Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2026 р. № 400/468/26 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135,
треті особиДержавне підприємство "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057,
провизнання відмови, оформлену листом від 08.01.2026 року № 5/103-26 протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, про визнання протиправною відмову, оформлену листом №5/103-26 від 08.01.2026 року, у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов`язання внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він не зміг здобути обсяг освітньо-професійної програми підготовки молодшого спеціаліста, а отже не набув здатності до розв`язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності, оскільки з 01.09.2015 був зарахований для здобуття освітнього ступеня молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу "Фаховий коледж Міжнародного класичного університету імені Пилипа Орлика", проте з 06.03.2018 відрахований з числа здобувачів освіти за порушення умов контракту. Позивач не проходив атестацію на здобуття молодшого спеціаліста екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував диплома молодшого спеціаліста за спеціалізацією "Землевпорядкування", як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома. Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону № 2145^Ш визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій. Отже, позивач маючи базову/профільну середню освіту почав здобувати фаховий рівень освіти лише з 01.09.2023, дата завершення здобуття освіти - 30.06.2026 згідно наказу від 01.09.2023 №6"З-УДЗ", виданого Закладом професійної (професійно-технічної) світи "Новоодеський професійний коледж". За таких обставин, інформація в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 29.04.2025 №741557 про поточне здобуття позивачем освіти у Закладі професійної (професійно-технічної) світи "Новоодеський професійний коледж" (рівень освіти - Кваліфікований робітник, форма здобуття освіти - денна) про порушення послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" не відповідає дійсності, а тому є протиправною.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки згідно із пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон) освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадилася закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжувалася у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка - диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводився у 2019 році. Особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримували документ про вищу освіту - диплом молодшого спеціаліста, який, відповідно до вищезгаданого Закону, прирівнюється до диплома молодшого бакалавра.
Алгоритм встановлення послідовності рівнів здобуття освіти, який застосовується під час формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, викладений в листі МОН від 03.06.2024 № 1/9758-24 «Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти». Якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема, у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання за денною або дуальною формою, за яким формується Довідка, в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» зазначається «Ні, порушує». Послідовність рівнів зазначено у згаданому вище листі МОН. В іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО. Якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо інформація відсутня - «Так, не порушує». Так, згідно з інформацією, наявною в ЄДЕБО (історія навчання здобувача освіти додається), встановлено, що у період 2015 - 2018 ОСОБА_1 навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Фаховий коледж Міжнародного класичного університету імені Пилипа Орлика» за спеціальністю «Землевпорядкування» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (5.1 рівень НРК) і був відрахований за порушення умов контракту. У вересні 2023 зарахований до Закладу професійної (професійно-технічної) світи «Новоодеський професійний коледж» за професією «Кухар. Кондитер» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «кваліфікований робітник» (4 рівень НРК). Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Враховуючи вищевикладене, повідомляємо про відсутність підстав для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки.
Третя особа без самостійних вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС", пояснення суду не надала. Ухвала суду від 20.01.2026 про відкриття провадження у справі була отримана через е-суд 20.01.2026.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач є військовозобов`язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 (Нова Одеса), що підтверджується військово- обліковим документом сформованим в додатку «Резерв+».
Відповідно до історії навчання, позивач в період з 01.09.2015 по 06.03.2018 навчався у Відокремленому структурному підрозділі "Фаховий коледж Міжнародного класичного університету імені Пилипа Орлика" за спеціальністю "Землевпорядкування". 06.03.2018 відрахований з числа здобувачів освіти за порушення умов контракту.
Позивач маючи базову/профільну середню освіту почав здобувати фаховий рівень освіти з 01.09.2023, дата завершення здобуття освіти - 30.06.2026 згідно наказу від 01.09.2023 №6"З-УДЗ", виданого Закладом професійної (професійно-технічної) освіти "Новоодеський професійний коледж" за професією «Кухар. Кондитер» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «кваліфікований робітник» (4 рівень НРК).
Відповідно до довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 29.04.2025 №741557 поточне здобуття позивачем освіти у Новоодеському професійному коледжі за спеціальністю "Кухар", "Кондитер" (рівень освіти - кваліфікований робітник, форма здобуття освіти - денна) порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
На звернення позивача від 22.01.2025 про внесення змін до даних ЄДЕБО щодо порушення черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", Міністерство освіти і науки України листом №5/103-26 від 08.01.2026 року відмовило у внесенні змін.
Відмовляючи у внесенні змін до ЄДЕБО відповідач зазначив, що згідно з інформацією, наявною в ЄДЕБО (історія навчання здобувача освіти), встановлено, що у період 2015 - 2018 позивач навчалися у Відокремленому структурному підрозділі "Фаховий коледж Міжнародного класичного університету імені Пилипа Орлика" за спеціальністю "Землевпорядкування" для здобуття освітньо- кваліфікаційного рівня "Молодший спеціаліст" (5.1 рівень НРК) і був відрахований за порушення умов контракту. У вересні 2023 р. позивача зараховано до Закладу професійної (професійно-технічної) світи "Новоодеський професійний коледж" за професією "Кухар. Кондитер" для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня "Кваліфікований робітник" (4 рівень НРК). Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, у відповідному полі зазначено "Ні, порушує".
Відповідно до ч.2ст.10 Закону України Про освіту рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають :
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України Про освіту рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно з ч.4 ст.5 Закону України Про вищу освіту особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.
Відповідно до ст.7 Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Відповідно до ст.40 Закону України Про освіту після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту.
Відповідно до ст.7 Закону України Про вищу освіту єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.
Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою №560 від 16.05.2024, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
Довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 та впливає на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач в 2015-2018 роках проходив навчання у Відокремленому структурному підрозділі "Фаховий коледж Міжнародного класичного університету імені Пилипа Орлика" за спеціальністю "Землевпорядкування" для здобуття освітньо- кваліфікаційного рівня "Молодший спеціаліст"» навчання не завершив, та відповідний диплом не отримав.
Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
При цьому, позивач не отримував диплома молодшого спеціаліста, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома, у якому наводиться інформація про результати навчання особи.
За таких обставин, в нього залишився попередній рівень освіти, що дає йому можливість повторно поступати на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня "Кваліфікований робітник" (4 рівень НРК).
Оскільки, позивач не отримав диплом молодшого спеціаліста, то вважається, що він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем освіти.
Верховний Суд у своїх постановах зазначив, що продовження навчання за певним рівнем вищої освіти особою, яка має лише повну загальну середню освіту і жоден документ про вищу освіту раніше не отримувала, в іншому вищому навчальному закладі або закладі фахової передвищої освіти з того ж самого курсу, з якого вона була відрахована з попереднього навчального закладу, за тією ж або іншою спеціальністю і освітньою програмою того ж рівня освіти - не може вважатись повторним здобуттям вищої освіти й, незалежно від тривалості та перерв у навчанні, і, відповідно, не порушує послідовність здобуття освіти у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII.
Аналогічний висновок у схожих правовідносинах Верховний Суд виклав у постанові від 29 жовтня 2025 року у справі № 200/5372/24, де здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти після відрахування продовжив навчання в іншому вищому навчальному закладі.
Формування та видача за даними ЄДЕБО позивачу довідки порушило його право як учасника освітнього процесу на отримання щодо себе повної і достовірної інформації в галузі освіти, а також право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, передбачене пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.
Верховний суд у постанові по справі № 160/29658/24 від 26.11.2025 дійшов таких висновків:
1) здобуття освітнього рівня фахового молодшого бакалавра (фахова передвища освіта) або першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розпочинається з моменту зарахування особи до відповідного навчального закладу та закінчується у момент її відрахування з нього у зв`язку з успішним виконанням освітньої програми та врученням передбаченого законом документа про освіту встановленого зразка;
2) особа, яка була зарахована на навчання за певним освітнім рівнем, але була відрахована до завершення навчання і не отримала документа про освіту встановленого зразка, не може вважатися такою, що здобула відповідний рівень освіти;
3) продовження навчання за певним рівнем освіти особою, яка має лише повну загальну середню освіту і жоден документ про вищу або фахову передвищу освіту раніше не отримувала, в іншому навчальному закладі за тим же або іншим рівнем освіти (за умови, що цей рівень є вищим за повну загальну середню освіту) - не може вважатись повторним здобуттям освіти й, незалежно від тривалості та перерв у навчанні, не порушує послідовність здобуття освіти у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII;
4) Міносвіти має забезпечувати формування нових довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО із зазначенням «Так, не порушує» у полі про дотримання послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» у разі неправильного формування довідок про здобувачів освіти, зокрема у випадках, якщо особа здобула лише повну загальну середню освіту і розпочала навчання у вищому навчальному закладі, але не завершила його (не отримала диплом), та потім вступила до цього ж або іншого навчального закладу, на той самий або інший рівень освіти.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин Міністерство освіти і науки України через підпорядкованого технічного адміністратора має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України Про освіту щодо позивача.
Таким чином позов належить задовольнити.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України підлягають поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України, оформлену листом №5/103-26 від 08.01.2026 року, у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
3.Зобов`язати Міністерство освіти і науки України(01135, м. Київ, пр.Берестейський,10, ЄДРПОУ 38621185) внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 ,( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ), черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ), судовий збір в розмірі 1331,20грн.( одна тисяча триста тридцять одна грн.20коп), сплачений квитанцією № 3978-8156-8697-0115 від 15.01.2026.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко