Рішення № 136755792, 22.05.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2026
Номер справи
520/30145/25
Номер документу
136755792
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2026 р. Справа № 520/30145/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 з приводу використання протягом з 18.06.2025 по 24.09.2025 під час нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення та усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця, а саме: одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік), показника фіксованої суми - 1762,00 грн. для розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 20.05.2023);

- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) грошове забезпечення та усі види фактично одержаного грошового забезпечення військовослужбовця за період з18.06.2025 по 24.09.2025, а саме: одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік), обчислених з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи - 3028,00 грн., встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» для розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025);

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування у грошовому атестаті №213 від 24.09.2025, у довідці №4470 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії», у довідці №4469 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"» складених у відношенні ОСОБА_1 , розміру грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704. (в редакції чинній з 18.06.2025);

- зобов`язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлені, а саме: грошовий атестат, довідку «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії», довідку «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"», що подаються для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, з урахуванням розміру грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025).

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

В обґрунтування позову зазначено, що бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу грошового забезпечення військовослужбовця в належному розмірі, а саме: одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік) за період з 18.06.2025 по 24.09.2025 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у відповідному році є протиправною. У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позову та просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Позивач з 02.09.2004 по 03.12.2013 та з19.03.2015 по 24.09.2025 проходила військову службу в Збройних силах України, а саме в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 19.03.2015 по 16.05.2025, а далі в в/ч НОМЕР_1 з 17.05.2025 по 24.09.2025 на офіцерських посадах, яка є державною службою особливого характеру згідно ч. 1 ст.2 Закону України №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу».

Позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджується додатком до позовної заяви №3.

14.03.2025 Рішенням Київського ОАС від по справі №320/29450/24, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 по справі №320/29450/24, було визнано протиправним та нечинним пункт 2 ПКМУ від 12.05.2023 №481 стосовно внесення змін до пункту 4 ПКМУ№704 щодо визначення розрахунковою величини для обрахунку розмірів посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців фіксованої суми - 1762 грн. замість розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Відтак, оскільки рішення Київського ОАС від 14.03.2025 набрало законної сили 18.06.2025, то відповідно наведений нормативно-правовий акт втратив чинність з 18.06.2025, що свідчить про правомірність застосування позивачем у спірних правовідносинах з 18.06.2025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 грн., встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

12.09.2025 позивача звільнено наказом Командувача Сил підтримки Збройних Сил України №173, із військової служби у запас за підпунктом "г" (за сімейними обставинами або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) п.3 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Із списків в/ч НОМЕР_1 виключена з 24.09.2025 наказом № 271 командира в/ч НОМЕР_1 від 24.09.2025, у якому зазначено: виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік; виплатити грошову компенсацію за 33 (тридцять три; доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік; виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік; виплатити грошову компенсацію за 12 (дванадцять) діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік; виплатити грошову компенсацію за 70 (сімдесят) календарних днів невикористаної додаткової відпустки передбаченої статтею 1 б2 Закону України "Про відпустки" (у тому числі за 2021 рік - 14 календарних днів, за 2022 рік 14 календарних днів, за 2023 рік 14 календарних днів, за 2024 рік - 14 календарних днів, за 2025 рік - 14 календарних днів); виплатити одноразову грошову допомогу по звільненню у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечений за 10 (десять) календарних років служби. Відповідно до вказаного наказу в/ч НОМЕР_1 здійснила виплату позивачу.

Але в/ч НОМЕР_1 при обчисленні та виплаті всіх належних виплат позивачу при звільненні обчислила посадовий оклад, оклад за військовим званням, виходячи із фіксованої суми 1762 грн., встановленою Постановою КМУ №481 від 12.05.2023 (далі - ПКМУ №481) «Про скасування пп.1 п. 3 змін, що вносяться до ПКМУ, затверджених ПКМУ від 21.02.2018 р. № 103, та внесення зміни до п.4 ПКМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - ПКМУ №704)».

Водночас із цим, згідно з п.4 ПКМУ від 30.08.2017 №704 (у редакції з урахування ПКМУ від 12.05.2023 №481) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру із фіксованої суми 1762 грн. які визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14ПКМУ від 30.08.2017р. №704.

Відтак, набуття чинності ПКМУ від 12.05.2023 №481 припинило існування (19.05.2023) права військовослужбовця на обчислення грошового забезпечення у порядку ПКМУ від 30.08.2017 №704 (у редакції з урахування ПКМУ від 12.05.2023 №481) із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи - встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.

24.09.2025 позивач отримала грошовий атестат № 213 від 24.09.2025, а 30.09.2025 отримала довідку № 4470 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії» і довідку № 4469 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"», на підставі яких позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - закон №2262-XII) у пункті 2 грошового атестата зазначено, що посадовий оклад позивача відноситься до 18 тарифного розряду, а військове звання «старший лейтенант».

Відповідно до грошового атестату позивача № 213 від 24.09.2025 посадовий оклад складає - 4230.00 грн., а оклад за військовим званням (старший лейтенант ) -1200.00грн. якій обчислені та виплачувались відповідно до п.4 ПКМУ від 30.08.2017 №704 (у редакції з урахування ПКМУ від 12.05.2023 №481), з розрахунку фіксованої суми - 1762 грн. замість розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025) де тарифному розряду - 18 належить - тарифний коефіцієнт-2.4 (додаток 1 постанова №704), а військовому званню (старший лейтенант ) належить - тарифний коефіцієнт - 0.68 (додаток 14 постанова №704).

Таким чином посадовий оклад позивача був обчислений та виплачувався виходячи з розміру фіксованої суми - 1762 грн. (тарифний коефіцієнт-2.4 х1762.00грн.)=4228.80грн.,та з урахуванням примітки 1 додаток 1 постанова №704, де зазначено «цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти грн.». таким чином він дорівнює =4230.00 грн., що підтверджено грошовим атестатом.

Також оклад за військовим званням позивача «старший лейтенант» був обчислений та виплачувався виходячи з розміру фіксованої суми - 1762 грн. (тарифний коефіцієнт-0,68х1762.00 грн.) = 1198.00 грн., а з урахуванням примітки 1 додаток 14 постанова №704 де зазначено «У разі коли розмір окладу визначено у грн. з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 грн.» таким чином він дорівнює =1200.00грн. що підтверджено грошовим атестатом.

Позивач вважає, що з 18.06.2025 по день виключення із списків частини - 24.09.2025 вона має право на визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025).

Посадовий оклад позивача повинен був обчислюватися та виплачуватись виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 грн. (тарифний коефіцієнт-2.4 х3028,00 грн.) = 7267.20 грн., та з урахуванням примітки 1 додаток 1 постанова №704 де зазначено «цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти грн.». таким чином він дорівнює = 7300.00 грн.

Оклад за військовим званням позивача «старший лейтенант» на думку позивача повинен був обчислюватися та виплачуватись виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 грн. (тарифний коефіцієнт-0,68х3028,00 грн.) = 2059.04 грн., а з урахуванням примітки 1 додаток 14 постанова №704, де зазначено «У разі коли розмір окладу визначено у грн. з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 грн.» таким чином він дорівнює = 2100.00 грн., що підтверджено грошовим атестатом.

06.10.2025 позивач звернулася до в/ч НОМЕР_1 із заявою про обчислення та виплату грошового забезпечення з 18.06.2025 по 24.09.2025; одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік) - виходячи із розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (3028,00 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до ПКМУ від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025).

09.10.2025 в/ч НОМЕР_1 отримала заяву позивача що підтверджено «повідомленням про вручення поштового відправлення».

Однак, відповідь на таке звернення позивач не отримав, а доплату за спірний період позивачу не здійснено.

Позивач зазначає що в/ч НОМЕР_1 у період з 18.06.2025 по 24.09.2025 був зроблений невірний розрахунок його посадового окладу та окладу за військовим званням що потягло за собою невірний розрахунок відповідачем грошового забезпечення за зазначений період та усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця при звільненні та неврахуванні під час складання грошового атестату, а також довідок «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії» та «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"» оскільки при цьому повинен враховуватися розмір грошового забезпечення виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб -3028,00 грн. встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Приписами ч. 4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

П. 2 ПКМУ№704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до ПКМУ № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

П. 4 ПКМУ № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до ПКМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд дійшов наступних висновків: 21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, щодо даються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Відтак, на момент набрання чинності постановою № 704, що відбулось 01.03.2018 року, пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови № 103, а саме: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.

Таким чином, станом на 01.03.2018 п. 4 ПКМУ № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Водночас, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі №826/6453/18 за результатами апеляційного перегляду справи було скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_2, Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_2, Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови задоволено; визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"; у іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 - залишено без змін. Відтак, з 29.01.2020 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 пункт 6 ПКМУ № 103 втратив чинність та була відновлена дія п. 4 ПКМУ № 704 у первісній редакції.

При цьому, позивач зазначає, що Законом України від 05.10.2000 № 2017-III Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії (далі - Закон № 2017-III) визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

В той же час, згідно приписів ст.6 Закону № 2017-III базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно із ч.2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

Верховним Судом у постанові від 12.09.2022 року по справі №500/1813/21 вказано, що законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під умовами слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під порядком розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

Відтак, зазначення у п. 4 ПКМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Разом з цим, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

При цьому, п.8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII Про Державний бюджет України на 2019 рік було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закон України від 14.11.2019 № 294-IX Про Державний бюджет України на 2020 рік (далі - Закон № 294-IX) та Закони України Про Державний бюджет України на 2021 рік від 15.12.2020 № 1082-IX (далі - Закон № 1082-IX), Про Державний бюджет України на 2022 рік від 18.10.2022 № 2675-IX (далі - Закон № 2675-IX), Про Державний бюджет України на 2023 рік від 30.11.2022 № 2710-IX (далі - Закон № 2710-IX) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, на 2020, на 2021, на 2022 та на 2023 роки, відповідно, не містять.

Отже, положення п. 4 ПКМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з ПКМУ №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 набрання чинності Законом № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Приписами ч.3 ст.1-1 Закону № 2262-XII визначено безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту законних очікувань (reasonableexpectations) та принцип правової визначеності (legalcertainty), що є невід`ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.

Отже, з 01.01.2020 положення п.4 ПКМУ №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п.4 ПКМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Згідно пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим законом мінімальна заробітна плата не застосовуються як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Зазначена позиція відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 11.12.2019 по справі №240/4946/18, Верховного Суду, викладеним у постановах від 18.02.2021 у справі №200/3775/20-а, від 11.02.2021 у справі №200/3757/20-а.

Відтак, під час розв`язання колізії між нормами п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 р. №1774-VІІІ та п.4 ПКМУ №704 у редакції до внесення змін ПКМУ від 21.02.2018 р. №103 перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.

При цьому, з 29.01.2020 була відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням, як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та 01.01.2018 р.

Відтак, 29.01.2020 р. настала подія підвищення розміру винагороди за службу діючого військовослужбовця за складовими: оклад за посадою та оклад за військовим званням за рахунок виникнення у суб`єкта владних повноважень органу фінансового забезпечення обов`язку обраховувати ці показники із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, тобто станом на 01.01.2020 р., на 01.01.2021 р., а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р.

Позивач зазначає, що з 01.10.2020 р. набула чинності ПКМУ від 28.10.2020 р. №1038, котра також внесла зміни до порядку обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.

12.05.2023 Кабінет Міністрів України прийняв ПКМУ № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704» , п. 2 якої внесено зміни до п. 4 ПКМУ № 704, виклавши абзац перший в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

П.3 ПКМУ № 481 установлено, що видатки, пов`язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.

Отже, з дня набрання чинності Постановою № 481 [20.05.2023] Кабінетом Міністрів України замість розрахункової величини «прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року» запроваджено сталу розрахункову величину для посадового окладу та окладу за військове звання 1762 грн.

Відтак, вказаний п.2 ПКМУ №481 стосовно внесення змін до п.4 ПКМУ № 704 в частині обрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, зокрема, визначення розрахункової величини в фіксованому розмірі 1 762,00 грн. суперечить нормам розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII.

Окрім цього, рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 зазначено, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Але Рішенням Київського ОАС від14.03.2025 по справі №320/29450/24, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025р. по справі №320/29450/24, було визнано протиправним та нечинним п. 2 ПКМУ№481 стосовно внесення змін до п. 4 ПКМУ№704 щодо визначення розрахунковою величини для обрахунку розмірів посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців фіксованої суми - 1762 грн. замість розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Відтак, оскільки рішення Київського ОАС від 14.03.2025 набрало законної сили 18.06.2025, то відповідно наведений нормативно-правовий акт втратив чинність з 18.06.2025, що свідчить про правомірність застосування позивачем у спірних правовідносинах з 18.06.2025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 грн. встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Приписами ст. 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX Про Державний бюджет України на 2025 рік встановлено, що станом на 01.01.2025 прожитковий мінімум на одну працездатну особу - 3028,00 грн.

Враховуючи вище викладене, а також, з огляду на обставини проведення відповідачем перерахунку розміру грошового забезпечення позивача, слід дійти висновку про те, що з 18.06.2025 по 24.09.2025 грошове забезпечення позивача має обчислюватися із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2025 за Законом України "Про Державний бюджет України на 2025рік".

Таким чином, прав позивача порушені.

Як зазначалось судом раніше, положеннями ч.ч. 2, 4 ст. 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20 грудня 1991 року № 2011-XII передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до приписів пунктів 1, 3 та 6 розділу ХХХІ "Виплата грошового забезпечення у разі звільнення з військової служби" Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року №260 (далі - Порядок №260), грошове забезпечення у разі звільнення з військової служби виплачується: військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі грошового забезпечення, передбаченого для займаної посади з дня одержання військовою частиною наказу чи письмового повідомлення про звільнення до дня виключення наказом зі списків особового складу включно, але не більше ніж до дня здавання справ та посади (в межах установлених Міністром оборони України строків) або до дня закінчення щорічної відпустки, яка надається після здавання справ та посади.

У рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров`я, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються з військової служби, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини тривалістю, що визначається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення за кожен повний місяць служби, та за час такої відпустки виплачується грошове забезпечення або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Розрахунок грошового забезпечення за час надання щорічної основної відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою.

Оскільки грошове забезпечення військовослужбовця (станом на день виключення зі списків особового складу) є базовою величиною, з якого військова частина повинна обраховувати суми компенсаційних виплат при звільненні за спірний період, в даному випадку така компенсація відповідачем має бути перерахована з урахуванням грошового забезпечення, розрахованого виходячи із розмірів посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до ПКМУ № 704.

Позивач зазначає що також отримав грошовий атестат №213 від 24.09.2025 та довідку №4470 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії», у довідці №4469 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"» згідно п.3 розділу І Порядку №260, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

П. 7 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (Порядок №3-1) визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються серед інших грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби.

Таким чином, в/ч НОМЕР_1 у період з 18.06.2025 по 24.09.2025 був зроблений невірний розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, що потягло за собою невірний розрахунок відповідачем грошового забезпечення за зазначений період та усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця при звільненні та неврахуванні під час складання грошового атестату, а також довідок «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії» та «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"» оскільки при цьому повинен враховуватися розмір грошового забезпечення виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 грн. встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Отже, дії Військової частини НОМЕР_1 з приводу використання з 18.06.2025 по 24.09.2025 під час нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення та усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця, а саме: одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік), показника фіксованої суми - 1762,00 грн. для розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 20.05.2023) є протиправними, що свідчить про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 з приводу використання з 18.06.2025 по 24.09.2025 під час нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення та усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця, а саме: одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік), показника фіксованої суми - 1762,00 грн. для розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 20.05.2023).

Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) грошове забезпечення та усі види фактично одержаного грошового забезпечення військовослужбовця за період з18.06.2025 по 24.09.2025, а саме: одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за десять років, грошової компенсації за 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2020 рік, 33 доби невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, 10 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік, 12 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік, грошової компенсації за невикористані 70 днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки (тривалістю 14 календарних днів на рік), обчислених з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи - 3028,00 грн., встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» для розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025).

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування у грошовому атестаті №213 від 24.09.2025, у довідці №4470 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії», у довідці №4469 від 30.09.2025 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"» складених у відношенні ОСОБА_1 , розміру грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704. (в редакції чинній з 18.06.2025).

Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлені, а саме: грошовий атестат, довідку «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії», довідку «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"», що подаються для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, з урахуванням розміру грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.08.2017 № 704 (в редакції чинній з 18.06.2025).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов