Рішення № 136754515, 19.05.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2026
Номер справи
400/858/26
Номер документу
136754515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2026 р. № 400/858/26 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., пр. позивача Бессчастної А.В., пр. відповідача Кілійник К.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта - лоцман" Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", просп. Берестейський, 14,м. Київ,01135,вул. Героїв Рятувальників, 27,м. Миколаїв,54005

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008

провизнання протиправним та скасування рішення від 20.11.2025 №220,ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта лоцман» Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» звернулось до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 20 листопада 2025 року №220, яким Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта-лоцман» ДП «Адміністрація морських портів України» зобов`язане повернути до ГУ ПФУ в Миколаївській області неправомірно використані кошти в сумі 52 304,28 грн., а також застосовано до ДП «АМПУ» в особі філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» фінансову санкцію в сумі 26 152,14 грн. (50 % від суми порушення порядку використання страхових коштів).

Позивач обґрунтовує позов тим, що спірне рішення має бути визнано протиправним та скасоване як таке, що порушує вимоги законодавства статті 28 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та статей 5, 6, 8, 23, 26, 27, 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». У комісії з соціального страхування позивача не було підстав для прийняття рішення про відмову в оплаті матеріального забезпечення за період непрацездатності з 19.04.2023 по 14.07.2023, оскільки надані працівником листки непрацездатності не містили позначки «ознака алкогольного/наркотичного сп`яніння». Відсутність вини Позивача у фінансуванні оплати матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 за листками непрацездатності терміном з 19.04.2023 по 14.07.2023, які не містили позначки «ознака алкогольного/наркотичного сп`яніння», виключає можливість застосування до Філії штрафних санкцій, передбачених статтею 8 Закону. Також позивач зазначає, що пункт 3 розділу ІІ Порядку №1234 було доповнено новим абзацом, згідно з Наказом Міністерства охорони здоров`я «Про внесення змін до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності» № 78 від 15.01.2024, який набув чинності 27 лютого 2024 року. В той же час листки непрацездатності, на підставі яких відповідачем було зроблено оспорювані виплати, було складено за період з 19.04.2023 по 14.07.2023, тобто до набрання чинності нормою, на яку посилається відповідач. Оскаржуване Рішення порушує принципи передбачені Законом України « Про адміністративну процедуру», оскільки: прийнято на підставі норми, яка набула чинності після його прийняття (останній абзац пункту 3 розділу ІІ Порядку №1234); покладає на позивача обов`язок перевірки медичних висновків та сформованих на їх підставі листків непрацездатності, що відноситься до повноважень виключно відповідача.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки при проведенні перевірки було встановлено факт неправомірного використання коштів згідно норм статті 16 Закону №1105. Таке тлумачення виходить з того, що допомога не виплачується у випадку настання тимчасової непрацездатності, у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням. У такому разі необхідно орієнтуватись на номер страхового випадку - оплаті не підлягають усі лікарняні, видані в межах одного страхового випадку, навіть якщо відмітка про сп`яніння наявна лише в одному з них. Наведене узгоджується з роз`яснення Фонду соціального страхування на Урядовому порталі від 02.08.2022 та листом Пенсійного фонду України від 13.03.2024 № 2800-030401-8/15789. Відповідач відповідно до законодавства надав позивачу кошти на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі - ОСОБА_1 , але під час перевірки встановив факт неправомірного використання страхових коштів за період з 22.04.2023 по 14.07.2023 (з шостого дня непрацездатності). Відповідно до абз. 1 частини 6 статті 8 Закону № 1105 (в редакції, що діяла на день прийняття рішення від 27.10.2025 № № 1400-0902-3/177) у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. Керуючись статтею 8 Закону № 1105 сума яка повинна бути повернута на рахунок Головного управляння складає 78456,42 грн. (52304,28+50%).

У відповіді на відзив позивач зазначив, що позначка «ознака алкогольного/наркотичного сп`яніння», яка міститься у листку непрацездатності, є складовою частиною медичного висновку, яку має право проставляти у листках непрацездатності виключно лікуючий лікар (пункти 1, 5 розділу ІІ Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, затвердженому Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 1 червня 2021 року №1066, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 червня 2021 р. за №728/36350). Правом на проведення перевірки листків непрацездатності наділені особи, уповноважені управлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (стаття 28 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та частина 1 статті 27 Закону). Позивач, як страхувальник, не має повноважень для перевірки наданих працівником листків непрацездатності та медичних висновків, на підставі яких листки непрацездатності були сформовані, і не несе відповідальності за створення необґрунтованого медичного висновку (частина 1 статті 28 Закону). Покладення на позивача обов`язку перевірки наданих працівником листків непрацездатності та медичних висновків, на підставі яких листки непрацездатності були сформовані, не ґрунтується на нормах чинного законодавства, оскільки перевірка листків непрацездатності та медичних висновків відноситься до повноважень відповідача.

Заслухав пояснення представників сторін, дослідив докази, суд дійшов висновку:

Наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 09.10.2025 № 1086 передбачено проведення планової документальної перевірки позивача з питань дотримання страхувальником порядку використання страхових коштів Фонду за період з 01.10.2020 по 30.09.2025.

В акті перевірки зазначено, що відповідачем було «встановлено факт виплати за рахунок Фонду матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 на загальну суму 52304,28 за листками непрацездатності, виданими за одним страховим випадком: № 7588770-2014367390-1 терміном з 19.04.2023 по 01.05.2023; № 7588770-2014644915-1 терміном з 02.05.2023 по 12.05.2023-№ 7588770 2014835678-1 терміном з 13.05.2023 по 19.05 2023- № 7588770-2014940550-1 терміном з 20.05.2023 по 09.06.2023- № 7588770-2014940550-1 терміном з 10.06.2023 по 30.06.2023, № 7588770-2015606264-1 терміном з 01.07.2023по 14.07.2023. При цьому, в листку непрацездатності № 7588770- 2014321078-1 терміном з 17.04.2023 по 18.04.2023 наявні позначки: "ознака алкогольного/ наркотичного сп`яніння" та порушення режиму - 17.04.2023 - "навмисне заподіяння шкоди своєму здоров`ю". Комісією з соціального страхування було прийнято рішення про оплату матеріального забезпечення за весь період непрацездатності. Сума неправомірно використаних страхових коштів Фонду становить 52304,28

грн.».

За наслідками перевірки відповідачем було встановлено факт неправомірного використання коштів згідно норм п. 2, 5 ч. 1,2 ст. 16 ЗУ № 1105 (в редакції ЗУ від 21.09.2022 № 2620- ІХ).

20 листопада 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області на підставі акта документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду №1400-0902-3/177 від 27.10.2025 було прийнято рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду №220. Вказаним Рішенням Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта-лоцман» ДП «Адміністрація морських портів України» було зобов`язано повернути відповідачу неправомірно використані кошти в сумі 52 304,28 грн., та застосовано фінансову санкцію в сумі 26 152,14 грн. (50 % від суми неправомірно використаних страхових коштів).

Рішення було оскаржено Позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в порядку, встановленому Законом України «Про адміністративну процедуру» та розділом VI Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення, прийняті за результатами проведених перевірок правильності використання страхувальниками коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.08.2025 № 27-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2025 року за №1399/44805), що підтверджується скаргою 1636/29-00-06/вих. від 11.12.2015.

За результатами розгляду скарги відповідачем було прийнято рішення про результати розгляду скарги №1400-0901-8/105643 від 25.12.2025р., яке отримано позивачем 30 грудня 2025 року. Вказаним рішенням скарга позивача залишена без задоволення, а оскаржуване рішення Відповідача від 20.11.2025р. №220 - без змін.

Згідно частини 1 статті 6 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105 Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів

Згідно частини 2 статті 6 Закону № 1105 Пенсійний фонд України та його територіальні органи зобов`язані здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів та контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням.

Одним із основних способів контролю за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів є документальна планова перевірка, яка регулюється Порядком перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23 .

Відповідно до пункту 2.23 Порядку № 23 під час документальних перевірок страхувальників перевіряються, зокрема підстави надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та правомірність заявлених сум коштів наданих для виплати по листам непрацездатності

Закон України від 23.09.1999р. № 1105 Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров`я.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 8 Закону України №1105 роботодавець зобов`язаний здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом.

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини 2 статті 9 Закону № 1105, застрахована особа зобов`язана:

надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначаються страхові виплати та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону;

своєчасно повідомляти роботодавця та страховика про обставини, що впливають на умови або зміну розміру страхових виплат та соціальних послуг.

Згідно з частиною першої статті 15 Закону № 1105(в редакції, що діяла на день настання страхового випадку) регулюється випадки надання допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Відповідно до пункту другого та п`ятого частини першої статті 16 Закону № 1105 підставами для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності є:

-навмисне заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;

-настання тимчасової непрацездатності, у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням.

Частиною 3 статті 22 Закону № 1105 зазначено, що рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності

Частиною 1 статті 24 Закону №1105 зазначено, що документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розглядаються не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження, а для призначення допомоги по вагітності та пологах - не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п`яти днів після прийняття відповідного рішення.

Наказом МОЗ України від 17.06.2021 № 1234( в редакції станом на 30.05.2022) затверджено Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, яким передбачено II. Формування листків непрацездатності на підставі даних медичних висновків про тимчасову непрацездатність

1. Дані медичних висновків про тимчасову непрацездатність (далі - медичний висновок), що внесені до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, надходять з електронної системи охорони здоров`я.

2. Листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - РЗО).

3. Дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності. Листок непрацездатності вважається виданим через сім днів після дати закриття листка непрацездатності та набуває статусу «готовий до сплати (виданий)».

На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності, формуються листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюється як продовження першого та складають один страховий випадок.

На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності та, які містять посилання на запис у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я про попередній медичний висновок, формуються листки непрацездатності, як продовження випадку непрацездатності, в порядку черговості, незалежно від статусу раніше сформованих листків непрацездатності (крім статусу «сформовано помилково»).

Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства охорони здоров`я № 2608 від 23.11.2021, із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров`я № 171 від 26.01.2022, № 78 від 15.01.2024.

Унікальний номер листка непрацездатності має таку структуру:

номер випадку непрацездатності;

порядковий номер листка непрацездатності;

номер версії (позначається цифрою "1" при створенні нового листка та при створенні листка як продовження. Номер збільшується ("2", "3" та далі за порядком) при внесенні кожної наступної зміни до листка непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність).

За наявності у будь-якому із медичних висновків, на підставі яких сформовано листки непрацездатності, що складають один страховий випадок, відмітки про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності, відомості про неї відображаються у всіх листках непрацездатності, що складають один страховий випадок.

Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства охорони здоров`я № 78 від 15.01.2024.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров`я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності (пункт 15 частини 1 статті 1 Закону).

Пунктом 2 розділу І Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, затвердженому Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 1 червня 2021 року №1066 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 червня 2021 р. за №728/36350; надалі - Порядок №1066) встановлено, що формування медичних висновків в Реєстрі здійснюють лікуючі лікарі суб`єктів господарювання.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку №1066 медичні висновки будь-якої категорії вносяться до Реєстру на підставі медичних записів про медичний огляд, надання консультації або лікування та медичних записів при виписці пацієнта зі стаціонару в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів (далі - медичні записи) за результатами проведеної експертизи тимчасової непрацездатності та висновку лікуючого лікаря про тимчасову непрацездатність особи (далі - висновок лікуючого лікаря).

Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку №1066 медичний висновок має містити, зокрема, відмітку про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності (за необхідності). Відмітку про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння як причини виникнення непрацездатності у медичних висновках за категорією «Захворювання або травма загального характеру» робить лікуючий лікар у випадках, коли відповідно до вимог законодавства України пацієнту проводилися необхідні дослідження для визначення наявності в його організмі алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин) та визначення ступеня його сп`яніння, а також лікуючим лікарем встановлено, що тимчасова непрацездатність настала внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням, що підтверджено результатами таких досліджень (пункт 5 розділу IV Порядку №1066).

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України № 1105 уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов`язані:

2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів;

3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів;

4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування;

Пунктом 8 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України №12 від 19.07.2018 визначено, що робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.

У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Отже, саме на відповідача покладається обов`язок-імперативна норма здійснювати контроль та вживати заходи для раціонального використання страхових коштів. Перевіряти інформацію, наведену роботодавцеві у заяві-розрахунку, правильність нарахування виплат та у разі відсутності зауважень здійснювати фінансування або надати обґрунтовану відмови у її прийнятті.

А до обов`язків роботодавця не належать повноваження надавати оцінку правомірності видачі медичного документа та орієнтуватись на номер страхового випадку. Роботодавець зобов`язаний: здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності.

Працівник позивача надав роботодавцю 7 лікарняних, один з яких містив позначку лікаря « ознака алкогольного сп`яніння», інші 6 будь-яких ознак щодо алкогольного сп`яніння не містили.

На позивача накладено штраф за порушення порядку використання страхових коштів (ч.5ст.8 ЗУ №1105), оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: у разі тимчасової непрацездатності, у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням.

Отже, об`єктивна сторона правопорушення, за яке позивача притягнуто до відповідальності передбачає порушення порядку використання страхових коштів по тимчасовій непрацездатності у разі настання тимчасової непрацездатності, у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного сп`яніння.

За період тимчасової непрацездатності, на підставі лікарняного, в якому містилась позначка «ознаки алкогольного сп`яніння» роботодавець не здійснював страхову виплату, тому об`єктивна сторона правопорушення відсутня.

Настання тимчасової непрацездатності, у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням, повинно бути підтверджено медичним висновком лікуючого лікаря, на підставі якого в листку непрацездатності ставиться відповідна відмітка.

За відсутності у наданих працівником листках непрацездатності позначки, що підтверджують факт настання тимчасової непрацездатності, у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням, які видані в рамках одного страхового випадку, у позивача не було підстав відмовляти застрахованій особі - ОСОБА_1 - у виплаті страхового відшкодування.

У спірних правовідносинах також відсутня суб`єктивна сторона правопорушення- вина позивача у порушення порядку використання страхових коштів, оскільки відповідач при розгляді заяви-розрахунку позивача не надав обґрунтовану відмову у виплаті страхових виплат.

Відповідач у рішенні про результати розгляду скарги №1400-0901-8/105643 від 25.12.2025 посилається на норму, яка міститься в пункті 3 розділу ІІ Порядку №1234 (останній абзац пункту 3) «...за наявності у будь-якому із медичних висновків, на підставі яких сформовано листки непрацездатності, що складають один страховий випадок, відмітки про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності, відомості про неї відображаються у всіх листках непрацездатності, що складають один страховий випадок».

Проте, суд погоджується з доводами позивача, що пункт 3 розділу ІІ Порядку №1234 було доповнено новим абзацом, який містить вказану норму, згідно з Наказом Міністерства охорони здоров`я «Про внесення змін до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності» № 78 від 15.01.2024р., який набув чинності 27 лютого 2024 року.

В той же час листки непрацездатності, на підставі яких було зроблено оспорювані виплати, було складено за період з 19.04.2023 по 14.07.2023, тобто до набрання чинності нормою, на яку посилається відповідач, тому ті зміни 27.02.2024 не можуть вплинути на правовідносини, які склались в 2023.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відтак, невиконання суб`єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Конституцією України та КАС України прямо передбачений обов`язок суб`єктів владних повноважень дотримуватися принципу належного урядування, відповідно, адміністративні суди під час розгляду та вирішення спорів, що виникають у сфері публічно-правових відносин, мають перевіряти дотримання цього принципу у всіх його аспектах з урахуванням конкретних обставин справи.

Отже суд вважає, що відповідачем прийнято спірне рішення, який не відповідає критеріям передбаченим ст.2 КАС України та є необґрунтованим.

Також суд не бере до уваги посилання відповідача на роз`яснення Фонду соціального страхування на Урядовому порталі від 02.08.2022, оскільки це не є нормативно правовий акт та лист Пенсійного фонду України від 13.03.2024 № 2800-030401-8/15789, який наданий вже після внесення змін до пункт 3 розділу ІІ Порядку від 15.01.2024.

Таким чином, позов належить задовольнити.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта - лоцман" Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (просп. Берестейський, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 38727770) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 20.11.2025 №220.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) на користь Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта - лоцман" Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (просп. Берестейський, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 38727770) 2662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп), сплачений платіжною інструкцією № 283 від 15.01.2026 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Т. О. Гордієнко

Рішення складено в повному обсязі

та підписано суддею 22.05.2026