Рішення № 136754547, 22.05.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2026
Номер справи
640/11898/20
Номер документу
136754547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2026 р. № 640/11898/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Центральний гастроном", , до відповідачаГоловного управління ДПС у м. Києві, , провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.02.2020 № 0157790410, № 0157820410,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГАСТРОНОМ" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлень-рішень від 14.02.2020 №0157790410 та від 14.02.2020 №0157820410.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковим органом здійснено нарахування штрафних санкцій на борг, який виник через технічну помилку, яку позивачем було усунуто, а отже притягнення платника податку до відповідальності, у випадку самостійного виявлення та виправлення помилки є протиправним.

У відзиві на позовну заяву від 29.06.2020 відповідач заперечив проти позову і просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Відзив аргументовано тим, що в ході проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем строків сплати податкових зобов`язань по земельному податку, що призвело до порушення податкового законодавства та як наслідок, до виникнення податкового зобов`язання, визначеного спірним податковим повідомленням-рішенням.

Відповідач у відзиві поданому 29.06.2020 проти позову заперечив, зазначивши, що з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

20.07.2020 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла відповідь на відзив, в якому він підтримав свої позовні вимоги.

08.05.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі. Заперечуючи щодо позовних вимог зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, Позивач щомісяця подає звітну податкову декларацію та мав сплатити податкові зобов`язання протягом 30 календарних днів.

Отже, граничний термін сплати до 30 числа включно кожного звітного місяця. Камеральною перевіркою ГУ ДПС у м. Києві було встановлено затримку сплати податкових зобов`язань по орендній платі за землю з юридичних осіб до 30 днів та більше ніж 30 днів, а саме:- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 28.05.2019 31.03.2019, отже затримка сплати на 59 днів, за що нарахована штрафна санкція 20%;- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 10.06.2019 01.05.2019, отже затримка сплати на 41 день, за що нарахована штрафна санкція 20%;- 18.02.2019 №9024889930 J06020, дата операції 10.06.2019 01.05.2019, отже затримка сплати на 41 день, за що нарахована штрафна санкція 20%;- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 10.06.2019 01.05.2019, отже затримка сплати на 41 день, за що нарахована штрафна санкція 20%;- 18.02.2019 №9024889930 J06020, дата операції 28.05.2019 01.05.2019, отже затримка сплати на 28 днів, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 28.03.2019 03.03.2019, отже затримка сплати на 26 день, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 24.04.2019 31.03.2019, отже затримка сплати на 25 день, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 18.02.2019 №9024889930 J06020, дата операції 24.04.2019 31.03.2019, отже затримка сплати на 25 день, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 10.06.2019 31.05.2019, отже затримка сплати на 11 днів, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 19.02.2019 №9025903834 J06020, дата операції 10.06.2019 31.05.2019, отже затримка сплати на 11 днів, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 18.02.2019 №9024889930 J06020, дата операції 10.06.2019 31.05.2019, отже затримка сплати на 11 днів, за що нарахована штрафна санкція 10%;- 18.02.2019 №9024889930 J06020, дата операції 10.06.2019 31.05.2019, отже затримка сплати на 11 днів, за що нарахована штрафна санкція 10%; Відповідно до п. 36.1. ст. 36 Кодексу податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно п. 126.1 ст. 126 Кодексу, у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов`язання протягом строків, визначених Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

внаслідок подання Декларації з невірно вказаним Класифікатором адміністративно-територіального устрою та територіальних громад за вказаним кодом виникає об`єкт оподаткування з нарахованими податковими зобов`язаннями, а по коду Класифікатора адміністративно-територіального устрою та територіальних громад, де фактично знаходиться земельна ділянка, виникає факт неподання або несвоєчасного подання Декларації, отже до такого платника податку мають застосовуватись штрафні санкції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Станом на 15.12.2022, дату набрання чинності Законом №2825-IX, рішення в адміністративній справі №640/31348/20 Окружним адміністративним судом м. Києва не ухвалене.

На підставі пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами дана справа передана на розгляд та вирішення Тернопільському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.03.2025 дану справу передано для розгляду судді Ярощука В.Г.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/11898/20 за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГАСТРОНОМ до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлень-рішень від 14.02.2020 №0157790410 та від 14.02.2020 №0157820410.

Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у м. Києві (Шевченківський район м. Києва) та одночасно є платником орендної плати за землю, яка знаходиться в іншому районі міста Києва - в Солом`янському районі.

Позивач має в користуванні дві суміжні земельні ділянки площею 3469 кв.м та 932 кв.м, які знаходяться в Солом`янському районі м. Киева за адресою: проспект Перемоги, 47-а. Земельні ділянки знаходяться в користування на правах оренди, згідно договорів оренди земельної ділянки, укладених з Київською міською радою 3О грудня 2004 року.

8 лютого 2019 року Позивачем було подано звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік №9024889930, відповідно до якої задекларовано щомісячну суму орендної плати за землю за січень-листопад у розмірі 85 594,69 та за грудень 2019 р. у розмірі 85 594,70 грн. Однак, при складанні звітної декларації Позивач припустився технічної помилки, а саме, в коді органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки був вказаний код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням Позивача, тобто Шевченківський район а не Солом`янський. Отже в результаті помилки код органу за КОАТУУ був вказаний невірно.

19 лютого 2019 року засобами електронного зв`язку Позивачем була подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік №9025903834 з позначкою «Нова звітна». У вказаній декларації був виправлений код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ.

10 червня 2019 року у результаті самостійного виявлення помилки (подвоєння) по податкових зобов`язаннях з орендної плати за землю ТОВ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГАСТРОНОМ» була подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік N09120709820 з позначкою «Уточнююча», в якій було зменшено податкове зобов`язання за 2019 рік. Ця уточнююча декларація була прийнята Відповідачем. Відповідно до зазначеної уточнюючої податкової декларації за 2019 рік, у рядку б14 нараховано до зменшення податкового зобов`язання за періоди січень - грудень 2019 року.

Уточнююча податкова декларація на 2019 рік на зменшення податкових зобов`язань, прийнята та відображена Відповідачем як сплата податкових зобов`язань, а не сторнована, Позивачу протиправно нараховані штрафи за період коли він звільнявся від сплати податкових зобов`язань з орендної плати за землю та відносно яких надана уточнююча податкова декларація за 2019 рік.

07 лютого 2020 року відповідачем було проведено камеральну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати орендної плати за землю.

За результатами перевірки Відповідачем було складено акт перевірки від 07.02.2020 року № 1588/26-15-04-10-20. В Акті перевірки Відповідач дійшов висновку про порушення Позивачем строків сплати податкових зобов`язань по орендній платі за землю юридичних осіб, визначених п. 287.3 Податкового кодексу України від 02 12.2012р. № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПК України).

14 лютого 2020 року на підставі висновків Акту перевірки Відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 0157790410, яким зобов`язано Позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 50 803 грн. 34 коп.;

- № 0157820410, яким зобов`язано Позивача сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 34 237 грн 88 копійок.

Вважаючи складені за результатами такої перевірки податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з п. 286.3 ст. 286 ПК України платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Пунктом 287.3 статті 287 ПК України визначено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

За змістом п. 287.4 ст. 287 ПК України податкове зобов`язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

З матеріалів справи вбачається, що 18.02.2019 позивачем подано з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік № 9024889930, відповідно до якої задекларовано щомісячну суму орендної плати за землю за січень-листопад у розмірі 85 594,69 та за грудень 2019 р. у розмірі 85 594,70 гривні.

Прийняття вказаної декларації підтверджується квитанцією № 2 від 18.02.2019.

Разом з тим, позивач вказує на те, що у вказаній декларації від 18.02.2019 ним допущено арифметичну помилку та помилково вказано код КОААТУ Шевченківського району, а не Солом`янського району.

У зв`язку з допущенням вказаної арифметичної помилки у податковій декларації від 18.02.2019, позивачем 19.02.2019 засобами електронного зв`язку було подано нову податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік, відповідно до якої задекларовано щомісячну суму орендної плати за землю за січень-листопад у розмірі 85 594,69 грн та за грудень 2019 р. у розмірі 85 594,70 гривні.

Прийняття вказаної декларації підтверджується квитанцією №2 від 19.02.2019.

10.06.2019 року, у результаті виявлення помилки по податковим зобов`язанням з податку на землю щодо подвоєння суми сплати за землю, позивачем засобами електронного зв`язку подано нову уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік, якою зменшено податкові зобов`язання по земельному податку за 2019 рік на загальну суму 1027136,29 гривні.

Прийняття вказаної уточнюючої декларації підтверджується квитанцією №2 від 10.06.2019.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивачем з урахуванням нової податкової декларації з плати за землю від 19.02.2019 податкові зобов`язання з орендної плати за землю за 2019 рік сплачено у повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями, належним чином копії яких наявні в матеріалах справи.

Наведене свідчить, що посилання відповідача на те, що позивачем було пропущено строк сплати самостійно неправильно визначених зобов`язань з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної власності або комунальної власності) за 2019 рік за поданими ним деклараціями є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1 ст. 54 ПК України).

У відповідності до п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Суми податкових зобов`язань з податку на землю за 2019 рік, в розмірі, який відповідає податковій декларації від 19.02.2019, сплачені позивачем в повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями та не заперечується відповідачем.

Отже, на момент перевірки платника та прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення у відповідача були відсутні підстави для застосування до позивача штрафу за затримку граничного строку сплати узгоджених сум податкових зобов`язань у зв`язку із відсутню об`єкта для їх нарахування, оскільки податок на землю за 2019 рік у розмірі, визначеним прийнятим відповідачем уточненням, сплачено товариством в повному обсязі.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 14.02.2020 №0157790410 та від 14.02.2020 №0157820410 є протиправними та підлягає скасуванню.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією від 29.05.2020, що міститься в матеріалах справи, підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 2102,00 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову, а тому ця сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГАСТРОНОМ" (вул. Володимира Винниченка, 14, м.Київ, 04053; ЄДРПОУ:32455702) до Головного управління ДПС у м.Києві (вул. Шолуденка, 33/19, 04116; ЄДРПОУ: 44116011) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м.Києві від 14.02.2020 №0157790410 та від 14.02.2020 №0157820410.

3.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГАСТРОНОМ" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у м.Києві судовий збір у розмірі 2102 (дві тисяча сто дві) гривні 00 копійок.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 22 травня 2026 року