 Порядку №693 рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу набирає чинності з дня вручення його суб`єкту реклами або його представнику. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Законом України «Про адміністративну процедуру», або у судовому порядку. Сплата штрафу не звільняє суб`єкта реклами від усунення виявлених порушень вимог законодавства про рекламу. Не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.

Таким чином, штрафні санкції до порушників законодавства про рекламу застосовуються на підставі рішення Держпродспоживслужби, яке приймається за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а сума штрафної санкції, визначена за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, після закінчення строку на оскарження відповідного рішення, якщо його не було оскаржено, набуває статусу узгодженого грошового зобов`язання та підлягає сплаті до державного бюджету. Не сплачені у добровільному порядку узгоджені штрафні санкції за правопорушення законодавства про рекламу підлягають стягненню з винних осіб у судовому порядку.

Судом встановлено, що позивачем складено відносно позивача протокол від №83 від 19 серпня 2025 року про порушення законодавства про рекламу.

На підставі матеріалів справи та протоколу позивачем прийнято рішення №82 від 10 вересня 2025 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 5083,00 грн.

Рішення про накладення штрафу було вручено відповідачу, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в установленому законом порядку відповідач не оскаржував і таке є чинним, то суд приходить до висновку, що визначена у рішенні сума штрафної санкції набула статусу узгодженого грошового зобов`язання.

Станом на час розгляду даної справи докази добровільної сплати відповідачем штрафної санкції, визначеної рішенням Головного управління Держпродспоживслужби у Чернівецькій області від 10 вересня 2025 року №82, у матеріалах справи відсутні.

Суд звертає увагу, що вимогою заявленого позову є стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за правопорушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим предметом доказування у цій справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення відповідної заборгованості в судовому порядку, процедури узгодження визначеного у рішенні грошового зобов`язання, сплати узгоджених сум грошових зобов`язань у встановлений законом строк.

Таким чином, оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у визначені законом строки відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку ним не сплачено, то суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення штрафної санкції у розмірі 5083,00 грн на користь позивача у судовому порядку.

Отже, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України визначено, що однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б свідчили про сплату відповідачем штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 5083,00 грн, відповідачем суду не подано.

Отже, застосована позивачем відносно відповідача штрафна санкція, яка не сплачена добровільно, підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.

Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області штрафну санкцію у розмірі 5083 (п`ять тисяч вісімдесят три) грн 00 коп. до державного бюджету, код платежу 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», рахунок (IBAN) UA718999980313050106000024405, отримувач Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37836095.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 21 травня 2026 року.

Повне найменування учасників справи: позивач Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (вул. Сторожинецька, 115, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40416813); відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя О.П. Лелюк